Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı

Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı

Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı. Özelliğin nasıl kullanıldığı ve yaşanılan sorunların çözümlerini inceleyin ve öğrenin!

Son yılların en çok konuşulan uygulaması Instagram, önemli bir yeniliğini kullanıma sunduğunu açıkladı ve hem Android hem de IOS işletim sistemi için Instagram çoklu canlı yayın sistemi kullanıma girdi. Yeni özelliğin ilk olarak Ağustos ayının sonlarına doğru duyurulduğunu görmüştük. Instagram Çoklu Canlı Yayın sistemi olarak tanıtılan yeni sistemin duyurulmasının hemen ardından ise Instagram uygulamasında önemli değişikliklerin hazırlandığı ortaya çıkmıştı. 2 ay boyunca testleri devam eden sistemin, testlerinde hiçbir sorun ortaya çıkmayınca aktif olarak kullanıma geçildi. Peki, nedir yeni sistem? Neler sağlayacak? Bir kez daha hatırlayalım. Çoklu canlı yayın Kullanıcılara Açıldı gelin yakından bakalım.

Instagram Çoklu Canlı Yayın Nedir?

Adından da net bir şekilde anlayabileceğiniz gibi Instagram çoklu canlı yayın özelliği, canlı yayınlarınızı tek başına değil arkadaşlarınızla yapmanızı sağlayan bir sistem. Canlı yayın sırasında istediğiniz herhangi bir arkadaşınızı canlı yayına davet ederek, beraber canlı yayına geçebiliyorsunuz. Bu durumda ekran ikiye bölünüyor ve aynı anda iki kullanıcı da canlı yayın yapabiliyor. Tabii ki hem beğeniler hem yorumlar kısacası hemen hemen her sistemde ortak yayın mantığına uyuluyor.

Instagram Çoklu Canlı Yayın

Instagram Çoklu Canlı Yayın Yapmak Mümkün mü?

Yeni özellik kullanıma girdikten hemen sonra kullanıcıların en çok merak ettikleri konudan haber verelim. Yeni özelliğin hakkında bilinmesi gerekenler neler?

  • Instagram çoklu canlı yayın hakkında ilk bilinecek detay davetiye sisteminin olması. Arkadaş davet etme özelliği ile arkadaşlarınızı da canlı yayınlarınıza dahil edebileceksiniz. Çoklu canlı yayın için öncelikle karşı tarafa davet göndermeniz ve kabul görmesi gerekiyor.
  • Aynı anda iki kullanıcı canlı yayın yapabiliyor.
  • İstendiği zaman canlı yayına davet edilen kullanıcı değiştirilebiliyor.
  • Yayın ortadan ikiye bölünmüş şekilde gösteriliyor.
  • Yayın yerleşimini değiştiremiyorsunuz.
  • Canlı yayın içerisinde kullanılan sistemler olduğu gibi kullanılabiliyor. Yüz filtreleri de dahil olarak.
  • Hikayeler bölümünde canlı yayın kurallarında yer alan kurallar olduğu gibi geçerli.
  • Kullanıcıların canlı yayına davet edilmesi için canlı yayını izliyor olması gerekiyor.
  • Canlı yayını izlemeyen, hikayeler kısmında olmayan kullanıcı çoklu canlı yayın sistemine dahil edilemiyor.

Tüm bu özellikleriyle beraber Instagram çoklu canlı yayın şu an kullanımda. Hem Android hem de IOS için aynı anda kullanıma giren yeni özelliği kullanmak için en az Instagram 20 ve üzeri sürümlere sahip olmanız gerekiyor. Yani yeni özelliği göremiyorsanız, öncelikle güncellemeleri kontrol edin. Güncellemeler yapılmasına rağmen yeni özelliği göremiyorsanız bu durumda ise bir süre beklemeniz gerekebilir. Bölge bölge güncelleme sorunu nedeniyle bazı akıllı telefonlara güncelleme 1-2 gün gecikmeli olarak gelebilir. Bunun için güncellemeleri düzenli olarak takip etmek oldukça önemli.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Nametag İsim Etiketi

Instagram çoklu canlı yayın sistemi, geçtiğimiz aylarda sosyal medya devinin basın bildirisinde yayınlanmıştı. Instagram basın bildirisinde yayınlanan bilgilerle beraber kullanıcıların Instagram çoklu canlı yayın sistemini kullanabilecekleri açıklanmıştı. Yeni sistem sayesinde kullanıcıların canlı yayın özelliklerini çok daha eğlenceli hale getirdiğini görmüştük.

İlk aşamada sadece sistem hakkında bilgiler verilmiş ve canlı yayının nasıl değişeceği belirtilmişti. Şimdi ise yeni sistemin hakkında önemli detaylarla beraber Instagram çoklu canlı yayın sisteminin davet özelliğinin değiştiği açıklandı. Peki, bu sistem nasıl işleyecek? Detaylardan söz edelim.

Instagram Çoklu Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Bugün yapılan açıklama sonrasında Instagram’ın canlı yayın sisteminde değişikliklerin uygulamaya geçirildiğini gördük. Buna göre artık kullanıcıların canlı yayın yapmaları sırasında sadece arkadaşlarını da canlı yayına davet edebildiğini görmeyeceğiz. Artık kullanıcıların canlı yayın sisteminde sadece istek butonlarını kullanarak arkadaşlarına istek yapmaları da sağlanacak.

Canlı yayın sırasında, yayını yapan kullanıcıya istek gönderilebileceği gibi canlı yayını yapan kullanıcılarında arkadaşlarına davet gönderebileceği belirtelim. Bu şekilde iki kullanıcı aynı anda canlı yayın yapabilecek. İlk etapta yapılan duyuruda olduğu gibi Instagram çoklu canlı yayın özelliğinin kullanıma girmesinden sonrada işleyiş konusunda bazı bilgiler elde edildi.

Özellik ortaya çıktığı ilk andan bu yana konuşulduğu gibi çoklu canlı yayın aynı pencerenin ikiye bölünmesiyle çalışacak. Yeni istek sisteminde ise arkadaşınızın canlı yayınını izlerken, yorumlar alanında görülen istek butonunu kullanıp, yayına katılmak isteyebileceksiniz. İstek kabul edildiğinde ise bir onay mesajı alacaksınız ve hazırlık sürecinin ardından canlı yayına katılabileceksiniz.

Yine canlı yayını yapan ana kullanıcı, davet ettiği kullanıcıyı canlı yayından çıkarabilecek ve yerine yeni birini alabilecek. Ayrıca canlı yayın sırasında gelen bildiriler ve yorumlarda yine ortak bir şekilde görüntülenebilecek. Gelen istekler ise yine bildirim menülerinden görüntülenebilecek. Çok daha eğlenceli bir hale gelecek olan yeni canlı yayın sisteminin, tüm bu artılarla beraber şu an kullanıma girdiğini de belirtelim. Kullanıcıların yeni özelliği kullanmaları için Instagram 24 sürümünü yüklemiş olmaları gerekiyor.

Canlı yayın güncellemesi Instagram’ın en büyük güncellemelerinden biri olarak karşımıza çıktı. Yayınlanması bir hayli uzun süren canlı yayın sisteminin, Instagram’a dahil olmasıyla beraber söz konusu özelliğin bir hayli ilgi çektiğini ve kullanım miktarlarının da bir hayli öne çıktığını görmeye başladık. Bu konuda YouTube uygulamasıyla beraber öne çıkan sosyal medya devinin, bu kadar çok sevilen canlı yayın sistemi hakkında ise çok daha fazla planı olduğu ortaya çıktı. Blog sayfası üzerinden yapılan yeni açıklamayla beraber Instagram çoklu canlı yayın güncellemesi üzerinde çalışıldığının bilgisi verildi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikayeye Fotoğrafla Yanıt Verme

Instagram Çoklu Canlı Yayının Avantajları Nelerdir?

Instagram, test ekibinin bu kez Instagram çoklu canlı yayın özelliği için kullanıma girdiğini belirterek söz konusu özelliği duyurdu. Yani, özelliğin şu an testlerin başladığını biliyoruz. Buna göre yeni özellik, adı üstünde çoklu canlı yayın yapılmasına olanak verecek. Yeni güncelleme sonrasında kullanıcılar canlı yayınlarına başka arkadaşlarını da davet edebilecek. Canlı yayın sırasında yapılan davet sonrasında, karşı tarafın canlı yayına katılmak istemesiyle beraber Android Nougat serisinden sonra kullanıldığını gördüğümüz çoklu uygulama desteğinde olduğu gibi canlı yayın ekranı yarı yarıya bölünecek.

 Instagram Çoklu Canlı Yayın

Diğer kullanıcı Instagram Çoklu Canlı Yayın sistemine misafir canlı yayın kullanıcısı olarak katılacak ve aynı ekranda kullanıcılar iki canlı yayını da izleyebilecek. İzlemekle kalmayıp yine istediğiniz gibi yorum atabilecek ve beğeni gönderebileceksiniz. Söz konusu özelliği Instagram’ın ne zaman kullanıma alacağı konusunda ise bir açıklama yapılmış değil. Sadece açıklamalarda yer alan ifadelerde yeni özelliğin testlerine geçildiği belirtiliyor. Yeni özelliğin testlerinin çoktan başlamış olması ise kullanıcıların kısa süre sonra bu güncellemeyi alabileceğini gösteriyor. Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı konusu hakkında tüm detayları anlattık.

Bunun yanı sıra benzeri bir sistemin diğer sosyal medya uygulamalarında da olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Instagram’ın yeni canlı yayın teknolojisi içinde çok geç kalmayacağını düşünüyoruz. Yeni canlı yayın güncellemesinin muhtemelen önümüzdeki ay içerisinde yayınlanacağını göreceğiz. Fakat kullanım ve bölge kısıtlaması nedeniyle ülkemizde sistemin devreye girmesi biraz daha zaman alabilir. Canlı yayın sisteminde de yine aynı durum yaşanmıştı. Ülkemiz için canlı yayın özelliği epey geç yayınlanmıştı. Instagram çoklu canlı yayın içinde benzer bir durumla karşı karşıya kalmamız olası. Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı haberi hakkında tüm detayları sizlere ilettik.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Canlı Yayınıma Başka Bir Kullanıcıyı Dahil Edebilir miyim?

Instagram yayınızıa listenizden 1 arkadaşınızı dahil edebilirsiniz ya da izleyeci yayına bağlanma talebinde bulunarak yayına katılabilir.

Instagram Canlı Yayında Süre Sınırı Var mıdır?

Instagram üzerinden başlattığınız canlı yayınların 1 saatlik süre sınırı bulunmaktadır. Süre bittikten sonra yeni bir yayın açarak canlı yayına devam edebilirsiniz.

Instagram Canlı Yayınımı Kaç Kişi İzleyebilir?

Instagram yayınızı sınırsız sayıda kullanıcı izleyebilir, bununla ilgili bir sınır bulunmamaktadır.

Instagram Canlı Yayını Şartı Nedir?

Instagram üzerinden canlı yayın yapmanız herhangi bir şarta bağlı değildir. Dilediğinizce yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Sessize Alma Özelliği Ve Kullanımı

Instagram Etkileşim Engeli Nedir?

Instagram profiliniz ile gün içerisinde birçok işlem yapmanız sizleri şüpheli durumuna düşürür ve etkileşim engeli yemenize neden olur.

Takipçim Olmayanlar Canlı Yayına Katılabilir mi?

Instagram profiliniz gizli değil ise takipçiniz olmayan kullanıcılarda canlı yayına katılabilirler.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir