Instagram Arşiv İndirme Ve Yeni Özellikler

Instagram Arşiv İndirme Ve Yeni Özellikler

Güncellemelerine alıştığımız Instagram için, Instagram Arşiv İndirme özelliği başta olmak üzere bir dizi yeni özelliğin geleceği ortaya çıktı. Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamanın çok yoğun geçirdiği Şubat ayından sonra, güncellemelerinde hız kesmeyeceği ve şimdiden yeni güncellemeler üzerinde çalışmalara başladığı haberleri geliyor.

Hikayeler bölüme eklenen güncellemeler ve çok kısa bir süre önce ortaya çıkan yeni portre modu özellikleri gibi detaylarla beraber gündemden düşmeyen uygulama, yeni güncellemelerinde de yine beklenen özellikleri ortaya koyacak gibi duruyor. Instagram Arşiv İndirme özelliğinin başı çekeceği güncellemenin detaylarına ve neler geleceğine bakalım.

Instagram Arşiv İndirme Güncellemesi Nasıl Olacak?

Elde edilen sınırlı bilgilere göre güncelleme, iOS sürümünde denenmeye başladı. iOS sürümü için yapılan geliştirici denemelerinin içerisinde en çok dikkat çeken özelliğin Instagram Arşiv İndirme özelliği olacağı görülüyor. Bu özellik depolama alanı sorununu çözecek bir güncelleme olarak karşımıza çıkacak. Yeni özellik sayesinde Instagram’a yüklediğini fotoğraflarınızı saklamanız gerekmeyecek. Bunun yerine fotoğraflarınızı doğrudan indirebileceksiniz.

Tabii ki arşiv formatında. Mesajlaşma uygulamalarında ve Twitter uygulamasında sıkça gördüğümüz, paylaşımları arşiv olarak indirme özelliğinin Instagram içinde geçerli olduğunu görmek mümkün olacak. ZİP formatı olarak tüm resimlerin ve videoların cihazınıza indirilmesi, yedekleme için harika bir yenilik olarak gösterilebilir.

Instagram Arşiv İndirme

Arama Algoritmalarında Yeni Dönem

Instagram Arşiv İndirme özelliği, gelecek tek yeniliğimiz değil. Bunun dışında arama algoritmalarında da bir değişiklik yapılacağından söz ediliyor. Buna göre Direct mesaj bölümünden gönderdiğiniz tüm mesajları arayabileceksiniz. Diyelim ki bir arkadaşınıza gönderdiğiniz bir mesajı arıyorsunuz ya da sadece içeriğini hatırladığınız bir mesajı kime gönderdiğinizi görmek istiyorsunuz. Bunun için tek tek mesajların içerisinde arama yapmak gerekmeyecek.

Sadece belli arama filtrelerini kullanıp, tek bir kelimeyle beraber istediğinize ulaşabileceksiniz. Büyük bir kolaylıktan söz ediyoruz. Burada önemli bir nokta var. Arama kutusu özelliğini uzun süredir kullanıyoruz ancak özel filtreleme sistemimiz yoktu. Yeni güncelleme sonrasında algoritma içerisinde özel filtre sistemi kullanılacak ve bu sayede de kullanım çok daha kolay olacak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Nametag İsim Etiketi

instagram arsiv indirme

Mesajları Sınıflandırma

Instagram Arşiv İndirme güncellemesi olarak sınıfladığımız güncellemenin son yeniliği ise mesaj sınıflandırma özelliği gibi gözüküyor. Aktif mail kullanıcıları bilecektir. Mail gönderimlerinde ya da mail kişilerinde çeşitli sınıflamalar yapabiliyorsunuz.

Instagram Arşiv İndirme

Kimi kişilere yıldız ekleyerek ya da direk olarak görüşmelere yıldız ekleyerek, mesajları farklı bir alana alabiliyorsunuz. Aynı durum Instagram içinde geçerli olacak. Instagram mesajlarınızda, öne çıkmasını istediğiniz mesajlarınıza yıldız ekleyebilecek ya da işaretleme yaparak sınıflama oluşturabileceksiniz.

Tüm bu güncellemeler şu an için iOS sürümüne gelecek güncellemeler olarak düşünülüyor. Yeni sürümün Android içinde gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek. Ayrıca henüz yenilikler geliştirici sürümlerinde görüntülenmiş ve açıklanmamış durumda.  Bunlar içinde açıklamaları bekliyoruz.

Instagram geçtiğimiz haftalarda bir dizi yeni özelliği denediğini duyurmuştu. Sosyal medya devi tarafından yapılan duyuruda Instagram’ın, kullanıcı verilerini bir arşiv olarak sunacağından söz edilmişti. Bir nevi arşiv oluşturma ve bu arşivi indirme amaçlı olarak kullanılacak olan güncelleme, sonunda yayınlandı. Twitter’ın çok uzun yıllardır kullandığı özellik artık Instagram Arşiv sistemi olarak kullanıma girecek. Peki, yeni özellik hakkında neler biliyoruz? Yeni özellik nasıl kullanılacak? Arşiv indirme işlemini nasıl yapabiliriz?

Instagram Arşiv İndirme Nasıl Kullanılacak?

Yeni özellikle beraber kullanıcılar verilerini indirebilecek. Yaptığınız paylaşımları, gönderdiğiniz mesajları, hikayeleri ve videoları indirme şansınız bulunuyor. Sistemin kullanımı ise oldukça kolay. Yapılması gereken işlemlerden söz edelim.

  • Öncelikle Instagram web sayfasına gidin.
  • Hesabınıza giriş yapın ve profil sayfanıza gidin.
  • Buradan ise “Profil düzenle” kısmına girin.
  • Daha sonra “Gizlilik ve güvenlik” sekmesine giriş yapın.
  • Gizlilik ve güvenlik sekmesinde “veri indirme” bölümünü göreceksiniz.
  • Veri indirme kısmında yer alan “İndirme Talep et” kısmına tıklamanız gerekiyor.

Instagram Arşiv

  • Buraya ise bir mail adresi girmeniz gerekiyor. Mail adresinizi girdikten sonra, belirttiğiniz Mail adresine arşiviniz gönderiliyor.

Söz konusu işlemle beraber tüm Instagram Arşiv kayıtlarını indirebiliyorsunuz. Fakat burada kullanıcıları uyarmamız gerekiyor. Öyle ki söz konusu arşiv indirme özelliği sadece web platformu için yayınlanmış durumda. Mobil platformlar için arşiv indirme özelliğinin gelmesi ise pek olası değil. Öyle ki Instagram Arşiv indirmeleri yaptığınız paylaşım sayısına bağlı olarak bir hayli yüksek boyutlara ulaşabiliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikayeye Fotoğrafla Yanıt Verme

Instagram bunun için 48 saat gibi bir süreye varan bekleme sürelerinin oluşabileceğini açıkladı. Bunun için mobil platformlar üzerinden indirme yapmak çok mantıklı olmayacaktır. Bu nedenlerle şu an için sadece web sürüm üzerinden indirme gerçekleştirilebiliyor. Mobil sürüme indirme izninin gelip gelmeyeceği konusunda resmi bir doğrulama ise söz konusu değil. Yine bu konuda resmi bir açıklama yapılacak olursa, haberimizi bu açıklamalara göre düzenleyeceğiz.

Geçtiğimiz ay Instagram için yeni bir özellik duyurusu daha yapılmıştı. Instagram için yapılan yeni duyuruyla beraber, artık sosyal medya devinin kullanıcılara arşiv özelliğini sunduğunu görmüştük. Yeni özellik sayesinde artık kullanıcıların resim silme gibi bir sorunu kalmayacaktı. Instagram tarafından sunulan bu yeni özelliğin kullanımı için ise detaylı bir bilgilendirme de yayınlanmıştı. Daha önce yazılarımızda da arşiv özelliğinin nasıl bir sistemi olduğunu belirtmiştik.

Şimdi ise söz konusu özelliğin tüm kullanıcılar için yayınlandığı açıklandı. Geçtiğimiz ay yapılan arşiv güncellemesinden sonra hemen her kullanıcıya arşiv sistemi sunulmamış, hatta bazı ülkelerde yeni özelliğin hiç kullanıma girdiği de belirtilmişti. Arşiv sisteminde yaşanan bu sorun ise sonunda giderildi. Yeni özellik bu kez kesin olarak kullanıma sunuldu. Şimdi artık herkes tarafından kullanılabilecek olan Instagram arşiv sistemini hatırlayalım.

Instagram Arşiv Sistemi Neler Sağlıyor?

Instagram arşiv sistemi sayesinde ana sayfada görüntülenmesini istemediğiniz fotoğrafları silmek zorunda kalmıyorsunuz. Fotoğrafları silerek yeniden paylaşım şansınızın ortadan kalkması gibi bir sorunla karşı karşıya kalmıyorsunuz. Yeni arşiv sistemi sayesinde kullanıcılar ana sayfada gözükmesini istemedikleri fotoğraflarını doğrudan kaldırabiliyor.

Üstelik kaldırılan bu fotoğraflar tamamen kaybedilmiyor. Oluşturulan yeni arşiv bölümüne taşınıyor. Bir nevi paylaşımınızı Instagram ana sayfanızda aktif konumdayken, pasif konuma geçirip paylaşımınızı Instagram ana sayfasından alıp arşiv sayfanıza ekliyorsunuz. Özelliğin kullanıma girmesinden sonra ise kullanıcıların yapacağı işlemlerde oldukça basit.

Instagram arşiv

Sadece Instagram arşiv özelliğini kullanarak gönderilerinize tıklayıp “arşiv” sekmesini seçmeniz yeterli. Daha sonra resim doğrudan arşiv kısmına eklenmiş olacak. Arşiv bölümüne eklenecek olan fotoğraflarınız ise doğrudan arşiv bölümü adı altında saklanmakta. Bu bölüme ulaşmak için ise paylaşım ekranının sağ üst kısmında görülen “geri dönüşüm” benzeri arşiv butonuna tıklamak. Bu bölüme tıkladığınızda arşive taşınmış olan fotoğraflarınızı doğrudan görüntülemeniz de mümkün kılınıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Sessize Alma Özelliği Ve Kullanımı

Arşiv kısmına eklediğiniz fotoğrafı Instagram ana sayfanızda yeniden paylaşmak içinse yapmanız gereken işlem oldukça basit. Sadece yeniden ana sayfa üzerinde görüntülenmesini istediğiniz resme gelip yeniden paylaşıma çıkarmanız yeterli. Kullanılan yeni sistem şu an için yayında. Arşiv özelliğini kullanamıyorsanız mutlaka Instagram güncellemelerini kontrol edin. Instagram son sürümün cihazınızda yüklü olduğundan emin olun.

Instagram arşiv özelliği hakkında detaylı kullanım bilgisi almak isterseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Instagram arşiv nedir?

Instagram’da paylaştığınız gönderileri saklayabileceğiniz depolama alanıdır. Arşive aldığınız içerikler profilinizde görünmemektedir.

Instagram arşiv nasıl indirilir?

Instagram’a giriş yapın. Ayarlar sekmesinden gizlilik ve güvenlik kısmına gelerek veri indirme kısmına geliyoruz ve veri indirme talep et seçeneğini seçiyoruz.

Arşivlediğiniz fotoğrafı yeniden paylaşmak nasıl yapılır?

Arşive aldığınız fotoğrafları Arşiv kısmına girerek geri yüklemek istediğiniz fotoğrafın seçeneklerine gelerek profilde göster demeniz yeterlidir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir