InstaAgent Uygulaması Hakkında Yeni İddia

InstaAgent Uygulaması Hakkında Yeni İddia

Sosyal medyanın yardımcı en çok tercih edilen uygulamalarının başında InstaAgent uygulaması geliyor. Instagram, Facebook desteğinden sonra büyük bir atılım yapan uygulama görsel açıdan rakipsiz bir sosyal medya alanı olarak dikkat çekiyor. Instagram’ın bu kadar ilgi çekmesi ve bunun yanında çok sayıda kullanıcı rakamların ulaşması haliyle uygulama geliştiricilerinin de dikkatini çekiyor. Bu nedendendir ki Instagram için birçok yan 3.parti uygulamalar yapılıyor. Kimi zaman bu uygulamalar Instagram’ın bile önüne geçebilecek kadar ün kazanmayı da başarıyor.

En Çok Kullanılan Uygulamalardan Birisi InstaAgent Uygulaması Oldu

Genel anlamda Instagram hesaplarına hangi kullanıcıların girdiği gösteren uygulama yakın zamana kadar oldukça çok sayıda indirme alıyordu. Hem Google Play hem de App Store’da büyük beğeni toplayan uygulama yakın zamanda binlerce indirme rakamı almış ve hatta 1 milyon rakamını da rahatlıkla geçmişti. Fakat yakın zamanda bir gerçek ortaya çıktı. Geçen hafta yapılan incelemede uygulamanın tamamen korsan bir yazılım olduğu öğrenildi. Her ne kadar uygulama sahibi iddiaları yalanlasa da yakalanan deliller ve ortaya çıkan casus yazılımlar durumu kanıtladı. Bunun sonucu olarak ise tüm uygulama marketleri uygulamayı çöpe taşımıştı. Bunun yanında uygulamayı kullanıcıların hemen silmesi ve şifrelerini de değiştirmesi istenmişti. Tam etki bitti derken yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Bu kez InstaAgent kullananların resimlerinin arşivlendiği ve uygulamanın elinde bulunduğu ileri sürüldü. Henüz netlik kazanmasa da konu hakkında açıklama gelip gelmeyeceği merak konusu.

Alman dizayncı Markus Gerke instagram uygulaması için tasarladığı gözlükleri tanıttı. Gözlükler instagram filtreleriyle aynı özelliğe sahip, Fotoğraf çekip instagram’da paylaşabiliyor. Bu dizaynın en enteresan yanlarından biri ise gözlüklere entegre edilmiş 5MP kamera ve mikro bilgisayar bulunması. Bu biçimde bir tuşla fotoğraf çekebiliyor sonrada gözlüğün camında instagram efektlerinden sonra nasıl gözükeceğini görebiliyorsunuz. Bu biçimde anında instagram da fotoğrafınızı paylaşmanız mümkün.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabın Koşullarımızı İhlal Ettiği İçin Kapatılmıştır Çözüm

Buluşun “Instaglasses” adını veren mucit ve dizayncı, insta-gözlük ile ilgili; ” Birçok insan Instagram kullanıyor. Hepsi de efektleri seviyor ve fotoğraf çekip arkadaşlarıyla paylaşıyor. Hayatınızın her anını, bütün yaşadıklarınızı hoş filtreler ile fotoğraflamak hoş olmaz mıydı?” diyor. Bu bazı askeri üslerde kullanılan bir uygulama olduğunu esasen biliyorduk. Ayrıca bu uygulamayı sivilleştirmek için Google akıllı gözlükler üzerinde esasen çalışıyor. Yani aslında o kadar da erişilemez, hayali bir teknoloji değil ama instaglasses şimdilik bize yetecek bir teknoloji olarak gözüküyor. Bakalım istenen başarıyı yakalamak mümkün olacak mı?

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/twitter/takipci

Akıllı telefonlarda güvenliği sağlamak için resmi uygulama mağazalarından bilinen uygulamaları kullanmak gerekiyor. InstaAgent uygulaması kullanmak ne yazık ki güvenliğinizi de riske atmak demek oluyor. Tabi resmi uygulama mağazalarında kullanılan uygulamalarında tamamen güvenilir olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Zira son yaşanan örnekte bu durumun net bir kanıtı. Instagram için kullanılan ve hem Google marketlerde hem de İOS App marketlerde bulunan bir uygulama bu tezi kanıtlıyor. InstaAgent adı verilen uygulamayı kullanan Instagram kullanıcılara şok bir haber geldi.

Söz konusu uygulama kullananlarında bildiği gibi hesabınıza kimlerin baktığını belirtiyordu. Böylece takipçiniz olmasa bile sizin hesabınıza kimlerin girdiğini görebiliyordunuz. En azından uygulamanın bunları yaptığı düşünülüyordu. Fakat bugün açıklanan bilgiye göre kullanıcıların hesapları için InstaAgent uygulaması tam bir korsan olduğu ortaya çıktı. Uygulamanın birçok kişinin verilerini kopyaladığı ve bunun yanında Instagram hesaplarını da kullandığı söyleniyor. Hem Google hem de Apple marketlerden kaldırılan uygulamayı kullanan kullanıcıların ise hemen şifre değişikliği yapması isteniyor. Aksi halde hesapların bu andan itibaren çalınma ihtimali var. Çalınan bilgilerin nerelerde kullanıldığı ise bilinmiyor. Bu konu hakkında da açıklama yapılması beklense de net bir şekilde söyleyebiliriz ki bu tarz uygulamaları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Zira bu ortaya çıkan ilk aksilik değil.

Instaagent gibi profilime kim bakmış? Sayfamı kimler görüntülemiş? Gibi sorulara cevap veren uygulamalar ilk tercih unsuru oluyor. Instagram’da en az ana uygulama kadar Instagram kullanımını çeşitlendiren yan uygulamalarda kullanılıyor.Kullanıcıların bu tip uygulamaları ise mutlaka resmi uygulama marketlerinden indirmeleri gerekiyor. En azından bugüne kadar kullanıcıların marketler üzerinden indirdiği uygulamalarla güvende kalabileceği söyleniyordu. Fakat Instagram için kullanılan bu uygulamaların aslında tehlike saçtığı ortaya çıktı. Zira daha öncede İnstaagent adı verilen uygulama da böyle bir durum yaşanmıştı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Açıklanan bilgilere göre Google ve İOS App Store mağazalarında yer alan “Who Cares With Me – InstaDetector” uygulaması da sahte bir uygulama çıktı. Uygulamanın amacının ise diğer uygulamada olduğu gibi kullanıcıların şifrelerini ve hesap bilgilerini çalmak. Şuana kadar birçok şifrenin uygulama tarafından da ele geçirildiği de biliniyor. Uzmanlar ise hemen uygulamanın telefondan kaldırılması ve Instagram şifrelerinin de değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Söz konusu uygulamalar içinse bu tip uygulamaların kullanılmamasının gerektiği yönünde birçok açıklama geldi. Hatta aslında kullanıcıların bu tip uygulamalara da inanmamaları gerekiyor. Zira aslında bu tip uygulamalar gerçeği yansıtmadığı gibi hesap bilgilerini de çalıyor. Söz konusu uygulamanın da anında marketlerden kaldırıldığını söylemek ne derece ciddi bir sorun oluşturduğunu kanıtlamaya yetiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
4.5
137

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir