HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir?

Günümüzde internet üzerinde oynanan oyunlar, izlenen videolar, bazı uygulamalar ve bunun gibi birçok şey HTML5 teknolojisinden yararlanılarak yapılmakta. Önceden Flash oyunlarını oynayanlar veya YouTube’un flash oynatıcı kullandığı devri bilenler olacaktır. Günümüzde web sitelerinin genelinde HTML5 tabanlı yazılımlar mevcuttur. HTML5 kullanıcılara birçok avantaj sunan önemli bir dil olmakta. “HTML5 Nedir? Semantik HTML Etiketleri Nasıl Kullanılır?” sorusunu merak eden kullanıcılar için konumuza girebiliriz.

HTML5 Ne İşe Yarar?

HTML dili, web sitesi tasarlarken kullanılan bir dil olmakta. İşaretleme dili olarak bilinen HTML, etiketlerin arasına yazılmaktadır. Örneğin “<p>” etiketleri arasına yazılan bir yazı paragraf olarak geçer. HTML5 ise HTML teknolojisinin 5. sürümü olarak bilinir. Son çıkan sürümü HTML 5.3’dür. HTML5 ile birlikte article, audio, video, canvas, embed, progress, time, summary, details gibi birçok etiket eklendi. Bu etiketler arasında günümüzde oyun yapmak için kullanılan bir etiket olan canvas, JavaScript ile birlikte oyun yapmayı kolaylaştırdı. Bununla birlikte YouTube, flash kullanımını bıraktıktan sonra HTML5 sistemine geçerek daha iyi bir performans sunmaya başladı. Günümüzde internet üzerinde oynanan birçok oyun HTML5 üzerinde yer alan canvas etiketi ile birlikte JavaScript kullanılarak kodlanmış bulunmakta.

Semantik HTML Etiketleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

HTML5 ile birlikte web tasarım dilini semantik bir şekilde kullanmak daha mümkün hale geldi. Bu güncelleme ile birlikte eklenen yeni etiketler bu işi kolaylaştırdı. Semantik HTML etiketleri, bir sayfada yer alan bölümlerin ne işe yaradığını belirtir. Örneğin sayfada yer alan makaleler, videolar, ses içerikleri, paragraflar, swf uzantıları, oyunlar, medya içerikleri, başlıklar, zaman damgası ve daha fazlası belirlenebilir. Örneğin canvas etiketini kullanmak o bölgenin bir tuval olduğunu belirtir. Article etiketi ise bir blog yazısının makale kısmının olduğu alanı belirtir. Bu gibi işaretleyicilerin kullanım sebebi botların sayfayı daha iyi anlamasını sağlamak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

html5 meta etiketleri

Semantik etiketleri kullanmak oldukça basittir. Tek yapılması gereken etiket arasına gerekli verileri eklemektir. Örneğin article etiketi arasına makale yazısını eklemek, footer etiketi arasına sayfanın alt kısmını eklemek veya nav etiketleri arasında navigasyon bağlantılarının eklenmesi örnek olarak verilebilir. Fakat her semantik HTML etiketi bu şekilde kullanılmaz. Örneğin canvas, video, audio gibi HTML5 etiketleri arasına bir şeyler eklenmez. Yalnızca desteklenmiyor ise buna uygun bir yazı belirtilir. Canvas etiketinden bir örnek verelim. Canvas etiketini daha profesyonel bir şekilde kullanmak için JavaScript bilmek gerekir. JavaScript ile kodlanan bir canvas etiketi ile oyun, animasyon, uygulama veya hareketli bir tuval düzenlemek mümkün olmakta.

Bazı semantik etiketler:

 • Canvas -> Tuval oluşturur.
 • Video -> Video ekler.
 • Audio -> Ses ekler.
 • Article -> Makale yazısını belirtir.
 • Header -> Sayfanın üst kısmı yer alır.
 • Footer -> Sayfanın alt kısmı yer alır.
 • Aside -> Sayfanın ana içeriğine dahil olmayan içerikler yer alır.
 • Details -> Sayfada ek bilgilerin yer aldığı noktalar bu etiketler arasında belirtilir.
 • Summary -> Başlık ekler.
 • Section -> Makalenin alt bölümlerini belirtir.
 • Nav -> Navigasyon bağlantılarını belirtir.

Avantajları Nelerdir?

 • HTML5 ile birlikte flash oynatıcı olmadan video ve ses eklemek mümkün hale geldi.
 • HTML5 ile birlikte gelen canvas etiketi, JavaScript kullanılarak çizim yapma imkanı sağladı. Bu da oyun ve web uygulaması gibi çeşitli yazılımların daha rahat geliştirilmesini sağladı.
 • Yeni gelen semantik etiketler ile web sitesine giren bot sayfayı daha iyi analiz edebilecek, bu da özellikle Google gibi arama motoru olan botların sayfayı sonuçlarda daha iyi göstermesini sağlar.
 • Çapraz platform uyumluluğu sayesinde mobil, bilgisayar veya diğer platformlar üzerinde uygulama geliştirmek daha kolay olmakta.

Böylelikle bu konuda “HTML5 Nedir? Semantik HTML Etiketleri Nasıl Kullanılır?” sorusunun cevabını vermiş olduk.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

HTML5 Nedir?

HTML5, web siteleri oluşturmak adına alt yapıda kullanılan kod sistemidir. Head etiketleri üretmek, Title ve Meta etiketleri yaratmak adına kullanılır ve SEO açısından kullanım şekli olarak önemlidir.

Semantik HTML Nedir?

Semantik HTML, sitede yer alan hangi içeriğin önemli olduğu, hangisinin ön plana çıkarılması gerektiği hakkında arama motorlarına bilgi vermek adına kullanılan HTML etiketleridir.

Semantik HTML Etiketleri Neden Faydalıdır?

Semantik HTML etiketleri ile web sitenizi daha verimli olarak dizayn edebilirsiniz. HTML5 kodlarının yetersiz kaldığı durumlarda kullanmak adına çok işlevsellerdir ve SEO açısından katkı sağlarlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir