İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin içerik özgünlük testi nasıl yapılır sorusuna hem eklentiler hem de siteler bazında yanıtlar verilebilir. WordPress tabanlı sitelerde hemen her içerik için özgünlük testi uygulanır. Bununla birlikte SEO katkısı yüksek olmakla beraber kopya içeriklerin tespiti noktasında da önemlidir. Bir makalenin özgün olması birçok yönden olmazsa olmazdır. Başarılı ve organik bir SEO çalışmasıyla sitenin yükseltilmesi ve iyi bir sıralamaya gelmesi adına kaliteli içerikler çok önemlidir.

İçerik Özgünlük Kontrolü

Doğru anahtar kelime seçilmesi, meta açıklama kısmının belirli kıstaslara sahip olması, etiketlemenin doğru yapılması da özgünlük durumu noktasında belirleyicidir. Halihazırda olabilecek bir kopyala yapıştır durumu ise bir sitede bir içerikten çok daha fazlasının kaybedilmesine neden olabilir. Birçok şeyin hiç haline gelmemesi adına mutlaka her içeriğin özenli bir şekilde özgünlük testinden geçirilmesi önerilir. Böylelikle gözden kaçmış durumların düzeltilmesi mümkün olurken telafisi bir hayli zor durumlarla karşı karşıya kalınmaması bu işlemle gerçekleşir.

Neden Özgünlük Testi Yaptırılmalı?

Birçok gerekliliğin bulunmasının yanı sıra siteye içeriğin eklenmeden önce özgünlük testi yaptırılmasının kazanımları çoktur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İçerikte var olabilecek kopya durumların tespit edilmesiyle zarar vermesi engellenir.
  • Arama motorlarının kopya içerik tespit etmesi engellenir.
  • Kalitesiz bir içeriğin siteye eklenmesiyle sıra kaybına neden olması engellenir.
  • Spam içerikler sonucunda sitenin kalite kaybı yaşaması engellenir.
  • Farklı sitelerdeki içeriklerin bilinçli ya da değil, siteye alınarak olumsuz SEO oluşması engellenir.

Makale Özgünlük Araçları

Var olan eklentilerin yanı sıra web sitelerden de içeriklerin hangi kısımlarının özgün olup olmadığı öğrenilebilir. Genel çerçevede bakıldığında Google ve diğer arama motorları minimum %90 özgünlük ister. Ancak daha yüksek oranda özgünlük haliyle içeriklerin SEO özelinde katkısı daha fazla olacaktır. İçeriklerin ne kadarlık bir oranda özgün olduklarını belirleme konusunda farklı uygulamalarda bulunur. Hemen sizde içerik özgünlük testi ile hazırlamış olduğunuz içeriğin ne kadar kaliteli olduğuna göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Plagiarism Özgünlük Testi

Belki de en popüler içerik özgünlük testi hizmeti veren uygulamaların başında olan Plagiarism adından söz ettirmeye devam ediyor. Mobil uyumluluğa sahip olup yüzlerce dil desteğiyle kullanılır. İçeriklerin kopyalanıp ilgili yere yapıştırılması ardından işlemler başlar. Hangi cümle yapısının nasıl olduğuna göre detaylı bir çalışma yürütür. Hatalı ve kopya durumların tespitinde kırmızı uyarı bulunurken yenilenmesi talep edilir. Farklı bir şekilde cümleler oluşturularak özgün hale gelmesi sağlanır.

özgünlük testi

Write Check Uygulaması

İngilizce içerik oluşturmak isteyenler adına kaliteli bir seçenek olup özgün hale getirilmesi ya da getirilmiş olup olmadığına bakılır.

Turnitin Özgünlük Aracı

Farklı analizlerin yapılmasına da imkan tanımasına karşın Turnitin içerik özgünlük testi için çokça yararlanılır. İçeriğin hem oluşturulan cümle yapılarına göre hem de dil bilgisi kullanımlarına göre incelenmesi söz konusudur. Özellikle içerik editörü olarak çalışanlar için bulunmaz fırsatlar verir. İçerik oluşturmaya yeni başlayanlar detaylı bir şekilde kullanılabilir.

Grammarly Özgünlük Testi

İçeriklerin kopya olmaması adına kontrolleri sağlayan bir araçtır. Siteye bir içerik eklenmeden mutlaka özgünlük testinden geçirilmesi lazımdır. Bu amacıyla ücretsiz ve kapsamlı olanaklar sunan Grammarly içerik özgünlük testi için kullanılabilir. İşlemlerde doğrudan word belgesinin sisteme yüklenmesi yapılabilir. Sadece bir kısmın ya da bir sayfanın kontrolü için ise kopyala-yapıştır yapılarak sistem içine atılır. Taramalar dakikalar içinde olmakla beraber çok uzun vakit kayıpları yaşanmaz. Doğruluk durumu bakımından da en iyiler sınıfında yer alır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Özgün İçerik Nedir?

Özgün içerik daha önce başka bir sitede paylaşılmamış olan, kopya olmayan, tamamen organik ve orijinal bir şekilde baştan oluşturulmuş olan içerik türüdür.

Kopya İçerik Zararlı mı?

Kopya içerikler web sitelerinin zarar görmesine, ceza almasına hatta indeks durumlarının değişmesine neden olabilecek içeriklerdir. Bu nedenle web siteleri kopya içeriklerden uzak durmalıdır.

Özgün İçerik Nasıl Anlaşılır?

İçeriklerinizin özgün olup olmadığını anlamanız için hizmet sunan çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçlardan bir tanesi de Semrush analiz servisinde yer almaktadır. Ayrıca internette yer alan diğer araçları öğrenmek için blog yazımızdan faydalana bilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir