HPV Nedir?

HPV Nedir?

Dünya’da insanlarda görülen en yaygın virüslerden biri olan HPV Nedir? Tedavisi ve aşısı var mıdır? İsterseniz gelin hep beraber öğrenelim.

İnsan papilloma virüsü (HPV) kansere yol açabilen çok yaygın bir virüstür. Yaklaşık 80 milyon insan (yaklaşık her dört kişiden biri) Amerika Birleşik Devletleri’nde HPV ile enfekte. Gençler de dahil olmak üzere yaklaşık 14 milyon kişiye her yıl HPV bulaşmaktadır.

ABD’de her yıl yaklaşık 35.000 kişinin HPV enfeksiyonunun neden olduğu bir kanserden etkilendiği tahmin edilmektedir. Kanseri erken teşhis edebilen rahim ağzı kanseri taraması yapılırken, boğaz, anüs, penis, vajina veya vulva kanserleri gibi HPV enfeksiyonunun neden olduğu diğer kanserler için önerilen tarama yoktur.

HPV aşısı, en sık kansere neden olan HPV enfeksiyonlarına karşı güvenli, etkili ve kalıcı bir koruma sağlar. (Vikipedi)

HPV Tedavisi ve HPV Aşısı

HPV aşısı, 11-12 yaşlarındaki tüm kız öğrenciler (kızlar ve erkekler dahil) için önerilir. Tüm pretenslerin HPV aşılamasına ihtiyacı vardır, bu nedenle yaşamın ilerleyen dönemlerinde kansere neden olabilecek HPV enfeksiyonlarından korunurlar.

  • HPV aşısı serisine başlamayan veya bitirmeyen 26 yaşından büyük gençler ve genç yetişkinlerin de HPV aşısına ihtiyacı vardır.

CDC, 11-12 yaş arası çocukların 6 ila 12 ay arayla iki doz HPV aşısı almasını önermektedir.

  • İlk doz rutin olarak 11-12 yaşlarında önerilir; seri 9 yaşında başlatılabilir.
  • Aşılama 9 yaşında ve 14 yaşında başlamışsa sadece iki doz önerilir.

Serilere daha sonra 15 ila 26 yaşlarında başlayan gençler ve genç yetişkinler için üç doz HPV aşısı gerekir.

  • 5 aydan daha kısa bir süre önce iki doz HPV aşısı almış 9 ila 14 yaş arası ergenler için üçüncü bir doz gerekecektir.
  • 9 ila 26 yaşları arasındaki bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için üç doz önerilir.

26 yaşından büyükler için aşı önerilmez. Bununla birlikte, 27 ila 45 yaşları arasında henüz aşılanmamış olan bazı yetişkinler, doktorlarıyla yeni HPV enfeksiyonları ve aşılamanın olası yararları hakkında konuştuktan sonra HPV aşısı almaya karar verebilir. Bu yaş aralığındaki HPV aşısı, daha fazla insan HPV’ye maruz kaldığı için daha az fayda sağlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

hpv nedir

HPV Aşısı Kimler İçin Tehlikelidir?

Doktorunuza herhangi bir ciddi alerji hakkında bilgi verin. Bazı insanlar aşağıdakiler dahil bazı HPV aşılarını almamalıdır:

  • HPV aşısının herhangi bir bileşenine veya daha önceki bir HPV aşısı dozuna yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon geçiren insanlar.
  • Mayaya alerjisi olan insanlar (Gardasil ve Gardasil 9).
  • Hamile olan insanlar.

HPV aşıları, hafif derecede hasta olan çocuklar için güvenlidir- örneğin, 39 dereceden az düşük ateş, soğuk, burun akıntısı veya öksürük. Orta veya şiddetli hastalığı olan insanlar daha iyi olana kadar beklemelidir. HPV nedir tüm detayları ile paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

HPV Ne Demektir?

HPV genellikle cinsel ilişki neticesinde bulaşan, hem kadın hem de erken genital bölgelerinde veya çevrelerinde siğiller şeklinde yaralar oluşturan virüse verilen isimdir.

HPV Nasıl Olur?

HPV cinsel ilişkide yaşanan temaslar neticesinden taşıyıcı birinden, partnerine kolaylıkla geçebilmektedir. Bu nedenle bu gibi durumlardan şüphenenilmesi durumunda derhal doktora gitmek gerekir.

HPV’nin Tehlikeleri Nelerdir?

HPV virüsü bulaştığı zaman genital bölgede kansere neden olabilmektedir. Erkeklerde penis kanserine, kadınlarda ise rahim ağzı kanserine kadar götürebilecek ciddi sorunlara neden olabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir