İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

Başta Aydın olmak üzere ülkemizin çeşitli kentlerinde yetiştirilen incir, dünya genelinde de en fazla Türkiye’de üretilmektedir. Ticari açıdan önemli değere sahip olup farklı şekillerde tüketilmektedir. Organik asitler ve şekerin haricinde A, B ve C vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Taze şekilde yenilebileceği gibi farklı tatlıları da vardır. Ayrıca kurutularak da incirin faydaları elde edilebilir.

Kuru İncir ve İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Reçel, pekmez ve hatta kompostosu yapılan incirin kurutulma işlemleri aylar sürer. Halihazırda hemen her yerde satışı var olan kuru incir; demir, kalsiyum ve potasyum açısından çok daha verimlidir. Yaprak kısımları pek çok hastalık özelinde şifa olurken kuru incirin tüketilmesiyle ciddi manada protein kazanılır. Ayrıca toz haline getirilmesiyle birlikte 1 çay bardağı su içerisinde demletilerek çayı da elde edilir. Günde üç kez incir çayı içenler yüksek tansiyon ve bronşit çözümüne sahip olur. Sara rahatsızlığı içinde incir çayı şifa olmaktadır. İncir ağacının dallarını kırarak elde edilen incir sütü ise topuk çatlaklarına iyi gelir. Oluşabilecek nasır ve siğil durumlarına karşı da incir sütü içilmesi birebirdir.

incirin faydaları

İncirin Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek lifli yapısıyla tanınan incirin faydaları nelerdir sorusuna birçok farklı şekilde yanıtlar verilirken bağırsak özelinde temizleyicidir.
  • Magnezyum ve kalsiyum deposu olurken anne sütüne yakın değerdedir.
  • Kalp hastalıklarının önlenmesi, kan şekerinin dengelenmesi, tümörlere karşı savaşılması noktasında da devamlı incir tüketimi yapılabilir.
  • Kükürt ve fosfor minerallerinden ötürü enfeksiyonlara karşı da vücudu son derece iyi bir şekilde korumaktadır.
  • Yorgunluk, halsizlik çekenler içinde incir faydalı olurken hemen her şekliyle tüketilebilir.
  • Günlük potasyum ihtiyacının karşılanması adına da bir ya da iki incir tüketimi uzmanlarca önerilir.
  • Boşaltım sistemine iyi gelmesine karşın çok aşırı incir yenmesiyle birlikte ishal sorunuyla da karşı karşıya kalınabilir.
  • K vitamini bulunması ise kemik ve kas gelişimi noktasında hatırı sayılı ayrıcalık tanır. (Vikipedi)

İncir Nasıl Tüketilir?

Doğrudan çiğ olarak taze incir yenebilir. Kurutulmuş olarak da incirler çayın yanında oldukça keyifli bir kuruyemiş olacaktır. İncir tatlısı ya da tatlıların üzerindeki süs olarak da düşünülebilir. Kaynatılarak incir çayı hazırlanması söz konusu olurken incir ağacının yapraklarından da yine fayda almak mümkündür. Bunların dışında incir sütü içilerek de doğal meyvenin en iyi şekilde yararı alınabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

İncir Zararları Nelerdir?

Tüketilmesinden önce incirin zararları olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde çok büyük tesire sahip olurken herhangi bir yan etkinin görülmesiyle tüketimi bırakılmalıdır. Mide rahatsızlıklarına neden olabileceği gibi diyabetli hastaların yemesi de son derece risklidir. Kan şekerinin yükseltilmesine sebebiyet veren incir, ağız kenarlarında yaralarda oluşturabilir. Bundan dolayı çok fazla sayıda incir tüketimi yanlış olurken her gün incir yenmesi de gereksiz şeker alımını beraberinde getirecektir. Kullanım öncesinde doktora danışılması çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

İncir Nedir?

İncir ülkemizde çok kaliteli olarak yetiştirilmekte olan bir meyve türüdür. Ülkemizin genellikle Ege bölgesinde üretilmektedir. İçerdiği hoş aroma sayesinde tatlılara sıkça eklenmektedir.

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir kan dolaşımı sistemine çok iyi gelmektedir. İçerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Potasyum ve magnezyum anlamında çok zengindir.  Şeker hastalığından müzdarip olan kişiler için çok faydalıdır.

İncir Hangi Mevsimde Tüketilebilir?

İncir meyvesi ülkemizde kış mevsiminde üretilmektedir. Bu nedenle bahar ve yaz aylarında temin edilmesi çok zordur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir