Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmalarında yani SEO çalışmalarında bütünsellik anlamına gelir. Başka bir deyişle geleneksel SEO çalışmaları yerine yenilikçi ve bütüncül bir yaklaşımı ifade etmektedir.

Holistik kelime anlamı olarak da “eksiksiz bütünlük” demektir. Holistik SEO’da da arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için yaptığınız her eyleme bir bütün olarak yaklaşmanız gerekiyor. Strateji, teknik çalışmalar, sosyal medya kullanımı ve en önemlisi de kullanıcı deneyimi Holistik SEO çalışmalarının en önemli unsurlarıdır. Müşterilerinizden daha fazla geri dönüş almak ve trafiğinizi artırmak istiyorsanız, bu unsurların her birini birbiriyle uyumlu olacak şekilde kullanmanız gerekiyor. “Biz bunları SEO çalışmalarında zaten kullanıyoruz” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, çok fazla benzerlik var; ancak detayları okuduğunuzda çok fazla fark olduğunu da göreceksiniz. Gelin o detayları beraber inceleyelim…

Holistik SEO ile Geleneksel SEO Arasındaki Fark

Holistik SEO, geleneksel SEO çalışmalarına yenilikçi yaklaşan bir yöntem. Çalışmaların odağında arama motoru değil “kullanıcılar” var. Bu nedenle de kullanılan teknikler, gerçek kişilere yönelik olmalı.

Holistik SEO Nasıl Uygulanır?

  • Anahtar kelime kullanımında kullanıcı ihtiyaçlarını belirten kelimeler kullanılır.
  • Backlink çalışmaları organik ve planlı gerçekleştirilir.
  • Web sitesinde yer alan içerikler güncel ve nitelikli hazırlanır.
  • Paylaşılan içerikler sosyal medyada da hızlı şekilde paylaşılır.
  • Web sitesinin teknik donanımı eksiksiz olmalıdır.
holistik seo

Anahtar Kelime

İlk olarak anahtar kelime kullanımı ile başlayalım. Geleneksel SEO’da kullanılan anahtar kelimeler arama motoru düşünülerek yerleştiriliyordu. Çoğu zaman tek kelime ve arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeler seçiliyordu. Holistik SEO’da ise anahtar kelimeler kullanıcıların beklentilerine yönelik belirleniyor ve yerleştiriliyor. Long tail dediğimiz iki kelimeden uzun olan anahtar kelimeler, kullanıcıların deneyimlerini daha doğru yansıtıyor. Örneğin; siz Holistik SEO’nun detaylarını öğrenmek için bu yazıyı okumaya geldiniz. Birçoğunuz buraya gelmeden önce “Holistik SEO nasıl uygulanır?” ya da “Holistik SEO nasıl yapılır?” diye arama yaptı. Arama hacmi çok yüksek olmasa bile mutlaka kullanıcının beklentisini karşılayacak anahtar kelimeler kullanmalıyız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Backlink Çalışması

SEO çalışmalarını güçlendirmek için haber siteleri, forumlar, dizinler ve sosyal medya hesaplarından backlinkler alıyoruz. Holistik SEO’da aldığımız backlinklerin organik olmasına özen göstermeliyiz. Plansız şekilde, sadece backlink alıyor olmak için bu çalışmayı yapmamalıyız. Öncelikle rakip analizi yapıp rakiplerin nerelerden backlink aldığını belirlemeliyiz. Ayrıca, yayınladığınız backlink yazıları mutlaka kaliteli ve kendini okutan yazılar olmalı.

Güncel İçerik

En önemli unsurlardan biri de içeriklerinizin güncel olması. Eski tarihli, güncelliğini kaybetmiş yazılar kullanıcıların dikkatini çekmez. Kullanıcıların sitenizde uzun süre kalmalarını ve sitenizi yeniden ziyaret etmelerini engeller. Geleneksel SEO’da olduğu gibi sadece anahtar kelime içeren içeriklerin sitenizde olması sizlere kalıcı bir fayda sağlamaz. Arama botlarını değil kullanıcıları hedeflemeliyiz. Holistik SEO’da içerikleriniz güncel ve kullanıcının beklentisini karşılayacak nitelikte olmalıdır.

Sosyal Medya Kullanımı

Paylaştığınız içerikleri mutlaka hızlı bir şekilde sosyal medyada da paylaşmalısınız. Arama motoru botları sosyal medyadan gelen linkleri hızlı algılar. Bu nedenle de sıralamayı yükseltmemiz daha da kolaylaşır. Holistik SEO’da kullanıcı odaklı çalışıyor olmak burada da büyük etken. İçerikleri paylaştığınız sosyal medya hesaplarının da hedef kitleyi önemseyen ve onlarla yakından ilgilenen hesaplar olması gerekmektedir. Satışını yaptığınız ürün ya da hizmeti pazarlarken kullanıcıya dokunmak ve onlara doğru şekilde anlatmak çok önemlidir. Kullanıcıların bağlılığını ancak bu şekilde artırabilirsiniz.

Teknik Donanım

Kullanıcı deneyimlerini ön plana çıkararak yapacağınız bu çalışmaların yanında elbette ki sitenizin teknik donanımı da çok önemli. Siteniz gerekli yazılımları ve donanımları barındırmıyorsa arama motorları bunu bir eksiklik olarak algılayıp sizi üst sıralarda çıkarmayacaktır. Bu konuda teknik hatalarınız varsa mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Uzun vadeli ve sağlıklı geri dönüşler alabilmek için Holistik SEO çalışmalarını senkronize bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bahsettiğimiz bu unsurlardan birinin eksikliği ya da yetersizliği çalışmanın bütünlüğünü bozacağı için size beklenen faydayı sağlamayacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Holistik SEO Ne Demektir?

Holistik SEO, geleneksel seo çalışmalarından ayrı olarak planlanan ve bütüncül olarak düşünülen optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir.

Holistik SEO Avantajları Nelerdir?

SEO çalışmaları tüm web siteleri tarafından yürütülmekte olduğu için geleneksel olmayan çalışmalara ağırlık vermek daha iyi sonuçlara daha kısa süre içerisinde erişmeye imkan tanıyacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Holistik SEO Nasıl Yapılır?

Holistik SEO çalışmaları bütüncül yaklaşımlar olarak düşünülmelidir. Kullanıcı odaklı backlink çalışmaları, kullanıcı odaklı anahtar kelime seçimleri gibi bir sürü detay kullanıcı odaklı olarak yürütülmelidir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir