İmam Maaşı

İmam Maaşı

İslam dinine ait bir terim olan İmam, aynı zamanda bir meslek dalıdır. Camilerde ve mescitlerde en önde duran ve cemaate öncülük eden kişilere imam adı verilmektedir. Devlet memuru olan imamlar, imamet olarak da adlandırılmaktadır. İmamların görevleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Cami / mescit huzurunu korumak,
  • Kuran-ı Kerim’i namazlardan önce ve sonra okumak,
  • Cemaati dini konular ile ilgili bilgilendirmek,
  • Usullere uygun şekilde cemaate namaz kıldırmak,
  • Cenaze işlemlerini yapmak,
  • Camide yer alan diğer görevlileri denetlemek,
  • Kurs ve seminerlere katılmak,
  • Mevlit ve benzer işleri yürütmek.

İmam Nasıl Olunur?

İmam olabilmenin 2 yolu bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

  1. İmam olabilmek için İmam Hatip Lisesi mezunu olmak gerekmektedir. okul bitirmek tek başına imam olmak için yeterli bir kriter değildir. Öncelikle DHTB denilen Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavına girmek ve bu sınavdan başarılı olmak gerekmektedir.
  2. İmam Hatip mezunu olmayan kişiler de imam olabilmektedir. Bu kişilerin imam olabilmesi için yine DHBT sınavına girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda KPSS’den de başarılı olunmalıdır.
imam maaşı

İmam Maaşı Ne Kadar?

Imam maaşı imam, vaiz ve müezzinler ile de ilgilidir. Her birinin aldığı maaş birbirinden farklıdır. Imam maaşları ne kadar sorusunun cevabı ise 2020 yılı için imam maaşı 3.868 TL civarındadır. Bunun yanı sıra vaiz maaşlar 4.074 TL civarında iken, müezzin maaşları ise 3.868 TL civarındadır. İmamlar bu maaşlarının yanı sıra sosyal denge tazminatı da almaktadır. Bu sosyal denge maaşları sözleşme ile belirlenmektedir. En yükse devlet memurunun ek göstergelerde dahil olmak üzere %100’üne kadar sosyal denge verilebilmektedir. Sosyal dengenin ödenmesinde çalışma süresi, görev yeri gibi bazı kriterler dikkate alınmakta ve buna göre sözleşme yapılmaktadır. 2020 yılı için sosyal denge ortalama 1.388 TL civarındadır. Gelir vergisinin ilk diliminde genel olarak her ay alınan sosyal denge miktarı 1.169 TL olurken, gelir vergisinin ikinci diliminde ise bu 1.100 TL civarında olmaktadır. Bu miktarlar sosyal dengenin en çok olabileceği miktarlardır. Sözleşme ile bu miktarlar daha az olabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Maaşı Ne Kadar yazılarımızı okuyarak kendiniz için geleceğin mesleğini seçebilirsiniz.

İmam Kimdir?

İmamlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan ve camilerde görev yapan, namazların kıldırılması, dini rütüellerin sürdürülmesiyle görevli olan kamu görevlileridir.

İmam Nasıl Olunur?

İmam olmak için üniversitelerin İlahiyat Fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. İlahiyat fakültesi eğitimlerini başarı ile tamamlayan imamlar, Diyanet işleri tarafından atama ve tayin usulü ile göreve getirilirler.

İmam Ne İş Yapar?

İmamlar camilerde 5 vakit namaz kıldırırlar. Ayrıca dini ritüellerin takibinden sorumludurlar. Cenaze işleri, Kuran Kursları gibi görevleride bulunmaktadır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir