İbrahim İsminin Anlamı

İbrahim İsminin Anlamı

İbrahim isminin anlamı peygamberlere verilmesinden dolayı çok farklı anlamlar ifade etmektedir. Dilimizi Arapçadan geçen bu isim ülkemizde en çok kullanılan isimlerden birisidir. Bu isme sahip olanlara genelde “İbo” olarak seslenilmektedir. Kuran-ı Kerim’de geçen isimlerden birisidir. İsmin renginin mavi olduğu bilinir ve erkeklere koyulması bu renge uygunluğu ifade etmektedir.

İbrahim İsminin Sözlük Anlamı

İbrahim isminin sözlük anlamı kutsal kitabımızda geçmesinden dolayı bu yönde çağırışımlar ifade etmektedir. Herkes Hz. İbrahim’in hikayesini bilmektedir. Diğer dinlerde de bu konuyla ilgi farklı hikayeler anlatılmaktadır.

  • İnanan İnsanların Babası.
  • Kuran-ı Kerim’de ismi geçen İbrahim Peygamber.
  • Halkların Babası

Söyleyiş şekli ibra:him olarak kullanılır. Üç hecelik bir isimdir. İnanan insanların ve halkların babası olarak ifade edilmektedir.

İbrahim İsminin İstatistikleri

İbrahim ismi en çok kullanılan erkek isimleri sıralamasında ülkemizde sekizinci sıradadır. Bu nedenle sıklıkla duyulan bir isimdir. Ülkemizde bu ismi kullanan yarım milyonun üzerinde insan vardır. Ülke nüfusuna oranlığında her 156 kişiden birisine bu isim verilmektedir. Toplam 7 harften ve üç heceden oluşan bir isimdir. Bu ismin her harfine bir sayı verilse toplamı 74 yapmaktadır.

İ:12 + B:2 + R:21 + A:1 + H:10 + İ:12 + M:16 = 74

ibrahim isminin anlamı

İbrahim İsminin Harf Analizi

İbrahim ismi toplam 7 harften oluşmaktadır. Bu isim de “İ” harfi iki kez geçmektedir.

  • İ: Çok çabuk incinen ve kırılan, duygusal insanlar olarak bilinirler.
  • B: Bir şeyleri önceden fark etme ve sezme konusunda iyidirler. Umutları hiç bitmez, en kötü durumda bile bu değişmez.
  • R: Bir karar verirken çok ikilemde ve tereddütte kalırlar.
  • A: Mantıklı ve duygusal olarak düşünme konusunda bir seviye ileri giderler.
  • H: Sakinlik ve tek düze olan yaşamı tercih ederler. Sakinlikleri ile öne çıkarlar.
  • İ: Duygusal yapıları onların hassas bir yapıya sahip olmalarına neden olur.
  • M: Başarılı yapılarını zeki karakterlerine borçludurlar. Ticaret konusunda diğer insanlara göre daha başarılı olmaları bundandır.

İbrahim İsminin Özellikleri

İbrahim isminin en önemli özelliği Kuran-ı Kerim’de geçmesinden dolayı İslam coğrafyasında sıklıkla kullanılmasıdır. Anlamı da bu durumdan ötürü inanan insanların babası olarak ortaya çıkmaktadır. Merhametleri, neşeleri ve pratik zekaları ile her zaman öne çıkarlar. Yaşadıkları tüm duygusal gel git durumlarını dışarı yansıtırlar. İş yaparken veya ticaret yapacak, hızlı kararlar alırlar ve bu kararlar genelde doğru olduğu için kolay para kazanırlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

İbrahim İsminin Önemi Nedir?

İbrahim ismi, semavi dinlerin ilk ve en önemli peygamberlerinden biri olan İbrahim Peygambere ait olduğu için dini açıdan çok anlamlıdır.

İbrahim Ne Demektir?

İbrahim; İnsanların babası, Hakların babası ve Allah’a en yakın kul gibi anlamları içermekte olan bir isimdir. Peygamber isimlerinden biridir.

İbrahim İsmi Caiz mi?  

 İbrahim ismi erkek çocuklara koyulması önerilen isimlerin başında gelir. Caizliği konusunda tartışmaya gerek yoktur. Tavsiye edilen bir isimdir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir