Instagram Çoklu Fotoğraf

Instagram Çoklu Fotoğraf için Dikey ve Yatay Paylaşım Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz hafta Instagram, paylaşımları tamamen özgür bırakma kararı aldı. Paylaşım formatlarında yapılan iyileştirmelerin haberine daha önce sitemizde yer vermiştik. Bu iyileştirmelerle beraber kullanıcıların sadece ana paylaşımlarda değil, Instagram Çoklu Fotoğraf paylaşımlarında da kare format zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

İlk olarak iOS işletim sistemi için yayınlanan düzenleme, hemen sonrasında Android işletim sistemi içinde yayınlanmış ve yeni sürümle beraber Instagram Çoklu Fotoğraf paylaşımlarında kare format yerine, dikey ve yatay paylaşım imkanı da sunulmuştu. Dikey ve yatay paylaşım imkanıyla beraber bir nevi Instagram’ın albüm bölümünde de format kaygısı olmadan paylaşımlar yapılmasına olanak sağlandı. Peki, dikey ve yatay paylaşım için kullanıcıların bilmesi gereken detaylar neler? Bu alanda önemli olan ne? Bakalım.

Instagram Çoklu Fotoğraf Dikey ve Yatay Paylaşım Ayarları

Albüm özelliği olarak da bilinen söz konusu çoklu paylaşım kısmında dikey ve yatay paylaşımların nasıl yapılacağından söz ederek başlayalım.

 • Instagram Çoklu Fotoğraf bölümüne gelip, standart paylaşım sistemine geçiyoruz.
 • Burada fark yaratacak olan bölüm Instagram’ın eklediği yeni kısım. Burada ilk işlemimiz, paylaşacağımız fotoğraf ve videoların seçimini yapmak.
 • Ardından dikey ya da yatay formata geçiş için “Instagram Çoklu Fotoğraf” simgesini kullanmamız gerekecek.
 • Fotoğrafların formatı bu şekilde değiştirilebiliyor.
 • İsterseniz bu ekrandan sonra fotoğrafı hareket ettirmek, sunulan çerçeveye göre ayarlamalar yapmanız mümkün. Hatta bunun için Instagram tarafından ızgara görünümü de sunuluyor.
 • Ardından yapılan filtre vb tüm işlemler için aynı sistemleri kullanmanız yeterli.

Bilinmesi Gereken Detaylar

Dikey ve yatay fotoğraf paylaşımlarında, aslında standart paylaşım kısmında olduğu gibi çoklu fotoğraf paylaşımında da hemen hemen aynı detaylar öne çıkıyor. Bu şekilde yapacağınız paylaşımlarda çoklu fotoğraf olsa da yine fotoğraflarını akış içerisinde dikey veya yatay konumda gösteriliyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Sansürünün Ardından Ülkeler Harekete Geçti

Bunun için sunulan en boy oranının da 1.91:1 ile 4:5 arasında olduğunu da ekleyelim. Bunun dışında formatlar desteklenmiyor. Aynı standart paylaşım bölümlerinde olduğu gibi bu bölümde de yatay veya dikey konumda paylaşım sınırları bu iki format arasında kalıyor. Bu iki formatın dışına çıkıldığı zaman resimlerinizde otomatik kırpılmış bölümler görebilirsiniz.

Instagram Çoklu Fotoğraf için Dikey ve Yatay Paylaşım Nasıl Yapılır?
4.5 (89.7%) 406 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram 12.0.0.7.91 Sürümü Sonrası Gelen Yenilikler başlıklı makalemizde hava durumu filtreleri, Instagram 12.0.0.7.91 Sürümü ve Instagram güncellemeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılarımız :
Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Instagram Çoklu Fotoğraf için Dikey ve Yatay Paylaşım Nasıl Yapılır?” üzerine bir düşünce

 1. Recep

  Çoklu paylaşımlarda tüm fotoğrafların boyutu aynı olmak zorunda mı? Ben çeşitli boyutlardaki fotoğrafları çoklu olarak paylaşmak istediğimde bazı fotoğraflar tam olarak görüntülenmiyor sağdan soldan kırpılmış bir şekilde yükleniyor. Bunun için ne yapabilirim?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir