Instagram Arşiv

Instagram Arşiv İndirme Özelliği Yayınlandı!

Instagram geçtiğimiz haftalarda bir dizi yeni özelliği denediğini duyurmuştu. Sosyal medya devi tarafından yapılan duyuruda Instagram’ın, kullanıcı verilerini bir arşiv olarak sunacağından söz edilmişti. Bir nevi arşiv oluşturma ve bu arşivi indirme amaçlı olarak kullanılacak olan güncelleme, sonunda yayınlandı. Twitter’ın çok uzun yıllardır kullandığı özellik artık Instagram Arşiv sistemi olarak kullanıma girecek. Peki, yeni özellik hakkında neler biliyoruz? Yeni özellik nasıl kullanılacak? Arşiv indirme işlemini nasıl yapabiliriz?

Instagram Arşiv İndirme Nasıl Kullanılacak?

Yeni özellikle beraber kullanıcılar verilerini indirebilecek. Yaptığınız paylaşımları, gönderdiğiniz mesajları, hikayeleri ve videoları indirme şansınız bulunuyor. Sistemin kullanımı ise oldukça kolay. Yapılması gereken işlemlerden söz edelim.

  • Öncelikle Instagram web sayfasına gidin.
  • Hesabınıza giriş yapın ve profil sayfanıza gidin.
  • Buradan ise “Profil düzenle” kısmına girin.
  • Daha sonra “Gizlilik ve güvenlik” sekmesine giriş yapın.
  • Gizlilik ve güvenlik sekmesinde “veri indirme” bölümünü göreceksiniz.
  • Veri indirme kısmında yer alan “İndirme Talep et” kısmına tıklamanız gerekiyor.

Instagram Arşiv

  • Buraya ise bir mail adresi girmeniz gerekiyor. Mail adresinizi girdikten sonra, belirttiğiniz Mail adresine arşiviniz gönderiliyor.

Söz konusu işlemle beraber tüm Instagram Arşiv kayıtlarını indirebiliyorsunuz. Fakat burada kullanıcıları uyarmamız gerekiyor. Öyle ki söz konusu arşiv indirme özelliği sadece web platformu için yayınlanmış durumda. Mobil platformlar için arşiv indirme özelliğinin gelmesi ise pek olası değil. Öyle ki Instagram Arşiv indirmeleri yaptığınız paylaşım sayısına bağlı olarak bir hayli yüksek boyutlara ulaşabiliyor.

Instagram bunun için 48 saat gibi bir süreye varan bekleme sürelerinin oluşabileceğini açıkladı. Bunun için mobil platformlar üzerinden indirme yapmak çok mantıklı olmayacaktır. Bu nedenlerle şu an için sadece web sürüm üzerinden indirme gerçekleştirilebiliyor. Mobil sürüme indirme izninin gelip gelmeyeceği konusunda resmi bir doğrulama ise söz konusu değil. Yine bu konuda resmi bir açıklama yapılacak olursa, haberimizi bu açıklamalara göre düzenleyeceğiz.

Geçtiğimiz ay Instagram için yeni bir özellik duyurusu daha yapılmıştı. Instagram için yapılan yeni duyuruyla beraber, artık sosyal medya devinin kullanıcılara arşiv özelliğini sunduğunu görmüştük. Yeni özellik sayesinde artık kullanıcıların resim silme gibi bir sorunu kalmayacaktı. Instagram tarafından sunulan bu yeni özelliğin kullanımı için ise detaylı bir bilgilendirme de yayınlanmıştı. Daha önce yazılarımızda da arşiv özelliğinin nasıl bir sistemi olduğunu belirtmiştik.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Yeni Tasarım İçin Test Aşamalarına Geçti

Şimdi ise söz konusu özelliğin tüm kullanıcılar için yayınlandığı açıklandı. Geçtiğimiz ay yapılan arşiv güncellemesinden sonra hemen her kullanıcıya arşiv sistemi sunulmamış, hatta bazı ülkelerde yeni özelliğin hiç kullanıma girdiği de belirtilmişti. Arşiv sisteminde yaşanan bu sorun ise sonunda giderildi. Yeni özellik bu kez kesin olarak kullanıma sunuldu. Şimdi artık herkes tarafından kullanılabilecek olan Instagram arşiv sistemini hatırlayalım.

Instagram Arşiv Sistemi Neler Sağlıyor?

Instagram arşiv sistemi sayesinde ana sayfada görüntülenmesini istemediğiniz fotoğrafları silmek zorunda kalmıyorsunuz. Fotoğrafları silerek yeniden paylaşım şansınızın ortadan kalkması gibi bir sorunla karşı karşıya kalmıyorsunuz. Yeni arşiv sistemi sayesinde kullanıcılar ana sayfada gözükmesini istemedikleri fotoğraflarını doğrudan kaldırabiliyor.

Üstelik kaldırılan bu fotoğraflar tamamen kaybedilmiyor. Oluşturulan yeni arşiv bölümüne taşınıyor. Bir nevi paylaşımınızı Instagram ana sayfanızda aktif konumdayken, pasif konuma geçirip paylaşımınızı Instagram ana sayfasından alıp arşiv sayfanıza ekliyorsunuz. Özelliğin kullanıma girmesinden sonra ise kullanıcıların yapacağı işlemlerde oldukça basit.

Instagram arşiv

Sadece Instagram arşiv özelliğini kullanarak gönderilerinize tıklayıp “arşiv” sekmesini seçmeniz yeterli. Daha sonra resim doğrudan arşiv kısmına eklenmiş olacak. Arşiv bölümüne eklenecek olan fotoğraflarınız ise doğrudan arşiv bölümü adı altında saklanmakta. Bu bölüme ulaşmak için ise paylaşım ekranının sağ üst kısmında görülen “geri dönüşüm” benzeri arşiv butonuna tıklamak. Bu bölüme tıkladığınızda arşive taşınmış olan fotoğraflarınızı doğrudan görüntülemeniz de mümkün kılınıyor.

Arşiv kısmına eklediğiniz fotoğrafı Instagram ana sayfanızda yeniden paylaşmak içinse yapmanız gereken işlem oldukça basit. Sadece yeniden ana sayfa üzerinde görüntülenmesini istediğiniz resme gelip yeniden paylaşıma çıkarmanız yeterli. Kullanılan yeni sistem şu an için yayında. Arşiv özelliğini kullanamıyorsanız mutlaka Instagram güncellemelerini kontrol edin. Instagram son sürümün cihazınızda yüklü olduğundan emin olun.

Instagram arşiv özelliği hakkında detaylı kullanım bilgisi almak isterseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Instagram Arşiv İndirme Özelliği Yayınlandı!
4.5 (89.44%) 377 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Topluluk Kuralları İhlalleri Nasıl Şikâyet Edilir? başlıklı makalemizde instagram şikayet etme ve Instagram Topluluk Kuralları İhlalleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir