Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır; Instagram Shopping yapısı, son gelen güncelleme ile birlikte artık ülkemizde de aktif hale gelmiştir. Facebook Katalog yapısı ile eşgüdümlü ilerleyen bu yapı kullanıcıların doğrudan ürünlerin fiyatlarına ve satış ücretlerine erişmesine katkı sağlıyor. Instagram alışveriş özelliği E-Ticaret siteleri, ticaret ortaklıkları ve çeşitli hizmet alanları başta olmak üzere geniş bir skalada fayda sağlıyor. Bu reklamları sadece ana sayfanıza uygun olarak yayınlayabileceğiniz gibi keşfet kısmında ve arama bölümünde de bu reklamlara yer verebilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram alışveriş özelliği firmaların kullanıcılara çeşitli ürünleri ve hizmetleri doğrudan sayfa üzerinden gösterebilme imkanı sağlamaktadır. Instagram Alışveriş sekmesi oluşturarak bu yapı içerisinden kullanıcı tercihlerinize uygun olarak ürünlere ulaşabilirsiniz. Çeşitli ürün aramalarınıza uygun olarak hem ürün çeşitlerine hem de alternatif markaların çektiklerine erişim sağlayabilirsiniz.

instagram alışveriş özelliği nedir

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır; Instagram içerisinde açtığınız hesap üzerinden uygulanmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de Instagram Alışveriş Özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

 • Facebook hesabınız ve Instagram hesabınız birbirleriyle bağlantı kurulmalıdır.
 • Kullanılan Instagram hesabının işletme hesabı olarak (kişisel hesap olarak kullanılmamalıdır) kullanılmalıdır.
 • E-Ticaret siteniz ya da belirli bir E-Ticaret sitesinde sayfanız olmalıdır.
 • Sahip olduğunuz ürünler doğru bilgiler ile siteniz içerisinde gereken yapıda yüklenmelidir (Örnek olarak Google Merchant).
 • Facebook Business Manager içerisinde hesabınız aktif olmalıdır.
 • Katalog Yöneticisi sekmesi içerisinde katalog oluşturarak ürünlerinizi belirlemelisiniz.

Facebook Piksel, Olay ve Dönüşümler masaüstünde kurulu olduğu taktirde ancak verimli bir işleyiş sürdürebilirsiniz.

Yukarıdaki yapıları tamamlamanızın ardından;

 • Facebook Business Manager hesabınızı açın.
 • Katalog Yöneticisi içerisinde katalog oluşturarak içeriklerinizi ekleyin.
 • Alışveriş özelliklerini aktif ederek reklam yayınlarına başlayın.
instagram alışveriş

Facebook Katalog Oluşturma

Facebook katalog oluşturma yapısı için öncelikli olarak Business Facebook hesabına işletmeniz olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Menü yapıları içerisinde yer alan sekmelere tıklayarak, Katalog Yöneticisine ulaşabilirsiniz. Ardından Katalog Oluştur butonuna tıklayarak, hangi alanda hizmet sağladığınızı belirterek, işletmenizi tanılayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak sayfa içerisinde doğru bilgileri vererek içerikleriniz ile ilgili detayları tamamlayarak, ilk kısmı sorunsuz şekilde bitirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Satılık Instagram Hesabı Nereden Alınır? Almak Mantıklı mı?

Ürünlerinizi daha önce oluşturduğunuz E-Ticaret siteniz içerisinde yer alan ürün gruplarından toplu şekilde bağlayabilirsiniz (Opencard vb). Buna alternatif olarak ise E-Ticaret Platformu Bağla seçeceğine tıklayarak doğrudan siteniz ile bağlantı kurmak için gereken adımları atabilirsiniz.

 • 50’den az ürününüz varsa, manuel olarak el ile,
 • 50’den fazla ürününüz varsa, Excel ya da feed uygulamalarından biriyle,
 • Alternatif olarak Facebook Piksel Kodu’nu sitenize ekleyerek organik olarak doğrudan ekleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi eklemenizin ardından, Alışveriş Özelliğini Aktif Et butonuna tıklayarak, ürünlerinizi Facebook ve Instagram için uygun hale getirebilirsiniz. Business Manager içerisinde yer alan uzmanlar içeriklerinizi onayladığı taktirde içeriklerinizi kısa süre içerisinde yayınlatmaya başlayabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliği nedir?

Instagram alışveriş eklentisi firmaların kullanıcılara çeşitli ürünleri ve hizmetleri doğrudan sayfa üzerinden gösterebilme imkânı sağlamaktadır. Instagram Alışveriş sekmesi oluşturarak bu yapı içerisinden kullanıcı tercihlerinize uygun olarak ürünlere ulaşabilirsiniz

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır?

Instagram alışveriş özelliğini açmak için; Instagram ve Facebook hesaplarınızı birbirine bağlamalısınız. Instagram hesabınız işletme hesabı olmalıdır. Facebook Business Manager içerisinde aktif duruma getirmelisiniz. Katalog yöneticisi içerisinde içeriklerinizi ekleyerek alışveriş özelliğini açabilirsiniz.

Facebook katalog nasıl oluşturulur?

Business Facebook hesabına işletmeniz olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Menü yapıları içerisinde yer alan sekmelere tıklayarak, Katalog Yöneticisine ulaşabilirsiniz. Ardından Katalog Oluştur butonuna tıklayarak oluşturabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 3 Ortamala: 3.7]
4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba Hidayet bey, Instagram hesabınızı geri almak için destek merkezi üzerinden hesap kurtarma talep formu oluşturmalısınız.