Instagram Canlı Yayın Yapılamıyor Sorunu

Instagram Canlı Yayın Yapılamıyor Sorunu

Instagram’ın en çok beklenen özelliklerinden biri canlı yayın özelliğiydi. Twitter’ın Periscope aracılığıyla canlı yayın hizmeti sunması, hemen ardından ise Facebook’un Live uygulamasıyla canlı yayın özelliği sunması buna ek olarak ardı ardına diğer sosyal medya uygulamalarının da canlı yayın desteği vermeye başlamasıyla beraber gözler Instagram’a çevrilmişti. Zira görsel ön planlı olan sosyal medya uygulamasının aslında canlı yayın özelliğini kullanıcılara ilk sunan sosyal medya uygulaması olması bekleniyordu. Fakat Instagram canlı yayın özelliği bu alanda en son gelen özelliklerden biri oldu. Yayınlanmasıyla beraber büyük oranda da beğeni toplayan Instagram canlı yayın özelliğinin şu an için birçok sorunu da bulunuyor. Instagram Canlı Yayın Yapılamıyor Sorunu birçok kullanıcının canını sıkıyor…

Instagram uygulaması yeni özellikleri ile hepimizi büyülerken bir yandan da bu özelliklerde yaşanılan sorunlarla birçok kullanıcının canını sıkmaktadır. Ancak bazen, belli nedenlerden dolayı bu sorunlar yaşanmakta ve kısa süre içerisinde çözülmektedir. Instagram’da canlı yayın yapamıyor oluşunuzun birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler sizden kaynaklı da olabilir, Instagram’dan kaynaklı da olabilir. Instatakipci.com sitesi olarak, Instagram canlı yayın yapamıyorum şeklindeki yorumlarınızı ve sorularınızı okuyarak sizlere bu içeriği hazırladık. Instagram’da canlı yayın yapamıyor olmanızın birçok nedeni olmakla birlikte bu nedenler ve yapmanız gereken işlemler aşağıda detayları ile belirtilmiştir. Sizler için hazırladığımız içeriği inceleyerek, sorununuzu çözebilir, Instagram’da keyifle canlı yayın yapabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Yapılamıyor Sorunu Neden Gerçekleşiyor?

Söz konusu yeni özelliğin hakkında yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi ise canlı yayın yapılamaması sorunu. Zira birçok kullanıcı yeni özelliği kullanamadığı yönünde Instagram’a mesajlar göndermeye başladı. Özellikle Android kullanıcılarından bu yönde birçok soru geliyor. Peki canlı yayın özelliğinde yaşanan bu sorunun nedeni ne?

Instagram Canlı Yayın özelliği
Instagram Canlı Yayın özelliği

Sorunun nedeni aslında oldukça basit. Zira neden Instagram’ın canlı yayın özelliğini tamamen yayınlamamış olması. Instagram’ın resmi yardım sayfasından da yapılan açıklama ile beraber şu an için Instagram canlı yayın özelliğinin sadece belli bölgeler için yayınlandığı belirtiliyor. Android için de henüz yayınlanmayan özelliğin bu nedenle kullanılması sırasında hatalar alınabiliyor. Instagram söz konusu özelliği tam olarak ne zaman yayınlayacağı konusunda bir açıklama yapmazken bu sürenin çok uzun tutulmayacağı da belirtiliyor. Instagram Canlı Yayın Yapılamıyor Sorunu yakın zamanda çözülecektir. Bu konuda sistem güncellemesi gelmesi beklenmektedir. 

Instagram Canlı Yayın Sorunu Nedenleri

Instagram canlı yayın özelliği, birçok kullanıcı tarafından aktif kullanılan bir özellik olmakla birlikte etkileşim oranının artmasına da büyük katkı sağlamıştır. Kullanıcılar tarafından popülerlik tacı alan özellik bazı sebepler nedeniyle hata verebilmektedir. Bu hataların çözümlerinden bazıları da aşağıda belirtildiği şekildedir.

Instagram canlı yayın yapma sorununun en sık kaarşılaşılan nedenlerinden biri de İnternet’in güçlü çekmemesinden kaynaklı olabilmektedir. Instagram, canlı yayın yapabilmek için İnternet’in çok güçlü çekiyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde canlı yayına çok geç bağlanmaktadır. Bu nedenle, canlı yayına bağlanamıyorsanız öncelikli olarak İnternet bağlantınızın gücünü kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda ne yapılırsa yapılsın bu sorun çözülememektedir. Bunun sebebi uygulamanın cihazınızda düzgün çalışmamasından dolayı olabilir. Bu nedenle, Instagram uygulamasını silip tekrar yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Veyahutta çerezleri temizleyerek sorununuzu çözebilirsiniz. Yine de sorun yaşıyorsanız Instagram resmi destek sayfasından yardım alabilirsiniz. Umarım içeriğimiz, Instagram canlı yayın konusunda yaşadığınız sorunun çözümüne katkı sağlamıştır.

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram canlı yayın yapma işlemi oldukça kolay aşamalar ile gerçekleştirilebilir. Instagram canlı yayını nasıl yapılır konusunun aşamalarını aşağıdaki maddeler üzerinden inceleyebilir ve sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

 • Instagram canlı yayın yapabilmek için ilk aşama sol üst köşede yer alan hikaye ekleme kısmını açmaktır. 
 • Açtığınızda birçok farklı kamera seçeneği ile karşılaşacaksınız. Burada, sağ alt köşede yer alan seçenekleri kaydırarak canlı yayın kısmını açın,
 • Son aşama olarak ‘canlı yayını’ kolayca başlatabilirsiniz. Ancak, internet bağlantınızın güçlü olmadığı durumlarda canlı yayın yapılamıyor hatası alabilirsiniz. 

Belirtilen işlemleri uygulamanıza rağmen canlı yayın yapamıyorsanız muhtemelen internet bağlantınızla iligli bir sorundur. Veya Instagram uygulamasının kendisinden kaynaklanan bir problemdir. Hesabınızdan çıkış yapıp tekrar girerek sorunu kolayca çözebilirsiniz. 

Instagram Canlı Yayın Yapmak Ne Kazandırır?

Instagram üzerinde canlı yayın yapmak, yeni etkileşimler kazanmak ve takipçi kitlenizi arttırmak adına önemli bir fırsattır. Canlı yayınlarla kullanıcıların ilgisini çekerek, onların sizi takip etmesini sağlayabilir ve böylece etkileşim oranlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Ayrıca ortak canlı yayınlar düzenleyerek çoklu etkileşim ağına dahil olabilirsiniz. Canlı yayınlar sayesinde profilleriniz daha çok takipçi ve beğeni kazanmaya başlayacaktır. Sitemiz üzerinden Instagram filtre oluşturma hakkında kapsamlı bilgi almak için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Yapmak İçin Ücret Ödemem Gerekir Mi?

Instagram üzerinden canlı yayın yapmak tamamen ücretsiz! Hiçbir ücret ödemeden yalnızca internet bağlantısıyla canlı yayın yapabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Açamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Instagram üzerinde canlı yayın yapamıyorsanız, sorunlarınızı çözmek için sizlere sunduğumuz çözümlere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Sınırı Var Mıdır?

Instagram üzerinden canlı yayın yapmanın herhangi bir sınırı yoktur. Dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Şartları Nelerdir?

Instagram üzerinde canlı yayın açabilmeniz için en az 1000 takipçiniz olması gerekmektedir.

Instagram Canlı Yayınlar Nerede Yer Alır?

Instagram canlı yayınları hikayeler bölmesinde yer almaktadır. Hikaye sütununda “Canlı” yazısı yer alır.

Bir Canlı Yayına En Fazla Kaç Kişi Katılabilir?

Instagram üzerinden yapılacak bir canlı yayına katılacak kullanıcı konusunda bir sınır yoktur. Milyonlarca kişi katılabilir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

111 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Herkes gibi bende canlı yayın açmak istiyorum fakat son güncellemeyi yaptğım halde canlı yayın yazısı çıkmıyor bu sorunun bir an önce çözülmesini arz ederim.

   1. Merheba ben Azərbaycandan yaziyorum. Bendede acmiyor canlı yayım. Telefonum Samsung Tab 3 Android surumu 4.2.4. Yardim edin lutfen

     1. Merhaba, bir süre beklemenizde fayda var, uygulamanın güncel olduğunu 1-2 gün içerisinde tekrar kontrol etmelisiniz.

   2. Bende SAMSUNG J5 MODEL TELEFONUMDA DAHA ONCEDEN CANLI YAYIN YAPIYODUM ESKI EVIMDE INTERNET HIZIM 5 MEGABITTI YAPABILIYOFUM SIMDIKI EVIMDE 22 MEGABIT KULLANMAMA RAGMEN CANLI YAYIN YAPAMIYORUM SEBEBI NE OLABILIR TELEFONU KIRIMCAM SONUNDA.

   3. Merhaba ben canlı yayın yapabiliyorum ama 2 kişi yapamıyorum o iki adet yüz ifadesi yok bende instagramın betasınıda yükledim apk sınıda ama olmuyor simdiden teşekkürler

     1. Uygulama güncel, silip tekrar yükledim sorun çözülüyor ama 2 3 saat sonra aynısı oluyor. Canlı yayın seçeneği var ama ona bastığımda uygulama kapanıyor

 2. Telefonum general mobile ve ben canlı yayıni ne görüyorum ne de kullanabiliyoruz, görünmüyor bende.
  Bu sorunun bir an önce çözülmesini rica ederim

    1. Merhaba, Öncelikle uygulamanın güncel son sürüme sahip olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Telefonunuzda yüklü olan Instagram’ın sürümü nedir?

 3. Grand Prime’de bu özellik neden yok? Telefonum gerçekten cok güzel ama canlı yayın yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz..

 4. Benimde telefonum general mobile discovery tabletin Casper T5 3G ikisinden ne canlı yayın izleyebiliyorum nede yapabiliyorum neden olabilir bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba, Öncelikle uygulamanın güncel son sürüme sahip olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Telefonunuzda yüklü olan Instagram’ın sürümü nedir?

   1. benim telefonumda samsung glaxsy grand prime benim telefonumda hesap eklediğim hesaplarda bu özellik var ayrıca farklı bir marka telefonla girdiğimde de oluyor ama kendi telefonumla yaptığım zaman olmuyor ayrıca instgram sürümüm son sürümdür .

 5. Merhaba telefonum Grand Prime ana hesabımda canlı yayın özelliği yokken yeni açtığım hesabımda canlı yayın özelliği var bu canlı özelliğini ana hesabıma nasıl getirebilirim?

 6. Benim telefonum GMD 1 ne canli yayin yapabiliyorum nede izleyebiliyorum. Instagram en son surumde guncelledim. Ama canli yayin ile ilgili hic bir sey cikmiyor telefonum mu desteklemiyor acaba ?

  1. Cihazınızda Instagram’ın bu özelliğinin çalışıp çalışmadığına dair resmi bir açıklama bulamadım ancak General Mobile cihazlarda benzer problemlere sıkça rastlanıyor.

 7. Benim instagram hesabımda canlı yayın yapılmıyor ama kendi hesabimdan cikip arkadasimin hesabina giris yapinca onun hesabinda canli yayin yapilabiliyor cok sacmaa

 8. Merhabalar oncelikle Ben Fransada yasiyorum Benim telefonumda da yok telefonum iPhone 4 s guncelleme de yaptim ama canli yayin yîne simdiden tesekkurler simdiden

 9. Merhaba benim telefonum galaxy j1 mini ve ben canli yayin yapamiyorum ancak paylasilan canli yaninlari izleye biliyorum bana yardim edermisiniz lutfen? Sebebi nedir ve nasil onara bilirim?

  1. Merhaba, Instagram bu özelliği yalnızca hızlı internet ve hızlı işlem kapasitesi gibi özellikleri olan cihaz ve işletim sistemlerine sunuyor. Bu yüzden bu özelliği bahsettiğiniz telefonda kullanamayabilirsiniz.

  1. Merhaba, güncelleme sürümünüzü kontrol edin. Yeni güncellemeleri alamıyor olabiilirsiniz. Telefonunuzun ön belleğini tamamen temizleyip bir daha deneyin. Fakat güncelleme sürümü de 10.15 sürümden alt bir sürümse bu durumda web üzerinden en güncel apk dosyasını indirerek yüklemeyi denebilirsiniz.

  1. Merhaba, Instagram canlı yayın özelliği her telefonda sunulmuyor maalesef. Bu yüzden Instagram’ın canlı yayın özelliğini kullanamıyor olabilirsiniz.

 10. Merhabalar… Ben Sony experia ultra a kullanıyorum Instagram canlı yayın gözüküyor çıkıyor ama açınca sorun oluyor error veriyor kapanıyor neden acaba ne yapmam lazım? Güncelleme yaptım Instagram kaldırdım yeniden kurdum ne yaptıysam olmadı.

  1. Merhaba, Instagram canlı yayın özelliği tüm cihazlarda çalışmayabilir. Özellikle kullanmış olduğunuz cihazda benzer hatalarla karşılaşanların sayısı oldukça yüksek.

 11. telefonum asus zenfone 5 .güncellemelerimi yaptım önceden canlı açılıyordu şuan açınca canlı yayın anında bitip instagram donuyor. neden?

 12. Merhabalar ben ikili yayın açabiliyorum fakat bi yayına girdiğimde kullanıcı katılamaz diyor ve istek butonu çıkmıyor canlıya katılmam için bi sorunu nasıl gideririm (telefonum lg K10 2016)

  1. Merhaba bu durum karşıdaki kişinin telefonundan dolayı olabilir. Kulaklık takmayı denerseniz veya kulaklık takılıysa çıkarmayı denerseniz sorununuz çözülebilir.

 13. Merhaba

  Instagramda Canlı yayınlara katılamıyorum iki yayinda karşı taraf beni görmüyor ve ben de kendimi giremiyorum siyah ekran oluyor uygulamam güncel internet gücüm iyi telefon yazılım da güncel olmasına rağmen bu sorun hala devam etmekte çözüm bulamıyorum bir kişinin csnli yayınına katıldığımda karşı taraf beni goremiyoe

  1. Merhaba, uygulama izinlerinden, Instagram uygulamasının kameranıza erişimine izin verdiğinizi kontrol edin. Sadece canlı yayınlarda sorun oluyorsa teknik bir arıza oluşmuştur. Uygulamayı silip tekrar yükleyebilirsiniz.

 14. Canlı yayın yapamıyorum sebebi hesabınızdaki paylaşımlar topluluk kurallarımıza uygun olmadığından dolayı kısa bir süre kaldırıldı geçici olarak engellendi fakat Bu hesabım yeni Ferhan gibi uygunsuz bir davranış ve Paylaşım yapmadığım halde bu sorunu yaşıyorum lütfen yardım edermisiniz

  1. Merhaba çok fazla etkileşim aldığınızda da bu tür uyarılar alırsınız. Bir süre paylaşım ve yayın yapmayın ve şifrenizi mutlaka yenileyin. Sorununuz düzelecektir.

  1. Merhaba, telefonunuzda yeterli alan olmadığı için olabilir. Veya Instagram uygulamasını silip tekrar yükleyebilirsiniz bazı durumlarda bu tür teknik hatalar yaşanabiliyor.

  1. Merhaba, Instagram uygulamanızın kameranıza erişimine izin verdiğinden emin misiniz? İzinlerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.