Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram’a getirilen güncellemeler, farklı soruları da beraberinde getirmektedir. Bu sorulardan biri de Instagram bugün aktif ne demek sorusudur. Instagram, Whatsapp uygulaması gibi son görülme özelliğini güncellemeler ile getirerek, takip ettiğiniz hesapların ve mesajlaştığınız kişilerin, sizin Instagram uygulamasında en son ne zaman aktif olduğunuzu görmelerine izin verir. Instagram kişisel istekleri de göz önünde bulundurarak bu uygulamayı kapatılabilir ve açılabilir şekli ile sunmuştur. Bu özellik nasıl kapatılır veya açılır, son görülme özelliği neye bağlı olarak kullanıcılara bilgi verir şeklindeki aklınıza takılan tüm soruları yanıtlandıracağız.

Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram bugün aktif ne anlama geliyor sorusu, Instagram’ın getirdiği son görülme özelliği ile birlikte gündeme gelmiştir. Son görülme özelliği ile birlikte, Instagram uygulamasına en son girdiğiniz zaman, takip ettiğiniz kullanıcılara ve mesajlaştığınız kullanıcılara gösterilmektedir. Örneğin, 1 saat önce aktifti, 2 gün önce aktifti, şu an aktif gibi birçok zaman bilgisi bu özellikle beraber kullanıcılara gösterilir.

Ancak Instagram uygulamasının getirdiği son görülme özelliği hangi algoritma ile çalışıyor. Yani son görülme özelliği, diğer kullanıcılara gösterilen son görülme zamanını neye göre belirliyor soruları da sonrasında gündeme gelmiştir.

Instagram Son Görülme Neye Göre Belirlenir?

Instagram’a girmedim ama son görülmelerde Instagramda aktif olduğum veya yakın zamanda Instagram’da olduğum gösteriliyor. Veya Instagram’da ana sayfada dolaşsam dahi son görülme kısmına yansır mı? Şeklinde sorulan soruları yanıtlayalım.

Instagram’da ana sayfada da zaman geçirseniz, DM kısmında da zaman geçirseniz son görülme kısmına, en son hangi zaman diliminde aktif olduğunuz yansır. En son giriş saatiniz veya aktifliğiniz takip ettiğiniz kullanıcılara ve mesajlaştığınız kullanıcılara gösterilir.

Instagram uygulamasına hiç girmediğim halde ‘şu an aktif’ olarak görülüyorum veya yakın bir zamanda, diğer kullanıcılara aktif olarak görülüyorum. Bunun sebebi nedir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Canlı Yayın İzleme

Bildiğiniz üzere siz uygulamalara girmeseniz bile açtığınızda ve çıktığınızda bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Siz Instagram’a girmeseniz dahi diğer kullanıcılar sizi şu an aktif durumunda veya yakın bir zamanda aktifti durumunda göreceklerdir. Arka plandan bu uygulamaları kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz. (Instagram Destek)

instagram bugün aktif

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram son görülme özelliği, Instagram kullanıcılarını resmen ikiye bölmüştür. Kimi kullanıcılar bu özelliği beğenerek kullanırken, kimi kullanıcılar için de büyük bir sorun teşkil etmektedir. Instagram, kişisel görüşlerin olumlu veya olumsuz olabileceği düşüncesiyle hareket ederek, özelliği açılır/kapanır şekilde tanımlamıştır. Yani dilediğiniz zaman bu özelliği açabilir veya kapatabilirsiniz. Instagram son görülme özelliğini kapatmak isteyen kullanıcılar, aşağıda belirtilen aşamaları takip ederek kolayca bu özelliği kapatabilirler.

  • Instagram son görülmeyi kapatma nasıl yapılır aşamaları için, ilk olarak, Instagram uygulaması üzerinden profil kısmınızı açın,
  • Daha sonra sol üstte bulunan üç çizgi kısmını açın,
  • Burada en altta ‘ayarlar’ bölümü bulunmaktadır buradan ayarlarınızı açın,
  • Karşınıza çıkan kısımdan ‘gizlilik’ butonunu seçerek işleme devam edin,
  • Gizlilik ayarları hesabınızın gizliliği ile ilgili tüm konuları içermektedir. Buradan ‘hareket durumu’ sekmesine tıklayın,
  • Karşınıza açılabilir ve kapanabilir bir buton çıkacaktır,
  • Hareket durumunu kapatmak yani son görülme özelliğini kapatmak istiyorsanız bu butonun üzerine tıklayarak gri renkte olmasını sağlamalısınız
  • Eğer son görülme özelliğinin aktif hale gelmesini istiyorsanız, yine butonun üzerine dokunarak yeşil renge getirip aktif olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Burada dikkat etmeniz gereken nokta, son görülme özelliğini kapattığınızda siz de karşıdaki kişinin son görülmesini göremiyor olacaksınız. Bu özelliği kapattığınızda, belirtilen detayı da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Sunulan içerikte sizlere, Instagram son görülme özelliği ile ilgili sorduğunuz tüm soruları detaylıca yanıtladık. Instatakipci.com sitesi, sosyal medya süreçlerinizde sorun yaşadığınız veya merak ettiğiniz tüm konularda sizlere destek sağlamaktan mutluluk duymaktadır.

Arkadaşlarımın En Son Ne Zaman Instagram’a Girdiğini Görebilir Miyim?

Yeni gelen özellik ile birlikte, DM (Doğrudan Mesaj) kısmına girerek arkadaşlarınızın en son ne zaman instagrama girdiğini görüntüleyebilirsiniz.

“Bugun Aktif” Ne Demektir?

Eğer son görülme kısmında “Bugün Aktif” yazısını gördüyseniz ; o instagram kullanıcısı o gün instagrama giriş yapmış demektir. Ayrıca bu kısımda 1 saat önce, 2 saat önce aktifti gibi bildirimleri de görebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Dil Değiştirme

Instagram Son Görülme Kapatmak Mümkün Müdür?

Instagram’ın son görülme özelliği kişisel insiyatifinize kalmış bir durumdur. İstemeniz durumda kapatabilirsiniz. Ancak kapatmanız durumunda başka kullanıcıların son görülmelerini de görüntüleyemezsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Halil İbrahim ER

Yazılar: 1024

Merhaba ben Halil ibrahim ER 1993 İstanbul doğumluyum. Yıllardır sosyal medyanın içindeyim ve kullanıcıların yaşadıkları sorunlara, merak ettikleri konulara çözüm üretiyorum. Çalışmalarımı yıllardır sosyal medya tarafında yürüttüğüm için, uzmanlık alanımı da bu yö...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir