Hümeyra İsminin Anlamı

Hümeyra İsminin Anlamı

Hümeyra isminin anlamı hem bu ismi taşıyan hem de yeni doğacak çocuklarına bu ismi verecek olan aileler tarafından merak edilmektedir. Arapça kökenli bir isim olup genellikle kız çocuklarında rastlanan bir isimdir. Geçmişten günümüze severek ve beğenerek gelen isimlerden biridir. Eski Türk toplumlarında, Osmanlı da kadınlara verilmek için tercih edilen bir isimdir. Oldukça güzel anlamları bulunan Hümeyra isminin anlamları şu şekildedir:

 1. Kusursuz güzel olan, kusursuz güzellik taşıyan
 2. Saf güzelliğe sahip beyaz tenli kadın
 3. İyi ve ahlaklı yetiştirilmiş kadın
 4. Pembelik, kızıllık anlamları taşımaktadır.

Hümeyra İsminin Özellikleri Nelerdir?

Hümeyra isminin anlamı bilindikten sonra bu ismi taşıyan kişilerin taşıdığı özellikleri fark etmek daha kolay olacaktır. İnsanlar genellikle onlara verilen isimlerin anlam özelliklerini üzerlerinde taşırlar. Bu nedenle çocuğuna isim seçeceğiniz zaman ismin anlamını ve bu ismi taşıyan insanların ortak özelliklerini bilmek faydalı olacaktır. Hümeyra ismine sahip olan insanları taşıdığı ortak özellikler şu şekildedir:

 • Genellikle sakin yapıya sahip kişilerdir. Ani tepkiler vermeden durağan bir şekilde hareket etmeyi tercih ederler. Dinginlik onlar için daha önemlidir. Kendilerini huzurlu hissedecekleri ortamları tercih ederler.
 • Başarı onlar için önemlidir. Ama başarıya giden yolda çoğunlukla zorlanabilirler. Sürekli önlerinde bir engel olduğu hissi Hümeyra adını taşıyan kişilerin düşünceleri arasındadır.
 • Genellikle beyaz tenli, güzel ve bakımlı kadınlar olmaktadır. Dışarıdan görüntüleri sert olabilir. Dışarıya samimi bir görüntü veren duruşları yoktur. Ciddi olmayı ve böyle görünmeyi tercih ederler.
hümeyra isminin anlamı
 • Geçmiş duygulara bağımlılıkları vardır. Geçmişte yaşadıkları durumdan kolaylıkla kurtulamazlar. Geçmişte onları üzen bir durum var ise hatırlayıp bu durum onları tekrar üzebilir. Umursamaz tavırları asla yoktur. Kimi zaman öyle görünmeye çalışsalar da yaşanan olaylar genellikle onlar için oldukça önemli olmaktadır.
 • Ticari hayatta başarıları yüksektir. Girişimci yapıları vardır. Verilen işleri yapma yetileri olsa da kendi işlerinde daha başarılı oldukları görülmektedir. İş hayatlarında da karşılarına özel hayat gibi zorluklar çıktığını ve başarılarının baltalanacağını düşünebilirler. Ama güçlü yapıları iş hayatında da onları başarıya götürecektir.
 • Genellikle yüksek egoya sahip olabilirler. Sahip oldukları bu ego hırslı olmalarına sebep olur. Bu hırs özellikle iş hayatında başarılı olmalarını sağlar.
 • Lider olmayı ve fikirlerinin dinlenilmesinden hoşlanırlar.

Hümeyra İsmi Kuran-I Kerim’de Geçer mi?

Hümeyra isminin anlamını öğrendikten sonra aileler çocuklarına bu ismi vermek isteyebilir. Dini açıda bakıldığında Hümeyra Kuran-ı Kerim de geçmez ve çocuğunuza verilmesi için hiçbir engel durumu yoktur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hümeyra Ne Demektir?

Hümeyra; aklık, beyazlık anlamlarına gelmekte olan bir isimdir. Ayrıca kızıllık, pembelik anlamlarına da gelebilir.

Hümeyra İsmi Caiz mi?

Bu konuda net olarak bir yargıya varmak doğru olmayacaktır. Ancak din alimlerinin bu ismin sakıncaları olduğu konusunda bir görüşü yoktur.

Hümeyra İsminin Kökeni Nedir?

Hümeyra isminin kökeni tam olarak belirlenememiştir. Ancak Arapça ya da Farsça kökene sahip olduğu düşünülmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir