Instagram Çoklu Fotoğraf Dikey/Yatay Paylaşımı

Instagram Çoklu Fotoğraf Dikey/Yatay Paylaşımı

Geçtiğimiz hafta Instagram, paylaşımları tamamen özgür bırakma kararı aldı. Paylaşım formatlarında yapılan iyileştirmelerin haberine daha önce sitemizde yer vermiştik. Bu iyileştirmelerle beraber kullanıcıların sadece ana paylaşımlarda değil, Instagram Çoklu Fotoğraf paylaşımlarında da kare format zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

İlk olarak iOS işletim sistemi için yayınlanan düzenleme, hemen sonrasında Android işletim sistemi içinde yayınlanmış ve yeni sürümle beraber Instagram Çoklu Fotoğraf paylaşımlarında kare format yerine, dikey ve yatay paylaşım imkanı da sunulmuştu. Dikey ve yatay paylaşım imkanıyla beraber bir nevi Instagram’ın albüm bölümünde de format kaygısı olmadan paylaşımlar yapılmasına olanak sağlandı. Peki, dikey ve yatay paylaşım için kullanıcıların bilmesi gereken detaylar neler? Bu alanda önemli olan ne? Bakalım.

Instagram Çoklu Fotoğraf Dikey ve Yatay Paylaşım Ayarları

Albüm özelliği olarak da bilinen söz konusu çoklu paylaşım kısmında dikey ve yatay paylaşımların nasıl yapılacağından söz ederek başlayalım.

  • Instagram Çoklu Fotoğraf bölümüne gelip, standart paylaşım sistemine geçiyoruz.
  • Burada fark yaratacak olan bölüm Instagram’ın eklediği yeni kısım. Burada ilk işlemimiz, paylaşacağımız fotoğraf ve videoların seçimini yapmak.
  • Ardından dikey ya da yatay formata geçiş için “Instagram Çoklu Fotoğraf” simgesini kullanmamız gerekecek.
  • Fotoğrafların formatı bu şekilde değiştirilebiliyor.
  • İsterseniz bu ekrandan sonra fotoğrafı hareket ettirmek, sunulan çerçeveye göre ayarlamalar yapmanız mümkün. Hatta bunun için Instagram tarafından ızgara görünümü de sunuluyor.
  • Ardından yapılan filtre vb tüm işlemler için aynı sistemleri kullanmanız yeterli.

Bilinmesi Gereken Detaylar

Dikey ve yatay fotoğraf paylaşımlarında, aslında standart paylaşım kısmında olduğu gibi çoklu fotoğraf paylaşımında da hemen hemen aynı detaylar öne çıkıyor. Bu şekilde yapacağınız paylaşımlarda çoklu fotoğraf olsa da yine fotoğraflarını akış içerisinde dikey veya yatay konumda gösteriliyor.

Bunun için sunulan en boy oranının da 1.91:1 ile 4:5 arasında olduğunu da ekleyelim. Bunun dışında formatlar desteklenmiyor. Aynı standart paylaşım bölümlerinde olduğu gibi bu bölümde de yatay veya dikey konumda paylaşım sınırları bu iki format arasında kalıyor. Bu iki formatın dışına çıkıldığı zaman resimlerinizde otomatik kırpılmış bölümler görebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Yeni güncellemesiyle beraber Instagram yatay fotoğraf yükleme işlemi aktif edildi. Artık eski sistemde olduğu gibi kare paylaşımlar yapma zorunluluğu yok. Eğer ki fotoğrafınızın boyutu büyükse artık yatay olarak yayınlama yapabiliyorsunuz. Peki, yeni sistemle yatay fotoğraf paylaşımını nasıl yapabiliyoruz? Bu işlem için saatlerinizi vermenize gerek yok. Paylaşım için ekstra bir özellik kullanmanıza da gerek yok.

Son Versiyon Hakkında

Öncelikle son versiyonun telefonunuzda yüklü olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aksi halde yeni güncellemeyle sunulan yatay fotoğraf modunu kullanamazsınız. Güncelleştirmeyi aldığınızdan emin olduktan sonra normal bir şekilde fotoğraf yükleme işlemine geçiyorsunuz. Fotoğraf işaretine basarak menüyü açıyorsunuz yüklemek istediğiniz fotoğrafı seçiyorsunuz. Değişiklik ise tam bu noktada devreye giriyor. Eski sistemde olduğu gibi fotoğrafınız büyükse kırpmanıza gerek yok. Fotoğraf kare boyutuna göre büyük geldiyse fotoğrafın köşesinden bulunan değiştir simgesini kullanıyorsunuz. Fotoğrafınız otomatik olarak yatay konuma getiriliyor. Bu işlemden sonra yapmanız gereken başka bir şey yok. Eski sistemdeki gibi yayınlama yapmanız yeterli. Artık takipçileriniz resminize tıkladığı zaman getirdiğiniz yatay konumda görüntüleme yapabiliyor. Tabi eskisi gibi kare paylaşım yapma imkanınızda var. Resme göre bu durumu sizin ayarlamanız gerekiyor. Zaten yapılan açıklamada da Instagram, kullanıcıya biraz daha fazla özgürlük sunmak ve resmilerde ki oynamayı azaltmak için böyle bir yola başvurduğunu da açıkladı.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/takipci/turk-gercek

Instagram fotoğraflarını dikey olarak paylaşabilir miyim?

Instagram fotoğraf paylaşımlarınızı dikey olarak yapabilirsiniz. Instagram dikey boyutta paylaştığınız fotoğraf boyutunu desteklemektedir.

Instagram fotoğraflarını yatay olarak paylaşabilir miyim?

Instagram son yaptığı güncellemeler ile fotoğraflarınızı yatay olarak paylaşmanıza izin vermektedir. Eğer fotoğrafınızın boyutu büyük ise yatay olarak paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram çoklu fotoğraf paylaşım işlemi nasıl yapılır?

Instagram çoklu fotoğraf paylaşmak için fotoğraf paylaşım alanını geçip buradan çoklu seçim simgesini tıklayarak çoklu fotoğraf seçiminizi yapabilirsiniz.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çoklu paylaşımlarda tüm fotoğrafların boyutu aynı olmak zorunda mı? Ben çeşitli boyutlardaki fotoğrafları çoklu olarak paylaşmak istediğimde bazı fotoğraflar tam olarak görüntülenmiyor sağdan soldan kırpılmış bir şekilde yükleniyor. Bunun için ne yapabilirim?