Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram’a getirilen güncellemeler, farklı soruları da beraberinde getirmektedir. Bu sorulardan biri de Instagram bugün aktif ne demek sorusudur. Instagram, Whatsapp uygulaması gibi son görülme özelliğini güncellemeler ile getirerek, takip ettiğiniz hesapların ve mesajlaştığınız kişilerin, sizin Instagram uygulamasında en son ne zaman aktif olduğunuzu görmelerine izin verir. Instagram kişisel istekleri de göz önünde bulundurarak bu uygulamayı kapatılabilir ve açılabilir şekli ile sunmuştur. Bu özellik nasıl kapatılır veya açılır, son görülme özelliği neye bağlı olarak kullanıcılara bilgi verir şeklindeki aklınıza takılan tüm soruları yanıtlandıracağız.

Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram bugün aktif ne anlama geliyor sorusu, Instagram’ın getirdiği son görülme özelliği ile birlikte gündeme gelmiştir. Son görülme özelliği ile birlikte, Instagram uygulamasına en son girdiğiniz zaman, takip ettiğiniz kullanıcılara ve mesajlaştığınız kullanıcılara gösterilmektedir. Örneğin, 1 saat önce aktifti, 2 gün önce aktifti, şu an aktif gibi birçok zaman bilgisi bu özellikle beraber kullanıcılara gösterilir.

Ancak Instagram uygulamasının getirdiği son görülme özelliği hangi algoritma ile çalışıyor. Yani son görülme özelliği, diğer kullanıcılara gösterilen son görülme zamanını neye göre belirliyor soruları da sonrasında gündeme gelmiştir.

Instagram Son Görülme Neye Göre Belirlenir?

Instagram’a girmedim ama son görülmelerde Instagramda aktif olduğum veya yakın zamanda Instagram’da olduğum gösteriliyor. Veya Instagram’da ana sayfada dolaşsam dahi son görülme kısmına yansır mı? Şeklinde sorulan soruları yanıtlayalım.

Instagram’da ana sayfada da zaman geçirseniz, DM kısmında da zaman geçirseniz son görülme kısmına, en son hangi zaman diliminde aktif olduğunuz yansır. En son giriş saatiniz veya aktifliğiniz takip ettiğiniz kullanıcılara ve mesajlaştığınız kullanıcılara gösterilir.

Instagram uygulamasına hiç girmediğim halde ‘şu an aktif’ olarak görülüyorum veya yakın bir zamanda, diğer kullanıcılara aktif olarak görülüyorum. Bunun sebebi nedir?

Bildiğiniz üzere siz uygulamalara girmeseniz bile açtığınızda ve çıktığınızda bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Siz Instagram’a girmeseniz dahi diğer kullanıcılar sizi şu an aktif durumunda veya yakın bir zamanda aktifti durumunda göreceklerdir. Arka plandan bu uygulamaları kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz. Son görülmeyi kapatmak için Instagram çevrimiçi kapatma yazımızı inceleyebilirsiniz.

instagram bugün aktif

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram son görülme özelliği, Instagram kullanıcılarını resmen ikiye bölmüştür. Kimi kullanıcılar bu özelliği beğenerek kullanırken, kimi kullanıcılar için de büyük bir sorun teşkil etmektedir. Instagram, kişisel görüşlerin olumlu veya olumsuz olabileceği düşüncesiyle hareket ederek, özelliği açılır/kapanır şekilde tanımlamıştır. Yani dilediğiniz zaman bu özelliği açabilir veya kapatabilirsiniz. Instagram son görülme özelliğini kapatmak isteyen kullanıcılar, aşağıda belirtilen aşamaları takip ederek kolayca bu özelliği kapatabilirler.

 • Instagram son görülmeyi kapatma nasıl yapılır aşamaları için, ilk olarak, Instagram uygulaması üzerinden profil kısmınızı açın,
 • Daha sonra sol üstte bulunan üç çizgi kısmını açın,
 • Burada en altta ‘ayarlar’ bölümü bulunmaktadır buradan ayarlarınızı açın,
 • Karşınıza çıkan kısımdan ‘gizlilik’ butonunu seçerek işleme devam edin,
 • Gizlilik ayarları hesabınızın gizliliği ile ilgili tüm konuları içermektedir. Buradan ‘hareket durumu’ sekmesine tıklayın,
 • Karşınıza açılabilir ve kapanabilir bir buton çıkacaktır,
 • Hareket durumunu kapatmak yani son görülme özelliğini kapatmak istiyorsanız bu butonun üzerine tıklayarak gri renkte olmasını sağlamalısınız
 • Eğer son görülme özelliğinin aktif hale gelmesini istiyorsanız, yine butonun üzerine dokunarak yeşil renge getirip aktif olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Burada dikkat etmeniz gereken nokta, son görülme özelliğini kapattığınızda siz de karşıdaki kişinin son görülmesini göremiyor olacaksınız. Bu özelliği kapattığınızda, belirtilen detayı da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Sunulan içerikte sizlere, Instagram son görülme özelliği ile ilgili sorduğunuz tüm soruları detaylıca yanıtladık. Instatakipci.com sitesi, sosyal medya süreçlerinizde sorun yaşadığınız veya merak ettiğiniz tüm konularda sizlere destek sağlamaktan mutluluk duymaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

DM (Doğrudan Mesaj) kısmına girerek arkadaşlarınızın en son ne zaman instagrama girdiğini görüntüleyebilirsiniz.

Eğer son görülme kısmında “Bugün Aktif” yazısını gördüyseniz ; o instagram kullanıcısı o gün instagrama giriş yapmış demektir. Ayrıca bu kısımda 1 saat önce, 2 saat önce aktifti gibi bildirimleri de görebilirsiniz.

Instagram’ın son görülme özelliği kişisel insiyatifinize kalmış bir durumdur. İstemeniz durumda kapatabilirsiniz.

Instagram uygulamasından konum paylaşımınızı kapatarak paylaşımlarınızı konum belirtmeden yapabilirsiniz.

Instagram üzerinden DM ile grup sohbetlerine en fazla 32 kişi dahil olabilmektedir.

Instagram uygulamasını kullanmak için en az 13 yaşında olmanız gerekir. 13 yaş altında olan kullanıcılar engellenirler.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 55 Ortalama: 5 )

24 yorum

 1. Hülya
  Hülya

  Merhaba ben instagram konusunda bilgi almak istiyorumm. Gercek olay üzerinden gidelim ben sevgilime dmden msj atıyorum an için aktif sonra bir anda 5 dk önce aktifti yazısı cıkıyor bu nasıl olabilir yani sürekli son görülmesini açıp kapattığını düşünmüyorum.. Bana bir program oldugubu istediğine aktif oldugunj gösterebildiğini söylemişti böyle bir ley mümkün mü veya bunu nasıl anlayabiliriz..

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, sohbetten çıktığı için de o yazı görünüyor olabilir.

 2. Fatma
  Fatma

  Merhaba, dm’de mesajlaşma esnasında karşı tarafın isminin yanında 1 veya 2 yazıyor şu şekilde; 1/aliayşe – 2/aliayşe
  Bu neden oluyor öğrenmek istiyorum.

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, kişilerin yanında yer alan rakamlar o kişinin size ne zaman mesaj attığını gösterir. Örneğin 1 s yazıyorsa 1 saat önce mesaj atmıştır.

 3. Takip
  Takip

  Merhabalar. İnstagram iki gün önce. Ya da üç gün önce aktifti yazar mı. Atıyorum birey 1 hafta giriş yapmadı. Bir hafta önce aktif mi diye mi yazı çıkar? İki önce aktif olan birinde hiç mi son görülmesi yazmaz?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, yazar ancak bazı durumlarda teknik sorunlar olduğunda yazmayabilir.

 4. Aylin
  Aylin

  Merhaba
  2 gün öncesine kadar sohbet bölümünde ayrıca aktif olanlar kısmı vardı aktif olan herkesi görebiliyordum şimdi o kısım yok eskisi gibi olmuş var olan bir özellik nasıl yok oluyor güncelleme vs hersey tam bilginiz var mı bu yenilikle ilgili

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram güncellemelerin sonrasında cihazınız ile uygulamanızın sürümü eşleşmiyor olabilir. Sürümlerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

  • Ayşe
   Ayşe

   Şuan instagramdaydin ama 5 saat önce aktifti görünüyor takip isteklerini kabul ediyorum istek atabiliyorum ama saatler önce aktif olduğum yazıyor neden

 5. Elif
  Elif

  İnstagramda çevrimiçi olmadığım halde çevrimiçi yazıyor bu mümkün müdür?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, çevrimdışı olmanızın üzerinden bir süre geçmesine rağmen çevrim içi olarak gözükebilirsiniz.

 6. Fatih Hunu
  Fatih Hunu

  İki gün üst üste yani 48 saat dan fazla instegrama girilmez ise son durum iki gün önce aktif mi yazar yada hicbirsey yazmaz mı

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, evet herhangi bir şey yazmaz.

   • Deniz
    Deniz

    Bı önceki yorumlarda yazar yazmışsınız burada yazmaz yazmışsınız kafam karıştı doğrusu nedir acaba?

 7. Çiğdem
  Çiğdem

  Merhaba,hikaye paylaşırken müzik ekleme sekmesi yok. Daha önce severek kullandığım bu özellik bira anda kayboldu neden olur?tekrar bu özelliği ekleyebilir miyim?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, uygulamanız en güncel sürüm mü acaba?

 8. Özlem
  Özlem

  Merhaba instagramda ara sıra kişi dün aktifti diyor bu ne anlama geliyor bu kişinin son görülmesi kapalımı sizce

 9. Gökhan
  Gökhan

  instagram bugun aktıf gibi bir yazıyla karsılastım ne demek oldugunu merak ettim arastırma yaptım ogrendım

 10. Zeki
  Zeki

  İnstagram bugun aktifin ne demek oldugunu anlattıgınız ıcın tesekkurler

 11. Gizem
  Gizem

  Bilgisayar dan instagrama girdiniz zaman arka plan da açık olsa da aktif görünümü yada bilgisayar dan girince aktif görünür mü

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, evet aktif olarak görünebilir.

   • Deniz
    Deniz

    Merhabalar cm den mesajlastigim arkadaşın aktiflik durumu dün aktifti yazarken gün içinde hep öyleydi sonra hiçbir aktiflik durumunu gostermedi bu durum 48 saatten sonra gösterilmiyor mu? Örneğin 1 gün önce ya da 2 gün önce aktifti gibi. En son dün aktifligini görebiliyoruz.

    • Deniz
     Deniz

     Bı önceki yorumlarda yazar yazmışsınız burada yazmaz yazmışsınız kafam karıştı doğrusu nedir acaba?

    • Enes Bulut
     Enes Bulut

     Merhabalar , Aktiflik durumunu 24 saat içerisinde görebilirsiniz. 24 saatten sonra göremezsiniz.