Instagram Arşiv Fotoğrafları Nerede Saklanıyor ? – Resimli Anlatım

Instagram Arşiv Fotoğrafları Nerede Saklanıyor ? – Resimli Anlatım

Sosyal medya düşkünleri sosyal mecralarda gördükleri güzel fotoğrafları saklamak isterler. Bu nedenle birçok fotoğrafı kaydetmeye çalışırlar ve telefon ya da bilgisayar hafızalarını doldururlar. Instagram arşiv fotoğrafları sayesinde kullanıcılar büyük bir uğraştan kurtulmuştu ancak çoğu kullanıcı hala bu arşiv sisteminin nasıl çalıştığını bilmiyor.

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok dikkat çeken uygulama Instagram. Bu uygulama aslında Facebook adlı herkes tarafında sosyal medyanın kurucusu olarak bilinen uygulamanın satın aldığı bir uygulama. Geçtiğimiz yıllarda bu uygulama için arşiv yapabilme imkanı ortaya çıkmıştı.

Arşiv yapabilme özelliğinin ortaya çıkmasının esas nedeni, bu mecraları kullanan insanların, gördükleri ve beğendikleri fotoğrafları daha sonra tekrar görebilmek ve tanıdıklarına da gösterebilmek için saklamak istemeleridir. Bu istek ve beklentinin karşılanması için Instagram bir arşiv sistemi özelliği geliştirdi ve kullanıcılarının hizmetine sundu.

Instagram Arşivleri Nasıl Çalışıyor ?

Geçen yıl gerçekleşen bu hizmet sayesinde artık kullanıcılar Instagram’da gördükleri fotoğrafları indirmek ya da bağlantılarını kopyalamak zorunda kalmıyor. Instagram arşiv fotoğrafları olarak adlandırılan bu özellik oldukça kullanışlı. Ancak sosyal medya trendlerini çok sık takip etmeyen bazı kullanıcılar bu uygulama ile arşive gönderdikleri fotoğraf ve videoları daha sonra nasıl görüntüleyeceklerini bilmeyebiliyorlar.

Arşivleme özelliği kullanırken  oldukça sık karşılaştığımız için kullanıcılara anlaşılır bir şekilde bu arşivleme sisteminin nasıl çalıştığını anlatmak istedik. Öncelikle adımları takip ederek, belirttiğimiz adımları siz de elinizde telefonunuzla uygulayabilirsiniz. Böylece daha pratik ve hızlı olarak sistemi anlamış olacaksınız.

Instagram hesabınızı açın ve herhangi bir fotoğraf veya video gönderisinin üzerine gelin. Daha sonra aşağıda gördüğünüz fotoğraf ya da video gönderisinin en alt sağ tarafındaki arşivleme işaretine dokunun.

instagram-arsiv-nerede-1

Daha sonra işarete tıkladığınızda karşınıza bir uyarı mesajı çıkacaktır. Bu mesajda işaretlemiş olduğunuz fotoğrafın arşivinize eklendiği belirtilmektedir. Aynı zamanda fotoğrafları işaretlediğiniz zaman aşağıdaki resimde görüldüğü gibi arşivleme işareti renk değiştirecektir.

instagram-arsiv-nerede-5

Bu işlemleri yaptığınız da işaretlediğiniz fotoğraf sizin arşivinize kaydedilmiş olur. Kaydedilen Instagram gönderilerini daha sonra açarak tekrar görebilmek için yapmanız gereken çok basit iki adım var. Bunlardan birincisi aşağıdaki resimde göründüğü gibi en sağ alta bulunan profil ikonuna dokunmak ve kendi profil sayfanıza gitmek.

instagram-arsiv-nerede-4

Daha sonra burada bulunan beyaz arşivleme ikonuna dokunarak daha önce arşivlerinize kaydettiğiniz Instagram gönderilerini görebilirsiniz. Aşağıdaki resme bakarsanız daha önce arşive eklediğimiz gönderinin burada olduğunu görebilirsiniz.

instagram-arsiv-nerede-2

Eğer arşivlerinize özel isimler vererek daha kişisel bir arşivleme sistemi oluşturmak isterseniz yukarıda bulunan + işaretine dokunarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. İşte Instagram gönderilerini arşivlemek bu kadar kolay.

Instagram Hesabı Kaç Şikayetle Kapanır ?

Instagram’ın çok katı kurallara sahip olduğunu biliyoruz. Bu kurallardan bazıları insanların sebepsiz yere hesaplarından olmalarına da sebep olabiliyor. Bazı kötü niyetli kullanıcılar Instagram’ın onlara verdiği şikayet etme yetkisini kötüye kullanabiliyorlar.

instagram-sahte-hesap-kapatma

Instagram kullanıcılarının en çok çekindiği konu eğer çok fazla kullanıcı tarafından şikayet edilirsem hesabım askıya alınır mı konusudur. Bu konu üzerine bir araştırma yaptığımızda görüyoruz ki aslında burada şikayet sayısı çok da önemli değil burada önemli olan konu Instagram kurallarına uygun olmayan davranışlarda bulunmuş olup olmamak.

İsterse yüz bin kişi sizi şikayet etmiş olsun eğer Instagram yöneticileri şikayet edilen gönderi ya da sayfada herhangi bir kural ihlali ile karşılaşmaz ise hesaba karşı bir yaptırım uygulamayacaktır. Eğer aksi yaşansa bile Instagram size bir şans daha veriyor. Bu şans, şikayet edilen hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olabilecek bir fırsat.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  
Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  

Instagram hareket kısıtlaması, bu sosyal medya platformunu kullanan kişilerin merak ettiği bir konudur. Aktif kullanıcıların hareket kısıtlaması kavra...

Instagram Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?
Instagram Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?

Her geçen gün değişen algoritması ve eklenen yeni özellikleri ile Instagram, büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Bu platformun kullanıcılarına sunduğ...

Bu yazımızı beğendiyseniz Instagram Şikayet Formu yazımızı da inceleyebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesabınızı silmediğiniz takdirde arşivde ki fotoğraflarınız silinmeyecektir. Instagramınızı kalıcı olarak sildiğiniz takdirde tüm bilgileriniz ile beraber 30 gün içerisinde silinecektir.

Kullanıcı hesabı yoğun şikayet ve spam yediği takdirde instagram hesabı kısa süre içerisinde kapanacaktır. Ancak onaylı hesaplarda bu süre daha uzun olabilir.

Instagram arşive aldığınız fotoğrafların kalitesi düşmemektedir. Yalnız attığınız fotoğraf güncel instagram boyutları ile uyuşmuyorsa kalitesi düşebilir.

Arşiv özelliği kullanırken Instagram tarafından sizlere herhangi bir sınır sunulmaz. Tamamen sınırsız bir şekilde kullanabileceksiniz.

Arşivlenen fotoğrafların bilgileri olduğu gibi kalmaktadır. Herhangi bir şekilde bilgilerinizde değişme olmaz ve ilk günki gibi kalmaya devam eder.

Instagram profilinizi çok detaylı bir şekilde takip etmekte olan kişiler bu durumu fark edebilir. Ancak diğer açıdan fark edilmesi mümkün değildir.

Uygulamayı açıp, hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinizi açın. Profilinizi açtıktan sonra ekranın en sağ üst kısmında bulunan saat simgesine tıklayın. Arşiv ekranı karşınıza gelmiş olacaktır.

Enes Bulut

Yazılar: 473

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. Aytunç Demir
    Aytunç Demir

    İnstagram hesabım üzerinden arşivlenmiş fotoğraflarıma ulaşamıyordum hallettim sikayet ettigim hesaplar engelleniyor mu otomatik olarak onu bilmiyorum tam olarak ama

  2. Erdal SOZEN
    Erdal SOZEN

    Bir kaç gündür şikayet ettiğim bir hesap var engelledim umarım gerekli mecralar o şahısın instagramına bir yaptırım uygularlar arsiv fotograflarını geri yükleyebildiğimi bu blogu inceleyince ogrendim tesekkur ederim