Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu ve Çözümü

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu ve Çözümü

Instagram tarafından getirilen özelliklerden bir tanesi olan anket ekleme kullanıcıların farklı alanlarda anketler yapmasına imkan veriyor. Fakat Instagram anket ekleyemiyorum şeklinde sorun belirten kullanıcıların sayısı da bir hayli fazla. Hikaye bölümüne anket eklemek isteyip de sorun yaşayan insanların çözüm için izlemesi gereken farklı yollar vardır.

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu Hakkındainstagram anket ekleyemiyorum

Instagram’a sonradan eklenen özelliklerden olan anket ekleme sorunu farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Bu durum kişilerin anket özelliğinin görmemesine ya da kullanamamasına neden oluyor. Dolayısıyla çözüm için belirtilen yöntemlerin tamamının uygulanması ve daha sonra anket eklenmesi gerekiyor.

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorununun Nedenleri ve Çözüm Yolları

Instagram’a anket ekleyemeyen kullanıcıların izlemesi gereken çözüm yolları farklılık gösterebiliyor. Sorunun nedeni ve bunlara ait çözüm yolları şunlardır:

 • Anket ekleme sorunun en önemli nedenlerinden bir tanesi kullanıcıların telefonlarının eski olmasıdır. Eski telefonlarda bu özellik çalışmadığı için kullanıcılar anket ekleyemezler. Bunun için yapılması gereken şey, telefon modellerinin yükseltilmesidir.
 • Instagram anket ekleyemiyorum diyenlerin ve bu uygulamada farklı sorunlar yaşayanların problemlerinin nedenlerinden en önemlisi Instagram uygulamasının güncel olmamasıdır. Güncel olmayan uygulamalarda bu özellik çalışmadığı için kullanıcıların uygulamalarını güncellemesi gerekiyor.
 • Bu sorununun bir başka nedeni de önbellekle ilgilidir. Programın önbelleğine aldığı verilerden dolayı yeni özellikler görülmeyebiliyor. Bunun için kullanıcıların uygulamanın önbelleğini temizlemesi ve yeniden giriş yaparak anket eklemeyi denemesi gerekiyor.

Çözüm Yollarının Uygulanması Hakkında

Yukarıda belirtilen çözüm yollarının tek tek denenmesi değil aynı anda denenmesi gerekiyor. Yani telefonunuzun mutlaka yeni bir Android sürümüne sahip olması, uygulamanın güncel ve önbellek verilerinin temizlenmiş olması gerekiyor. Özellikle güncel olmayan Android ve İOS sürümleri bu özelliğin çalışmasına engel oluyor. Kullanıcıların bu duruma özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Instagram anket ekleyemiyorum sorunu ve çözümü konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram anket ekleyemiyorum sorunu ve çözümü konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram, güncellemelerini yaygınlaştırmaya devam ediyor. Son olarak canlı yayın sistemini ve yorum bölümleri için güncellemeler yayınlayan uygulamanın, bu kez ise daha renkli bir özelliği kullanıma aldığı öğrenildi. Yine hikayeler bölümüne gelen yeni özelliğin, Instagram Anket Özelliği olarak duyurulduğunu belirtelim.

Twitter tarafından çok uzun süredir kullanılan anket özelliğinin çok daha renkli bir şekilde Instagram’a dahil edildiğini göreceğiz. Tabii ki yeni özellik için yine Instagram hikayeler bölümüne eklenti yapılacağı açıklandı. Yani şu an için özellik hikayeler kısmında kullanılacak. Diğer standart paylaşımlarda böyle bir kullanım göremeyeceğiz.

Instagram Anket Özelliği Nedir?

Şimdi söz konusu özelliği biraz daha detaylı olarak ele alalım. Instagram Anket Özelliği hikayeler bölümünde kullanılacak olan bir özellik olacak. Dediğimiz gibi bunu sadece hikayeler kısmında kullanabileceğiniz. Bir gönderi hazırlayıp, daha sonra bu gönderi üzerinden kullanıcılara sorular yöneltebileceksiniz. Takipçilerinize yönelteceğiniz soruların en fazla iki farklı seçeneği olacak. Instagram Anket Özelliği için sorduğunuz soruya 2 yanıt gelebilecek. “evet, hayır”, “olur, olmaz” gibi kısa cevapların dışında, uzun cevaplarda eklemek mümkün fakat ankete sadece iki seçenek eklenebilecek.

Instagram Anket Özelliği

Kullanıcılar ise Instagram Anket Özelliği kullanarak oluşturduğunuz sorulara iki seçenekten birini seçerek cevap verebilecekler. Şimdiden bir hayli beğenilen yeni özellikle beraber ankete cevap veren kullanıcıları da yine soru ekranında görebileceksiniz. Hem ankete kimlerin cevap verdiğini hem sonuçların nasıl olduğunu hem de hangi takipçinizin ne cevap verdiğini görmeniz mümkün hale getirilecek. Bunun için sorunun ana sayfasını açmak yeterli olacak.

Ayrıca tıpkı hikayeler paylaşımlarında olduğu gibi Instagram Anket Özelliği kullanılarak sorulan soruların da geçerlilik süresi 24 saat olacak. 24 saat sonra söz konusu anket kaybolacak. Kullanıcılar daha sonra sonuçları göremeyecekler. Şimdiden kullanılmaya başlayan özelliğin tamamen yayınlanması biraz zaman alacak.

Facebook’un en başarılı yatırımlarından biri olarak gösterilen Instagram, şimdilerde Instagram Anket özelliğiyle gündemde. Hem gecikmeli gelen hem de yine başka bir sosyal medya uygulamasından alıntılar içeren Instagram Anket özelliğinin, hikayeler bölümü içerisinde yayınlanmış olması kullanıcıların da epey bir beğenisini kazanmış durumda. Açıkçası artık kullanıcıların başka sosyal medya uygulamasından esinlenip esinlenmediğine ya da güncellemenin gecikip gecikmediğine bakmadan yeni özellikleri değerlendirmeye başladığını görüyoruz.

Anket özelliği içinde değerlendirme bu şekilde yapılmış olacak ki daha güncelleme geleli çok kısa bir süre olmuşken, kullanıcılar hızla anket özelliklerini kullanmaya başladı. Yeni özellik sıkça kullanılmaya başladıkça, kullanıcıların dikkat etmesi gereken yeni detaylarda ortaya çıkıyor. Bu detaylardan birisi de anketlere verilen cevap sistemi.

Instagram Anket Cevapları Görülebiliyor

Özellik ilk açıklandığı zaman, Twitter ve daha birçok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi genel bir anket sistemi kullanılacağı düşünülmüştü. Yani cevapların anonim olarak kalacağını ve anket sahibinin sadece oy kullanım sayısını ve sonuçları görebileceği düşüncesi oluşmuştu. Fakat Instagram’ın yeni sisteminde durum farklı. Instagram Anket sisteminde kullanıcıların verdikleri cevap ve seçimleri gösteriliyor.

Kullanıcıların bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Özellikle Instagram Anket sisteminde verilen cevapların, anket sahibine de bildirim olarak gönderildiğini ve cevaplarınızın, anket üzerinden yaptığınız seçimin görüntülendiğini hatırlatalım. Bu durumu göz önüne alarak seçim yapmakta fayda var.

Instagram Anket

İşin diğer bir tarafına geçecek olursak, sistemde anketi oluşturacak olan kullanıcıların tüm sonuçları kullanıcı bazında da görebildiğini ekleyelim. Anket oluşturduğunuz zaman, hangi kullanıcının nasıl bir cevap verdiğini bildirim olarak anında alabildiğiniz gibi anket sonucunda genel değerlendirme kısmında da bu konuda bilgiler elde edilebildiğini belirtmek gerekiyor. Kısacası söz konusu sistem, anketi oluşturan kullanıcılara biraz daha fazla ayrıcalık sunuyor diyebiliriz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı olan Instagram, artık kazanç kapısı da olduğu için gönderilerine ekstra özen gösteriliyor. Çeşitli gönderi seç...

Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme
Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme

Sosyal medya, insanların hayatının merkezinde yer almaya her geçen gün devam etmektedir. Instagram sosyal medya platformları arasında yer alan en popü...

Bu yönü ile Twitter anket sisteminden çok daha farklı bir yapı oluştuğu da görülüyor. Daha başarılı bir anket sistemini mi kurulmuş oldu? Tartışılır. Ayrıca özelliğin başka sosyal medya uygulamalarından esinlendiğini de eklemek gerekiyor. Instagram’ın pazar araştırmasını bu yönde yaptığını ve pazar araştırması sonucunda böyle bir anket düzeni tercih edildiği düşünülüyor. Tepkileri göreceğiz.

Hikayeler bölümü için güncellemeler yayınlamaya devam eden Instagram, geçtiğimiz ay farklı bir güncellemeyi daha kullanıma almıştı. Uygulama tarafından yayınlanan güncellemeden hikayeler bölümüne anket özelliği eklenmişti. Aslında diğer sosyal medya uygulamalarında kullanılan bir özellik olarak dikkat çeken anket özelliği, uzun bir süre sonra Instagram’a da eklenmiş oldu. Söz konusu özellikle beraber kullanıcıların, takipçilerine anketler sormaları mümkün kılınmıştı. Paylaşımınızı anket olarak yapabiliyor ve kullanıcılardan da “evet” ya da “hayır” şeklinde cevaplar alabiliyordunuz. İşte bu özelliğin yayınlandığı ilk günden beridir güncelleneceği bilgisi de verilmişti. İşte beklenen güncelleme sonunda yapıldı ve anket sistemi geliştirildi. Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider sistemi olarak duyurulan yeni özelliğe ve nasıl kullanıldığına geçelim.

Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider Nedir?

Standart olarak sunulan anket sisteminde çok fazla seçeneğiniz yoktu. Kullanıcılara sorduğunuz anketlerde iki cevaplı bir anket kullanabiliyordunuz. Evet hayır gibi basit bir anket sistemi sunuluyordu. Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider sisteminde ise anket cevaplarının emoji olarak verilmesi sağlanıyor.

Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider

Cevabınız için bir emoji belirliyorsunuz ve takipçileriniz bu emojileri slider üzerinde kaydırarak bir nevi, o emoji ile değerlendirme yapıyor. Diyelim ki paylaşımınızın beğenilip beğenilmediğini soruyorsunuz ve gülücük emojisini seçtiniz. Takipçileriniz emoji ile oluşturulan barı sağa sola hareket ettirerek size bir puan vermiş oluyor ve sizde cevaplar kısmında bu derecelendirmeyi görebiliyorsunuz.

Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider Nasıl Kullanılacak?

Yeni özelliği kullanmak için yapmanız gereken işlemlerde basit. İlk etapta yine fotoğraf çekip ekranına gelmeniz gerekiyor. Yine çıkartmalar bölümüne geliyorsunuz ve Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider simgesini seçerek anketi ekliyorsunuz. Ardından ise bir emoji seçiyorsunuz. Tüm emojiler arasında seçim yapılabiliyor.

Seçimin yapılmasının ardından ise paylaşımı yapmanız yeterli. Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider özelliğini kullanmak için Instagram güncellemesi yapmanız gerektiğini de ekleyelim. Yeni özellik için Instagram 44 sürüm yükseltmesini yapmanız gerekiyor. Sürüm güncellemesinden sonra yeni özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Güncellemenin sırasında ya da sonrasında sorun yaşarsanız, yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Ayrıca sitemizden Instagram odalar hakkında kapsamlı bilgi alarak güncel Instagram özelliklerine erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram anket hikayeler üzerinden takipçilerinize yöneltebileceğiniz soruların cevapları ile birlikte alınması etkinliğidir.

Instagram’a giriş sağlayın, hikaye paylaşma butonu kameraya tıklayarak paylaşım ekranına geçin. Daha sonra üst seçeneklerden dosyaya tıklayın. Açılan ekrandan anket seçeneğine tıklayarak ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Anketlerin yayında kalma süresi 24 saattir. Hikayeler ile birlikte yapıldığından 24 saati geçmemektedir.

Instagram anket özelliği ile takipçileriniz ile etkileşim yükseltebilirsiniz. İkilikte kaldığınız konular hakkında takipçilerinizden fikir alabilirsiniz.

Instagram uygulamanız ile anket oluşturmanız için herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Sınırsız olarak anket oluşturabilirsiniz.

Instagram anketleriniz hikayeler kısmında takipçilerinize gösterileceklerdir.

Kendi yapmış olduğunuz anket sonuçlarını görüntülemek istiyorsanız, uygulamaya giriş yapıp, yaptığınız anketi görüntüleyin daha sonra izleyicilerin olduğu listeyi açın böylelikle anket sonuçlarınızı görebileceksiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 152 Ortalama: 5 )

13 yorum

 1. Hülya Tekin
  Hülya Tekin

  Instagram anket ekleyemiyorum, daha doğrusu eklentili yapsam bile çalışması başlamıyor. Yazınız çok faydalı oldu teşekkürler. Takipçi satın almak istiyorum ne kadar olur acaba?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhabalar tüm hizmetlerimize anasayfaya tıklayarak veya bu bağlantıyı adres çubuğuna yazarak görebilirsiniz.

 2. Mehmet ASLAN
  Mehmet ASLAN

  Genera Mobile marka telefonum var anket eklemeye çalışıyorum ama bir türlü yapamadım. Yardımcı olurmusunuz? özel bir program var mı bu işlemler için

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Özel herhangi bir eklenti yok sadece Instagramınızın ve haliyle kullandığınız Android cihazınızın uyumlu olması yeterli. Eğer bu özellik sizde görünmüyorsa cihazınızın Android sürümünü güncellemeyi deneyebilir ve daha sonrasında da Instagram uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

   • Efe
    Efe

    Ben telefonumdan başkasının profiline girdiğimde bu özellikleri kullanabiliyorum ama kendi profilimde özellikler çıkmıyor bunun için bir çözümünüz var mı ?

 3. Enes
  Enes

  Kardeşim benim hesapta anket eklenmiyor aynı telefon aynı instagram başka hesap açınca onda çıkıyor ama benim hesapta hiç bir şekilde benim hikayede anket çıkmıyor buna bir çözümün varsa helal olsun

 4. Şeyma
  Şeyma

  Merhaba ben tablet kullanıyorum İPad İOS ve aynı zamanda android Samsung kullanıyorum ama şöyle bir şey var telefonda 3tane hesap var (instigramın) ama birinde anket ve ankete benzeyen şeyler var ama diğer iki hesapta anket ve ankete benzeyen diğer şeyler yok bu 3 hesabıda aynı cihazdan kullanıyorum ve tablette ise yine aynı 3 hesap var ama anket filan yok bunu nasıl düzeltebilirim??lütfen yardım edin??

 5. İnstgrm: mucahitkhrmn01
  İnstgrm: mucahitkhrmn01

  Hesabi 1 hafta felan dondurmaniz yeterli.

 6. merve
  merve

  telefonum İOS 3 adet hesap açık, 1 tanesi işletme hesabı bunda anket özelliği ve diğer özellikler yok. farklı android telefon ve farklı ios telefonda da hesabı açtım çıkmıyor hiçbir şekilde. kişisel hesap yaptım tekrar işletme hesabı yaptım yine olmadı. acil yardımınızı rica ederimm

 7. neon sehri
  neon sehri

  Instagram telefon üzerinde girdiğim zaman hikaye paylaşımında gif, anket, sorular, geri sayım, beğeni seviyesi gibi özellikleri kullanamıyorum. İkinci olarak kendi profilimde yada başka birisinin profiline bakınca kaç tane fotoğraf attığının sayısı gözükmüyor. Linklere bakabilirseniz sorunu net olarak görürsünüz. Telefon uygulama sürümü güncel aynı telefon üzerinden başka hesapla girince sorun yok bütün özellikler tam kullanılıyor. Malesef sorunun ne olduğunu çözümünü hiç bir şekilde bulamadım. Sıkıntının çözümünü bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

 8. Gülçin
  Gülçin

  Kendi hesabımı başkasının telefonundan açınca dahi gözükmüyor her şeyi denediim olmuyor. Benim telefonumdan başkası hesabını açtığında oluyor. Hesapla ilgili bir problem galiba diye düşünüyorum nasıl düzeltilebilir bu ?

 9. Poyraz Uğur
  Poyraz Uğur

  Anket ekleyememe hatasıyla karşı karşıya geldim bir iki gündür adımlarınızı uygulayarak sorunu çözdüm faydalı oldu teşekkür ederim

 10. Fahir Engin
  Fahir Engin

  İnstagram üzerinden anket ekleyememe sorunu ve bunun çözümünü açıklayıcı bir şekilde anlatan güzel bir yazı