Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Ramazan ayı ile özdeşleşmesine karşın yılın her günü tüketilebilir olan hurmanın faydaları oldukça fazladır. Pazar tezgahlarının baş köşesine sahip olmasının ötesinde farklı çeşitleriyle de hurma ilgi çekici tatlar sunar. Uzun süren açlığın ardından yenilen hurmanın neler sağladığı ise oldukça büyük merak konusudur. Özellikle Medine, İsrail, Tunus hurmaları çokça yaygın olurken Cennet Hurması ise ilgi çekici yönüyle tanınır. Normaline göre çok daha büyük olurken Hatay ve Akdeniz çevresinde yetiştirilmektedir. Bununla birlikte hurmalar genel anlamda potasyum, çinko, kalsiyum ve fosfor açısından bir hayli zengindir. Sahip olunan hurma ağacı etkisiyle su ihtiyacını karşılaması, kişiyi uzun süre tok tutma özelliği de tüketimlerinin başlıca sebeplerindendir. Bazıları kış mevsimine özel olmakla birlikte lifli yapısı sayesinde ise sindirim sistemi özelinde midenin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Bilhassa var olabilecek bağırsak iltihaplarının geçirilmesi için cennet hurması gereklidir. Kısa süreli düzenli kullanım halinde yenilenme sağlayarak tüm sorunları gidereceği de görülecektir. (Vikipedi)

Hurma Ne İşe Yarar?

  • Yüksek şekere sahip hurma tansiyon dengesini sağlamaktadır.
  • Antioksidan olmasıyla vücut temizliği yapar, toksinlerin dışarıya atılmasını kolaylaştırır.
  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı birebir olurken tıkanıklık, çarpıntı, yavaşlama gibi tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için ölçülü tüketimi yeterlidir.
  • Birçok vitamin bulundurmasıyla hafıza güçlendiren hurma ne işe yarar sorusuna kansızlığına çaredir yanıtı verilebilir.
  • Kemik gelişimi ve göz sağlığı çerçevesinde de en iyi besinlerin başında gelir.
hurmanın faydaları

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Yüksek besin değerlerine sahip olan hurmanın faydaları içeriğiyle ilgilidir. Antioksidan görevi görürken A, B1, B2, B3, B6 ve K vitaminleri mevcuttur. K vitamini nedeniyle kalp dostu olurken zihinsel gelişim sağlamasına da katkısı vardır. Aynı zamanda kansızlık rahatsızlığına iyi geldiğini de bilinir. Bolca bulunan kalsiyum sayesinde ise kemik hastalıklarının önüne geçilir. Çocuklarda ise kemik gelişiminin daha iyi olması için günde bir adet hurma önerilmektedir. A vitamini bulunduran hurmanın göz sağlığı noktasında da avantajlar sunduğu su götürmez bir gerçektir. B vitaminlerinin bulunmasıyla karaciğer işleyişi de düzenli hale gelir. Kolaylıkla yağlanma durumları önlenir, uykusuzluk hali geçirilir. Depresif durumlarla sinir ve stres hallerine iyi gelmesi bakımından da hurma yenmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Yalnızca Ramazan ayı içinde değil, tüm sene boyunca hurma faydaları tüketimle olmaktadır. Diyabet sorunlarına sahip kişiler ise doktor kontrolünde yiyebilir. Çok aşırı tüketilmesi faydadan çok zarar verecektir. Ayrıca şeker tüketiminin sınırlandırılmasını sağlayan diyet programları çerçevesinde de yine uzman doktora danışılması gereklidir.

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Yüksek şeker içeren hurma kalorisi bakımından tehlikeli olabilir. Bu yüzden günde en fazla 3 adet tüketilmelidir. Ölçünün kaçırılmasıyla şeker oranında artış yaşanırken bu durum ise beklenmedik gelişmeleri de beraberinde getirir. Özellikle hurmanın zararları ortaya çıkabileceği gibi kalp ve kan akışı düzeninde de olumsuzluklar olabilir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hurma Nedir?

Hurma, arap yarımadasında yetişen ve bir çok hastalığa iyi geldiği düşünülen, sıcak mevsim bitkisidir. Ülkemizde ramazan aylarında sıkça tüketilmektedir.

Hurma Faydalı mı?

Hurma, içeridiği besin değerleri ve vitaminler neticesinde gayet faydalı bir bitkidir. Hastalıklara iyi geldiği, virüslere karşı koruduğu düşünülmektedir. Uzun süre saklanabildiği için 12 ay boyunca koruma sağlayabilir.

Hurma Nerelerde Bulunur?

Hurma bitkisi, aktarlarda satılmaktadır. Aktarlarda paketler halinde, kurutlmuş şekilde satılabilir. Bitki çayı olarak kullanılabilir ve meyve şeklide tüketilebilir. Marketlerde de satılmakta ve özellikle de ramazan ayında heryerde bulunmaktadır.

Hurma Nerede Üretilir?

Hurma, çok yoğun sıcaklığa sahip ülkelerde üretilmektedir. Özellikle Arap yarımadasının yerel meyvesi olarak bilinir. Ülkemizde üretimi yok denecek kadar azdır.

Hurma Ülkemizde En Çok Ne Zaman Tüketilir?

Hurma meyvesi ülkemizde en çok ramazan ayı içerisinde tüketilmekte olan bir besindir. Dini anlamı düşünülerek ramazan ayında tercih edilir.

Hurma Şeker Açısından Zararlı mı?

Hurma meyvesi çok yoğun bir şeker oranına sahip olsa da içerdiği bu şeker miktarı tamamen doğal olduğu için çok zararlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak tüketilen miktara dikkat etmek gerekir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir