HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Http durum kodları, sunucu ile istemci arasındaki iletişim sonucunu bildiren üç haneli ve beş temel kategoride oluşturulmuş sayısal yanıtlara verilen isimdir. Kullanıcı, tarayıcı vasıtası ile bir siteye ulaşmak istediğinde, sitenin barındığı sunucu, bu isteğe karşılık bir durum kodu ile yanıt verir. Bu kodlar bilgi amaçlı olabildiği gibi uyarı amaçlı da olabilir.

SEO açısından değerlendirildiğinde, sunucu tarafından verilen numerik hata kodu yanıtlarının önemi büyüktür. Sunucunun, sayfa ile ilgili yaptığı anlık etkileşim sonucu, karşılaştığı hatalar bu kodlar sayesinde takip edilebilir. Kullanıcı açısından, ulaşmak istediği sayfa ile ilgili uyarı ve yönlendirmelerin takip edilebilmesi önemlidir. Yönlendirilmiş kötü niyetli bağlantılar yine bu http durum kodları sayesinde kolaylıkla tespit edilebilir.

Http Durum Kodu Kategorileri Nelerdir?

Http durum kodları; bilgi, başarı, yönlendirme, istemci hataları ve sunucu hataları başlıklarını içeren beş temel kategoride toplanmıştır.

Bilgi kategorisi, 1 ile başlayan üç basamaklı rakamlar ile ifade edilen bilgi verici sunucu yanıtlarını içerir. Genellikle kullanıcı tarafından görülmeyen bu durum kodu, ancak bazı özel uygulamalar sayesinde görüntülenebilir. Sunucu tarafından işlem gerçekleştiği bilgisi bilgi kategorisine ait durum kodlarıyla ifade edilir.

Başarı kategorisi, 2 ile başlar ve üç basamaklıdır. Kullanıcı tarafından karşılaşılan bir durum kodu değildir. İstemci tarafından istenilen işlemin sunucu tarafından başarıyla gerçekleştiği konularda verilen yanıt başarı kategorisindeki durum kodlarıyla ifade edilir.

Yönlendirme kategorisi, 3 ile başlar ve üç rakam içerir. Bu durum kodu, kullanıcı için önemli bilgiler içerebilir. Bir içeriğin, geçici ya da kalıcı olarak başka bir alana taşındığını bu kod kategorisi sayesinde kullanıcıya bildirir.

Kullanıcı tarafından en sık karşılaşılan http durum kodu kategorilerinden birisi, 4 rakamı ile başlayan ve üç basamaklı olan istemci hataları kategorisidir. Kullanıcı tarafından talep edilen işlemin olumsuz sonuçlandığını bildirir. Bu kategorideki hata kodları;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

  • İstemcinin yetkisiz olduğu
  • İşlemin devamı için ödeme gerektiği
  • Kullanıcının erişiminin yasak olduğu
  • Erişim yönteminin hatalı olduğu ve benzeri durumlarda sunucu tarafından oluşturulur.

Sunucu hataları kategorisi ise 5 rakamı ile başlar ve yine üç basamakla ifade edilir. İstemin sunucu tarafında karşılık bulamadığı, sunucu hatalarını bildiren http durum kodu kategorisidir. Server sorunları, ağ geçidi sorunları ya da zaman aşımı sorunları bu kategorideki http durum kodları ile ifade edilir.

http durum kodları

Sık Karşılaşılan Http Durum Kodları Nelerdir?

  • 301 numaralı durum kodu, istemcinin ziyaret talebi gönderdiği sayfanın kalıcı olarak taşındığını ifade eder.
  • 302 numaralı http durum kodu, sayfanın geçici olarak taşındığını ifade eder. Sayfa içerikleri düzenlenirken bazı sayfalar geçici olarak başka alana taşındığında bu durum kodu görüntülenir.
  • 401 durum kodu, istemcinin erişmek istediği sayfada yetkisinin bulunmadığını gösterir. Üyelik gerektiren sayfalar ya da yönetici paneline ait alt sayfalara ulaşılmak istendiğinde bu durum kodu ile karşılaşılır.
  • 404 durum kodu, ziyaret edilmek istenilen sayfanın yayından kaldırıldığı durumlarda kullanılır. Bu hata kodu, özel tasarlanmış hata ekranı ile cevaplanarak, kullanıcının site içerisinde gezinmesine müsaade edebilir. Kısa süreli yayından kaldırılmış bir içerik ya da stoğu tükendiği için yayından kaldırılmış ancak yeniden stoğa girmesi beklenen bir ürün sayfasına ulaşılmak istendiğinde 404 durum kodu ile karşılaşılabilir.
  • 500 durum kodu, server hatası durumlarında sıklıkla karşılaşılan durum kodudur. Web sayfasının server ayarları doğru yapılandırılmadığında bu durum kodu karşımıza çıkacaktır.

Http durum kodları, SEO açısından ayrıca değerlendirilmeli ve hatalı alan ve yönlendirmeler mutlaka düzeltilmelidir. Kullanıcı deneyimini önemseyen arama motorları için, sunucudan gelen durum kodlarının önemi büyüktür.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

301 Kod Ne Anlama Gelir?

301 kod bir web sayfasının kalıcı olarak başka bir adrese taşındığı anlamına gelmektedir. Yönlendirme kodlarının en çok kullanılanlarındandır.

404 Kod Ne Anlama Gelir?

404 Hata Kodu bir web sitesinin ya da web sayfasının artık orada olmadığını yani kaynağın bulunamadığı anlamına gelmektedir. Web siteleri adına kritik derecede önemlidir.

500 Kod Ne Anlama Gelir?

500 Hata Kodu, sunucularda oluşan bir hata nedeniyle istenilen sayfanın açılamadığı anlamına gelmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir