Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Kış aylarında sıklıkla tükettiğimiz ıhlamurun faydaları neler biliyor musunuz? Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olmaya devam eden ıhlamur, beyaz ve sarımsı çiçeklere sahip ağacından gelen kokusuyla tanınır. Kış ayları için bir şifa kaynağı olmasının ötesinde hemen her gün sabah-akşam ıhlamur çayı içilebilir. Birçok hastalığa deva olurken aynı zamanda son derece pratik hazırlanması, kolay saklanması ve lezzetli olmasıyla da tercih edilmektedir. Faydaları saymakla bitirilmeyecek olan bitki ıhlamur ağacı kokusunu da vaat ediyor.

Ihlamur Nasıl Yapılır?

Birkaç farklı şekilde ıhlamurun hazır hale getirilmesi söz konusudur. Suyla birlikte kaynatılabileceği gibi yalnızca suyun kaynatılması ve ıhlamurun ilave edilmesini savunan uzmanlarda bulunuyor. Peki, ıhlamur nasıl yapılır denilirse ilk olarak demleme durumuna bakılır. Ihlamurların bir demlik içerisine atılması ve kaynatılmaya başlaması gerekir. İyi bir şekilde kaynama olduktan sonra ocaktan alınıp yaklaşık 20 dakika boyunca dinlendirilir. Su içerisinde kaynama işlemi çok uzun olmamalıdır. Ardından ıhlamurlar alınarak süzülmüş ıhlamuru bardaklara koyarak tüketebilirsiniz.

Bir başka yöntemde ise ıhlamurun çok daha kolay hazırlanması mümkündür. Kaynamış suyun üzerine ıhlamurun atılması ve suyun sadece renk açısından değişmesini beklemek yeterlidir. Ardından hemen tüketmeye başlanılabilir. İsteğe bağlı olarak hazır hale gelmiş ıhlamur içerisine zencefil ya da bir miktar tarçın ilave edilebilir. Bunların haricinde birkaç damla limon sıkılarak da çok daha farklı bir tat ortaya çıkarılabilir. Özellikle soğuk algınlığı çekenler için limon desteği yapılmaktadır. (Vikipedi)

ıhlamurun faydaları

Ihlamur Nasıl Tüketilir?

Ihlamurların kurutulması sonrasında dayanma süresi yaklaşık 1 senedir. Bu süre boyunca cam kavanozlarda hava almayacak şekilde kapalı durması halinde herhangi bir bozulma yaşanmayacaktır. Sene boyunca kullanımı yapılabilir, nemsiz ve kuru ortamda güvenli bir şekilde saklanabilir. Sabah veya akşam saatlerinde suyla kaynatılarak tüketilmektedir.

Ihlamur Faydaları Nelerdir?

  • Kış aylarında çokça tüketilen ıhlamurun faydaları soğuk algınlığı durumlarında daha net ortaya çıkarken ballı karışımla lezzetli hale getirilebilir.
  • Öksürüğün kesilmesi ve solunum yollarının daha iyi hale gelmesi içinde tüketilir.
  • Vücut direncini artıran ıhlamurun metabolizmayı kuvvetlendirdiği bilinmektedir.
  • Astım ve bronşit rahatsızlıklarının geçirilmesi içinde tercih edilebilir.
  • Mikropların vücuttan atılması adına terleme sağlayan ıhlamur faydaları için içine acı biber katılabilir.
  • Bağırsakların daha hızlı çalışması, hazımsızlık ve şişkinlik şikayetlerinin olmaması adına da akşam saatlerinde içilebilir.
  • Gözlerde ağrı veya kaşıntı olması durumunda ıhlamur koyularak yorgunluğu alınabilir.
  • Saçların çok daha kuvvetli olmasını sağlayan ıhlamurla dökülmeleri en aza indirebilirsiniz.
  • Ciltte var olan lekelerden kurtulmak için ıhlamur yaprakları birebirdir.
  • Stresli hayata sahip ya da sinirli kişiler için tüm gerginliği alan ve sakinleştiren bir etkisi olduğu da bilinmektedir.

Ihlamur Saç ve Cilt Faydaları

Saç dökülmeleri hem kadınların hem de erkeklerin sorunlarından olurken saçların ıhlamurla yıkanması bu durum özelinde etkindir. Şampuan içerisine karıştırılarak ya da saf halde ıhlamurla saçların temas etmesiyle saçlar çok daha canlı hale gelir. Besleyici yönü bulunması birçok firma tarafından sektör içinde kullanılmasını da sağlamıştır. Sizlerde kolaylıkla saçlarınızın köklerini bu şekilde güçlendirebilirsiniz. Ciltte var olan lekelerin giderilmesi adına da yine ıhlamur kullanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Ihlamur Zararları Nelerdir?

Oldukça faydalı olmasına karşın çok uzun süreli devamlı kullanımı sonucu ıhlamur zararları görülebilmektedir. Kalp çarpıntıları ve kalpte ağrı hissi oluşmaktadır. Bununla birlikte ciltte tahriş durumları da yine yan etkileri arasındadır. Hamilelik dönemlerindeki kadınların çok sık kullanması tavsiye edilmemektedir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ihlamur Nedir?

Ihlamur, Ihlamurgiller familyasında yer alan, yaz aylarında yetişen hoş kokulu bir çiçeğe sahip yüksek boylu ağaçtır. Ormanlarda doğal olarak bulunmasına rağmen, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Ayrıca park ve bahçelerde de süs olarak görülmektedir.

Ihlamurun Faydaları Neleridir?

Ihlamur, genelike soğuk algınlığına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Spazm çözücüdür. Rahatlatıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Strese karşı çok iyi geldiği bilinmektedir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ihlamur Nerelerden Temin Edilebilir?

Ihlamur aktarlarda kilo ile veya paketlerde tüketilmeye hazır olarak bulunabilir. Ayrıca marketlerde de Ihlamur çayları kullanıma hazır bir şekilde tüketiciye sunulmaktadır.

Ihlamur Çayı Nelere İyi Gelir?

Ihlamur çayı özellikle kış aylarında çok faydalı olarak tüketilmektedir. Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayı demlerken, demleme süresinin çok uzun tutulmamasına dikkat edilmelidir. 1 Litre su için 5 adet ıhlamur yaprağı katılabilir.

Ihlamur Hangi Mevsimde Toplanır?

Ihlamur yaz ayında oluşan bir bitkidir. Yaz aylarında toplanır ve depolanır. Kış aylarında yoğun olarak tüketilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir