Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagram beğeni sayısı gizleme özelliği, son günlerde uygulamayı kullanan kişilerin en merak ettiği özelliklerden birisi oldu. Sosyal medya platformlarının en bilineni Instagram, son düzenlemeler ile beğenileri gizleme imkanı sunmaya başladı. Bu sayede isteyen kullanıcılar, beğeni sayılarını takipçilerinin görmesini engelleyebilecektir. Özellikle Instagram beğenilerini görünmez konuma getirme, herkesin araştırdığı bir konu haline gelmiştir.

Başlangıçta fotoğraf paylaşım uygulaması olarak piyasaya sürülen Instagram’ın zaman içinde yapılan geliştirmeler ile hizmet alanı oldukça genişledi. Öyle ki, aldığı pek çok kararla kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyor. Son eklenen özelliklerden biri olan beğeni gizleme ise bu değişimlerden en yenisidir. Bu karar kapsamında kullanıcıların, istekleri doğrultusunda beğeni sayısının gizlenmesi sağlanmıştır. Peki, bu özelliği kullanmanın yolları nelerdir?

instagram beğeni gizleme

Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Ne Demektir?

Instagram’da en çok kullanılan özelliklerden biri şüphesiz beğeni yapma özelliğidir. Uygulama içinde kullanıcılar, bir günde sayısız gönderi paylaşımı yapabilir ve bu gönderilere binlerce beğeni gelebilir. Paylaşım ve beğeni ile yapılan etkileşim sonucunda da kullanıcılar, birbirlerini takip etmeye başlarlar. Genel olarak Instagram uygulamasının temelini ve amacını, bu düzen oluşturur. Ancak yapılan son düzenleme ile bu temeli değiştiren bir özellik getirildi. Artık kullanıcılar, hesaplarında istedikleri paylaşımların ya da tümünün beğenilerini gizleyebilirler. Üstelik bunun için hesaplarını gizlemelerine de gerek yok.

Instagram kullanıcılarının en sık kullandığı özelliklerin başında gelen beğeni yapma, popülerliği göstermenin de en önemli yoludur. Gönderileri ne kadar beğeni alıyorsa, o hesap o kadar popüler demektir. Ancak bu durum, beğeni sayısı az olan kullanıcılar için cazip bir özellik olmuyor. Beğeninin bu kadar önemli olması, beğeni sayısı az olan kullanıcıların beğenileri gizleme ihtiyacı duymasına yol açıyor. Bu bağlamda geliştirilen Instagram beğeni gizleme özelliği, kullanıcıların paylaşımlarının kaç beğeni aldığının gizlenmesi adına etkili bir yöntemdir. Bu noktada Instagram kullanıcıları isteklerine göre, bazı değişiklikler ile paylaşımlara gelen beğenilerin görünmesini engelleyebilirler.

Instagram Beğeni Sayısı Gizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram beğeni gizleme oldukça yeni ancak bir o kadar basit bir işlemdir. Bu özelliği uygulamak için iki farklı yol izlenebilmektedir. İlki diğer kullanıcıların beğeni sayılarını gizlemek için, diğeri ise kullanıcının belirlediği kendi beğeni sayılarını gizlemek için uygulanabilmektedir.

Tüm gönderilerin beğenilerini gizlemek için izlemeniz gereken yol şöyledir:

 • Instagram hesabınıza girin ve profilde yer alan “Ayarlar” bölümünü açın.
 • Bu bölümde yer alan sekmelerden “Gizlilik” seçeneğini seçin.
 • Bu seçenek üzerinden “Gönderiler” seçeneğine geçin.
 • Burada karşınıza çıkacak “Beğenme ve Görüntüleme Sayılarını Gizle” butonunu aktif hale getirin.
 • Böylece diğer kullanıcıların tüm gönderilerindeki beğeni sayılarını göremeyeceksiniz.

Tek tek gönderilerin beğenilerini gizlemek için ise şu adımları izlemelisiniz:

 • Beğeni sayısını gizlemek istediğiniz postu açın.
 • Postun sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
 • Yeni açılan menüde karşınıza çıkacak olan “Beğenme Sayısını Gizle” seçeneğini seçin.
 • Bu sayede, işlem yapılan postun beğeni sayılarını gizlemiş olacaksınız.
instagram beğeni sayısı gizleme

Beğeni sayılarını gizleyebilmeniz için Instagram uygulamasının son sürümüne sahip olmalısınız. Eğer sizin uygulamanızda bu seçenekler bulunmuyorsa, güncelleme yapmanız gerekecektir. Aynı zamanda kullanıcılar, diğer kullanıcılar için beğeni sayıları devre dışı bırakmış olsalar dahi kendi paylaşımlarına dair beğenileri görebilirler.

Instagram’da Gizli Beğeniler Nasıl Çalışır?

Instagram kullanıcısı paylaşımları için gelen beğenileri gizlediğinde, beğenilerin tamamen ortadan kalkmadığı unutulmamalıdır. Beğenilerin gizlenmesi ile beğeni sayıları, kullanıcıların takipçileri için gizlenebilmektedir. Ancak hesabın sahibi, paylaştığı gönderileri kimin beğendiğini hala görebilmektedir.

Instagram’da gezinirken yeni “gizli beğeniler” bölümün şu şekilde görebilirsiniz:

 • Beğenme sayılarını gizlediğinizde, gönderi altında “X ve diğerleri beğendi” ifadesi yer alır.
 • Bu ifadeye tıkladığınızda yeni açılan sayfada, en üstte beğeni sayısı yer almaktadır.
 • Sayfanın altında ise kimlerin beğendiğini görebilirsiniz.
 • Ancak bu bilgiler sadece size görünecektir.

Instagram Beğeni Gizleme İşlemi Geri Alınabilir mi?

Instagram beğeni gizleme işleminin kalıcılığı yoktur. Beğenileri kaldırdıktan sonra kullanıcılar, yeniden beğenileri görünür hale getirebilirler. Beğeni gizleme için izlenen adımları takip ederek, beğenileri yeniden açığa çıkarmanız mümkündür.

Bunun yanında, Instagram beğeni gizleme özelliğini kalıcı hale getirmek için çalışmalar yürütmektedir. Bu amaçla pilot ülkelerde denemeler yapılmaktadır. Eğer Instagram beğeni gizleme özelliği kalıcı olarak ayarlanırsa, kullanıcılar bir daha beğeni sayılarını hiçbir şekilde göremeyecek. Ancak bu konu hakkındaki gelişmeler, halen gizliliğini koruyor ve merak ediliyor. Ayrıca Instagram beğenileri nasıl sıralanıyor merak ediyorsanız yazımızı inceleyerek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Instagram Neden Beğeni Gizliyor?

Günümüzün en yaygın kullanılan uygulamalarından olan Instagram, beğenileri gizleme özelliği ile yeni bir dönem başlattı. Peki, en temel özelliği olan beğeni neden gizlenmek istendi? Bunun cevabı ilk olarak kullanıcıların beğeni sayılarına değil de içeriğe odaklanmasının istenmesi için olabilir. Aynı zamanda, beğeni ile popülerlik kazanma algısının yıkılabilmesi ve toplum ruh sağlığının korunması da gerekçeler arasında gösterildi.

2019 yılında Instagram, beğenilerin insanların ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkiye olduğunu açıkladı. Bu sorunla mücadele etmek için de beğenileri kaldıracağını duyurdu. Bu açıklama sonucu işleme alınan Instagram beğenileri gizleme özelliği, isteyen tüm kullanıcıların ulaşabileceği bir özellik haline getirildi. Özel bir hesabınız olması ya da herhangi bir ücret ödemesi gerekmeden, beğenileri kolayca gizleyebilirsiniz.

Instagram Beğeni Nedir?

Instagram’da yapılan paylaşımların diğer kullanıcılar tarafından beğenildiği takdirde kalp emojisi kullanarak beğeni gönderilmesi olayına verilen isimdir.

Instagram Beğeni Nasıl Kaldırılır?

Beğeni kaldırma işlemi dünya genelinde devam etmektedir. Instagram bazı kullanıcılardan beğeni olayını tamamen kaldırmıştır. Yakın bir tarihte Instagram tüm cihazlardan beğenileri kaldıracaktır.

Instagram’da Beğenimi Geri Çekersem Bildirim Gider mi?

Instagram’da yanlışlıkla beğendiğiniz bir gönderiden beğeni çekmeniz durumunda bildirim gitmeyecektir fakat beğeni göndermeniz durumunda giden bildirim de silinmemektedir.

Instagram Beğeni Sınırı Var mı?

Profiliniz ile gün içerisinde en fazla 350 adet beğeni yapabilirsiniz.

Instagram Limitleri Neden Var?

Spamı önlemek ve daha temiz bir kullanım sağlamak adına limitler uygulamaktadır.

Instagram Engel Kaldırırsam Bildirim Gider mi?

Instagram profilinizde engelli olan kişilerin engelini kaldırmanız durumunda bildirim gitmez.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 27 Ortamala: 4.6]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

60 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   1. Merhabalar bi sorun hakkında yardımcı olabilirmisiniz arkadaşlar ben bi gönderi yapıyorum beğeni bildirimi geliyor fotoma ama bastığım zaman foto açılmıyor ve direk yorum kısmını açılıyor nasıl düzeltebilirim bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

   1. Kolay gelsin bend iki hesap var ikisinde de aynı kişi takipli birinde görebiliyorum birinde göremiyorum yaptıklarını 15 dk sonra oda yok oluyo bunu nasıl yapıyo gizleme yöntemi nedir

   2. Benim sayfamda bi resimde 3begeni var 2sin gore biliyorum .3cu kisi kim bulamiyorum baa hesabtan bakiyorum yine gormuyorum3cu kisiyi.3cu kisiyi nasil gore bilirim?beni blokmu etmis yoksa hesabinmi dondurmus anlayamiyorum(( bilgisi olan boyle bi sey basina gelen varsa yazin lutfem

 1. Arkadaşlar hesabım kafayı yedi ben hiç bir hile bile yapmadım ama hesabım başkalarının gönderileri beğeniyor ve bunu durduramıyorum bu yüzden yeni hesap açtım o da aynı ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 2. Merhaba, benim sorum takip ettiğim kişinin neleri beğendiğini kimleri takip ettiğini göremiyorum herkesin görünüyor bir tek o kişinin görünmüyor. Hareket bildirim gizlemeya baktım açıktı. Başka bir ayarı varmı?

 3. Takip ettiğim bazı kişilerin kimleri beğendiğini ve hareketlerini göremiyorum bütün takipçilerin kimler
  Beğenmiş görüyorum sadece belli kişilerin neden olur

  1. Çünkü hareketler diye bir yer var orayı kapatmışlar. O özelliği kapattığı için o da kimsenin beğenilerini kimleri takip ettiğini göremiyor.

 4. merhaba,

  benim instagramımda hareketler kısmında sadece bana ait bildirimler olan sayfa var, Takip (yani başkalarının beğeni ve takip ettiklerinin olduğu sayfa) yazan sekme yok nedeni nedir acaba. Kaldırıp tekrar yükledim ama düzelmiyor

   1. Acaba yeni bi güncelleme gelince düzelir mi ve benim hesabıma güncelleme gelmemiş instagram uygulamasi güncellendi başka hesaplara girdigimde güncel gorunuyor ama benimki öyle değil

    1. Bu hataya bir çözüm bulundu mu bende hala aynı hata devam ediyor üstüne 2 tane güncelleme geldi telefon güncellemesi geldi ama sorun devam ediyor sorun bildire defalarca yazdım dönüş yok burayı kapatmak imkansız diyorlar ama bizler de bilmeden kapatmışız :)))

  1. Merhaba. Bende de yaklaşık 1.5 haftadır bu şekilde. Defalarca ınstagrama yazdım, tüm ayarları kontrol ettim, bu durumdan sonra 2 defa daha güncelleme geldi ama düzelmedi. Bazı arkadaşlarımın da başına geldi ama onların ki bir kaç gün içerisinde düzeldi. Konu ile ilgili çözüm bulan birisi olursa burdan da bizimle paylaşabilir mi?

    1. Merhaba bu siteye bakan yok galiba herkeste bu problem var, hiç değilse araştırıyoruz diye cevap verin.. aynı Instagram gibi oraya da sorun bildiriyoruz hiç değilse sorun geldi çözmeye çalışıyoruz yazsalar gidip gitmediğini anlarız

 5. Merabalar bir sorunum var .Sayfamdaki paylaşımlarım masa üstünde instegram legosunun üstünde 50 beğeni var açdığım gibi 2 beğeni anca gözüküyor neden acaba bilgilendirirseniz sevinirim .

  1. Merhaba,
   Bazen Instagram güncellemeleri ile birlikte bu tür hatalar olabiliyor. Uygulamayı silip tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 6. merhaba istagram hesabımı günceledikten sonra bildirim alalmıyorum takipçi beğeni yorum vs hiç birini göremiyorum ne yapsamda olmuyor istagram hesabımın adını dahi değiştiremiyorum bana ulaşırsanız ekran resmini çekip atıcam lütfen yardımcı olun lütfen…

  1. Merhaba Muhhammed,
   Uygulama üzerinden giriş yaptığınız bazı durumlarda bu tür sorunlar olabiliyor. Uygulamayı silip tekrar deneyin. Sorununuz devam eder ise çözüm için burada olacağım.

 7. Instagramda paylaştığım bir gönderinin beğenileri silinmiş, yorumlar duruyor. Birçok kişi beğenmişti ama şu anda 4-5 kişi beğenmiş olarak gözüküyor. Neden böyle oldu ? Düzelir mi ?

 8. Sayfamdaki gönderilerin beğenilerini göremiyorum Ve bana topluluğumuzu korumak için bazı işlemleri ne sıklıkla gerçekleştirebileceğiniz sınırlıyoruz yazısı geliyor ama farklı hesabımda öyle bir sorun yok görebiliyorum acaba nedenini sorabilir miyim teşekkürler

  1. Merhaba, hesabınız etkileşim engeli almış. GÜn içerisinde çok sık takip etme veya takipten çıkarma işlemleri yapmanız ya da belirli kuralları ihlal etmeniz durumunda bu tarz bir engel almış olabilirsiniz.

   1. Topluluğumuzu korumak için bazı işlemleri ne sıklıkla gerçekleştirebileceğiniz sınırlıyoruz diye beğenileri göremiyorum hata veriyor kendi kendine mi düzeliyor

    1. Merhaba, Instagram günlük limitlere sahiptir. Gün içerisinde çok sayıda beğeni, takip etme ya da takipten çıkarma işlemleri yapmamalısınız. Almış olduğunuz etkileşim engeli belirli bir süre sonra kalkacaktır.

 9. benim Instagram hesabım da karşım daki kişinin fotoğraf beğenme sayısını göremiyorum diğer hesaplara baktığımda durum böyle değil gözüküyor beğeni sayısı düzelmesi için ne yapmalıyım

 10. Merhaba ben postlarımın beğeni sayılarını gizlemek istiyorum ama gönderide sağ üst köşede bulunan 3 noktaya basınca yorumları gizle var ama beğeni sayılarını gizle diye bişey yok birde bunu aktif hale getirmek için ayarlar gizlilik yerinden gönderilere basıp açılıyormuş ama gizlilik yerinde gönderiler yok yardımcı olur musunuz lütfen.

 11. Merhaba ben postlarımın beğeni sayılarını gizlemek istiyorum ama gönderide sağ üst köşede bulunan 3 noktaya basınca yorumları gizle var ama beğeni sayılarını gizle diye bişey yok birde bunu aktif hale ..getirmek için ayarlar gizlilik yerinden gönderilere basıp açılıyormuş ama gizlilik yerinde gönderiler yok yardımcı olur musunuz lütfen.