İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Arşiv Fotoğrafları Nerede Saklanıyor ?

Sosyal medya düşkünleri sosyal mecralarda gördükleri güzel fotoğrafları saklamak isterler. Bu nedenle birçok fotoğrafı kaydetmeye çalışırlar ve telefon ya da bilgisayar hafızalarını doldururlar. Instagram arşiv fotoğrafları sayesinde kullanıcılar büyük bir uğraştan kurtulmuştu ancak çoğu kullanıcı hala bu arşiv sisteminin nasıl çalıştığını bilmiyor ve “Instagram arşivlenen fotoğraflar nereye gidiyor ?” sorusunu sorabiliyor.

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok dikkat çeken uygulama Instagram. Bu uygulama aslında Facebook adlı herkes tarafında sosyal medyanın kurucusu olarak bilinen uygulamanın satın aldığı bir uygulama. Geçtiğimiz yıllarda bu uygulama için arşiv yapabilme imkanı ortaya çıkmıştı.

Arşiv yapabilme özelliğinin ortaya çıkmasının esas nedeni, bu mecraları kullanan insanların, gördükleri ve beğendikleri fotoğrafları daha sonra tekrar görebilmek ve tanıdıklarına da gösterebilmek için saklamak istemeleridir. Bu istek ve beklentinin karşılanması için Instagram bir arşiv sistemi özelliği geliştirdi ve kullanıcılarının hizmetine sundu. Peki ya Instagram gönderi arşivi nerede ve nasıl çalışıyor ?

Instagram Arşivleri Nasıl Çalışıyor ?

Geçen yıl gerçekleşen bu hizmet sayesinde artık kullanıcılar Instagram’da gördükleri fotoğrafları indirmek ya da bağlantılarını kopyalamak zorunda kalmıyor. Instagram arşiv fotoğrafları olarak adlandırılan bu özellik oldukça kullanışlı. Ancak sosyal medya trendlerini çok sık takip etmeyen bazı kullanıcılar bu uygulama ile arşiv için Instagram kaydetme özelliği ve arşive gönderdikleri fotoğraf ve videoları daha sonra nasıl görüntüleyeceklerini bilmeyebiliyorlar.

Arşivleme özelliği kullanırken  oldukça sık karşılaştığımız için kullanıcılara anlaşılır bir şekilde bu arşivleme sisteminin nasıl çalıştığını anlatmak istedik. Öncelikle adımları takip ederek, belirttiğimiz adımları siz de elinizde telefonunuzla uygulayabilirsiniz. Böylece daha pratik ve hızlı olarak sistemi anlamış olacaksınız.

Instagram Arşivlenen Gönderiler Nasıl Bulunur ?

Instagram hesabınızı açın ve herhangi bir fotoğraf veya video gönderisinin üzerine gelin. Daha sonra aşağıda gördüğünüz fotoğraf ya da video gönderisinin en alt sağ tarafındaki arşivleme işaretine dokunun.

Instagram Arşivlenen Gönderiler Nasıl Bulunur ?

Daha sonra işarete tıkladığınızda karşınıza bir uyarı mesajı çıkacaktır. Bu mesajda işaretlemiş olduğunuz fotoğrafın arşivinize eklendiği belirtilmektedir. Aynı zamanda fotoğrafları işaretlediğiniz zaman arşivleme işareti renk değiştirecektir.

Bu işlemleri yaptığınız da işaretlediğiniz fotoğraf sizin arşivinize kaydedilmiş olur. Kaydedilen Instagram gönderilerini daha sonra açarak tekrar görebilmek için yapmanız gereken çok basit iki adım var ;

 • Bunlardan birincisi en sağ alta bulunan profil ikonuna dokunmak ve kendi profil sayfanıza gitmek.
 • Daha sonra burada bulunan beyaz arşivleme ikonuna dokunarak daha önce arşivlerinize kaydettiğiniz Instagram gönderilerini görebilirsiniz.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Eğer arşivlerinize özel isimler vererek daha kişisel bir arşivleme sistemi oluşturmak isterseniz yukarıda bulunan + işaretine dokunarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. İşte Instagram gönderilerini arşivlemek bu kadar kolay.

Arşivlediğiniz gönderiler Instagram keşfeti içerisinde olabileceği gibi Instagram takipçileriniz arasından da olabilir. Kaydetme ve arşivleme seçenekleri için her hangi bir kısıtlama yoktur.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesabınızı silmediğiniz takdirde arşivde ki fotoğraflarınız silinmeyecektir. Instagramınızı kalıcı olarak sildiğiniz takdirde tüm bilgileriniz ile beraber 30 gün içerisinde silinecektir.

Kullanıcı hesabı yoğun şikayet ve spam yediği takdirde instagram hesabı kısa süre içerisinde kapanacaktır. Ancak onaylı hesaplarda bu süre daha uzun olabilir.

Instagram arşive aldığınız fotoğrafların kalitesi düşmemektedir. Yalnız attığınız fotoğraf güncel instagram boyutları ile uyuşmuyorsa kalitesi düşebilir.

Arşiv özelliği kullanırken Instagram tarafından sizlere herhangi bir sınır sunulmaz. Tamamen sınırsız bir şekilde kullanabileceksiniz.

Arşivlenen fotoğrafların bilgileri olduğu gibi kalmaktadır. Herhangi bir şekilde bilgilerinizde değişme olmaz ve ilk günki gibi kalmaya devam eder.

Instagram profilinizi çok detaylı bir şekilde takip etmekte olan kişiler bu durumu fark edebilir. Ancak diğer açıdan fark edilmesi mümkün değildir.

Uygulamayı açıp, hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinizi açın. Profilinizi açtıktan sonra ekranın en sağ üst kısmında bulunan saat simgesine tıklayın. Arşiv ekranı karşınıza gelmiş olacaktır.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Arşiv Fotoğrafları Nerede Saklanıyor ? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Aytunç Demir
  Aytunç Demir

  İnstagram hesabım üzerinden arşivlenmiş fotoğraflarıma ulaşamıyordum hallettim sikayet ettigim hesaplar engelleniyor mu otomatik olarak onu bilmiyorum tam olarak ama

 2. Erdal SOZEN
  Erdal SOZEN

  Bir kaç gündür şikayet ettiğim bir hesap var engelledim umarım gerekli mecralar o şahısın instagramına bir yaptırım uygularlar arsiv fotograflarını geri yükleyebildiğimi bu blogu inceleyince ogrendim tesekkur ederim