İlluminati

İlluminati

Dünya’nın en çok merak edilen gizli örgütü İlluminati nedir? Tayland’daki bir mahkeme, monarşiyi devirmek istedikleri iddiasıyla İlluminati olarak bilinen gizli topluma bağlantılar ile suçlanan yüksek profilli bir parti beraat ettirdi. Geçtiğimiz Mart ayında yapılan seçimlerde üçüncü olan Gelecek İleri Partisi, iktidardaki cuntaya karşı ana muhalefet olarak ortaya çıktı, ancak Tayland’daki ciddi bir suç olan monarşiyi devirmek için aradığı yöntemlere dair suçlamalarla karşılaştı.

Bunun kanıtı olarak, parti sembolünün komplo teorisyenlerinin totaliter bir dünya empoze edecek bir “Yeni Dünya Düzeni” aradığına inandıkları gizemli bir grup olan “Illuminati” ile ilişkili başın aşağı bir üçgene benzediği ifade edildi.

Tarihsel açıdan, “Illuminati” terimi, 1776’dan 1785’e kadar on yıl boyunca çalışma gösteren gizli bir toplum olan Bavyera İlluminati’sini tanımlamaktadır. Bu organizasyon, Aydınlanma ideallerine güçlü bir şekilde inanan bir Alman hukuk profesörü Adam Weishaupt tarafından kuruldu ve lluminatenorden seçkinler arasında bu idealleri teşvik etmeye çalıştı. Weishaupt, İlluminati üyelerini akıl, hayırseverlik ve diğer laik değerler konusunda eğitmek istedi, böylece iktidara geldiğinde siyasi kararları etkileyebildiler.

Peki İlluminati Ne?

Orijinal Illuminati grubu 18. yüzyılda Bavyera’da kilisenin kamusal yaşama müdahalesini sınırlamak isteyen antiseptik profesör Adam Weishaupt tarafından kuruldu. Dini fikirlerin artık modern toplumları yönetmek için yeterli bir inanç sistemi olmadığına inanarak, başka bir ‘aydınlatma’ biçimi bulmaya karar verdi. Avrupa devletlerinin çalışma şeklini kökten değiştirmek için uygulanabilecek bir dizi fikir ve uygulama”, diyor National Geographic Illuminati için. Gizli toplumu Farmasonlara hiyerarşi ve gizemli ritüellerle dayandırdı ve eğitimli üyelerinin aydınlanmış ideallerini yansıtması için İlluminati Düzeni olarak adlandırdı.

illuminati nedir

Komplo Teorileri ve Aptallar için Gizli Derneklerin yazarı olan Chris Hodapp, erken Illuminati üyelerinin belirleyici bir özelliğinin kimseye güvenmedikleri olmasını söyledi. Mirasları açısından, tarihçiler orijinal Illuminati’nin hala etkili olduğunu düşünüyorlar. Düzen, bazı etkili üyelere sahipti, bunların en ünlüsünün Alman düşünür Johann Goethe olduğu iddia edildi. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Modern zamanlarda, Illuminati terimi, mevcut dünya olaylarını beyni yaptığı söylenen komplocu bir örgüt anlamına gelir. Bu örgütün hem hükümetleri hem de çok uluslu şirketleri kontrol ettiği iddia ediliyor. Bu komplo düşüncelerinin, Yahudilerin dünyaya hükmetmesi için bir komplonun kanıtı olduğunu iddia eden 20. yüzyıldan kalma bir aldatmaca olan anti-Semitik “Siyon Yaşlılarının Protokolleri” nde bazı talihsiz kökleri vardır. Kötü şöhretli bir belge için, Protokoller dikkate değer bir kalma gücüne sahipti ve genellikle tüm renklerin komplo teorilerinin gölgesinde gizleniyorlardı.

İlluminati popüler kültürün hayal gücünü ittirdi. Gizli toplum referansları, video oyunlarından çizgi romanlara, elbette Kanye West’in filmine kadar çok çeşitli medyalarda bulunur.

Yeni Dünya Düzeni Nedir?

Dünyaya hükmetmek için ve komplo kurmak için güçlü bir modern Illuminati fikri, 1990’lara kadar bir avuç meraklı tarafından onaylanan niş bir inanç olarak kaldı. İnternet tüm bunları değiştirdi, komplo teorisyenlerine inançlarını ortaya koymaları ve kanıtlarını büyük bir kitleye sunmaları için küresel bir platform verdi.

Yeni Dünya Düzeni’nin nasıl işlediğine ilişkin teoriler, nispeten basit fikirlerden açık tuhaflığa kadar uzanır. Komplo teorisyenleri, halka açık olayları İlluminati etkisinin “kanıtı” için saplantılı bir şekilde analiz eder. Illuminati ile en çok ilişkili semboller arasında üçgenler, pentagramlar, keçiler, her şeyi gören göz (ABD banknotlarında göründüğü gibi) 666 sayısı bulunur.

İlluminati Üyesi Olduğu İddia Edilen Ünlüler Kimler?

  • Beyonce
  • Jay-Z
  • Katy Perry
  • Eminem
  • Angelina Jolie
  • Madonna

İlluminati nedir sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

İlluminati Ne Demektir?

İlluminati, Dünya üzerinde ki olaylarda çok büyük söz sahibi olduğu düşünülen ve Amerika’da yer aldığı farz edilen gerçekliği kanıtlanamamış olan bir örgüttür.

İlluminati Gerçek mi?

İlluminati gerçekliği henüz kanıtlanamamış bir örgüttür. Tamamen varsayımlardan ibarettir. Özellikle komplo teorisyenleri tarafından sürekli olarak gündemde tutulmaktadır. Resmi bir dayanağı bulunmamaktadır.

İlluminati Ne Yapmaktadır?

İlluminati örğütü Dünyayı kaos ile yönetmekte olduğu düşünülen bir örgüttür. Belirli ülkelerin çıkarları için hareket etmekte olduğu ve çeşitli savaşlardan, salgınlardan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir