İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

Belirli bir kaliteye sahip olmakla birlikte tutarlı şekilde oluşturulan içeriklerin hedeflenen kitleyi harekete geçirmesine içerik pazarlaması denir. Doğru stratejilerin uygulanması ve hedef kitlenin doğru seçimiyle yaklaşımların ona göre olması da öne çıkan hususlardır. Burada var olan en önemli unsurların başında “değer” gelir. Bir içeriğin herhangi bir içerikten farklı olmasını “değer” sağlar. Herhangi bir içeriğin ortaya çıkarılmasının ise birçok farklı amaca olabilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bir ürünün tanıtılması,
  • Bir firmanın markalaşması,
  • Bir markanın bilinir hale getirilmesi,
  • Daha geniş kitleler tarafından bilinmesi, etkileşim alınması.

Strateji Oluşturma

Başarılı olma yolunda içerik pazarlaması adına stratejilerin oluşturulmasında öne çıkan iki adım vardır. İlk olarak hedeflerin tanımlanması ve ikincil olarak da görev tanımıdır. Ne tür içeriğin üretileceği var olan hedef kitleye göre belirlenir. Çeşitli SEO araçlarında hedef kitlenin ilgi alanları, yaş ve cinsiyet durumlarıyla coğrafi konumlar veri olarak paylaşır. Kitle profili açısından bakıldığında içerikten ne elde edileceği, hangi konularda içerikler oluşturulacağı, konulardaki ana fikir ve içerik kaynağının ne olduğu sorularına yanıt aranır. Ayrıca mimari tarzda bakıldığında da içerik planlaması yapılır. İçeriğin formatı ve düzenlenmesi de en az konu bütünlüğü kalitesi ve ana fikri kadar değerlidir. İçeriğin hangi formatlara sahip olacağı, hedef kitleye ulaşma adına hangi kanalların kullanılacağı, kullanıcıların içeriğe nasıl ulaşacakları, iletişime geçme adına etkileşim için en ideal kanalların hangileri olacağı, Diğer içeriklerle etkileşimin nasıl yapılacağı hesap edilir.

içerik pazarlaması nedir

İçeriklerin Oluşturulması

Sitenin tanınması, hedef kitlenin belirlenmesi ve sektör bazlı çalışmaların yapılmasının ardından içerikler oluşturulmaktadır. Burada sektör çalışmalarında konuya yönelik daha önceki çalışmalar değerlendirilebilir. Ayrıca rakiplerin incelemesi de mutlak surette yapılmalıdır. Rakip site analizi şu şekildedir;

  • Siteler ve içeriklerin nasıl şekillendirilmiş olduğuna bakılmalı,
  • Hangi konuların daha fazla aktarıldığı,
  • Hangi içerik formatlarının kullanıldığı,
  • Marka kimliklerinin nasıl konumlandırıldığı
  • Başarılı olan içeriklere dair hangi unsurların öne çıktığı incelenmelidir.

Yapılacak doğru rakip site analizleri çerçevesinde içerik pazarlaması stratejileri daha sağlam temelleri oturtulabilir. Ahrefs gibi SEO araçları kullanılabilir olurken fikir üretme, yapı ve format belirleme ve sonrasındaki reklam süreçlerinde dahi yararlanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

İçerik Belirleme

İçeriklerin doğru bir şekilde olabilmesi adına mutlaka detaylı bir analiz ve araştırma süreci olmalıdır. Bununla birlikte en yararlı olabilecek konu üzerinde fikir sahibi olunmalıdır. Kişinin bilgiye sahip olmadığı konularda içerikler üretmesi çok mümkün değildir. En azından kaliteli bir içerik çıkmayacağı kesindir. Görsel uyumluluğu bulunması, meta açıklamaları ve anahtar kelime analizleriyle de içeriğin SEO uygunluğuna sahip olması sağlanmalıdır. Blog, makale, mikro içerikler hazırlanabilir, farklı kaynaklardan faydalanılabilir.

İçerik Reklamları

Güçlü başlıklara sahip olması ve sosyal medya paylaşımlarının resmi hesaplar üzerinden yapılması da içeriklerin daha geniş kitlelerce bilinmesini beraberinde getirir. Bu durum son derece önemli olup içerik pazarlaması için mutlak surette tüm sosyal medya ağları kullanılmalıdır. Ayrıca forum sitelerinde ya da bloglarda tanıtımları da yapılabilir. İçerik bazında linkleme yapılması, kaliteli backlink alımı da önemlidir.

Site içi linkler oluşturulmalı, popüler anahtar kelimeler kullanılmalı, sade dille meta açıklamaları eklenmelidir. Google News kaydı yapılması da organik trafik bazında artış getirecektir. Yayıncılara ulaşılması veya ilgili kanallar üzerinden paylaşılması da yararlıdır. Mail yoluyla doğrudan hedef kitleyle paylaşılması da yine beğeni alınmasını ve duyurulmasına katkı sunacaktır. Var olan içerik pazarlaması özelinde dijital dünyada ölçümlerde mümkündür. Bu yönüyle ayrılırken farklı yollarla içeriklerin hemen herkes tarafından bilinmesi, ürünlerin tanıtılmış olması ya da ilgili hizmetlerin sağladıkları hakkında bilgiler verilmiş olur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Web sitelerinin hizmet veridkleri konular ya da güncel konular hakkında içerikler üreterek ziyaretçi kazanması ve bu sayede trafik oranlarını arttırması durumuna içerik pazarlaması denir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Arama motorları genellikle bilgiye erişmek isteyen kullanıcılar tarafından kullanılır. Kullanıcılara aradıkları bilgiyi içeren metinler sunarak web sitelerine yeni kullanıcılar kazandırılabilir ve organik trafik sayıları arttırılabilir.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Web siteleri için oluşturulan içerikler kullanıcılara bilgi verici odaklı olmalı ve SEO uyumlu yazılmalıdır. Bu sayede arama motorlarında içerik daha ön plana çıkacak ve içerikler site adına daha verimli olacaktır.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir