Instagram Carousel Reklamları Hikayeler İçin Geliyor

Instagram Carousel Reklamları Hikayeler İçin Geliyor

Instagram’ın En Yeni Reklam Formatı; Carousel

Yaklaşık bir yıl önce Instagram hikaye özelliği için hikaye reklamlarını duyurmuştu. Şimdi ise hikayeler için Instagram carousel reklamları duyuruldu.

Sosyal medyanın gelişim hızı çok yüksek ve bu hıza ayak uydurmak bir o kadar zor. Son yılların en çok konuşulan ve kullanılan sosyal medya uygulaması Instagram yeni reklam formatını duyurdu. Instagram carousel olarak adlandırılan reklamlar artık hikayelerde de kullanılabilecek.

Yeni reklam modeli ya da formatı ile artık işletme hesapları birden fazla medya kullanarak reklamlarını uygulamanın hikayeler bölümünde yayınlayabilecek. Birden çok medya ile kast edilen video ve fotoğraflar. Daha önce yalnızca normal gönderilerde kullanılabilen birden fazla medya ile reklam içeriği oluşturma dönemi artık hikayeler için de aktif olacak.

Instagram-Carousel-reklamlari

Instagram Carousel Reklamları Daha Pahalı Olabilir

Ünlü sosyal medya uygulaması bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda yeni iki güncelleme yayınladı. Yayınladığı iki güncellemeyle kendisini sürekli güncel tutarak, en çok kullanıcı grubu olan gençlerle bağını kopartmadığını mesajını vermek istedi. Bu mesajı ne kadar başarılı oldu bilinmez ancak Instagram‘ın sürekli yenilikler yapması çoğu kullanıcının uygula içinde daha fazla vakit geçirmesine neden oluyor ki bu uygulamanın geliştiricileri tarafından istenilen bir şey.

Uygulama içinde daha fazla vakit geçirmek demek Instagram’ın değerini arttırması ve bunun ile birlikte reklamlarına daha fazla müşteri bulması demek oluyor. Daha fazla müşteri de otomatik olarak daha çok para anlamına geliyor. Yeni Instagram carousel reklam modelinin hikayelere uyarlanması da bu ihtiyaca cevap vermek üzere yapılan bir hareket.

Yeni çıkan sosyal medya reklam modelleri her zaman eski olanlarından biraz daha pahalı olacaktır. Bu fiyat ilerleyen günlerde reklam modelinin kullanımının artmasıyla azalacak ve herkes için uygun maliyetlere gelecektir. İlk Instagram hikaye reklamları da diğer reklam modellerinden çok daha fazla maliyetlerin ortaya çıkmasına neden oluyordu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Nasıl Kullanılacak ?

Instagram-Carousel-reklamlari

Instagram carousel reklamları diğer reklam verme seçeneklerinde olduğu gibi Facebook ad manager üzerinden kullanılacak. Reklam modelini kullanabilmeniz için öncelikle Facebook hesabınızın olması gerekiyor.

Daha sonra Facebook hesabınızla Instagram sayfanızı senkronize etmeniz lazım. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Facebook ad manager’a girerek istediğiniz reklam modelini kullanabilirsiniz. Bu reklam modellerini Instagram’da yayınlamak için yapmanız gereken sadece hazırlanan reklamların Instagram’da da yayınlanmasına izin vermek.

Önceden de söylediğimiz gibi yeni reklam modelinde istediğiniz üç medya şeklini kullanabiliyorsunuz. Neden üç medya ile sınırlandığı konusunda Instagram ürün pazarlama müdürü “üç medya sadece başlangıç için” diyerek ileride bu sayının arttırılabileceğini ima etti. Bakalım ilerleyen günlerde bu reklam modelinin diğer detayları nasıl olacak.

Başka Ne Yenilikler Gelecek

Instagram-Carousel-reklamlari

Instagram geçtiğimiz hafta “type” özelliğini tanıttı ve kullana sundu. Bu özelliğin uzun bir süredir kullanıcılar tarafından denendiğini ve test edildiğini biliyorduk. Ancak uygulamanın diğer bir özellik olan “ekran görüntüsü alma” özelliğiyle birlikte yayınlanacağını düşünüyorduk.

Bu özellik başka birinin gönderisinin ekran götürüsünü aldığınız da o kişiye bir bildirim gitmesini sağlayan bir uygulama olacak. Böylelikle özel hayatın ihlali ve diğer içerik çalma meselelerinin önüne geçilmiş olacak. En azından Instagram yönetiminin inancı bu yönde. Ancak beklenen uygulama hala yayınlanmış değil.

Yayınlanmama sebebinin biraz da Snapchat‘in bu özelliği ilk kullanan sosyal medya uygulaması olmasına bağlayabiliriz. Daha önce aynı uygulamanın hikaye özelliğini kopyaladığı suçlamalarıyla itham edilen Instagram bu sefer de aynı tartışmaları yaşamak istemiyor olabilir. Büyük bir aksilik yaşanmazsa önümüzdeki günlerde bu “ekran görüntüsü bildirimi” özelliğinin de kullanıcılara tanıtılacağı düşünülüyor.

 

 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
4.5
469

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir