HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir iletişim protokolü olmakla birlikte HTTP ve HTTPS arasındaki fark SEO açısından da etkili olmaktadır. Bir web sitesiyle bilgisayar arasındaki veri aktarımına dair kuralların belirlenmesine HTTP denilmekle beraber açılımı ise “Hypet Text Transfer Protocol” olarak yapılır. Adres çubuğuna yazılan URL adresin amacı karşı sunucuya gönderilen taleptir. Böylelikle sunucuyla iletişim başlarken veri aktarımın yapılmasıyla site açılır. Bilgisayar ya da cihazlardan sitenin kullanımı gerçekleşir.

Web sitesinin barındığı sunucuyla olan iletişim söz konusu olurken problemli durumlarda ise erişim kapalıdır. 404 ya da 502 gibi hata mesajları alınır. Diğer yandan HTTPS ise aynı mantıkla çalışmasına karşın daha güvenli bir yapıya sahiptir. Daha güvenli bir kanal aracılığıyla sunucuyla bilgisayar cihazı arasındaki iletişimin gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Kaliteli bir HTTPS bağlantısında veriler korunur. Hiçbir olumsuz durumun olmaması gerçekleşirken SSL güvenlik durumu üzerinden taşıma olur.

HTTP ve HTTPS Güvenlik Farkı

Şifreli bir veri akışının gerekli görülmesi için kullanılırken HTTP ve HTTPS arasındaki fark nedir sorusuna da bu şekilde yanıt verilir. Aktarma durumu olmadan önce şifreleme yapılır ve bu biçimde hangi verinin aktarıldığı normal yollardan öğrenilmez. 442 numaralı port ile HTTPS protokolün veri aktarımı olmaktadır. Peki, HTTPS farkını ortaya koyan SSL Sertifikası nedir ve ne amaçla kullanılır?

http ve https

SSL Sertifikası

Daha güvenli yapı oluşturması adına tercih edilen HTTPS protokolünün kullanımı adına SSL sertifikası şartı vardır. Web sitesine bağlanma öncesinde kimlik doğrulama yapılmasını sağlayan bir süreçtir. Burada farklı SSL seçenekleri var olurken sitenin güvenilir olup olmadığı da buna bakılarak ifade edilir. Genellikle sitenin en alt kısmında logo-ibare kullanımıyla sertifika sahibi olduğu belirtilmektedir. Bu tip sitelerin SEO açısından daha başarılı olduğu da bilinir. Çünkü arama motorları tarafından istenen önemli şartlardan birisi sağlanmış olup site işleyişlerine katkısı yapılmıştır. SSL Sertifikası çeşitleri şu şekilde listelenir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • DV SSL Sertifikası temelde alan adı doğrulanmış olmayı ifade eder ve web hosting firmaları tarafından ücretsiz kazandırılır.
  • OV SSL Sertifikası, veren firma tarafından sitenin onaylandığını gösterir niteliktedir.
  • EV SSL Sertifikası çok daha yüksek prestij bulundurur, uluslararası hukuki geçerliliğe sahip nitelikteki web siteler için verilir.
  • Wilcard SSL Sertifikası birden fazla Subdomain var olması durumunda tüm alt alan adları için satın alınan ve domain bağlamında kullanılan türüdür.
  • Multi Domain SSL Sertifikası da sahip olunan sunucu içerisindeki tüm alan adları adına kullanılır.

HTTPS SEO Etkisi Nedir?

Var olan HTTP ve HTTPS arasındaki fark nedir için güvenilirlik meselesi öne çıkarken işleyişlerin birçoğunu da etkiler. Kullanıcıların yaptıkları giriş sonrasındaki adımlarda SEO ile olan bağlamında değerlendirilmesini mecbur kılmıştır. HTTPS sahibi olan web sitelerde veri güvenliği çok daha iyi boyuttadır. Bunun bilinmesinden ötürü işlemler tereddüt olmaksızın yapılır. Kolaylıkla üyelikler açılır, hesap işlemleri başlatılır. E ticaret sitelerinde ödeme işlemleri gerçekleşir. Kart bilgilerinin ya da adres bilgilerinin verilmesinde şüphe duyulmaz. Veri güvenliği açısından şifreleme bulunmasıyla kullanıcı bilgilerinin üçüncül kişilerle paylaşılmayacağını gösterir. Bu durum kullanıcıların daha rahat hareket etmesini de beraberinde getirir.

Google SSL Desteği

Özellikle e-ticaret siteleri için HTTPS kullanımı olmazsa olmazdır. Güvenilir bir algı oluşturulması, ürün veya hizmetlerin satışının yapılmasıyla kazançların elde edilmesi adına bu protokol seçilmelidir. HTTP ve HTTPS arasındaki fark SEO etkisi ile de görülebilir. Trafik durumu, organik ziyaretçi ve hemen çıkma oranını etkiler. Arama motorunun SSL kullanımını desteklemesi, teşvik etmesi de avantajlı olduğunu ortaya koyar.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

HTTP ve HTTPS Farkı Nedir?

HTTP herhangi bir şifreleme uygulamadan network bağlantılarını gerçekleştiren ve işleme koyan bir uzantıdır. HTTPS ise şifrelemeler gerçekleştirir ve işlemleri daha güvenli hale getirir.

HTTPS Avantajları Nelerdir?

HTTPS uzantısına sahip olan web siteleri daha güvenilir web siteleri olarak dikkat çeker. SSL sertifikalarına sahiptirler ve kullanılan tüm bilgileri otomatik olarak şifreli biçimde işler ve 3.şahıslar ile paylaşılmasına olanak tanımaz.

SSL Sertifikaları Neden Önemlidir?

SSL Sertifikalarının sağladığı güvenlik sayesinde, web sitelerinin kullanıcı bilgileri herhangi bir biçimde tehdit altında bulunmaz. Özellikle E-ticaret siteleri için bu durum büyük bir fayda sağlar.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir