Nasıl Influencer Olunur?

Nasıl Influencer Olunur?

Sosyal medyanın etki gücünün artmasıyla nasıl Influencer olunur sorusu da daha da anlamlı hale gelmiştir. Tüketim dünyasında trendlerin belirlenmesine öncülük eden sosyal medya ünlülerinin nasıl bir konuma geldikleri de çokça merak ediliyor. Kolaylıkla paylaşımlar yaparak ya da oyun oynayarak ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılmasını sağlayan bu kişilerin milyonlarca kişi tarafından beğenilerek takip edilmesi nasıl mümkün? Dijital pazarlamanın güçlü etkilerinden biri olarak ortaya çıkan influencer marketing neden tercih ediliyor? Başarılarını neye borçlu? Sizler için Influencer nedir ve nasıl olunur sorularına yanıtlar aradık.

Influencer Olma Süreci

Kelime anlamından yola çıkarsak “etkileyici” demek olan influencer, sosyal medya için vazgeçilmez durumdadır. Pazarlama profesyonelleri tarafından markaların daha geniş kitlelere ulaşması ve en önemlisi de doğru hedef kitleye ulaştırılması adına influencer kullanımları gerçekleştirmektedir. Samimi olunması sonucunda verilerin şeffaf şekilde sağlanması da birçok reklam modelinin önüne geçmesini sağlamıştır. Artık basit ve inandırıcılıktan uzak reklamların çekilmesi yerine bu yolla çok daha bilinçli tanıtımlar yapılabiliyor.

Influencer Olma Adımları

Sizlerde hemen doğru adımları takip ederek nasıl influencer olunur sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Doğrudan reklam yüzü olunması, takipçilerin sözlerine önem verdiği birisi haline dönüşme olayı sosyal medyada çok hızlı olmaktadır. Bu nedenle yapılacakların belirli bir kaliteye sahip olması, stratejilerin doğru belirlenmesi de hedefe daha kolay ulaşılmasını mümkün kılar. Aktif ve ektili bir influencer olma adına yapılacaklar şu şekildedir;

 • Kendi alanını belirlemeli ve buna uygun içerikler üretmeli,
 • Takipçilerin isteklerini dikkate alarak paylaşımlar buna göre şekillendirilmeli,
 • Yalnızca markalaşma ya da ürün tanıtımına odaklanılmamalı.
 • Sosyal medyanın gücünü hissetme adına doğal ve samimi olunmalıdır.
 • Takipçi sayısından ziyade var olan takipçi niteliğine göre davranılmalıdır.
 • Duruş ve düşüncelerin açık bir şekilde paylaşılması, hissedilenlerin takipçilerle paylaşılması da etkilidir.
 • Daha geniş kitleye ulaşmak adına olanaklar değerlendirilmeli, sosyal medya takipleri başlatılmalı.
 • İlgilenilen sektörlerle ilgili etkinliklere katılmak, bilgiler paylaşmak, sitelere içerikler hazırlamak da yapılacaklar arasındadır.
influencer nedir

Influencer Paylaşımlarının Özellikleri

Yapılacak influencer paylaşımları özellikleri şu şekilde sıralanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

 • Dikkat çekici niteliğe sahip içeriklerin üretilmesi gerekir.
 • Popüler olmak istenilen sosyal medya ağı doğru seçilmeli ve oradan daha fazla paylaşım yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Mutlaka en kaliteli görsellerin kullanılması, metinlerin süslenmesi lazımdır.
 • Fotoğraf sanatının tüm incelikleri kullanılmalıdır.
 • Canva, Unsplash, Pexels site ve uygulamalarından yararlanılabilir.

Takipçi Sayısı Artırma Yolları

Gerçekleştirilen doğru paylaşımlarla giderek artan bir takipçi kitlesine sahip olunacaktır. Bununla birlikte organik büyüme hedeflenmesi ilk amaçtır. Farklı yollara girilmesi, satın alma işlemleri yapılması faydadan çok zarar getirecek olup kararlı bir şekilde bu yönde ilerlenmelidir. Bu tip süreçlerle nasıl influencer olunur etkisi de görülür. Sıradışı paylaşımlar yapılması, tepki çekecek tarzda hesabın kullanılması da yine yapılanlardandır. Bot takipçi kadar otomatik yorum alınması da hesap kalitesini bir hayli düşürecektir. Sadık takipçi kitlesi her zaman için uzun süreli kazanımları getirecektir. Ayrıca farklı markalarla iş birliğine girerek çevre genişletilebilir. Diğer influencer olan kişilerle ortak çalışmalar yapılabilir, iletişim kurularak destek alınabilir. Influencer nedir ve nasıl olunur tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Influencer Nedir?

Influencer, sosyal medya platformlarında içerikler üreten ve bu içerikleri büyük sayıda olan takipçileri ile paylaşan, marka iş birlikleri yürüten ve sosyal medyada etki gücüne sahip kimselerdir.

Influencer Hangi Konularda İçerik Üretir?

Sosyal medya platformlarına baktığımızda influencerlar genellikle güzellik, moda, sağlık ve tasarım konularında ürettikleri içerikler ile takipçi kazanmaktadırlar.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olmak için düzenli olarak içerik üretmek, sürdürülebilir bir paylaşım sirkülasyonu sağlamak ve büyük bir takipçi havuzuna sahip olmak gerekir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba İnstagram Çalışanları Aynı Anda 50 100 kişi yazınca Mesajları Silemiyorum ve Sürekli Aç Kapa Yapıp Yeniden Başlatma Canımı Sıkıyor Lütfen Güzel Bir Yazılım Yapın Şuna Bir de İstemediğim Mesaj içeri ve Görüntü Atan Sapıkların Engellenen Kelimelerden Tanıyıp Direkt Bloklamasını İstiyorum Oyzdn Engel Yemek İstemiyorum Böyle Sapıkları Silemiyorum Engel Yiyince Veya Çok Kişiyi Silince Engellenilmek İstemiyorum Ayrıca Beni Çok Sevdiniz Sanırım Önüne Gelene Tanıyor Olabilir Diye Karşısına Çıkarıp Eklemesine Vesile Olduğunuz 450. Kişi de yazınca Şaşırmadım Artık Sağolun😅

  1. Merhabalar, istemediğiniz kişileri engelleyerek mesaj atmalarına engel olabilirsiniz. Ayrıca ayarlar kısmından sizlere kimlerin mesaj atabileceğini seçebilirsiniz.

  1. Merhaba, Instagram hesabınızın çalınması gibi durumlarda hızlı bir şekilde Instagram destek hattı ile iletşime geçmelisiniz.