İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya uygulamaları arasında en hızlı gelişim gösteren uygulamalardan biri olan Instagram çoklu fotoğraf özelliği ile kullanıcılarına farklı bir kullanım tarzı sunuyor. Instagram için yapılacak olan bu güncelleme için yapılan açıklamada yine aslında Instagram’ın uzun süredir beklenen bir güncellemeyi piyasaya sunacağı netlik kazanmıştı. Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği yani Instagram Carousel Artık Kullanımda bakalım nasıl kullanılıyor.

Kullanıcılardan ardı ardında gelen mesajlarda yer alan isteklere göre bir güncelleme yayınlayacağını duyuran Instagram yeni güncellemesinin adının ise çoklu fotoğraf paylaşımı olacağını açıklamıştı Instagram tarafından yapılan tüm bu açıklamalardan hemen sonra söz konusu güncelleme hakkında detaylarda paylaşıldı. Öncelikle bu güncellemenin detayları hakkında biraz bilgi verelim ver ardından güncelleme hakkında son elde edilen gelişmelere geçiş yapalım.

Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği Nedir?

Çoklu fotoğraf özelliği diğer alışılagelmiş adı ile albüm özelliği ya da Carousel Instagram Instagram’ın uzun süredir ihtiyaç duyulan bir özelliği olarak karşımıza çıkıyordu. Zira söz konusu özellik ile beraber artık tek bir seferde birden çok fotoğraf paylaşımına izin veriliyor. Aslında bu sorun uzun süredir konuşulan bir sorundu. Bir seferde birden fazla paylaşım yapmak istediğinizde ardı ardına sürekli olarak paylaşımlar yapmanız gerekiyordu.

Böyle bir durumda da uygulamanın ardı ardına paylaşım yapan kullanıcılara belli bir sınır uyguladığı ve hatta bazen bu kullanıcıların hesaplarının belli bir süreliğine durdurulduğunu da biliyoruz. Çok daha zor bir işlem olunca uygulamada da bu sorunu çözmek ve kullanıcı isteklerini karşılamak için beklenen güncellemesini yani albüm özelliğini duyurmuştu.

Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği
Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği

Çoklu Fotoğraf Özelliği İle Beraber Yapabilecekleriniz İse şöyle;

1. Öncelikle bir gönderide birden fazla fotoğraf paylaşımı yapabiliyorsunuz. Bunun için ise belirlenen sınırın 10 adet olduğunu belirtelim.

2. 10 adet fotoğrafı tek gönderide paylaşabildiğiniz gibi paylaşımlarınızda dikkat çeken bir diğer noktanın ise tek tek beğeni değerlendirilmesi sistemi olduğunu ekleyelim. Yani bu özellikle beraber 10 adet fotoğrafın bulunduğu bir paylaşım yapabiliyorsunuz ve bu fotoğrafların hepsi tek tek beğeni alabiliyor.

3. Bunun dışında söz konusu özelliğin kullanımı ile beraber artık gönderileri doğrudan albüm olarak da indirebiliyorsunuz. Bunun içinde ayrıca bir özellik kullanmanıza gerek yok. Sadece standart gönderilerde olduğu gibi çoklu fotoğraf özelliğinde de paylaşımları indirmeniz yeterli olacaktır.

4. Söz konusu özellik ile beraber fotoğrafları da görüntülemek için tek yapmanız gereken paylaşımı açıp ardından ise paylaşımları sağa sola doğru kaydırmak olacaktır. Bu sayede bir gönderi içerisinde yer alan tüm paylaşımları da net bir şekilde inceleyebiliyorsunuz.

5. Bunun dışında gönderleri çoklu olarak yaptığınızda ekstra olarak yeni bir sistem daha karşınıza çıkıyor. İsterseniz gönderilerinizde tek tek farklı filtre uygulamaları yapabiliyorsunuz. Bunun dışında isterseniz de albüm içerisinde yer alan tüm fotoğrafları tek bir filtre ile düzenleyebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken paylaşım ekranında yer alan düzenleme ögelerini kullanmak oluyor. Ekstra olarak yeni bir değişikliğe ihtiyacınızın olmadığını da belirtelim. Ayrıca hemen hemen her filtrede bu sistemde kullanılabiliyor.

  Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği
  Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği

   Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliğinin Kuralları

  Geçelim Instagram Çoklu Fotoğraf özelliğinin kurallarına. Hemen her güncellemede olduğu gibi bu güncellemede de kullanıcılara belli başlı kurallar ve bir düzen sunulmakta. Söz konusu kurallar arasında ilk dikkat çekenin ise kaç fotoğraf paylaşımı olacağını belirtelim. Şöyle ki Instagram Çoklu Fotoğraf özelliğinde de belli bir sınır göze çarpıyor.

  Bilmeniz gereken çoklu fotoğraf özelliğinde maksimum olarak aynı anda 10 fotoğraf paylaşımı yapabileceğiniz. Bu paylaşım sayılarının üzerinde paylaşım yapmanız mümkün değil. Tabi adından da anlaşılacağı gibi söz konusu özellik ile beraber bir gönderide yer alabilecek minimum paylaşım sayısı ise 2 adet olarak karşımıza çıkıyor. 2 ile 10 fotoğraf arasında istediğiniz sayıda çoklu fotoğraf sistemini kullanabiliyorsunuz.

  Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği
  Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği

  Bilmeniz gereken bir diğer kural ise paylaşımdan sonra çoklu fotoğrafların nasıl izlenebileceği. Bunun için Instagram ayrı bir sistemi kullanıcılara sunmuyor. Yani sadece yapmanız gereken standart paylaşımlarda olduğu gibi hesaba giriş yapıp ardından paylaşıma tıklayıp görüntülemek. Bunun dışında yapmanız gereken başka herhangi bir işlem olmadığını da belirtelim.

  Şimdi ise geçelim beğeni sistemine. Beğeni sisteminde de genel olarak çok farklı bir yapı söz konusu değil. Bu sistemde de yapmanız gereken resimleri tek tek değerlendirmek. Bunun için öncelikle Instagram çoklu paylaşım gönderisinin içerisine girip ardından ise paylaşımlara tek tek beğeni butonlarını kullanarak beğeni vermek olacaktır.

  Bu noktada da aslında çok farklı bir sistemden söz etmek mümkün değil. Bunun dışında yine diğer paylaşımlar için geçerli olan hemen her kural çoklu fotoğraf özelliği içinde aynen geçerli olarak karşımıza çıkıyor. Yani hem topluluk kuralları hem kalan diğer paylaşım kuralları aynen geçerli durumda. Bunun için diğer paylaşımlarda ne derece kurallara uyuyorsanız bu özellikte de aynı şekilde kurallara uymanız gerekiyor. Aksi halde Instagram’ın cezaları aynen bu sistemde de geçerli oluyor.

  Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliğini Nasıl Kullanırım?

  Çoklu fotoğraf özelliğini nasıl kullanacağınız kısmına geçiş yapalım. Öncelikle şunu belirtelim söz konusu Instagram Çoklu Fotoğraf özelliğini kullanabilmek için öncelikle bu özelliği akıllı telefonunuzda yer alan Instagram uygulamasına eklemeniz yani diğer bir söylemle Instagram’ı güncellemeniz gerekiyor. Instagram’ı güncellemek için ise sadece uygulama mağazalarınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Sürümünüzün ise 10.9 sürümüne yükseltilmiş olması gerekmekte.

  Instagram birden fazla resim

  Instagram Çoklu Fotoğraf özelliğini kullanmak için ise yapacağınız işlemler şöyle;

  1.Öncelikle standart bir şekilde Instagram gönderi paylaşımı kısmına geliyorsunuz. Buradan gönderi paylaşımları yapmadan önce yeni çoklu fotoğraf modunu seçmeniz gerekiyor. Bu modu seçtikten sonra ise karşınıza bir ekran gelecek.

  2.Karşınıza gelen bu ekrandan ya galerinizden yeni fotoğrafları ya da yeni fotoğraflarınızı çekip 10 adet sınır olmak üzere seçiyorsunuz.

  3.Paylaşımı yapmadan önce ise tüm düzenlemelerinizi ve filtrelerinizi de ekleyip son olarak yeni özellikle beraber paylaş demeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra paylaşımınız ana sayfanızda tek bir gönderi şeklinde gözükecek girildiğinde ise tüm resimler çıkacaktır.

  Sosyal medyanın en çok tercih edilen uygulamalarından biri olan Instagram geçtiğimiz günlerde canlı yayın özelliği ile beraber gündeme gelmişti. Çok kısa bir süre içerisinde canlı yayın özelliğini ülkemizde de kullanıma açan söz konusu sosyal medya uygulaması bir süredir ise güncellemelerini yavaşlatmıştı. Ardı ardına gelen güncellemelerine bir süre ara veren Instagram’ın bu arayı ise çok fazla uzatmayacağı da düşünülüyordu. Nitekim beklenende oldu ve Instagram beklenen güncelleme haberlerine bir yenisini daha ekledi. Yeni güncelleme ise Instagram çoklu fotoğraf özelliği oldu.

  Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği Nedir?

  Bu noktada en çok merak edilen konu söz konusu özelliğin nasıl kullanılacağı ve ne işe yarayacağı oldu. İlk olarak Android beta sürümü ortaya çıkan yeni güncelleme ile beraber Instagram ardı ardın paylaşım sorununu da ortadan kaldıracak. Eğer birden çok paylaşım yapmak istiyorsanız şu an var olan sistemle hemen her resmi tek tek paylaşmanız gerekiyor. Sürekli ardı ardına paylaşım yapmak için Instagram’da hem takipçi kazanma konusunda hem de paylaşım sıklığı kuralları konusunda sıkıntılar oluşturabiliyor.

  Belki hikayeler özelliği ile beraber bu durum için geçici bir çözüm oluşturulduğu düşünülse de Instagram’ın yeni güncellemesi ile beraber bu sorunu kalıcı olarak çözeceğini belirtelim. Söz konusu güncelleme ile beraber eğer çoklu fotoğraf paylaşmak istiyorsanız bunun için ardı ardına paylaşımlar yapmanıza gerek kalmayacak. Yeni sistem ile beraber sadece tek bir paylaşımla tüm paylaşımları bir araya getirebileceksiniz. Yani bir paylaşımın içerisinde birden fazla gönderiye yer verebileceksiniz.

  Aynı durum videolar içinde geçerli olacak. Söz konusu paylaşım ise tek bir gönderi olarak gözükecek. Fakat takipçileriniz gönderiye girdiklerinde paylaştığınız resimler arasında galeri de geçişler yapıyormuş gibi geçişler yapabilecek. Bu özellik ile beraber bir nevi kaybolmayacak resimlerin hikayesi özelliği Instagram Carousel ile paylaşımlara eklenmiş olacak.

  İlk etapta 10 gönderiye kadar destek vermesi beklenen özelliğin daha sonra ise güncellemelerle beraber desteğinin de artması bekleniyor. Şu an için Android beta sürecinde olan Instagram çoklu fotoğraf sisteminin içerisinde yer alan gönderilerin ise tek tek beğeni alabileceğini ve yine bu gönderilerin üzerinde farklı farklı filtre ayarlamaları yaptırılabileceğini de belirtelim. Tüm bu özelikleri ile beraber söz konusu güncelleme ne gibi bir fark oluşturacak bunu göreceğiz.

  Instagram Çoklu Fotoğraf Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar

  Instagram’da geçtiğimiz aylarda yayınlanan yeni bir özellik Instagram’ın kullanımını değiştirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni güncellemeyle beraber Instagram üzerinden kullanıcıların artık çoklu fotoğraf ve video gönderimi yapmalarına izin verilmişti. Tek seferde kullanıcıların 10 adet gönderiyi aynı anda yapmalarını sağlayan güncelleme kısa süre içerisinde Instagram’ın en çok tercih edilen özelliklerinden biri oldu.

  Son dönemde Instagram’ın 700 milyon kullanıcı rakamına ulaşmasını sağlayan özellikler arasında gösterilen çoklu fotoğraf paylaşımı özelliği bir anda sosyal medya uygulamasının en çok araştırılan özelliklerinden de biri olmuştu. Güncellemelerden sonra kullanıma giren yeni çoklu paylaşım özelliğinin kullanımında da belli başlı sorunlar yaşandığı belirtiliyor.

  Genelde kullanıcıların paylaşımlarda yer verdiği açıklamalarda sıkıntılar yaşandığı belirtilirken söz konusu özelliğin kullanımı için de yeni bir rehber yayılandı. Instagram sorun yaşayan kullanıcıların doğrudan aşama aşama yeniden gönderimi kullanmalarını istemiş durumda. Öncelikle Instagram çoklu fotoğraf gönderiminin nasıl yapıldığına bakalım. Arından ise yaşanan sorunun neden kaynaklı olduğuna ve bu sorunları çözmek için kullanıcıların neler yapabileceklerine bakalım. Instagram çoklu fotoğraf özelliğinde sorun yaşamamak için öncelikle Instagram’ın belirttiği doğru şekilde paylaşım aşamalarını düzenlemek gerekiyor. Tüm bu işlemlere geçelim.

  instagram çoklu paylaşım
  instagram çoklu paylaşım detayları

  Instagram Çoklu Fotoğraf Paylaşım Adımları

  Instagram çoklu fotoğraf paylaşımı yani Instagram Carousel yapmak için öncelikle ana ekrandan kare içerisinde yer alan “+” simgesine tıklamanız gerekiyor. Alt kısımda yer alan simgelerin orta kısmında yer alan sekmeye tıkladıktan sonra ikinci aşamaya geçebiliriz.

  • Kare içinde yer alan “+” simgesine tıkladıktan sonra ise fotoğraf kütüphaneniz açılıyor. Buradan üst üste kare simgesi olan, çoklu fotoğraf simgesine tıklayın. Burada bir uyarı gösterilmekte. Uyarı da maksimum olarak sizden 10 fotoğraf seçilmesi isteniyor. Tabi maksimum olarak 10 fotoğraf seçebilirken minimum için herhangi bir sınır olmadığını ekleyelim. Yani isterseniz sadece 2 fotoğraf seçerek de çoklu paylaşım yapabiliyorsunuz.
   Bu ekranda video ya da fotoğraf seçiminizi yaptıktan sonra filtre düzenlemeleri kısmına geçiş yapılıyor. Filtre ayarları kısmına geçtikten sonra fotoğrafların alt kısmında yer alan filtreleri seçerek düzenlemeleri yapmanız isteniyor. Düzenleme ekranında tek yapabileceğiniz gönderileriniz için filtreler belirlemek değil.
  • Bunun dışında isterseniz seçtiğiniz resimler içerisinden paylaşmaktan vazgeçtiğiniz gönderilerinizi silebilirsiniz. Bunun için silmek istediğiniz gönderiye basılı tutup ardından yukarı kısımda ortaya çıkan çöp kutusu simgesine doğru gönderiyi çıkarmanız yeterli oluyor. Bu işlemden sonra gönderi film rulosundan kaldırılmış oluyor.
   Eğer paylaşımlar içerisinde sıra değişikliği yapmak isterseniz bunun içinde yine sırasını değiştirmek istediğiniz paylaşıma basılı tutup seçim yapıp ardından ise paylaşımı sağa ve sola doğru kaydırmanız gerekiyor. Bu şekilde de gönderi sıralamanızı değiştirmeniz mümkün kılınıyor.
  • Eğer gönderilerinizin özelliklerini değiştirmek istiyorsanız yine yapacağınız bazı işlemler var. Renk dengesi, parlaklık gibi ayarları yapmak için yine akış üzerinden düzenlemek istediğiniz gönderinin seçimini yapıyorsunuz. Ardından ise alt kısımda yer alan “edit” sekmesine basıyorsunuz. Daha sonra karşınıza resim düzenleme modları çıkacak. Bu ekranda parlaklık ayarlarından tutunda, renk ayarları, renk sıcaklığı ayarları gibi ayarlar bulunuyor. Bu ayarları düzenlemek istediğinizi seçerek devam ettirmeniz gerekiyor.
   Ardından karşınıza ayarın özelliklerinin görüntüleneceği kısım gelecek. Mesela parlaklık ayarını seçerseniz karşınıza gelen parlaklık çubuğunda sağa sola doğru hareket yaparak parlaklığı artırıp azaltma imkanını elde etmiş oluyorsunuz. Bunun dışında her gönderi için farklı düzenlemeler yapma imkanının da bulunduğunu eklemeden geçmeyelim. Bu ekranda ise birçok seçenek olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Renk seçimlerinden dediğimiz gibi parlaklık ayarına kadar geniş bir skala var.

  Instagram’da Çoklu Fotoğraflardan Tek Bir Fotoğraf Nasıl Silinir?

  Instagram’da paylaştığınız çoklu fotoğraflardan (carousel) tek bir fotoğrafı silmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Instagram’a Giriş Yapın:

   • Mobil uygulamanızdan Instagram’ı açın.
   • Hesabınıza giriş yapın.

   2. Profilinizi Görüntüleyin:

    • Ekranın sağ alt köşesindeki profil simgesine dokunarak profilinize gidin.

    3. Gönderiyi Açın:

     • Silmek istediğiniz fotoğrafın bulunduğu gönderiyi bulun ve açın.

     4. Üç Nokta Simgesine Dokunun:

      • Gönderinin sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine (•••) dokunun.

      5. “Düzenle” Seçeneğini Seçin:

       • Açılan menüden “Düzenle” seçeneğine dokunun.
       Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
       Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?
       Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?

       Günümüzün sosyal medya ve teknoloji çağı oluşu ile her geçen gün yeni bir teknolojik gelişme ya da sosyal medya bazında yeni bir güncelleme yaşanabili...

       Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
       Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

       Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

       6. Silmek İstediğiniz Fotoğrafı Görüntüleyin:

        • Düzenleme modundayken, silmek istediğiniz fotoğrafı kaydırarak bulun.

        7. Çöp Kutusu Simgesine Basın:

         • Fotoğrafın sol üst köşesindeki çöp kutusu simgesine dokunun.
         • Silme işlemini onaylayın.

         Bu adımları izleyerek, sadece silmek istediğiniz fotoğrafı kaldırabilirsiniz, böylece tüm gönderiyi silmenize gerek kalmaz.

         Instagram Çoklu Fotoğraf Paylaşımı Dikkat Edilmesi Gerekenler

         • Son olarak tüm düzenlemelerinizi bitirdikten sonra üst kısımda yer alan Done sekmesine tıklamanız yeterli oluyor. Bu sekmeye bastığınız anda gönderi tamamlanmış bir şekilde karşınıza çıkmış oluyor. Eğer düzenlemelere devam etmek isterseniz cancel butonunu kullanmanız gerekli. Bu buton ile yaptığınız değişiklikler geri alınacak ve yeniden düzenleme yapma imkanı elde etmiş olacaksınız.
          Silinen gönderi sonrasında bir hatırlatma daha yapmak gerekiyor. Bu kısımda 10 fotoğrafın veya videonun altına düşecek olursanız sağ kısımda yer alan “+” yani ekleme simgesine basarak 10 gönderiye kadar seçim yapabiliyorsunuz.
         • Tüm bu düzenleme işlemlerini yaptıktan sonra ise gönderilerin hemen üzerinde yer alan “ileri” butonuna tıklamanız ve bir sonraki aşamaya geçmeniz gerekiyor. Bir sonraki aşamada ilk olarak gönderi için gönderi metni oluşturmanız gerekiyor. Gönderi metni oluşturma kısmında yazacağınız mesaj tüm gönderi yani tüm çoklu mesajlar için geçerli olacaktır. Bu nedenle metin yazarken bu noktada da dikkatli olmak gerekli.
          Yine bu ekran üzerinden Instagram çoklu paylaşım için belli başlı ayarları yapmanızda mümkün. Eğer paylaşımlarınızda bir kullanıcıyı etiketlemek isterseniz alt kısımda yer alan “etiketle” sekmesini kullanıp etiketleme yapmak istediğiniz kullanıcılara seçmeniz yeterli olacaktır.
         • Son olarak paylaşım için gönder butonlarını kullanmak yeterli olacaktır. Bu şekilde paylaşımınızı sorunsuz bir şekilde göndermeniz ve Instagram çoklu fotoğraf özelliğini kullanmanız mümkün oluyor.
          Paylaşımı yaptıktan sonra ise isterseniz oluşturduğunuz çoklu paylaşımı arkadaşlarınıza göndermek gibi ayrıcalıklara sahip olabiliyorsunuz. Ekstra olarak standart paylaşımlarda olduğu gibi Instagram çoklu paylaşım gönderilerinizi de silmeniz mümkün. Bunun için doğrudan standart paylaşım silme işlemi yapmanız yeterli oluyor.

         Instagram Çoklu Gönderi Paylaşımlarını Görememe Hatası

         Gelelim çoklu paylaşım Carousel Instagram özelliğinde yaşanan sorunlara. Genelde kullanıcıların gönderi ekranında paylaşım yaparken sorunlar yaşadıkları yönünde mesajlar geliyor. Bu durumun ana nedeni bazı cihazlarda hala uyum sorunu yaşanıyor olması. Android sürümünden mi yoksa telefonlardan mı kaynaklanıyor bilinmez ama bir uyum sorunu nedeniyle gönderilerde sıkıntı yaşanma durumu söz konusu olabiliyor.

         Bu sorunu yaşayan kullanıcıların mutlaka Instagram’ın yeni güncellemelerini yapmaları gerekiyor. Instagram’ın yeni sürüm güncellemelerinden sonra bu tip sorunların ortadan kalması için özel uyum modları da yapılmakta. Bunun dışında uyum sorunu olmayan cihazlar ve işletim sistemi olsa bile sorun yaşayan kullanıcılar var.

         Bunun içinde yapacağınız ilk işlem Instagram uygulamasının ön belleğini temizlemek olacak. Uygulamanın önce bellek temizleme işlemini yaptığınızda aşırı dolma nedeniyle paylaşımlarda yaşanan görüntülenme sorunlarının da önüne geçilmiş oluyor.

         Bu işlem içinde telefonunuzun ayarlar kısmında uygulamalar sekmesine girmek ve buradan Instagram uygulamasını bulmak. Instagram uygulamasını bulduktan sonra yapmanız gereken ise “ön bellek temizle” işlemini gerçekleştirmek. Bu işlemden sonrada kullanıcıların Instagram uygulamasında aşırı dolan ön bellek durumundan kaynaklanan sorunların önüne geçilmesi sağlanacak. 

         İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/instagram-video-goruntuleme-satin-al

         En çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında bulunan Instagram, birçok özelliği ile bu konumunu korumaktadır. Instagrama çoklu fotoğraf yükleme özelliği sayesinde kullanıcılar albüm oluşturabilmektedir. Instagarama çoklu fotoğraf yükleme işlemi yapmak isteyen fakat nasıl yapılacağını bilmeyen kullanıcılar için oluşturduğumuz bu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

         Instagrama Çoklu Fotoğraf Yükleme

         Instagram’ın duyurduğu günden beri büyük beğeni toplayan çoklu fotoğraf yükleme, hem android hem de ios işletim sistemine uyumlu cihazlarda kullanılabilmektedir. Bilindiği üzere Instagram fotoğraf paylaşımını ön planda tutan ve ilk olarak da sadece bu özelliğiyle piyasaya çıkan bir uygulamadır. Tek gönderide birden fazla fotoğraf paylaşmak da Instagram’ı tamamlayan özelliklerden biri oldu.

         Instagram Çoklu Fotoğraf Yükleme Nasıl Kullanılır?

         Instagram Çoklu Fotoğraf Yükleme
         Instagram Çoklu Fotoğraf Yükleme

         Instagram çoklu fotoğraf yükleme kullanıcıların albüm oluşturmasına olanak sağlayarak, sevdikleriyle olan tüm fotoğraflarını tek bir gönderide paylaşabilme imkânını sağladı. Fakat paylaşabildiğiniz fotoğraf sayısı sınırsız değil. Bir gönderide en fazla 10 fotoğraf paylaşılabiliyor. Paylaştığınız fotoğrafların görülebilmesi içinde sola ve sağa kaydırma yapılması yeterli. Çoklu fotoğraflarda normal gönderilere benzer olarak beğenilebiliyor ve yorumlanabiliyor.

         Instagram Çoklu Fotoğraf Yükleme Özelliğini Kullanma

         Instagrama çoklu fotoğraf yükleme yapmak istediğinizde tek yapmanız gereken gönderiyi oluştururken birden fazla fotoğraf seçmek. Bunun için ekranın sağ alt köşesinde bulunan galeri seçeneğini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz fotoğraflara filtreleme uygulayarak daha iyi bir görünüm yakalayabilmelerini de sağlayabilirsiniz.

         Instagram Çoklu Fotoğraflarda Filtre Kullanma

         Instagram kendi bünyesinde barındırdığı filtreler sayesinde, başka programlara gerek kalmadan fotoğraflarınızın düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir. Aslında Instagram’ı cazip hale getiren en önemli özelliklerden biri de budur. Bir fotoğrafı paylaşmak istediğinizde karşınıza çıkan birçok filtreden herhangi birini seçebilir ve fotoğrafınızı istediğiniz filtreye göre düzenleyebilirsiniz. Bu da daha iyi paylaşımlar yaparak dikkat çekmenize yardımcı olur.

         Instagrama çoklu fotoğraf yükleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

         Instagram Post ve Instagram Kalite İçerik başlıkları hakkında bilgi salmak için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

         Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

         Instagram’da beğendiğiniz fotoğrafları ya da gönderileri toplu olarak tek paylaşımda yapmanıza imkan sağlayan özelliktir.

         Instagram’da çoklu fotoğraf paylaşımı yapmak için paylaşım ekranına geldikten sonra çoklu fotoğraf simgesini tıklayarak fotoğrafları tek tek seçerek paylaşım yapabilirsiniz.

         Instagram’da paylaşım sınırı resmi olarak rakamlarla belirtilmese de paylaşım sınırı bulunmaktadır. Instagram’da paylaşımları art arda yapmanız durumunda hatalar almaktasınız.

         Instagram çoklu gönderim özelliği ile fotoğraf ve videolarınızı kolaj olarak eklemeniz mümkündür.

         Instagram çoklu fotoğraf ile tek seferde en fazla 8 adet fotoğraf paylaşabilirsiniz.

         Instagram fotoğraflarınızı arşivinize taşıyarak profilinizden kaldırabilirsiniz. İstediğiniz zaman geri almanız mümkün olacaktır.

         Enes Bulut

         Yazılar: 466

         Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

         Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
         Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği Nasıl Kullanılır? Hakkında 13 Adet Ziyaretçi Yorumu

         E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

         (Toplam: 54 Ortalama: 5 )

         13 yorum

         1. Melisa
          Melisa

          Peki coklu fotoğraflardan birini silmek istersek ornegin 5 tane attim 2.yi silmek istiyorum direk coklu fotoğrafi mi silicez yoksa kolay yolu var mi v?

          • Sema
           Sema

           Aynen bu konuyu ben de merak ediyorum. Birini silmek için tümünü mü sileceğiz?

           • Ayşe
            Ayşe

            Evet cevap veren kimse yok herhalde cunki benimde sıkıntım var bu konuda

         2. Ayşe
          Ayşe

          Instagramda eskiden paylastigim coklu fotograflarim da bazı fotoğraflarımı beğenmeyip 2 fotoğrafımı kaldırıp diğer 8 fotoğrafımı nasıl tekrar paylaşma gereği duymadan silebilirim

         3. Arzu
          Arzu

          Artık bu özellikde gelmeli topli attıgımız fotografların arasından istediklerimizi silebilelim

         4. Kazim Kanay
          Kazim Kanay

          Kesinlikle coklu fotograftan bir kac tanesini silmek istiyorum.Yardim

          • Insta Takipçi
           Insta Takipçi

           Merhaba, çoklu fotoğraflarınızdan bir tanesini silmek mümkün olmuyor albümü tamamen silebilirsiniz.

         5. Cenk
          Cenk

          Coklu foto da fotoğraflarin çözünürlüğü çok fazla düşüluyor dün 3 saat test ettim galeride çözülürluk ve boyutlara bakınca bariz fark var. Tek foto da sorun yok çoklu sisteme geçince ister 2 ister 10 kaliteyi asiri şekilde düşüruyor

         6. Keziban
          Keziban

          Ben de yeni kullanicilardanim ve kesinlikle en büyük eksiklik bu.Yani beğenmediğin ya da yanlışlıkla aldığın bir fotoğrafı kaldirabilmeliyiz ve de düzenleme ile sırasını degistirebilmeliyiz aşağıdaki begeni ve yorumlar etkilenmeden.

         7. Hacer
          Hacer

          Her fotoğrafın altına ayrı açıklama nasıl ekliyoruz

         8. mustafa
          mustafa

          merhabalar 10 adet çoklu fotoğraf atıyorum ama s,stem sürekli dışarı atıyor güncelleme yapmama rağemn telefon iphone 6 nedeni nedir sizce programı kaldırdım sildm olmadı

         9. kemal karaca
          kemal karaca

          Instagram’da Çoklu Fotoğraf Paylaşma Nasıl Yapılır?

         10. hamit kayaaslan
          hamit kayaaslan

          Instagram Fotoğraf Arşivleme Nedir?