Influencer Marketing

Influencer Marketing

Hızlı bir şekilde hemen her alanda etkisini gösteren sosyal medya influencer marketing kavramıyla reklam-pazarlama sektörü içerisinde yükselmeye devam ediyor. Basit bir slogan ya da görsellerle hazırlanmış reklamlardan çok daha etkili olması, sosyal medya kullanıcılarının tamamı için söz sahibi olması bu durumu kaçınılmaz kılıyor. Sosyal medyanın gücüyle reklamlarını yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Peki, influencer marketing nedir ve nasıl gerçekleşir?

Influencer İş Birliği Neden Yapılır?

Genel anlamda değerlendirilmesi gerekirse influencer marketing denilen husus aslında WOMM olarak bilinen kulaktan kulağa pazarlama stratejisidir. Burada internet fenomenleri ki çok yüksek takipçi sayılarına sahip olmaları gerekir, çeşitli ürünlerin tanıtımları farklı şekillerde yapar. Kendi takipçilerine ürünü tanıtıp tavsiye eder. Bir gıda ürünü ya da mekan bilgisi olabileceği gibi çok farklı hizmetler için de söz konusudur. Takipçiler arasında yayılmasıyla hem ürün-hizmetler satılır hem de marka daha bilinir hale gelir.

Öncelikli olarak güvenilir fenomenler bulunması, onlarla iş birliği yapılması gerekli olurken takipçilerin durumlarına göre de seçimler gerçekleşir. Ürünün hangi kullanıcı kitlesine hitap ediyorsa ona uygun fenomen olması şarttır. Yetişkinlere uygun bir ürünün tanıtımı ve reklamını çocuklara hitap eden bir sosyal medya fenomeninin yapması pek de mantıklı gelmeyecektir. Ayrıca ürün ve reklam türüne göre de hangi sosyal medya platformu seçilmesi gerektiğine karar verilir. Halihazırda günümüzde instagram en etkilisi olurken fenomenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

influencer marketing

Instagram Influencer Reklam

Görsellik açısından değere sahip bir ürünün en iyi şekilde tanıtımı ve pazarlaması için İnstagram uygundur. Daha kısa ve net bir şekilde basit bir hikaye paylaşımı yapılabileceği gibi birkaç dakikalık video çekimi de söz konusudur. Ayrıca ürün ya da hizmete dair göz alıcı görsellerin hesaplardan paylaşılması da bir başka yoldur. Herhangi bir mekân ya da işletme tanıtımlarına dair ise instagram influencer özelinde blog yazıları eklenebilir. Bununla birlikte etkileşime geçilmesi ise çok daha hızlı tanıtımı mümkün kılar. Çekiliş yapılması, soru-cevap olması, canlı yayın etkinliği düzenlenmesi gibi seçeneklerde çokça değerlendirilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: OBS Studio Nasıl Kullanılır?

Influencer Marketing Faydaları

  • Çok daha hızlı bir şekilde reklamların etkisi görülür.
  • Ürün ve hizmetlerin doğru kitleye tanıtılması gerçekleşir.
  • Reklam sonrasında geri dönüşlerin tüm yönleriyle takip edilmesi, incelenmesi söz konusudur.
  • Ne kadarlık bir kazanım olduğu gerçekçi verilerle öğrenilir.
  • Ürün veya hizmetin bilinirliği artar, markalaşma yoluna girilir.
  • Geniş kitlelerden ziyade hedef kitleye ulaşılması mümkün olur.

Influencer Marketing Süreçleri

Doğru influencer seçimi açısından ise ürün ve fenomen arasındaki bağ kurulumu çok hassastır.  Konuyla alakasız olan kitleye hitap edilmesi herhangi bir kazanım getirmeyecektir. Bundan dolayı mutlaka potansiyel müşteri kitlesinin iyi analiz edilmesi, en uygun influencer ile anlaşılması, doğru içeriğe sahip bir şekilde reklamın düzenlenmesi gerekir. Klasik reklamların çok daha ötesinde bir etkiye sahip olduğu da unutulmamalıdır.

Doğru influencer marketing özelinde seçim ardından ürüne ait son derece özgün ve doğal bir içerik yaratılmalıdır. Burada tanıtım yapacak fenomene özgürlük verilmesi, serbest olmasını sağlama önemlidir. Doğrudan ürün tanıtımı yerine video içerisinde ekleme de yapılabilir. Klasikleşmiş cümlelerin söylenmesinden ziyade daha basit, net, açıklayıcı ifadeler olmalıdır. Böylelikle izleyen kitlenin sevdikleri fenomen tarafından önerdiği ürün ya da hizmeti alabilmesi çok daha yüksek ihtimal haline getirilir.

Sosyal medya konuları hakkında detaylı bilgi için bloglarımızı okuyabilirsiniz.

Influencer Ne Demektir?

Influencer, sosyal medya siteleri üzerinden düzenli olarak paylaşım yapmakta olan ve belirli bir takipçi sayısına sahip kullanıcılara verilen isimlerdir. Sosyal medya fenomenleri olarak da bilinmektedirler.

Influencer Ne İş Yapar?

Influencer sosyal medya paylaşımları neticesinde üne kavuşmuş kişilerdir. Moda, Makyaj ve Kozmetik alanlarında paylaşım yapmaktadırlar. Ve bu alanlarda sosyal medya reklamları paylaşmaktadırlar.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olmak için sosyal medyada düzenli olarak özgün ve kaliteli içerikler paylaşmak ve yüksek takipçi sayılarına sahip olmak gerekir. Kazanılan yüksek trafik miktarları ile influencerlık doğru orantılı olacaktır.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 53 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Merhaba, Instagram hesabınızı yanlışlıkla silmeniz durumunda hiç vakit kaybetmeden Instagram yardım merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

    1. Merhabalar, Instagram hesabınıza ait e-posta adresinizi unuttuysanız, eğer var ise kayıt sırasında vermiş olduğunuz telefon numarasından yararlanarak şifre sıfırlayabilirsiniz. Eğer telefon numaranız yok ise Instagram destek hattı ile iletişime geçip, hesabınızın sizlere ait olduğunu ispat etmelisiniz.