İğdenin Faydaları

İğdenin Faydaları

İğdenin faydaları hakkında merak ettiğiniz aklınıza takılan sorular mı var? Ülkemizde çokça sevilmesine karşın aslında Asya kökenli olan iğde, kolay yetişen ve haliyle bulunabilen bir gıdadır. Çok yüksek oranda sahip olduğu C vitaminiyle tesirini göstermektedir. Birçok farklı faydası var olurken kırmızı-kahverengi arası bir renge sahiptir. Taze iğde ise sarı renkli ve daha iri bir şekildedir. Çok farklı iç rahatsızlıklarla beraber hastalıkların atlatılmasında rol oynayabilen iğde faydaları bakımından da değerlendirilir. Yaprakları, çekirdeği ve kendisi şifa kaynağı olmakla birlikte iğde nasıl yenir sorusu da sorulagelir. (Vikipedi)

İğne Nasıl Yenir?

Kabuklu olmakla birlikte iğde hurma şeklinde tüketilmektedir. İğdenin çekirdeğinin faydaları olmakla birlikte haşlayarak kullanılabilir. Mevsim değişikliği yaşanılan dönemlerde çok daha fazla yendiği de bilinir. Bununla birlikte iğde yaprakları da kaynatılarak içilebilir. Nezle, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklarla baş ağrıları için tercih edilmektedir. Sıklıkla tuvalete çıkma durumlarında da tüketilebilir. Ayrıca yalnızca koklanması bile iğdenin faydaları açısından tesirlidir. Zihin açıcı bir yönü vardır. Kokusu bile şifa bitki olarak tanımlanmasının sebebi de budur. Organik asitlere sahip olan iğde ağacı için kusma ve bulantılarda önemli tesir gücü vardır. Doktora danışarak herkes tarafından kullanılabilir. Midesi hassas olan kişilerin birkaç tane yemesiyle rahatlayacağı da ifade edilir. Ayrıca iğdenin faydaları nelerdir sorusuna çok daha geniş yelpazede cevaplar verilmektedir.

iğdenin faydaları

İğde Faydaları Nelerdir?

  • C vitamini tesiriyle soğuk algınlıklarına karşı çok iyi derecede koruma sağlar.
  • İshal kesme ve diğer bağırsak sorunlarına karşı da kullanılabilir.
  • Böbrek rahatsızlıkları tümü için iğde tüketilebilir.
  • İğde faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesi de vardır.
  • Öksürüğün daha hızlı bir şekilde kesilmesi için iğde yenebilir.
  • Nefes alma problemleri yaşayanlar için iğde tüketimi önemli düzeyde bir yarar getirir.
  • İğde ağacı yaprakları ve kokusu is dikkat eksikliği çekenler için önemli etkiye sahiptir.
  • Mide bulantılarının hızlı atlatılmasında rol oynarken hamilelik dönemlerinde kullanılabilir.
  • Egzama ve benzeri cilt hastalıklarının hızlı iyileşmesinde de etkilidir.
  • Kadınlar için afrodizyak etkisine sahip olan iğde faydaları birçok yönden değerlendirilebilir.

Cilt Hastalıklarına İğde Çözümü

Birçok iç hastalık için kullanılan iğdenin faydaları bununla sınırlı değildir. Hemen herkes tarafından cilt sorunlarında da iğde tüketimiyle rahatlama sağlanabilir. Başta egzama olmak üzere sedef ve diğerleri için düzenli tüketimi şarttır. Kızarıklık, şişme ya da kaşıntı durumlarından kurtulmak için iğde yenebilir. İçerisinde olan beto karotenler sayesinde zaman içinde çok daha iyi sonuçlar alınacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

İğde Zararları Nelerdir?

Temel anlamda iğdenin zararları olmamakla beraber ölçülü tüketimi gerekir. Çok aşırı şekilde her gün iğde yenmesi, zararlı olacağı gibi alerjik durumlarına dair belirtilerin olması ise tüketilmesini bırakmayı getirir. Aksi durumda çok daha riskli durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Birçok farklı unsuruyla fayda getirerek şifa olan iğdenin ölçüsünün kaçırılması ise istenmeyen durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı bir avuç yeterli olacaktır.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İğde Nedir?

İğde bir bitki türüdür. Kışın yapraklarını döken ve daima yeşil kalan, çalı şeklinde veya ağaç halinde olan odunsu bir bitki türüdür. Tomurcukları küçük ve kısa saplıdır. Ülkemizde yetişen bitkiler arasında yer alır.

İğde Faydalı mı?

İğde, içeridiği besin değerleri ve vitaminler neticesinde gayet faydalı bir bitkidir. Bağırsaklara iyi geldiği bilinmektedir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İğde Nerelerde Bulunur?

İğde bitkisi, aktarlarda satılmaktadır. Aktarlarda paketler halinde, kurutlmuş şekilde satılabilir. Bitki çayı olarak kullanılabilir ve meyve şeklide tüketilebilir.

İğde Şeker Miktarı Yüksek mi?

İğde meyvesi içerisinde çok şeker miktarı olan bir meyve değildir. Tüketirken endişe etmeye gerek yoktur.

İğde Doğal Olarak Toplanabilir mi?

İğde meyvesi doğal ortamlarda kendiliğinden yetişen bir meyvedir. Ağaçlardan toplanmasında bir sıkıntı yoktur.

İğde Hangi Vitaminleri İçerir?

İğde içerisinde yoğun olarak A, C ve E vitaminlerini barındırmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir