İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Abonelik Özelliği Nedir?

Günümüzde sosyal medya platformları kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek ve uygulamayı geliştirebilmek için yeni özellikler sunmakta. Instagram da bu uygulamalardan biri olmuş vaziyette. Bu trende uyan Instagram, kullanıcıların uygulamadan daha fala verim alabilmesi ve daha iyi vakit geçirebilmesi için yeni eklentiler sunmaktan geri kalmıyor. Bu özelliklerden en yeni olanı ise Instagram abonelik özelliği.

Instagram, içerik üreticilerinin takipçilerinden aylık ücret alarak özel içerikler sunmasına olanak tanıyan Instagram abonelik özelliğini 2022 yılında kullanıma sundu. Bu özellik, içerik üreticilerin ek gelir elde etmelerine ve takipçileri ile daha güçlü bir bağ kurmalarına olanak tanıyan eklentilerden biri hâle geldi. Instagram abonelik hizmeti, kullanıcıların belirli bir hesabı takip etmelerine ek olarak, o hesabın sunduğu özel içeriklere erişim sağlamalarını sağlar. Bu özellik, genellikle içerik oluşturucular veya markalar tarafından, takipçilere özel içerikler sunmak için kullanılır. İşte bugünkü yazımızda Instagram abonelik özelliğini ele alacağız. Instagram abonelik nedir, nasıl etkinleştirilir, hangi kriterler gereklidir, avantajları nelerdir ve aboneliği nasıl iptal edebilirsiniz gibi konuları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Instagram Abonelik Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Instagram Abonelik Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Öncelikle Avusturalya, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde kullanıma sunulan Instagram abonelik özelliği, 2024 itibariyle Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede aktif olarak kullanılmakta. Instagram abonelik hizmeti, içerik üreticilerinin takipçilerine özel içerikler hazırladığı ve ücretini kendileri belirledikleri ‘YouTube Katıl’ özelliğine oldukça benzemekte aslında. Eğer siz de Instagram profillinize Instagram abonelik özelliğini eklemek istiyorsanız, izlemeniz gereken adımlar aslında oldukça kolay. İşte Instagram abonelik hizmetini etkinleştirmenin adımları:

 1. Instagram profilinize gidin.
 2. Profilinizde yer alan sağ üstteki tablodan Ayarlar’a tıklayın.  Ayarlar’dan İşletme Araçları ve Kontrolleri bölümüne tıklayın. Burada “Abonelikler” bölümünü göreceksiniz.
 3. Abonelikleri Etkinleştir seçeneğine tıklayın.
 4. Abonelik Şartlarını kabul edin.
 5. Abonelik Ücretini belirleyin.
 6. Abonelik İçeriklerini belirleyin.
 7. Abonelik Görünümünü belirleyin.
 8. Abonelik Butonunu oluşturun. İşte Instagram abonelik butonu oluşturmak bu kadar kolay!

Bu adımları izlerseniz siz de Instagram abonelik butonunu profilinizde aktifleştirebilirsiniz. Fakat bu, her profilin bu butona sahip olabileceği anlamına gelmiyor. Gelin, Instagram abonelik butonunu aktifleştirebilmek için gereken kriterler nelerdir öğrenelim.

Instagram Abonelik Özelliği Kullanmak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

2022 yılında kullanıma sunulan ve 2023’te herkesin faydalanmaya başladığı bir özellik olan Instagram abonelik hizmeti içerik üreticiler için oldukça etkili bir fırsat haline geldi. Kullanıcılarla daha özel ve fazla içerik paylaşma imkânı sunan Instagram abonelik, her hesabın aktifleştirmek istediği özelliklerden biri haline geldi. İşletme hesaplarının kullanabileceği bir özellik olan Instagram abonelik, aktifleştirilebilmek için birkaç kritere sahip. İşte Instagram abonelik özelliği kullanmak için gerekli olan kriterler:

 • En az 10.000 takipçiye sahip olmalısınız.
 • En az 18 yaşında olmalısınız.
 • Abonelik sisteminin aktif edildiği ülkelerde yerleşik olmalısınız.

Eğer siz de bu kriterleri karşılıyorsanız, yukarıdaki adımları kolayca takip ederek hesabınıza Instagram abonelik butonunu ekleyebilirsiniz. İlk başlıkta da bahsettiğimiz gibi Instagram abonelik butonunu aktifleştirirken ücret, içerik, görünüm gibi bazı ayarları düzenlemeniz gerekiyor. Gelin bu ayarlar nelerdir, nasıl kullanılır beraber öğrenelim.

Instagram Abonelik Ayarları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram Abonelik Ayarları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram Abonelik Özelliği Nasıl Etkinleştirilir? Başlığımız altında da bahsettiğimiz gibi Instagram abonelik özelliğini aktifleştirirken birçok ayar yapmanız, ücret belirlemeniz ve hangi içerikler abonelere özel seçmeniz gerekmektedir. Instagram abonelik özelliğinin ayarları, içerik üreticilerinin abonelik sistemini nasıl kullanacağını belirlemesine olanak tanır. İşte Instagram abonelik ayarları şunlardır:

 • Abonelik Ücreti: Bu ayardan Instagram takipçilerinizin hangi fiyatlarla hesabınıza abone olabileceğine karar verebilirsiniz.
 • Abonelik İçerikleri: Bu ayar ile abonelere sunacağınız içerikleri belirleyebilir, hangi içerikleri abonelere özel paylaşacağınızı seçebilirsiniz.
 • Abonelik Görünümü: Bu ayar ile de Instagram abonelik butonunuzun görünümünü ayarlayabilir veya değiştirebilirsiniz.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz kriterlere uyuyor ve adımları takip edebiliyorsanız neden Instagram abonelik özelliğini açmalıyım diye düşünebilirsiniz. Yazımızın devamında Instagram abonelik özelliğinin avantajları hem takipçiler hem de içerik üreticiler için nelerdir öğreneceğiz.

Instagram Abonelik Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Instagram abonelik hizmeti içerik üreticileri için birçok avantaj sunmakta. İçerik üreticiler, abonelik sürecini aktifleştirdikten sonra abonelik ücretlerini ve sunacakları içerikleri belirleyebilirler. Ayrıca, içerik oluşturucular, abonelerine özel içerikler, canlı yayınlar, story ve post paylaşımları, özel etkinlik davetiyeleri gibi ayrıcalıklar sunabilirler. Bu sayede aboneler, daha özel içeriklerle kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarlar. Bu deneyime ek olarak Instagram abonelik hem içerik üreticileri için hem de kullanıcılar için çeşitli avantaj sunmaktadır. İşte Instagram abonelik özelliğinin avantajları:

İçerik üreticiler için avantajlar:

 • Ek gelir elde etmelerine olanak tanır.
 • Takipçileri ile daha güçlü bir bağ kurmalarına olanak tanır.
 • Daha fazla içerik üretmelerine olanak tanır.
 • İçerik kalitesini yüksek tutmayı sağlar.
 • Düzenli içerik üretebilmek için gerekli motivasyonu oluşturur.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Pronouns Nedir? Instagram Pronouns Ekleme Nasıl Yapılır?
Instagram Pronouns Nedir? Instagram Pronouns Ekleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz bir araç haline gelmeye günden güne devam ediyor. Bu özelliği ile kendimizi farklı şekillerde...

Instagram Reels Hazırlama Rehberi 
Instagram Reels Hazırlama Rehberi 

Instagram Reels videoları çıkış yaptığı günden beri popülerliğini koruyor. İnternetin en sevdiği içerik formatı olan kısa videoların Instagram ayağı o...

Takipçiler için avantajlar:

 • Favori içerik üreticilerinden özel içeriklere erişmelerine olanak tanır.
 • İçerik üreticilerini desteklemelerine olanak tanır.
 • Kullanıcı adı yanında “abone” rozeti yer alır ve yorumlarda daha üst sıralarda gözükürler.
 • Kendilerine özel açılan canlı yayınlara katılabilirler.
 • Abonelik ayrıcalıklarından faydalanarak içerik üreticisi ile aralarındaki bağı güçlendirebilirler.

İlginizi çektiyse makalemize göz atabilirsiniz: Instagram Para Kazanma Rehberi

Instagram Aboneliğimi Nasıl İptal Edebilirim?

Çok sevdiğiniz bir içerik üreticisine abone oldunuz ama artık eski tadı alamıyor musunuz? İşte bu durumda Instagram abonelik iptali söz konusu. Eğer isteyerek abone olduğunuz bir içerik üreticisinin veya influencer’ın abonelik hizmetinden sıkıldıysanız ve iptal etmek istiyorsanız, izlemeniz gereken adımlar çok kolay. Aşağıdaki adımları kolaylıkla takip ederek sizde istemediğiniz bir Instagram abonelik hizmetini sonlandırabilirsiniz. Instagram aboneliğinizi iptal etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Instagram uygulamanızı açın ve profilinize gidin.
 2. Profilinizde sağ üstte yer alan tablodan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Ayarlar’dan sırasıyla “Hesap > Abonelikler” bölümüne gidin. Burada abone olduğunuz bütün hesapları göreceksiniz.
 3. İptal etmek istediğiniz aboneliğin yanındaki İptal Et seçeneğine tıklayın.
 4. Böylece o kişiye ait aboneliğinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz!

Sonuç: İçerik ve İzleyiciler Arasındaki Bağı Güçlendirmek için Instagram Abonelik Hizmeti

Instagram abonelik özelliği, sosyal medyada kullanıcı deneyimini daha kişiselleştirilmiş hale getirerek kullanıcılar ve içerik oluşturucular arasında daha derin bir bağlantı kurmayı sağlar. Bu özellik, içerik oluşturucuların sadık bir izleyici kitlesi oluşturmasına ve onların içeriğe erişimini kontrol etmelerine olanak tanırken, takipçilerin de favori hesaplarını desteklemesini ve daha fazla içeriğe ulaşmalarına fırsat verir. Ayrıca, abonelik özelliği içerik oluşturucularının ek gelir kazanmasına yardımcı olur ve platformdaki etkileşimi arttırır. Ancak, abonelik özelliğinin kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aboneliklerin yönetilmesi ve iptal edilmesi konusunda kullanıcıların bilinçli olması önemlidir. Sonuç olarak, Instagram abonelik özelliği, platformdaki etkileşimi artıran ve içerik oluşturucular ile takipçiler arasındaki bağı güçlendiren önemli bir özelliktir.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evet, Instagram abonelik özelliği ile içerik oluşturucular abonelik ücreti alarak para kazanabilirler. Ancak, bu özellik halen sınırlı sayıda içerik oluşturucu tarafından kullanılabilir durumda ve genellikle büyük takipçi kitlesine sahip olan hesaplar için mevcuttur.

Instagram abonelik özelliği kullanımı için belirlenen bir ücret bulunmamaktadır. Ancak, içerik oluşturucular kendi abonelik ücretlerini belirleyebilirler.

Instagram’ın abonelik özelliğini kullanabilmek için genellikle hesabın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ancak, bu kural ülkeden ülkeye ve platformun politikalarına göre değişebilir.

Instagram abonelik sistemi, genel olarak platformun diğer özellikleri gibi güvenlik önlemleriyle korunmaktadır. Ancak, kullanıcılar hesap bilgilerini ve ödeme detaylarını paylaşırken dikkatli olmalı ve güvenli internet kullanımı prensiplerine uymalıdır.

Evet, Instagram abonelik sistemi genellikle içerik üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Ancak, abonelik özelliği kullanarak takipçilerin özel içeriklere erişim sağlaması da mümkündür.

Evet, abonelik özelliği kullanarak içerik oluşturucular takipçilere özel içeriklere erişim sağlayabilirler. Bu içerikler genellikle normal feed veya hikayelerde paylaşılmayan, özel videolar, fotoğraflar, indirimler veya canlı yayınlar olabilir.

Poyraz Atlı

Yazılar: 12

Merhaba, Ben Poyraz Atlı 28 yaşındayım. Gazetecilik mezunuyum. Dijital pazarlama ve medyacılık üzerine olan ilgim dolayısı ise sizler için yararlı gördüğüm bilgileri Insta Takipçi aracılığı ile paylaşmaktayım.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Abonelik Özelliği Nedir? Hakkında İlk Yorum Yapan Sen Ol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 50 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.