Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı

Son yılların en çok konuşulan uygulaması Instagram, önemli bir yeniliğini kullanıma sunduğunu açıkladı ve hem Android hem de iOS işletim sistemi için Instagram Çoklu Canlı Yayın sistemi kullanıma girdi. Yeni özelliğin ilk olarak Ağustos ayının sonlarına doğru duyurulduğunu görmüştük. Instagram Çoklu Canlı Yayın sistemi olarak tanıtılan yeni sistemin duyurulmasının hemen ardından ise Instagram uygulamasında önemli değişikliklerin hazırlandığı ortaya çıkmıştı. 2 ay boyunca testleri devam eden sistemin, testlerinde hiçbir sorun ortaya çıkmayınca aktif olarak kullanıma geçildi. Peki, nedir yeni sistem? Neler sağlayacak? Bir kez daha hatırlayalım.

Instagram Çoklu Canlı Yayın Nedir?

Adından da net bir şekilde anlayabileceğiniz gibi Instagram Çoklu Canlı Yayın özelliği, canlı yayınlarınızı tek başına değil arkadaşlarınızla yapmanızı sağlayan bir sistem. Canlı yayın sırasında istediğiniz herhangi bir arkadaşınızı canlı yayına davet ederek, beraber canlı yayına geçebiliyorsunuz. Bu durumda ekran ikiye bölünüyor ve aynı anda iki kullanıcı da canlı yayın yapabiliyor. Tabii ki hem beğeniler hem yorumlar kısacası hemen hemen her sistemde ortak yayın mantığına uyuluyor.

Instagram Çoklu Canlı Yayın

Instagram Çoklu Canlı Yayın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni özellik kullanıma girdikten hemen sonra kullanıcıların en çok merak ettikleri konudan haber verelim. Yeni özelliğin hakkında bilinmesi gerekenler neler?

  • Instagram Çoklu Canlı Yayın hakkında ilk bilinecek detay davetiye sisteminin olması. Çoklu canlı yayın için öncelikle karşı tarafa davet göndermeniz ve kabul görmesi gerekiyor.
  • Aynı anda iki kullanıcı canlı yayın yapabiliyor.
  • İstendiği zaman canlı yayına davet edilen kullanıcı değiştirilebiliyor.
  • Yayın ortadan ikiye bölünmüş şekilde gösteriliyor.
  • Yayın yerleşimini değiştiremiyorsunuz.
  • Canlı yayın içerisinde kullanılan sistemler olduğu gibi kullanılabiliyor. Yüz filtreleri de dahil olarak.
  • Hikayeler bölümünde canlı yayın kurallarında yer alan kurallar olduğu gibi geçerli.
  • Kullanıcıların canlı yayına davet edilmesi için canlı yayını izliyor olması gerekiyor.
  • Canlı yayını izlemeyen, hikayeler kısmında olmayan kullanıcı Instagram Çoklu Canlı Yayın sistemine dahil edilemiyor.

Tüm bu özellikleriyle beraber Instagram Çoklu Canlı Yayın şu an kullanımda. Hem Android hem de iOS için aynı anda kullanıma giren yeni özelliği kullanmak için en az Instagram 20 ve üzeri sürümlere sahip olmanız gerekiyor. Yani yeni özelliği göremiyorsanız, öncelikle güncellemeleri kontrol edin. Güncellemeler yapılmasına rağmen yeni özelliği göremiyorsanız bu durumda ise bir süre beklemeniz gerekebilir. Bölge bölge güncelleme sorunu nedeniyle bazı akıllı telefonlara güncelleme 1-2 gün gecikmeli olarak gelebilir. Bunun için güncellemeleri düzenli olarak takip etmek oldukça önemli.

Instagram Çoklu Canlı Yayın Kullanıcılara Açıldı
4.5 (89.11%) 158 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Yıldönümü İçin Yeni Bilgilendirmeler Yayınladı başlıklı makalemizde instagram 7.yıl ve Instagram Yıldönümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir