Influenza Nedir?

Influenza Nedir?

Covid-19 virüsünün popüler olduğu bu günlerde, covid ile birlikte en sık duyduğumuz virüslerden bir diğeri de şüphesiz ki influenza virüsüdür. Peki influenza nedir? Yaygın olarak “grip” olarak adlandırılan bu virüs, burun, boğaz ve akciğerler de dahil olmak üzere solunum yollarını enfekte eden virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. İnfluenza birçok insanda ciddi hastalığa ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olur. Bu virüs mevsimsel gripleri de kapsamaktadır.

İnfluenza A, B, C ve D adı verilen dört tür virüs vardır. İnfluenza tipleri A ve B, neredeyse her kış mevsimsel hastalıktan sorumludur. İnfluenza tip C genellikle semptomları olmayan çok hafif bir hastalığa neden olur. D tür virüsleri ise sığırları etkiler ve insanlarda hastalığa neden olduğu bilinmemektedir. İnfluenza tip A virüsleri alt tiplere ayrılır ve her alt tip ayrıca alt suşlara ayrılır. Sadece influenza A virüsleri pandemiye neden olmuştur.

H ve N harfleri, influenza virüsünün dış yüzeyinde bulunan farklı protein türlerini ifade eder. A tipi influenza virüsünün çeşitli alt tipleri, virüsün yüzeyinden yapışan protein türlerine bağlıdır ( hemaglutinin veya HA proteini ve nöraminidaz veya NA proteini). Vücudun bağışıklık sistemi, bu spesifik virüs proteinlerini (antijenleri) tanıyabilen ve bu spesifik grip virüsü ile savaşabilen antikorlar yapabilir. Araştırmacılar, kuş gribi virüslerinde birçok kombinasyonda 18 çeşit HA proteini ve 11 NA proteini buldular. Bu kombinasyonlar influenza virüsü H (sayı) N (sayı) suşları olarak rapor edilir. Örneğin: H7N1, H9N2, H5N1 vb. (Vikipedi)

İnfluenza tip B virüsü alt tiplere ayrılmaz, ancak suş olarak nitelendirilebilinir.

influenza nedir

Influenza Belirtileri Nedir?

  • Virüse maruz kaldıktan sonra semptomların ortaya çıkması 1 ila 4 gün sürebilir. İnfluenza semptomları arasında ateş (39 ° C ve üstü), öksürük ve kas ağrıları bulunur. Diğer yaygın semptomlar arasında boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık ve yorgunluk bulunur. Bazı yetişkinler ayrıca mide ağrısı, kusma ve ishal yaşayacaktır, ancak bu semptomlar çocuklarda daha yaygındır.
  • Grip olan çoğu insan 7 ila 10 gün içinde tamamen iyileşir. Bununla birlikte, bazı insanlar özellikle yaşlılar ve kronik sağlık problemleri olanlar ciddi komplikasyonlar geliştirebilir. Bu komplikasyonlar arasında pnömoni ve konjestif kalp yetmezliği, astım veya diyabet gibi önceden var olan tıbbi durumların alevlenmesi bulunur.

Influenza Nasıl Bulaşır?

İnfluenza virüsleri esas olarak öksürme veya hapşırma sırasında üretilen damlacıklar yoluyla kişiden kişiye bulaşır. Enfekte bir kişinin damlacıkları öksürme, hapşırma ve havaya konuşarak tahrik edilir ve yakındaki insanların ağzına veya burnuna biriktirilir. Gripin bu damlacık iletimine kontak iletimi denir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

İnfluenza virüsleri, kontamine bir nesneye veya yüzeye dokunup ellerinizi yıkamadan önce kendi ağzınıza, gözlerinize veya burnunuza dokunarak dolaylı temas yoluyla da bulaşabilir. Bu eylem aynı zamanda fomit iletim olarak da adlandırılır – bir fomit, enfekte bir kişinin kontamine olmasından sonra bir ajanı taşıyabilen herhangi bir yüzey veya cansız şeydir (kapı kolları, telefonlar, televizyon uzaktan kumandaları, havlular, para, kıyafetler, yemekler, kitaplar, oyuncaklar vb.)

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Influenza Ne Demektir?

Influenza halk arasında grip olarak bilinmekte olan bir virüs türüdür. Özellikle Sonbahar ve Kış aylarında soğuk algınlığı olarak nükseden grip türünün sebebidir ve bulaşıcı bir türdür. Ancak sanılanın aksine hafif değil ağır bir hastalık türüdür.

Influenza Tedavi Edilebilir mi?

Influenza tedavisi günümüzde mümkündür. Antibiyotik ve çeşitli iğne tedavileri sonucunda bu virüsün bulaitığı vücutlar kolayca tedavi edilebilir. Anca kimi bağışıklık sistemi düşük olan hastalarda, daha ağır bir hastalık seyri söz konusu olabilir.

Influenza Nasıl Bulaşır?

Influenza virüsü hasta olan kişinin havaya bıraktığı parçacıklar neticesinde başka kişilere kolayca bulaşabilir. Ayrıca partiküllerin nesnelere teması ve hapşurma sonucunda da bulaşma riski yükselecektir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir