Instagram Çevrimiçi Kapatma

Instagram Çevrimiçi Kapatma

Instagram çevrimiçi kapatma sorununu birçok Instagram kullanıcısı yaşamaktadır. Instagram uygulamasını kullanan pek çok kişinin merak ettiği çevrimiçi özelliğini kapatmak, bu yazıda detaylı şekilde aktarılacak. Instagram’da son görülme özelliği yakın zamanda aktif hale getirildi ancak tıpkı bu özelliğe sahip diğer uygulamalar gibi Instagram’da da çevrimiçi özelliği kapatmak mümkün. Instagram’a giriş yapanların son görülmelerinin gizlenmesi pek çok kullanıcı tarafından yapılıyor ancak bilmeyen kullanıcılar için bu yazı özelliğin nasıl kapatıldığını açıklayacak.

Instagram Çevrimiçi Özelliği Nedir?

Instagram’a en son ne zaman, saat kaçta giriş yapıldığını gösteren özellik, çevrimiçi özelliğidir. Pek çok uygulama bu özelliği yıllardır kullanıyor olsa da Instagram bu özelliği yeni eklemiştir. Durumdan pek memnun kalmayan Instagram kullanıcıları bu özelliği kolaylıkla devre dışı bırakabilmektedir. Instagram bir sosyal medya platformudur ancak asıl amacı mesajlaşmak değil fotoğraf ve video paylaşımı sağlamaktır. Bu sebepten ötürü kullanıcılar son görülmelerinin başka kullanıcılar tarafından görüntülenmesini istememektedir. Bu özellik aynı zamanda kişilerin Instagram içinde aktif olup olmadıklarını da ‘şu an aktif’ gibi bir betimleme ile göstermektedir.

Çevrimiçi Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram’ın yeni eklediği bu çevrimiçi özelliğini kapatmak oldukça kolaydır. instagram aktifliği kapatma işlemi nasıl yapılır diye merak edenler hangi aşamaları izlemelidir?

 • Öncelikle akıllı telefon, tablet ya da bilgisayardan Instagram’a giriş yapılır.
 • Giriş yaptıktan sonra ‘ayarlar’ sekmesine girilir.
 • Ayarlar sekmesinde yer alan ‘gizlilik’ ayarlarına girilir.
 • Ayarlar sekmesinde yer alan ‘hareket durumu’ bölümüne girilir.
 • Hareket durumu bölümünde yer alan açma ve kapatma butonu sayesinde istenildiği zaman bu çevrimiçi özelliği kapatılıp açılabilir.
instagram çevrimiçi kapatma

Tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi bu uygulamada da çevrimiçi özelliğini kapatmış kişilerin son görülme zamanları gösterilmez ancak yalnızca aktif oldukları zaman yeşil bir işaret ile beraber ‘şu an aktif’ yazısı gösterilir. Kapatma işleminin sonrasında da bu aktiflik durumu belirtilmeye devam eder.

Özelliğin nasıl işlediğini merak edenler Instagram’ın kendi sayfasında yer alan makalelerden daha detaylı bilgi edinebilirler ve bu özelliğe dair daha çok şey öğrenebilirler. Son görülme özelliği nasıl kapatılır diye soran pek çok kişi ayarlara girerek belirtilen adımlar takip edilerek hesap gizliliklerini kontrol edebilir.

Bu Özellik Kapatıldığı Zaman Ne Olur?

Bu Instagram son görülme özelliğini gönül rahatlığı ile kapatabilirsiniz. Instagram profili gizliliği konusuna önem veren kullanıcılar genellikle bu özelliği kapatmaktadır ve bu özelliğe karşı tepkilidir. Peki bu özellik kapatıldığı zaman ne olur? Diğer kullanıcılara bu çevrimiçi özelliğinin kapatıldığına dair bir bilgi ya da bildirim gitmez ancak son görülme zamanının görüntülenememesinden dolayı bu özelliğin kapalı olduğunu anlayacaklardır. Bunun yanı sıra site içerisinde aktif olduğunuz zaman diğer kullanıcılar bunu görebilecektir. Özellikle kapatıldığı zaman üzerinden geçen gün ve benzeri herhangi bir bilgi de başka kullanıcılar ile paylaşılmaz. Diğer sosyal medya platformlarından da bilineceği üzere bu özellik yalnızca çevrimiçi olup olmama durumunun ve en son ne zaman çevrimiçi olunduğunun başka kullanıcılar tarafından görüntülenmesine yarayan bir özelliktir. Instagram çevrimiçi kapatma özelliğini sizlere detaylıca anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Instagram Çevrimiçi Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram çevrimiçi özelliğini açmak veya kapatmak tamamen kişilerin kendi kararına kalmış bir işlemdir. Dolayısıyla insanlar dönem dönem bu özelliği açmak veya kapatmak isteyebilir. Instagram çevrimiçi özelliğini açmak için yukarıdaki “Çevrimiçi Özelliği Nasıl Kapatılır?” başlığında gösterdiğimiz adımları birebir uygulayabilirsiniz. “Hareket Durumunu Göster” kısmını yeşil hale getirdiğiniz durumda çevrimiçi özelliğiniz açılmış olacaktır.

Instagram Çevrimiçi Özelliği Gözükmüyor Sorunu

Bazen bazı kullanıcıların çevrimiçi olup olmadıkları görülemiyor olabilir. Bunun Instagram’ın teknik hatalarından birisi olup olmadığına dair bir bilgi şu an için yok. Dolayısıyla bazı konularda kontroller yapmanız gerekecektir. İlk olarak çevrimiçi olup olmadığını merak ettiğiniz kullanıcının sizi takip edip etmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer sizi takip etmiyorsa bu özellikten faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Bu duruma ek olarak eğer ilgili kullanıcı çevrimiçi özelliğini devre dışı bırakmış ise yine kendisini göremeyebilirsiniz. Genel olarak bu iki potansiyel nedeni kontrol etmeniz ilgili kişilerin aktif olup olmadıklarını görememenizin sebeplerine dair size bilgi verecektir.

Instagram Takip Etmeyenler yazımız sayesinde sizleri takip etmeyen ve takibi bırakanları kolayca bulabilirsiniz.

Instagram Son Görülme Kimler Tarafından Görülebilir?

Eğer Instagram son görülme özelliğiniz açık ise son görülmenizi sadece takip ettiğiniz kullanıcılar görebilecektir. Bunun dışında daha önce PM ile mesajlaştığınız ve yanıt verdiğiniz kişiler de bu özellikten faydalanabilir. En özet tabirle bu özellik sadece takip ettiğiniz kişiler tarafından görülebilecektir.

Instagram’da Kullanıcının Aktif Olup Olmadığını Öğrenme

Instagram’da çevrimiçi özelliğinden faydalanmak istiyorsanız kullanıcının bu özelliği kapatmamış olması gerekmektedir. Eğer kullanıcı instagram aktiflik kapatma işlemi uygulamamış ve sizi takip ediyorsa bu özelikten faydalanabilirsiniz. Kişinin profiline girdiğinizde profil resminin altında bir yeşil nokta işareti görüyorsanız o kişi o anda aktif durumdadır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Geçen yıl Instagram Reels'in başarısının ardından Mark Zuckerberg, Instagram platformunun yeni bir özelliğini daha paylaştı. 2023’ün sosyal medya tren...

Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?
Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?

Instagram, sosyal medya platformları arasında oldukça popüler oluşumlardan biridir. Reels videoları ise Instagram’da etkileşimi artırmak için idealdir...

Instagram Şifre Değiştirme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Öğrenmek için tıkla!

Sosyal medyada popülerliğinizi arttırmak ve hesabınızı geliştirmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram çevrimiçi sayesinde kullanıcıların ne zaman instagram’a girdikleri ve en son ne zaman aktif olduklarını görmek mümkündür.

Instagram profilinizi kullanırken en son ne zaman instagramda olduğunuzun başkaları tarafından fark edilmesini istemiyorsanız ‘Çevrimiçi Kapatma’ yaparak bu özelliği devre dışı bırakabiilirsiniz. Bu özelliği kapatmak için ne yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi blog yazımızdan edinebilirsiniz.

Instagram çevrimiçi özelliğini kapatmanız durumunda, instagramda takip ettiğiniz kullanıcılarında son görülme ve aktiflik durumlarını görmeniz sizin için söz konusu olmayacaktır.

Instagram son görülme tarihinize takipçileriniz ulaşabilmektedir.

Instagram son görülme tarihi, Instagram’a en son ne zaman giriş yaptığınız hakkında bilgi verir.

Instagram çevrimiçi kapatma işlemlerinizi tamamlamanızın hemen ardından son görülme tarihiniz kapanır.

Evet öğrenebilirsiniz. Eğer kullanıcı çevrimiçi özelliğini kapatmamışsa ve sizi de takip ediyorsa aktif olduğu vakitlerde profil resminin altında yeşil bir ışık yanacaktır. Bu sayede aktif olup olmadığını görebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Buse Besteci
  Buse Besteci

  instagramda cevrimici oldugumu kapatma ve görüldü bilgisini kapatmama yardımcı oldugunuz ıcın tesekkurler

 2. Mehmet Uludağ
  Mehmet Uludağ

  İnstagram cevrimici kapatma ve nasıl kapatıldığı hakkında güzel bir blog yazısı olmuş teşekkürler