Homofobik Nedir?

Homofobik Nedir?

Cinsel terimler ile alakalı son dönemlerde en çok duyduğumuz homofobik nedir gelin isterseniz hep beraber öğrenelim. Homofobi, genellikle biseksüel insanlara karşı hoşgörüsüzlük için kullanılan bir terimdir, ancak biseksüel topluluk da biphobi ile mücadele eder. Bu mücadele dönemi, cinselliklerinin geçersiz olduğu zamandır. Biphobia, normal cinsel yönelimli ya da gey olduğunuza ve cinsellik bir spektrum olmadığına dair bir inançtan gelir. (Viki)

Nasıl Homofobik Olunur?

İnsanlar farklı şekillerde homofobik olabilirler. Homofobik hakaret, ayrımcılık biçimini alır ve hatta şiddeti de içerir. Böyle bir istismar sadece birisinin farklı bir cinsel yönelime sahip olması üzerine motive edilir. Bu zorbalık, cehalet, korku ve çoğu durumda olgunlaşmamışlıktan doğar. Homofobi de her zaman açık değildir. Hissetmezseniz veya heteroseksüel bir kişiyle aynı saygıyla davranılmazsanız, bu hala homofobidir.

Stonewall’un 2017 yılında İngiltere’deki okullarda LGBT + gençlerinin deneyimine dair bir rapor, lezbiyen, eşcinsel ve biseksüel gençlerin % 45’inin İngiltere okullarında homofobik zorbalık yaşadığını ve zorbalık yaşayan lezbiyen, eşcinsel ve biseksüel öğrencilerin % 40’ının intihar ettiğini buldu.

Lezbiyen, gey veya biseksüel olarak tanımlanan insanlar, bu kimliklerden korkan veya bunlardan rahatsız olan kişilerden taciz veya ayrımcılık yaşayabilir.

Homofobi

Homofobi tanımı, lezbiyen, gey veya biseksüel olan insanların korkusu, nefreti, rahatsızlığı veya güvensizliğidir. Biphobia, özellikle biseksüel olan insanların korku, nefret, rahatsızlık veya güvensizliktir. Benzer şekilde transfobi, transseksüel, cinsiyetçi veya geleneksel cinsiyet normlarına uymayan insanlara korku, nefret, rahatsızlık veya güvensizliktir. Transfobi, bifobi ve homofobi benzer olsa da, bunlar aynı şey değildir. Hem eşcinsel hem de normal cinsel yönelimli insanlar transfobik ve biphobik olabilir ve insanlar homofobik veya biphobik olmadan transfobik olabilir.

Homofobi, biseksüel, lezbiyen ve eşcinsel insanlara karşı olumsuz tutum ve inançlar, bunlardan kaçınma veya önyargılar dahil olmak üzere birçok farklı şekil alabilir. Genellikle mantıksız korku ve yanlış anlama üzerine kuruludur. Bazı insanların homofobisi, muhafazakar dini inançlardan kaynaklanabilir. İnsanlar ebeveynleri ve aileleri tarafından öğretildikleri takdirde homofobik inançlara sahip olabilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Homofobik insanlar, lezbiyen ve gey insanlar hakkında konuştuklarında ortalama bir dil ve isim çağrısı kullanabilirler. Homofobi ve bifobi en uç hallerinde insanların lezbiyen, gey ve biseksüel insanlara zorba, taciz ve şiddet uygulamalarına neden olabilir. Bazı LGBT bireyleri cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılık yaşarlar. Bu dini kurumlardan, şirketlerden veya hükümetimizden ayrımcılık olabilir. Örnek olarak, aynı cinsiyetten çiftlerin evlenmesine izin verilmemesi, sadece LGBT olduğu için yasal olarak kovulmaları veya belirli konutlara girmemeleri sayılabilir.

Eşcinsel İnsanların En Çok Ayrımcılık Yaşadığı Noktalar

  • Evlilik
  • Aile İlişkileri
  • Toplum İlişkileri
  • Devlet Kurumları

Homofobik nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Homoseksüellik Nedir?

Homoseksüellik, var olan cinsel kimlik normlarından farklı olarak hem cinsine ilgi duyan kişilerin cinsel tercihlerine verilen isimdir. Günümüzde bu tarz cinsel yönelimler Dünya’nın her yerinde doğal yönelimler olarak kabul görmeye başlamıştır.

Homoseksüellik Zararlı mıdır?

Bir bireyin kendi tercihi tamamen kendi özgür iradesine kalmış bir durumdur. Bu nedenle cinsel tercih seçimleri konusunda zararlıdır veya faydalıdır demek söz konusu olamayacaktır.

Homofobi Nedir?

Homofobi, Homoseksüel kişilere karşı anti-patik tavır sergileyen, desteklemeyen ve zararlı birer eylemmiş gibi yaklaşan kişilere verilen genel isimdir. Dünya genelinde homofobi git gide artmaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir