Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak

Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak

Sosyal medya dünyasının en çok kullanılan paylaşım aracı, bildiğiniz gibi Instagram. Her gün milyonlarca fotoğrafın paylaşıldığı bu ortamda, Instagram başlıca gönderiler arasına girebilmek için kullanıcılar birbiri ile adeta yarışıyor.

Instagram ana sayfasında, paylaşılan gönderilerin çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlayan bir algoritma üzerine çalışan başlıca gönderiler özelliği, Instagram’ın bu kadar yoğun şekilde kullanılmasının nedenlerinden biri. Fotoğraflar ne kadar çok kişi tarafından görülüp beğenilirse, kullanıcılar o kadar keyif alıyor. Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak oldukça kolay.

Instagram başlıca gönderiler Arasında Yer Almak Neden Önemli?instagram baslica gönderiler

Aktif Instagram kullanıcılarının, gönderilerinin “başlıca gönderiler” kısmında yer alması için özel çaba gösterdiğini belirttik. Bunun neden önemli olduğuna gelince, Instagram üzerinde en popüler konu etiketleri ve en popüler yerlerin yer aldığı bölüm olan başlıca gönderiler kısmı, herkes tarafından görülebilen bir kısım. Bu bölümde yer alan gönderiler, çok sayıda kullanıcının ekranına düştüğü için, gönderinin görüntülenme ve beğenilme sayısı ile birlikte takipçi sayısı da artabiliyor. Normalde gönderilerinizi görmeyecek kullanıcılar, Instagram başlıca gönderiler kısmına düşmüş olan gönderilerinizi görerek, sizden haberdar olacak ve belki de hesabınızı takip etmeye başlayacak. İşte bu nedenle Instagram başlıca gönderiler arasında yer almak oldukça önemli.

Instagram başlıca gönderiler Nedir?

Instagram hesabına giriş yapıldıktan sonra anasayfa bölümünde arama kutucuğu bulunur. Bu bölümde Instagram profiline ulaşmak istediğiniz hesapları arayabilirsiniz. Arama yapmak istediğinizde karşınıza başlıca gönderiler kısmı gelecektir. Kullanıcılar arasında “keşfet” adıyla da bilinen bu bölüm, yaptığınız aramaya ilişkin en popüler gönderileri içeren bir bölümdür.

Peki bir gönderinin popüler olup olmaması neye göre belirlenir? Instagram’da paylaşılmış bir gönderinin popüler hale gelip Instagram başlıca gönderiler kısmında yer alabilmesi için öncelikle çok sayıda beğeni ve yorum almış bir gönderi olması gerekir. Aynı zamanda gönderinin paylaşıldığı profilin takipçi sayısı da popülerlik konusunda etkilidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Bu kriterleri sağlayan gönderiler, Instagram tarafından popüler kabul edilir ve bir süre sonra Instagram başlıca gönderiler kısmında yayınlanmaya başlar.

Instagram kullanıcıları arasında en çok ilgi gören ve en çok beğeni almış gönderilerin bulunduğu Instagram başlıca gönderiler kısmında yer almak, elbette her kullanıcının istediği bir durum. Önceleri Intagram başlıca gönderiler bölümünde çoğunlukla ünlü isimlerin profillerine ya da Instagram fenomeni dediğimiz hesaplara ait gönderiler düşerken, şimdilerde her kullanıcı gönderilerini başlıca gönderiler kısmına taşıyabiliyor. Yalnız bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Instagram başlıca gönderilerde yer almak isteyen kullanıcılar için bazı önerilerimiz olacak.

Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak İçin Neler Yapılmalı?

Paylaşımların Instagram başlıca gönderiler bölümünde görünmesi için öncelikle Instagram’ın gönderileri bu bölüme yerleştirmesinin mantığını çözmek gerekiyor. Bu gönderilerin kullanıcıların ana sayfasına beğeni, yorum sayısı gibi etkileşim seviyesine göre düşürüldüğünü söyleyebiliriz. Ancak bunun haricinde Instagram’ın dikkat ettiği başka faktörler de bulunuyor. Kullanıcıların genel olarak bilmediği , gönderilerin özel mesaj yoluyla kullanıcılar arasında paylaşılması, gönderilerin kaydedilmesi gibi hareketler de o gönderinin Instagram başlıca gönderiler arasında yer almasını sağlayabiliyor.

İlginç bir diğer  nokta da, takipçilerin sayfanızda ne kadar zaman geçirdiği konusu. Evet, Insagram, gönderiler üzerinde ne kadar çok durulup izlendiğini de tespit eden bir algoritmaya sahip. Bu özelliği kullanmak için daha sık video paylaşabilir, bir gönderi içinde birden fazla görüntüye yer verebilirsiniz. Gönderilerinizin altında takipçilerinizin durup okuyacağı metinlere yer vermek de başka bir yöntem olarak düşünülebilir.  Gönderilerin diğer kullanıcılar tarafından beğenilip paylaşılması ve kaydedilmesi için elbette kaliteli ve ilgi çekici paylaşımlar yapmak gerekiyor.

Paylaşımlarının sık sık Instagram başlıca gönderiler arasında yer aldığı bir kullanıcı olmak için ilk yapmanız gereken hesabınızın herkese açık olması. Biliyorsunuz ki gizli Instagram profillerine ait gönderiler başlıca gönderiler arasında çıkmıyor. Bu nedenle Instagram hesabınızın gizlilik ayarlarından herkese açık hale getirmelisiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Çok Değil, Düzenli Paylaşım Yapın

Pek çok kullanıcı, gün içinde çok sayıda fotoğraf, video ya da hikaye paylaşmanın Instagram’da popülerlik getireceğini düşünse de bu doğru değil. Instagram başlıca gönderiler arasında yer almak isteyenler, çok paylaşımdan ziyade düzenli paylaşım yapmaya dikkat etmeli. Instagram, sık aralıklarla çok sayıda paylaşım yapan kullanıcıları spam olarak belirleyebileceği için günün belirli saatlerinde sistematik olarak paylaşım yapmak daha etkili olacaktır. Bir süre sık paylaşım yapıp bir süre hiç gönderi paylaşmayan hesaplar, bir zaman sonra takipçi sayısında düşüş yaşamak durumunda kalacaktır. O nedenle takipçileriniz, her zaman yeni gönderiler paylaşacağınızı bilmeli.

Instagram’da hangi zamanlarda paylaşım yaptığınız da önemli bir konu. Bunun için takipçilerinizi gözlemleyerek en çok hangi zamanlarda Instagram kullandıklarını tespit edip, paylaşım zamanınızı buna göre planlayabilirsiniz.

Etiketlere Dikkat Edin

Birçok Instagram kullanıcısının düştüğü bir diğer hata da, gönderiler altına ne kadar çok etiket koyarsa o kadar çabuk başlıca gönderiler arasında yer alacağını düşünmektir. Aksine, çok sık paylaşım yapmak gibi, çok fazla etiket kullanmak da Instagram için olumlu bir izlenim değildir ve gönderilerinizin ana ekrana düşmesini engelleyecektir. Etiket konusunda dikkat edilmesi gereken konu, gönderileriniz ile en alakalı ve en çok takip edilen etiketleri seçmektir. Bu şekilde kullanacağınız az ve öz etiket, gönderilerinizin Instagram başlıca gönderiler arasında görünmesini sağlayacaktır.

Gönderilerinizin Kalitesine Özen Gösterin

Ne kadar düzenli paylaşım yaparsanız yapın, ne kadar doğru etiket kullanırsanız kullanın,  paylaştığınız içerikler kaliteli değilse asla Instagram başlıca gönderiler arasında yer alamayacaktır. Instagram’ın öncelikle çok takipçili hesapların çok beğeni toplayan ve yorum alan gönderileri başlıca gönderiler arasına taşıdığını biliyoruz.

Paylaşımlarınızın çok kişi tarafından beğenilip yorum alması için elbette görsel olarak zevke hitap etmesi ve görüntü kalitesinin çok iyi olması gerekiyor. Öyle ki, bu sebeple birçok Instagram kullanıcısı neredeyse profesyonel denilebilecek kalitede çekimler yaparak paylaşımda bulunuyor. Siz de Instagram başlıca gönderiler arasında yerinizi almak istiyorsanız, paylaşımlarınıza gereken özeni göstermek durumundasınız.

Takipçilerinizin İlgi Alanlarını Hedef Alın

Instagram’ın gönderileri nasıl bir sisteme göre kullanıcıların ekranına düşürdüğü her zaman bir merak konusu olmuştu. Instagram bu konu ile ilgili açıklamalarında yorum, beğeni ve takipçi sayısına göre sıraladıklarını bildirse de, yukarıda da bahsettiğimiz gibi başka etkenler de mevcut. Bunlardan biri, Instagram paylaşımlarının, kullanıcıların ilgi alanlarına ve daha önce beğendikleri diğer gönderilere göre belirlenmesidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hotmail

Yani, takipçilerinizin ilgi alanlarını biraz gözden geçirmek, paylaşımlarınızı yönlendirmek açısından faydalı olacaktır. Örneğin ağırlıklı olarak moda, seyahat gibi paylaşımları takip eden bir kitleniz varsa, kullandığınız etiketleri buna göre düzenleyip, bu alanlarda paylaşımlar yapmak, Instagram başlıca gönderiler bölümünde yer almanız için oldukça etkili olacaktır. Bu yöntem, paylaşımlarınızı meraklılarının ana ekranına düşmesini sağlayacak.

Hikaye Paylaşımını Arttırın

Instagram başlıca gönderiler arasına girmenin temel kuralı çok sayıda gönderi ve çok sayıda beğeni almak olduğunu belirtmiştik. Ancak eğer Instagram paylaşımlarınızın çok fazla görüntülenip beğenilmediğini düşünüyorsanız hikaye paylaşımınızı arttırmayı deneyebilirsiniz. Instagram’a eklendiğinden beri Insta-story denilen hikaye paylaşma özelliği, neredeyse fotoğaf paylaşımından daha çok kullanılmaya başlandı. Kullanıcılar artık dakikalar içinde çok sayıda hikaye paylaşıyor. Herkes birbirinin hikayesine bir kez de olsa merak edip tıklıyor. Bu nedenle hikaye paylaşmanız, takipçileriniz tarafından daha çok görüntülenme ve daha çok beğeni almanızı sağlayabilir. Bu şekilde takipçi sayısını da arttırmanız mümkün. Takipçi ve beğeni sayısını arttırmak da, Instagram başlıca gönderiler arasında yer almaya doğru yol almak anlamına geliyor.

Paylaşımlarınızda Lokasyon Bilgisi Kullanın

Instagram başlıca gönderilerde yer almak için genel olarak aktif, hareketli ve etkileşim almaya müsait paylaşımlar yapmak gerektiğini görüyoruz. Bunun için çeşitli etiketler kullanmak, gönderilerin altına açıklamalar yazmak gibi, paylaşım yaparken yer bildiriminde bulunmak da önemli bir detay. Paylaşımı yaptığınız ya da gönderinin ait olduğu lokasyon bilgisine Instagram paylaşımında yer vermek, gönderinizi başlıca gönderiler arasına taşımaya yardımcı olacaktır.

Bildirim yaptığınız yere ilgi duyan, sizin gibi orada bulunan ya da bulunmuş diğer Instagram kullanıcılarının ilgisini bu şekilde çekebilir, beğeni ve yorum almakla birlikte takipçi de kazanabilirsiniz. Bu nedenle Instagram paylaşımında bulunurken yer bildirimi yapmayı ihmal etmeyin.

Instagram Başlıca Gönderilere Düşmenin Diğer Yolları

Instagram başlıca gönderiler bölümünde yer almanın işe yarayan ve sistemli yöntemlerinden bahsettik. Fakat, sosyal medya araçlarına ilişkin her konuda olduğu gibi bu konuda da birtakım hileli yöntemler mevcut. Bunlar hakkında da bilgi vermek gerekirse, bazı Instagram kullanıcılarının otomatik beğeni gibi yolları kullandığından başlayabiliriz. Instagram başlıca gönderiler kısmında çıkmak için çok sayıda beğeni gerektiği gibi, bu beğenilerin kısa sürede alınması da önemli. Paylaşımın üstünden günler geçtikten sonra alınan beğeniler, ne yazık ki paylaşımı Instagram başlıca gönderiler arasına taşımayacaktır. Hızlı ve çok sayıda beğeni almak için ücretli otomatik beğeni yöntemlerine başvurulabiliyor. Belirli ücretler karşılığı beğeni sayısı satın almak mümkün.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Güvenlik Kodu

Aynı şekilde Instagram takipçisi satın almak üzere kurulmuş web siteler de mevcut. Bu siteler aracılığı ile ücret karşılığı otomatik olarak arttırılabiliyor. Hatta ücret karşılığı yorum satın almak dahi mümkün.
Instagram, takipçi sayısı bir anda artan kullanıcılar hakkında olumsuz izlenimde bulunduğu için bu yöntemleri önermiyoruz. Bu sistemleri kullanarak takipçi ve beğeni sayısını arttırabilirsiniz fakat başlıca gönderiler arasında yer almanız mümkün olmayabilir. Instagram, kolay yoldan ve hızlı şekilde artan takipçi, beğeni ve yorumları fark ederek, bu yöntemlere başvuran kullanıcıları spam olarak belirleyebiliyor. Bu nedenle Instagram başlıca gönderiler sayfasında yer alabilmek için açıkladığımız diğer sağlıklı yolları denemenizi tavsiye ediyoruz.

Beğeni Almak İçin Siz de Beğenin

İncelememizde Instagram’da keşfet adı verilen başlıca gönderiler bölümünde yer alabilmek için en önemli kriterin beğeni ve yorum sayısı olduğunu gördük. Paylaşımlarınızda beğeni alabilmek için etkileyici, takipçi kitlesinin ilgi alanlarına hitap eden ve görsel olarak kaliteli içerikler kullanmanızın yanında sizin de beğenide bulunmanız oldukça önemli. Paylaşımlarınızın Instagram başlıca gönderiler bölümünde çıkması için sizin de başlıca gönderiler kısmında karşınıza çıkan gönderilere bol bol beğeni bırakıp yorum yapmanız yararlı olacaktır. Bu şekilde Instagram, ilgi alanlarınızı tespit edip, bu alanlarla ilgili sizin de yaptığınız paylaşımları başlıca gönderilere daha kolay taşıyacaktır.

Unutmayın ki, başkalarının gönderilerini beğenmek, sizin gönderilerinize gelecek beğenileri arttırmanın ve kendinizi fark ettirmenin en kestirme yollarından biridir. Yalnız, çok sık ve çok fazla sayıda gönderi beğenmenin sonucunda Instagram tarafından uyarı alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Bu nedenle Instagram başlıca gönderiler bölümünde yer alabilmek için olabildiğince doğal yöntemleri kullanmanız faydalı olacaktır.

Instagram keşfet nedir?

Instagram’da popüler gönderilerin kullanıcıların ilgi alanlarına göre sergilendiği bölüme keşfet denmektedir.

Instagram keşfete nasıl çıkabilirim?

Instagram keşfete çıkmanın bir çok yolu vardır, Instagram keşfet de yer almak için yazımızın tamamını okuyarak konu ile ilgili tüm detaylara sahip olabilirsiniz.

Instagram paylaşımlarında hashtag kullanmak önemli midir?

Instagram paylaşımlarında hashtag kullanımı keşfete çıkmanız için çok önemli bir adımdır. Popüler etiketlerden her gün binlerce kişi paylaşımınızı görebilmektedir.

Youtube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram'da etikeletme yapınca da görsellerimiz daha fazla çıkış yapmıyor mu? Birde beğeniler ne kadar yüksek olur ise bizim ön plana çıkma ihtimalimiz büyüyor mu? Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için.

    1. ' soru için de cevap genel anlamda evet ancak daha çok öne çıksın diye etiket sayısını arttırmanız da spama düşüp daha az görüntülenmenize sebep olabilir ideal hashtag limiti 37 maksimum hashtag limiti 30 olarak belirlenmiştir. Beğenilerin fazla olması keşfet sayfasında çıkmanızı sağlar ve çok daha fazla görüntüleme ile beğeninin gelmesini sağlar.

  2. Instagram başlıca gönderiler sayesinde spor, moda, eğlence ve ek gelir gibi paylaşımlar yapıyorum. Ancak hiçbirisi ön planda yer almıyor. Neler yapmam gekeriyor?

  3. Eylul Yılmaz bir hesabım için belirttiğiniz taktiği uyguladım fakat spam olma riski yüksek diyorlar. Spama düşen hesabımızı bir daha kurtarma şansımız olabilir mi?