Instagram Android Güncellemesi Geldi

Instagram Android Güncellemesi Geldi

Sürekli yeni güncelleme alan Instagram Android Güncellemesi Geldi. Birkaç gün önce yapılan açıklama ile beraber Instagram’ın sadece iOS sürümünün güncellendiği belirtildi. Instagram resmi blog sitesinden bu konuda bir açıklama yayınlamazken App Store üzerinden uygulama güncellemesi için açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamada Instagram’ın iOS sürümünde artık kullanıcıların beğeni özelliğini daha detaylı kullanabilecekleri de belirtildi. Yapılan açıklamada kullanıcıların paylaşımlarına gelen beğenileri artık kimlerin yaptığının isim olarak gösterileceği de belirtilmişti. 4 beğeniden sonra geçerli olacak olan yeni özellik ilk etapta sadece iOS için yayınlanınca acaba söz konusu özellik sadece iOS için mi yapıldığı sorularını akla getirmişti.

Instagram’da resmi blog sayfası üzerinden güncelleme için bir açıklama yapmayınca iOS için yayınlandığına kesin gözü ile bakılan güncelleme beklenenin aksine bugün Android için de yayınlandı. iOS için yayınlanan güncelleme ile birebir aynı özellikleri uygulamaya ekleyen yeni Instagram Android Güncellemesi bununla beraber Android üzerinde yaşanan donma sorunlarını da giderdi. Instagram yaptığı açıklamada ise hem güncellemenin bilinen hataları giderdiğini hem de güncellemenin iOS sürümünde olduğu gibi beğeni yapan kullanıcıların ismini gösterdiğini belirtti. Söz konusu güncellemeden sonra uygulamaya bundan sonra ne gibi özellikler kazanacağı da merak konusu oldu. Zira artık Instagram’ın kullanıcı yorumlarında yer alan isteklere göre güncellemeler yayınladığını da söylemek gerek. Hal böyle olunca yeni güncellemelerde beklenen birçok yeni özelliği de görmemiz mümkün olabilir.

Instagram’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile beraber uygulamaya artık canlı yayın özelliği getirileceği açıklanıştı. Yapılan açıklama sonrasında Go Insta olarak kullanılacağı belirtilen canlı yayın özelliğinin Facebook Live benzeri bir sisteme de sahip olacağı belirtilmişti. Yapılan açıklamalardan sonra ise beklenen canlı yayın özelliği ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Instagram’ın son güncellemesi olan 10.0 sürümüyle beraber nihayet uzun süredir beklenen canlı yayın özelliği de ortaya çıkmış oldu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Android Sürümü İçin Şimdilik Yayınlanmadı

Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber artık uygulamanın yeni birçok özellik kazandığını da söylemek gerekiyor. Zira söz konusu güncelleme ile Direct uygulamasından artık kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri resimlerin kaybolma özelliğine sahip olacağı açıklandı. Yani arkadaşlarınıza ya da takipçilerinize gönderdiğiniz görsellerin bir süre sonra kaybolmasını isteyebiliyorsunuz. Bunun dışında karşı taraf görsel kaybolmadan ekran görüntüsü almak istediğinde de size bildirim mesajı gönderiliyor.

Şimdiden kullanıma geçen yeni özelliğin yanı sıra canlı yayın özelliği için ise Android sürümden bir açıklama yapıldı. Instagram Android Güncellemesi ‘nin, resmin hikayeler özelliği olarak bilinen özelliğe getirilecek olan canlı yayın sisteminin yapılan bu açıklama ile kısa süre sonra sisteme entegre edileceği ve şu an için güncellemede canlı yayının yer almadığını da belirtmek gerekiyor. Canlı yayın özelliğinin çıkışının yeni sürümle mi olacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Instagram Güncellemesi

Instagram artık güncellemeleri bir gelenek haline getirmeye başladı. Sürekli yeni güncellemeler yayınlayan ve sürekli yeni özelliklerle gündeme gelen Instagram, artık uzun süre güncelleme yayınlamadığında yadırganır oldu. Tüm bunlarla beraber söz konusu uygulamanın güncellemeleri ile kullanıcılara sadece yeni özellikler sunulmadığını da belirtmek gerekiyor. Yani Instagram resimlerin hikayesi gibi yepyeni bir güncellemeyi yayınlamasının yanı sıra çoğu durumda hiç ön plana çıkmasa da ufak tefek performans iyileştirme güncellemeleri de sürekli Instagram tarafından uygulama dahil ediliyor.

Bu şekilde sürekli güncelleme aldığına alıştığımız Instagram şimdilerde ise bir yeni güncelleme daha yayınladı. İlk olarak Android sürüm için yayınlanan Instagram güncellemesi uygulamanın çok daha kararlı hale gelmesini de sağladı. Peki, yeni güncelleme ile beraber Instagram’a ne gibi iyileştirmeler ve ne gibi yenilikler geliyor daha detaylı olarak bakalım.

Hikayeler Modu Güncellendi

Bu noktada yeni güncelleme ile beraber bir kez daha hikayeler özelliğinin güncellendiğini belirtelim. Hem resim hem de fotoğraf paylaşmaya izin veren hikayeler modu son güncellemeden sonra çok daha işlevsel hale geldi. Güncelleme sonrasında gelen yeni özellik ise Boomerang hikayeler özelliği. Filtreleri kullanarak yapılan bu yeni özellik sayesinde artık hikayeler videolarını ileri geri oynatabiliyorsunuz. İleri geri oynatılan mini video nasıl oluşturulur?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

  • Öncelikle Instagram uygulamasını güncellemeniz gerek. Ardından ise Instagram hesabınıza giriş yapıp hikayeler bölümünü açmanız gerekiyor. Hikayeler özelliğini açtıktan sonra ise yeni güncellemeden sonra gelen Boomerang kısmını kullanmak için hikayeler kamerasını açmanız ve ardından en alt kısımda yer alan Boomerang kısmına tıklamanız yeterli .Bu şekilde Instagram ileri geri oynatılan video çekimine geçiyor.

Instagram-güncellemesi

Bahsetme Özelliği

Instagram hikayeler için yeni eklenen özelliklerden birisi de bahsetme özelliği oldu. Hikayeler etkileşimi çok daha arttıracağı düşünülen yeni özellikle beraber artık hikayeler içerisinde arkadaşlarınızdan ya da takipçilerinizden bahsedebileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler ise oldukça basit.

Tıpkı standart Instagram paylaşımlarında açıklama kısmına bir kullanıcının adını ekliyormuş gibi bu kez hikayeler kısmında bu kullanıcının ”@kullanıcı adı” şeklinde bağlantısını kullanarak doğrudan kullanıcının hikayelerinizde gözükmesini de sağlayabileceksiniz. Bunun için ekstra olarak herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken hikayelere bu şekilde eklemek istediğiniz kullanıcıları eklemek. Ardından profile girip hikayeler paylaşımına gelen herhangi bir kullanıcı oluşturulan bağlantıya tıkladığında doğrudan kullanıcının sayfasına yönlendirilecek.

Bu şekilde aslında Instagram’ın bir nevi hikayeler etkileşimini arttırmayı amaçladığını da söylemek gerek. Tüm bu güncellemelerin yanında Instagram’ın donma sorunlarını da çözdüğü açıkladığını da belirtelim. Yani güncelleme sistemsel iyileştirmelerde barındırmakta. Tüm bu iyileştirmeler hikayeler bölümü içinde aynen geçerli. Instagram güncellemesinin sürümünün ise son güncelleme ile 9.7.5 olduğunu da belirtmek gerek. Zira bu sürüme yükseltme yapmanız gerekiyor.

Instagram’ın Yeni Güncelleme Politikası

Instagram’ın güncelleme politikası son dönemde biraz değişti. Daha önce birçok kez güncelleme konusunda yetersi kalmasıyla eleştirilen Instagram son bir yılda bu eleştirileri geride bırakacak birçok güncelleme yayınladı. Ardı ardına yapılan güncellemeler ile birçok işleyiş değiştirilirken yepyeni özelliklerde kullanıcılara sunulmaya başlandı. Bu bağlamda son yapılan güncellemelerde en çok konuşulan Instagram güncellemeleri arasındaki yerini aldı. Zira Instagram son güncellemesinde 3D Touch özelliğini duyurdu.

Apple için pek bir farkındalık yaratmayan güncelleme Iphone 6S ile beraber gelen 3D Touch özelliğini aktif etmek için kullanılıyor. Asıl ilginç olan ise Android içinde aynı güncellemenin yayınlanmış olması. Bu konuda kafaları karıştıran Instagram Android telefonlarda 3D Touch özelliğinin olmamasına karşın bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada güncellemenin özelliklerinin 3D Touch’a benzediği fakat bu teknolojiyle değil standart dokunmatik teknolojisiyle çalıştığını belirtti. Yani bir nevi yalancı bir 3D Touch desteği geldi diyebiliriz. Bunun yanında yapılan açıklamaya bakılacak olursa yapılan güncelleme Android telefonlara söz konusu özellik eklendiğinde ekstra bir güncellemeye gerek kalmayacak. Instagram bunun içinde otomatik olarak uygulama desteğini vermiş olacak. Bunun yanında uygulamada güncelleme sonrasında neler değiştiği konusunda da henüz net bir bilgi yok. Zira standart bir 3D Touch desteği ile karşı karşıya olmadığımızı farklı bir güncelleme yapıldığını biliyoruz. Bunun için yapılacak olan açıklamalarla net bir özellik bildirgesi yapılması bekleniyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Instagram 3D

Instagram yaklaşık 1 ay kadar önce yeni bir güncelleme yayınlayacağını duyurmuştu. Genel olarak Apple için yayınlanacağı duyurulan özellik aslında 3D Touch teknolojisini Instagram’a entegre edecek bir yenilik olarak dile getirilmişti. Bu bağlamda kullanıcının uygulama içerisinde uzun süreli baskı teknolojisi gelmişti. Yani kullanıcılar Instagram üzerinden her hangi bir resme basılı tutarak Peek adı verilen özelliği aktif edebiliyor. Peek ise Instagram’ın kullanımını çok daha rahat bir hale getiren bir özellik. Söz konusu özelliğe göre kullanıcı seçtiği bir resimden sonra tekrar ana sayfaya dönmeden direk olarak resimler arası geçiş yapabiliyor. Bu durumda da istenilen resme sanki bir gresim galerisi geziyormuşçasına ulaşabiliyorsunuz.

Apple için duyurulan bu özellik yakın zamanda Android içinde duyurulmuş ve kullanıcılara müjdeli haber verilmişti. Android içinse sadece resme kısa süre basmanın bu sistemi çalıştıracağı açıklanmıştı. Her ne kadar henüz Android sistemlerde 3D Touch olmasa da güncellemenin geleceği haberleri kafaları karıştırmıştı. Nitekim beklenen de oldu ve güncelleştirme henüz yayınlanamadan kaldırıldı. Geliştirmeye neyin engel olduğunu açıklamayan Instagram ise sonunda müjdeli haberi verdi. Uygulama yetkilileri yaptıkları açıklamada yakın zamanda 7.14 sürümüyle beraber Peek özelliğinin Android cihazlar için desteğe sunulacağını belirti. Güncelleme ise bu açıklamadan sonra merakla beklenmeye başladı. Yakın zamanda yeniliğin yayınlanması da bekleniyor.

https://www.instatakipci.com/blog/

Yeni Bir Sürüm

Yaşanan sistem sorunları nedeniyle  yaklaşık olarak 3 hafta önce yeni bir sürüm hazırlıklarının olduğunu duyurmuştu. Instagram sahte uygulamalardan indirilen yeni güncellemeler hesapları riske atıyor. Güncelleme  7.3 sürüm olarak çıkış yapacak olan yeni sürüm için tek verilen bilginin bu olması ise hayal kırıklığı yaratmıştı. Her ne kadar ara ara bilgiler sızdırılsa da net bir bilgi ve tarih olmaması kullanıcıların tepkilerine neden olmuştu. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın yeni sürümü için çok kısa bir zaman kaldığı da söylendi. Net olarak tarih verilmemiş olsa da Instagram’ın yeni sürümüne bu kadar kısa süre bazı sahteciliklerde ortaya çıkmaya başladı.

Yazılım geliştiriciler ise bu sahte uygulamalar için kullanıcıları uyarmaya başladı. Zira bu uygulamaların genelde amacı telefonu ele geçirmek. Birkaç yabancı forumda ve torrent sitelerinde Instagram’ın 7.3 sürümü olduğu söylenerek apklar yayınlanıyor. Fakat bu apklar gerçeği yansıtmıyor. Yani kullanıcıların asla bu yazılımları akıllı telefonlarına indirmemeleri gerekiyor. Ola ki bunlardan birine inandınız ve indirdiniz o zaman da dosyayı yüklemeden hemen silin. Çünkü bu uygulamaların çoğu hackerlar tarafından yapılmış özel yazılımlardan oluşuyor. Tlefona sızmak için kullanılan bu yeni yöntemler için kullanıcılarından dikkatli olması gerekiyor. Bu tarz haberlere itibar etmemek ve resmi Instagram bildirisiyle yeni güncellemeyi beklemekte yarar var. En azından özel bilgilerinizin güvenliği için bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Değişir?

Instagram Güncelleme Gelmiyor sorunu son dönemde bir hayli sık gündeme gelmeye başladı. Öyle ki Instagram sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlıyor ve yeni güncellemelerle beraber uygulama sürekli olarak değişiyor. Her güncellemede olmasa da bazı güncellemeleri yüklemeden uygulamayı kullanmaya bile devam edemiyorsunuz.

Bu nedenle uygulamanın güncellenmesi oldukça önemli. Hele ki bu kadar sık güncellenen bir uygulama söz konusu olunca, güncelleme yapabilmek çok daha önemli hale geliyor. Fakat Instagram Güncelleme Gelmiyor sorunu burada çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bu sorunu nasıl çözeriz?

Instagram Güncelleme Gelmiyor Neden?

Her güncelleme için aynı durum geçerli olmuyor. Instagram Güncelleme Gelmiyor sorunu için kullanıcıların en sık karşılaştıkları kısım, güncelleme özelliğinin uygulamada yer almaması. Yani uygulamaya güncelleme olmadığı için giriş yapamama sorunundan çok, bir güncelleme geldiğinde uygulama içerisinde bu özelliği bulamama yani güncellemeyi alamama sorunu görülüyor. Böyle bir şey yaşandığında yapmanız gerekenlerle için 3 farklı çözüme geçelim.

Instagram Güncelleme Gelmiyor
Instagram Güncelleme Gelmiyor

Uygulama Verilerini Silme ve Ön Bellek Temizleme

Instagram Güncelleme Gelmiyor sorunu genelde ön belleğin aşırı derecede dolmasından kaynaklı olabiliyor. Yaşanan sorunun çözümü için kullanıcıların uygulama verilerini ve ön belleğini temizlemeniz gerekiyor. Bunun için;

  • Telefonun “ayarlar” kısmına girin.
  • Ardından “Uygulamalar” bölümüne girin.
  • Daha sonra ise Instagram uygulamasını bulun ve uygulama ayar menüsünü açın.
  • Buradan ise “ön bellek temizle” sekmesini ve ardından da “verileri temizle” sekmesini kullanın.
  • Bu işlem sonrasında Instagram’a yeniden giriş yapmanız gerekebilir bu nedenle giriş bilgilerini hatırladığınızdan emin olun. Ardından telefonunuzu yeniden başlatın. Sonrasında uygulamayı açın ve güncellemeyi bir kez daha kontrol edin.

Google Play Güncellemelerini Yapma

Özellikle Android cihazlarda bu sorun çok sık yaşanıyor. Instagram güncellemesi alamıyorsanız ve cihazınız Android ise bu kez Google Play Store mağazasını güncellediğinizden emin olmanız gerekiyor. Google Play Store güncellemelerini tam olarak almadıysanız, Instagram uygulamasının güncellemelerini de göremeyebilirsiniz. Tüm sistemi güncellemeniz bu konuda oldukça önemli.

Instagram Güncelleme Gelmiyor
Instagram Güncelleme Gelmiyor

Instagram Uygulamasını Tam Olarak Kaldırma

Son olarak Instagram Güncelleme Gelmiyor sorunu için uygulamayı tam olarak kaldırmanız gerekiyor. İlk iki yöntemle sorun çözülmemişse, cihazınızdan tam olarak uygulamayı kaldırmanız silmeniz gerekiyor. Uygulamayı silip, ardından ise verileri temizlemeniz gerek. Bu işlemleri de yapmanızın ardından temiz kurulumla yeniden uygulamanın en güncel sürümünü indirmeyi deneyin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesap Büyütme İpuçları

Android Sürümünü Kontrol Etme

Tüm bunlara rağmen sorun cihazınızdan ya da sürümünüzden de kaynaklı olabilir. iOS işletim sisteminde çok sık karşılaşılmıyor ancak Android işletim sisteminde, sürümünü çok eski ise bazı güncellemeler gelmeyebiliyor. Özellikle Android 4.0 işletim sistemi ve öncesinde bu tip sorunlar yaşanabiliyor.

Daha Önce ROM kullanımın bu soruna neden olduğu konusunda da bilgiler paylaşmıştık. Cihazınızda ROM kullanıorsanız bu yazımıza bakabilirsiniz.

Instagram kullanıcıları için iki farklı platform olduğunu biliyoruz. İOS ve Android olarak iki farklı platformda kullanılan Instagram için her iki işletim sisteminde de bazı farklılıklar olduğunu söylemek mümkün. Zira Instagram’ın İOS sürümü çok daha akıcı ve sorunsuzken, Android sürümü ise bazı sorunlar barındırıyor. Özellikle son dönemde donma ve uygulamadan atma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabiliniyor. Durum böylece olunca Instagram’ın Android sürümü için yetkililere birçok mesajın gittiğini de biliyoruz. Gelen şikâyetlerden sıkılmış olacak ki Instagram Android sürümü için de yeni hazırlıkların içerisine girdi.

İlk olarak yapılması planlanan ise sürüm değişikliği. Yani artık bu işletim sisteminde Instagram’ın bir üst sürüme geçirileceği belirtiliyor. Söz konusu yeni sürüm ise birçok sorunu ortadan kaldırıyor. Zira ilk olarak uygulamada yaşanan donma sorunları tam optimizasyon sağlanarak giderilecek. Tüm bunların ardından ise filtrelerin kalitesini ve düzenleme hızını arttırmak için de birçok yeniliğin yapıldığını söylemek mümkün. Sadece bunların bile yapılması Instagram’ın çok daha kararlı bir hale gelmesini sağlayacak gibi. Tüm bunların yanında yeni sürümle birlikte artık donma ve çökme sorunlarının yaşanmayacağı da belirtiliyor. Zira bu sürümde özel bir çalışılma yapıldığı ve güvenlik açıklarının da kapatıldığı da söyleniyor. Kesin bilgilerin sürüm çıktıktan sonra verileceği de belirtilirken Instagram’ın çok daha iyi bir hale geldiği de bir gerçek.

Android işletim sistemi ve Instagram

Son dönemde en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi. Akıllı telefonlar ve tabletler için Android yeni güncellemesi ile şu günlerde dünyayı sarmayı başarmış durumda. Haliyle bu durum Android’in casus yazılımcıların hedefi haline gelmesine neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde de bu yönde bir haber yayınlandı. Yayınlanan habere göre Word belgesi üzerinden Android sistemine girebilen yeni bir solucan virüsü ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu virüs birçok kullanıcının Facebook, Instagram ve Twitter gibi hesaplarını ele geçirdi. Hal böyle olunca işletim sisteminin bu açığını kapatmak için yeni güncellemeler yayınlanmaya başladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

Birçok marka akıllı telefonları için sistemin açılmasıyla beraber Android yeni güncellemesi yayınladı. Kullanıcıların haberi olmadan yüklenen küçük güncellemelerin şuan için hangi markalara verildiği bilinmiyor. Ama akıllı telefon devlerinin bir bir bu tarz bir güncelleme yayınlayacağı da kesin. Zira söz konusu yeni virüslere karşı bu tarz bir koruma sistemi uygulandığı da biliniyor. Android 6.0 için yeni virüsün kullandığı açığın kapatıldığını da şimdiden söyleyelim. Özellikle sosyal medya hesaplarına saldıran virüsün kimin tarafından yayınlandığı ise bilinmiyor. Zira bu konuda birçok hackerın olduğunu ve sürekli Android platformunda bu tür sıkıntıların sürekli yaşandığını söylemek gerekiyor. Kullanıcılara bu konuda yapılabilecek en iyi öneri ise güvenmedikleri yazılımları yüklememeleri olacak. Birçok casus yazılım bu şekilde yayılıyor.

Instagram güncelleme gelmiyor?

Instagram güncellemeleri telefonunuza gelmediği takdirde telefonunuzun ayarlarından Instagram ön belleği ve verilerini temizleyerek uygulama güncellemenizi Google Play Store ya da AppStore’dan tekrar kontrol edebilirsiniz.

Instagram 3D Touch özelliği nedir?

Instagram 3D Touch özelliği ile paylaşılan fotoğraflara ve profillere ön izleme görselleri getirilerek fotoğrafı ve profili açmadan ön izleme ile görüntüleyebilirsiniz.

Instagram kullanırken donuyor?

Instagram kullanımınızda yaşanan donma sorunlarını çözmek için Android cihazlarınız için son çıkarılan Instagram güncellemesini yapmanız gerekmektedir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir