İkindi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

İkindi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

İslam’ın şartlarından olan farz namazlardan bir tanesi ikindi namazı olurken 4 rekat sünnet, 4 rekat farz olmak üzere 4 rekat olarak kılınır. Mazereti bulunmayan her Müslümanın kılması gerekli olan namazlar arasındadır. Büyük faziletlere sahip olurken seferi durumlarda ikindi namazı 2 rekat farz olacak şekilde kılınır. Bununla birlikte vaktin geçmesi halinde ise yalnızca farz bölümü kaza edilir.

İkindi Namazı Vakti

Güneşin batışından hemen önce kılınması gerekli olmakla birlikte son saatlere bırakılmaması önemlidir. Hava aydınlıkken kılınması daha çok sevap olurken eğer akşam ezanına yaklaşılmış ise dört rekatlık sünneti kılınmaz. Doğrudan kamet getirilmesiyle ikindi namazı saati içerisinde farz tamamlanır. Günün üçüncü namaz vakti olmakla birlikte günlük olarak kılınmaktadır. Camilerde cemaat halinde kılınması çok daha büyük sevaptır. Ancak Cuma namazı gibi camide kılınma zorunluluğu yoktur. İkindi ezanı okunmasıyla birlikte kişi, tek başına olarak da namazını eda edebilir.

ikindi namazı

İkindi Namazı Kılma Durumları

  • İkindi ezanının okunması halinde
  • Hastalık ya da yolculuk durumlarında olunmaması halinde
  • Güneşin batmaması halinde
  • Vaktin geçmesi durumunda kazası yapılırken yolculuklarda ise 2 rekattır.

İkindi Namazı Kılınışı

Öncelikli olarak ikindi namazı nasıl kılınır sorusuna sünnetiyle başlanır. Dört rekat olacak şekilde sünneti eda edilirken abdest ve diğer namazın şartları yerine getirilmelidir. Temiz elbiseler giyilmesi, temiz bir ortamda kıbleye yönelmek ve niyet edilmesiyle başlanır. “Niyet ettim Allah’ın rızası için ikindi namazının sünnetini kılmaya” denildikten sonra iftitah tekbiri alınarak eller bel hizasında bağlanır. İlk rekatta kıyam halinde sübhaneke okunur, besmele çekilerek Fatiha Suresi’ne başlanır. İstenilen bir namaz suresi okunur ve tekbirle rüku yapılır. Rükü şeklinde üç kere “Sübhane Rabbiye’l-Azim denildikten sonra tekrar doğrulur. Rabbena Lekel Hamd ile birlikte kişi secdeye gider. Üç kere “Sübhane Rabbiyel a’la” denilerek iki secde sonrasında ayağa kalkılır. İkinci rekatta da kıyam sübhaneke dışında aynı şekilde yapılır. Oturma halinde Ettehiyattü ile birlikte Allahümme Salli-Barik duaları da okunur. Üçüncü rekatta ayağa kalkılırken son rekatta oturmayla birlikte ek olarak Rabbena Atina ve Rabbena Firli duaları okunur. Ardından selam verilmesiyle birlikte ikindi namazı sünneti kılınmış olur. İkindi namazı kaç rekat sorusu 8 olarak yanıtlanırken ardından dört rekatlık farza geçilir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Kamet getirilmesinin ardından yine aynı şekilde ilk rekatta Sübhaneke, Fatiha ve zamlı sure okunarak rüku ve secdeler yapılır. Fatiha suresinde okunabilecek sureler Kafirun, Fil, Bakara, Kureyş, Felak, Nas olabileceği gibi daha uzun surelerden birkaç ayette okunabilmektedir. Kıyamlarda kişinin tam dik durması ve rükü sırasında “Sübhane Rabbiye’l Azim” demesi de önemlidir. İkinci rekatın oturmasında yalnızca ettahiyyatü okunurken bu yönüyle sünnetle farkı bulunmaktadır. Son rekatın oturması ise sünnetle aynıdır ve tüm dualar okunur. Ardından selam vermeyle birlikte ikindi namazı tamamlanmış olur. Tesbihat ve dua kısımlarıyla birlikte bir farz namazı eda edilmiştir.

Kadınlar İçin İkindi Namazı Kılınışı

İkindi namazı toplamda 8 rekat olmakla birlikte var olan işleyiş bayanlar açısından aynıdır. Yalnızca hareketlerde birtakım değişiklikler bulunmaktadır. Niyet sonrasında eller göbek hizasında değil, göğüs bölümünde üst üste gelecek şekilde tutulur. Kıyam, rükü, secde ve kade-i ahre aynı şekilde tamamlanır. İkindi namazı nasıl kılınır ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık.

Nasıl Yapılır kategorisi yazıları ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olun.

Namaz Nedir?

Namaz, İslam dinine inananların yani müslümanların günlük ibadetlerinden en önemlisidir. Her gün, günde 5 kez namaz kılınır. Bunlara 5 vakit namaz denir. Sabah, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı olmaz üzere vakitler içerisinde kılınır.

İkindi Namazı Ne Zaman Kılınır?

İkindi namazı; öğle namazı ve akşam namazı arasında belirli bir saatte kılınmaktadır. Bu saat güneşin hareketine göre belirlenmektedir. Genellikle her iki namazada eşit uzaklıktaki bir aralık olarak belirlenir.

Namaz Kılmak İçin Ne Gerekir?

Namaz kılmak için belirlenmiş olan şartlar bulunur. İlk olarak kıyafet ve namaz kılınacak ortamın temizliği gelmektedir. Ardından namaz abdesti almak çok önemlidir.

Abdest Alınmadan İkindi Namazı Kılınabilir mi?

Abdest almadan herhangi bir şekilde bir namaz kılmak mümkün değildir. Haram bir durumdur.

İkindi Namazı Kaç Rekattır?

İkindi namazı 4 sünnet 4 farz olmak üzere toplam 8 rekattan oluşmaktadır.

Kaza Namazı Nedir?

Kaza namazı gün içerisinde bir namazı vaktinde kılamayıp, daha sonra herhangi bir zaman diliminde eda etme durumudur.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir