İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla
Influencer Nedir? Nasıl Influencer Olunur?

Influencer Nedir? Nasıl Influencer Olunur?

Sosyal medyanın etki gücünün artmasıyla nasıl Influencer olunur sorusu da daha da anlamlı hale gelmiştir. Tüketim dünyasında trendlerin belirlenmesine öncülük eden sosyal medya ünlülerinin nasıl bir konuma geldikleri de çokça merak ediliyor. Bu nedenle influencer olmak çekici bir durum haline gelmektedir. Peki kolaylıkla paylaşımlar yaparak ya da oyun oynayarak ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılmasını sağlayan bu kişilerin milyonlarca kişi tarafından beğenilerek takip edilmesi nasıl mümkün oluyor? Dijital pazarlamanın güçlü etkilerinden biri olarak ortaya çıkan influencer marketing neden tercih ediliyor? Başarılarını neye borçlu? Sizler için Influencer nedir ve nasıl olunur sorularına yanıtlar aradık.

Influencer Nedir?

Influencer, mikroünlü olarak da bilinen bu kişiler şöhretlerini sosyal medya ya da farklı digital platformlar aracılığı ile kazanmışlardır ve internet ünlüsü ya da medya fenomeni olarak bilinmektedir. Influencerlar özellikle sosyal medya platformlarında rutin ve düzenli paylaşımlar ile belirli bir takipçi kitlesi elde eden ve bu takipçi kitlesinin sadakatini kazanarak belirli bir etkileşim ağı oluştururlar. Bu etkileşim ağı sayesinde takipçilerini bir gelir modeli olarak kullanabilmektedirler.

Influencerler, reklam işbirlikleri ile gelir modellerini devam ettirmektedirler. Özellikle ürün tanıtımları, hizmet tanıtımları, yeni profillerin desteklenmesi ile büyük gelirler elde etmektedirler.

Nasıl Influencer Olunur?

Kelime anlamından yola çıkarsak “etkileyici” demek olan influencer, sosyal medya için vazgeçilmez durumdadır. Pazarlama profesyonelleri tarafından markaların daha geniş kitlelere ulaşması ve en önemlisi de doğru hedef kitleye ulaştırılması adına influencer kullanımları gerçekleştirmektedir. Samimi olunması sonucunda verilerin şeffaf şekilde sağlanması da birçok reklam modelinin önüne geçmesini sağlamıştır. Artık basit ve inandırıcılıktan uzak reklamların çekilmesi yerine bu yolla çok daha bilinçli tanıtımlar yapılabiliyor.

Influencer Olma Adımları

Sizlerde hemen doğru adımları takip ederek nasıl influencer olunur sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Doğrudan reklam yüzü olunması, takipçilerin sözlerine önem verdiği birisi haline dönüşme olayı sosyal medyada çok hızlı olmaktadır. Bu nedenle yapılacakların belirli bir kaliteye sahip olması, stratejilerin doğru belirlenmesi de hedefe daha kolay ulaşılmasını mümkün kılar. Aktif ve ektili bir influencer olma adına yapılacaklar şu şekildedir;

 • Kendi alanını belirlemeli ve buna uygun içerikler üretmeli,
 • Takipçilerin isteklerini dikkate alarak paylaşımlar buna göre şekillendirilmeli,
 • Yalnızca markalaşma ya da ürün tanıtımına odaklanılmamalı.
 • Sosyal medyanın gücünü hissetme adına doğal ve samimi olunmalıdır.
 • Takipçi sayısından ziyade var olan takipçi niteliğine göre davranılmalıdır.
 • Duruş ve düşüncelerin açık bir şekilde paylaşılması, hissedilenlerin takipçilerle paylaşılması da etkilidir.
 • Daha geniş kitleye ulaşmak adına olanaklar değerlendirilmeli, sosyal medya takipleri başlatılmalı.
 • İlgilenilen sektörlerle ilgili etkinliklere katılmak, bilgiler paylaşmak, sitelere içerikler hazırlamak da yapılacaklar arasındadır.

Influencer marketing; Dijital pazarlama çalışmalarında pazarlama aktiviteleri alanında çokca tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede Influencer olmak, ek gelir elde etmek adına büyük avantajlar sağlamaktadır.

influencer nedir

Influencer Paylaşımlarının Özellikleri

Yapılacak influencer paylaşımları özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • Dikkat çekici niteliğe sahip içeriklerin üretilmesi gerekir.
 • Popüler olmak istenilen sosyal medya ağı doğru seçilmeli ve oradan daha fazla paylaşım yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Mutlaka en kaliteli görsellerin kullanılması, metinlerin süslenmesi lazımdır.
 • Fotoğraf sanatının tüm incelikleri kullanılmalıdır.
 • Canva, Unsplash, Pexels site ve uygulamalarından yararlanılabilir.

Takipçi Sayısı Artırma Yolları

Gerçekleştirilen doğru paylaşımlarla giderek artan bir takipçi kitlesine sahip olunacaktır. Bununla birlikte organik büyüme hedeflenmesi ilk amaçtır. Farklı yollara girilmesi, satın alma işlemleri yapılması faydadan çok zarar getirecek olup kararlı bir şekilde bu yönde ilerlenmelidir. Bu tip süreçlerle nasıl influencer olunur etkisi de görülür. Sıradışı paylaşımlar yapılması, tepki çekecek tarzda hesabın kullanılması da yine yapılanlardandır. Bot takipçi kadar otomatik yorum alınması da hesap kalitesini bir hayli düşürecektir. Sadık takipçi kitlesi her zaman için uzun süreli kazanımları getirecektir. Ayrıca farklı markalarla iş birliğine girerek çevre genişletilebilir. Diğer influencer olan kişilerle ortak çalışmalar yapılabilir, iletişim kurularak destek alınabilir. Influencer nedir ve nasıl olunur tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Influencer, sosyal medya platformlarında içerikler üreten ve bu içerikleri büyük sayıda olan takipçileri ile paylaşan, marka iş birlikleri yürüten ve sosyal medyada etki gücüne sahip kimselerdir.

Sosyal medya platformlarına baktığımızda influencerlar genellikle güzellik, moda, sağlık ve tasarım konularında ürettikleri içerikler ile takipçi kazanmaktadırlar.

Influencer olmak için düzenli olarak içerik üretmek, sürdürülebilir bir paylaşım sirkülasyonu sağlamak ve büyük bir takipçi havuzuna sahip olmak gerekir.

Influencerların ürettikleri içeriklere ve yaptıkları paylaşımlara göre kazançları değişmektedir. Ortalama olarak bir Influencer’ın aylık kazancının 10 bin TL ila 40 bin TL arasında olduğu öngörülüyor.

Teknolojik, modaya uygun , makyaj ve güzellik hakkındaki konularda paylaşımlar yapan kişilere Lifestyle Influencer denir.

Bunun için net bir sayı verilmese de Influencerların takipçi sayılarının yüksek olması önemlidir. Takipçi kitleniz ne kadar büyük ise ürünü pazarlamak için o kadar fazla kişiye ulaşmış olursunuz.

Enes Bulut

Yazılar: 469

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 21 Ortalama: 5 )

6 yorum

 1. Tuğba
  Tuğba

  Merhaba İnstagram Çalışanları Aynı Anda 50 100 kişi yazınca Mesajları Silemiyorum ve Sürekli Aç Kapa Yapıp Yeniden Başlatma Canımı Sıkıyor Lütfen Güzel Bir Yazılım Yapın Şuna Bir de İstemediğim Mesaj içeri ve Görüntü Atan Sapıkların Engellenen Kelimelerden Tanıyıp Direkt Bloklamasını İstiyorum Oyzdn Engel Yemek İstemiyorum Böyle Sapıkları Silemiyorum Engel Yiyince Veya Çok Kişiyi Silince Engellenilmek İstemiyorum Ayrıca Beni Çok Sevdiniz Sanırım Önüne Gelene Tanıyor Olabilir Diye Karşısına Çıkarıp Eklemesine Vesile Olduğunuz 450. Kişi de yazınca Şaşırmadım Artık Sağolun😅

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhabalar, istemediğiniz kişileri engelleyerek mesaj atmalarına engel olabilirsiniz. Ayrıca ayarlar kısmından sizlere kimlerin mesaj atabileceğini seçebilirsiniz.

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram hesabınızın çalınması gibi durumlarda hızlı bir şekilde Instagram destek hattı ile iletşime geçmelisiniz.

 2. Seyma Koksal
  Seyma Koksal

  influencer kelimesini uzun zamandır duyuyordum nedir ne değildir diye merak ettim bilgi almak istedim blogunuzu inceledim ve açıklayıcı oldu tesekkurler

 3. Faik Ozsoy
  Faik Ozsoy

  influencer nedir? sorusuna net ve açıklayıcı bir cevap veren blog yazısı olmus beğendim