Hünnap Faydaları

Hünnap Faydaları

Hünnap faydaları nelerdir? Doğa tarafından sunulan besinlerin çok az kısmı bilinebilirken her geçen gün hünnap gibi birçok yeni gıda popüler olmaya devam etmektedir. Şifalı bitkiler arayışına devam ettiğimiz bu günlerde sizleri çok farklı lezzete sahip bir bitkiyle tanıştıracağız. Oldukça seveceğiniz ve bir o kadar da faydalanacağınız bu bitkinin sahip olduğu yararların sayısı da bir hayli fazla. Peki, 5 metre yüksekliğe kadar çıkabilen hünnap ağacı ve dikenli dallarından elde edilen bu bitkiler nedir?

Hünnap Nedir?

Doğru ifade etmek gerekirse zeytin büyüklüğünde olan hünnap iğdeye benzer bir yapıdadır. “Ölümsüzlük meyvesi” olarak da bazı bölgelerde tanınırken ülkemizde hünnap, innabi ya da ünnap olarak da telaffuz edilmektedir. Meyveleri sonbaharda olgunlaşırken hemen herkes tarafından hünnap nedir sorusu son yıllarda sorulmaya başlanmıştır. Bunun ana sebebi ise bitkinin sağladığı faydaların çok olmasıdır. Peki, hünnap faydaları neler? (Vikipedi)

Hünnap Faydaları Nelerdir?

  • Düşük kalorili olmasından ötürü kilo sorunu yaratmayan hünnap spor yapanlar için diyet listelerinin başında bulunabilir.
  • A ve C vitamini bakımından yeterli seviyenin üstünde olurken hemen her vücut için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Niyasin maddesi ise kan dolaşımının düzenli çalışmasını sağlar.
  • Sinir sistemi fonksiyonlarına da katkı veren hünnabın faydaları oldukça fazladır.
  • Güçlü antioksidan olup toksinlerin atılmasına katkıda sunduğu için kilo vermek isteyenler içinde idealdir.
  • Kabızlık durumlarına karşı da etkili bir silah olan hünnap içerisinde kalsiyum ve magnezyum bulunması, kas ve kemiklerin gelişimlerine vereceği katkıyı gösterir.
  • Potasyum yüksek olan hünnap hem kalp-damar hem de vücut zindeliği noktasında da yararlarını göstermektedir.
  • Kanserin birçok türüne karşı etkili savaş halinde olmasını da sağlamaktadır.
  • Cildin korunması ve güzelleştirilmesi noktasında da parlaklık sağlamasıyla bilinir.
  • Yorgunluk ya da devamlı devam eden bitkinlik hallerinden kurtulmak içinde tüketilebilir.
hünnap faydaları

Hünnap Nasıl Tüketilir?

Eylül ve ekim aylarında çok daha yaygın olan hünnap nerelerde satılır sorusuna halk pazarları ve manavlar yanıt olarak verilebilir. Marmara Bölgesi ile birlikte Güney Anadolu kesimlerinde bulunur. Çiğ bir şekilde ısıra ısıra tüketilebilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak kaynatılarak reçeli de yapılmaktadır. Kahvaltılarda yenebileceği gibi tatlıların üzerinde de muz benzeri bir süsleme aracı olmaktadır. Doğrudan keklerin içerisine atılabilir ya da akşam saatlerinde yemeklerden sonra meyvelerin yanında getirilebilir. İkram olarak da çokça sevilen hünnap meyvesi erik gibi yenmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Hünnap Zararları Nelerdir?

Kabızlık sorunlarını çözen hünnap fazla tüketilmesi durumunda ishale neden olur. Ayrıca boşaltım ve sindirim sistemleri özelinde yararlarından ötürü çokça yenir. Ancak hünnap zararları çok fazla tüketilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle hamilelik ya da emzirme dönemlerindeki kadınların kullanımı noktasında tereddütler vardır. Doktor tavsiyesiyle az miktarda kullanılmalıdır. Günde bir avucun üstünde yenmesi ise çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabileceği gerçeği de ortaya koyar. Bu çerçevede çok daha hassas olunması avantajlı olacaktır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Hünnap Nedir?

Hünnap iğde meyvesine benzeyen bir meyve türüdür. Dikenli dallarına sahiptir. Sarı çiçeklere sahiptir. Ülkemizde çiğde olarakta bilinmektedir.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap kan dolaşımı sistemine çok iyi gelmektedir. İçerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Potasyum ve kalsiyum anlamında çok zengindir.  Kilo verme konusunda çok faydalıdır.

Hünnap Hangi Mevsimde Tüketilebilir?

Hünnap meyvesi ilkbahar aylarında çiçek açar. Bu mevsimde meyvelerini vermeye başlar. Ancak kış aylarında da aktarlardan bulunup tüketilebilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir