Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Sosyal medyanın sevilen uygulamalarından biri olan Instagram direct bölümü yeni güncelleme ile gelen önemli bir özellik. Son olarak Snapchat özelliklerini uygulamaya dahil eden sosyal medya devi bununla beraber artık doğrudan mesajlaşma bölümüne de önem vermeye başladı. DM olarak bilinen doğrudan mesajlaşma bölümünü artık bir chat uyguinlamasını haline dönüştürmek isteyen Instagram bunun için yeni adımlar atmaya da devam ediyor. İlk olarak Direct mesaj bölümü için kaybolan fotoğraf güncellemesini sunan Instagram bu sayede kullanıcıların birbirlerine kaybolan fotoğraflarını göndermesini sağlamıştı. Bundan önce gelen güncellemede ise uygulama kullanıcıların arkadaşlarına doğrudan başka hesaplarda beğendikleri paylaşımları gönderme imkanı sunmuştu. Kısa aralıklarla yayınlanan yeni güncellemeler sayesinde DM bölümünü çok daha kullanışlı hale getiren Instagram şimdi ise söz konusu bölüme yeni bir özellik daha ekliyor. Instagram yeni Direct bölümünün bir nevi chat uygulaması olarak öne çıkmasını sağlayan özellik ise Direct bölümünü çok daha işlevsel hale getiriyor. Peki yeniş özellik nedir? Nasıl çalışır?

Instagram Direct Fotoğraf Gönderme

Yeni özellik sayesinde arkadaşlarınıza anlık olarak video ya da fotoğraf gönderimi yapabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Instagram yeni Direct resmi tanıtımından sonra ortaya çıkan özelliği kullanmak için yapmanız gereken işlemler oldukça basit.

Sistem hikayeler bölümünde ve paylaşım ekranında ekranı sola doğru çekmenizle devreye giriyor. Yeni güncelleme sonrasında ekran sola doğru kaydırdığınız da doğrudan Direct bölümü açılıyor. Direct bölümünün eski sistemden ise biraz farkları var.

instagram yeni direct

Direct bölümünün hemen alt kısmında yer alan mavi renkli “kamera” kısmına tıklayarak çekim moduna geçebiliyorsunuz. Selfie çekimleri, doğrudan fotoğraf çekimleri ya da hareketli resim çekimleri yapabiliyorsunuz. Yeni özellik sayesinde bu kısımda yaptığınız çekimleri doğrudan ekranda yer alan gönder butonunu kullanarak gönderime açabiliyorsunuz. “Gönder” kısmını kullandığınızda ekranınıza arkadaşlarınızın listesi geliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Mesaj Gitmiyor Sorunu

Bu ekrandan yeni çekimlerinizi göndermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçiyorsunuz. Seçim yaptığınız kullanıcılarda bir sınır yok. Yani sadece tek bir hesaba değil birden fazla hesabı seçerek anında gönderim gerçekleştirebiliyorsunuz. Yeni videoları veya fotoğrafları bu şekilde arkadaşlarınıza gönderdiğinizde yeni bir chat bölümü de açılmış oluyor.

instagram yeni direct özelliği
instagram yeni direct özelliği geldi

Anlık İletiler

Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz iletiler anlık olarak bildirim şeklinde gösteriliyor. Oluşan konuşma ekranından arkadaşlarınız mesajlarla konuşmaya dahil olabildiği gibi aynı şekilde arkadaşlarınızda fotoğraflar ve videolarla sizin paylaşımınıza eşlik edebiliyor. Direct üzerinde bu şekilde paylaşımınıza bir cevap ya da karşılık geldiğinde ise doğrudan bildirim kutunuzda yeni paylaşımı ya da mesajı bildirim olarak alıyorsunuz. Bu şekilde kaybolan videolar ve fotoğraflar gönderdiğinizde videolar ve fotoğraflar görüntülendikten sonrada kayboluyor.

Mesajı Kimlerin Gördüğünü Görebileceksiniz

Söz konusu özellikle beraber artık gönderilerinize ve videolar ya da fotoğraf gönderilerinizi de hangi arkadaşlarınız görmüş ya da gönderdiğiniz kişiler görmüş mü bunun bilgisini alabiliyorsunuz. Daha önce WhatsApp üzerinde kullanılan sisteme benzer bir sistem olarak dikkat çeken özelliğin Direct bölümünü chat uygulaması haline getirdiğini de söylemek yanlış olmaz. Söz konusu özelliğin kullanımı ile beraber mesaj ya da standart kullanım bölümünde ise bir değişiklik olmuyor. Sadece artık anlık video paylaşımları, görüntü paylaşımlarınızı doğrudan arkadaşlarınıza iletebiliyorsunuz. Aşağıda da özelliğin taş kağıt makas animasyonu ile tanıtımı yer almakta.

Direct Bölümü İçin Yeni Güncelleme Ne Zaman Geliyor?

Tüm bu özellikleriyle beraber Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre yeni sistem kullanıcıların Direct bölümünü daha eğlenceli bir hale getirmek için yayınlanmış. Bugün itibariyle yayınlanan özelliğin güncelleme olarak şimdiden kullanıma başladığı da belirtiliyor.

300 milyon Direct kullanıcısından 375 milyon Direct kullanıcısına ulaşmasını bir nevi yeni güncelleme ile kutlayan Instagram’ın güncellemesini anlık olarak alamayan kullanıcıların ise bir süre beklemesi gerekecek. Zira Instagram söz konusu özelliği bölgesel güncellemelerle yayınlayacağını açıkladı. Yani her bölge hemen yayına geçilmeyecek. Zaten Instagram’ın standartlarından biri bu özellik.

Instgaram uygulamasının merakla beklenen güncellemeleri ardı ardına gelmeye devam ediyor. Her hafta en az bir güncelleme gördüğümüz sosyal medya devinin, son olarak hikayeler bölümü için bir güncelleme daha yayınlandı. Aslında bu güncellemeye doğrudan hikayeler bölümü için yayınlanan bir güncelleme olmadı. Bu güncelleme Instagram Direct Mesaj bölümü ve hikayeler bölümünü ilgilendiren bir güncelleme olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha önce duyurulmamasına rağmen gelen yeni özellikle beraber kullanıcılar sadece hikayeler bölümünde hikayeler paylaşımları yapmakla kalmayacak. Bunun yanı sırada sistemde önemli değişiklikler dikkat çekecek. Peki, Instagram Direct Mesaj ve hikayeler bölümü için gelen güncellemenin detayları neler?

Instagram Direct Mesaj İçin Hikayeler Güncellemesi

Yeni özelliğin kullanıma girmesinden sonra hikayeler bölümü daha işlevsel hale geldi. Sadece bu da değil, bunun dışında kullanıcıların arkadaşlarına ulaşması da kolaylaştırıldı. Yeni sistemle beraber artık hikayeler paylaşımlarınızı doğrudan Instagram Direct Mesaj olarak göndermeniz mümkün kılındı. Böylelikle kullanıcıların hikayeler paylaşımlarına girip istedikleri paylaşımı, grup ya da arkadaşlarına doğrudan göndermeleri mümkün kılınmış durumda.

Söz konusu özelliğin kullanıma girmesinden sonra sadece standart paylaşımları mesaj olarak göndermek değil, bunun yanında hikayeler paylaşımlarını da göndermek, hikayeler bölümünün aktivitesini de bir hayli arttıracak gibi duruyor. Fakat burada bir sorun daha ortaya çıkıyor. Kullanıcılar paylaştıkları hikayelerin Instagram Direct Mesaj üzerinden gönderilmesine pek sıcak bakmayabilir. Sadece belirledikleri paylaşımların Instagram Direct Mesaj üzerinden paylaşılmasını isteyen kullanıcılar da unutulmamış.

Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcıların bunun için tek yapması gereken paylaşım kısmından hikayelerin Instagram Direct Mesaj üzerinden gönderilmesini engellemek. Ayar menüsü üzerinden yapacağınız düzenlemeyle beraber bu özelliği açıp kapatmanız mümkün hale getirildi. Bunun dışında kullanıcıların uzunca bir süredir beklenen bir özelliğe daha kavuştuğu açıklandı.

Daha önce yer verdiğimiz DM mesajlarında, gelen mesajın cevaba çıkartma olarak eklenmesi özelliği de kullanıma girdi. Yeni özelliğin kullanıma da girmesinden sonra, DM bölümü önemli ölçüde değişikliğe gitti. Yeni özellikleri bölge bölge yayınlanmaya devam ettiği de belirtildi. Yani güncellemeyi alamadıysanız, bir süre daha beklemeniz ve güncellemeleri takip etmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/

 

Instagram bir hikayeler bölümünü güncelliyor, bir direct mesaj bölümünü güncelliyor. Her iki bölümde de kullanılan sistemlerin büyük ölçüde değişiklik göstermeye başladığını gördük. Son olarak hikayeler bölümüyle direct mesaj bölümünü birleştiren bir güncellemeden söz etmiştik. Söz konusu güncellemeyle beraber kullanıcıların, hikayeler paylaşımlarını arkadaşlarına ya da gruplarına direct mesaj bölümünden göndermelerinin önü açılmıştı. Hikayeler paylaşımlarının mesaj bölümünden kullanıcılara ulaştırılmasını sağlayan güncellemeden iki gün sonra yeni bir özellik daya duyuruldu. Bu kez doğrudan Instagram Direct bölümü için yeni bir güncelleme geldiğini gördük. Peki, bu kez ne değişiyor?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Instagram Direct İle Fotoğraf Gönderme Daha Eğlenceli Olacak

Bugün duyurulan yeni güncelleme sonrasında Instagram Direct mesajları üzerinden gönderilen fotoğraflı mesajlar değişiyor. Bir kullanıcıya Instagram Direct bölümü üzerinden fotoğrafla yanıt vermek istediğiniz de fotoğraflarınızın üzerine metinler ekleyebileceksiniz. Mesaja karşılık gönderilen kaybolan fotoğraflarda da sistem doğrudan çalışacak.

Çektiğiniz görsellerin üzerine istediğiniz mesajı ekleyip bir nevi görsel arka planlı mesajlar göndermenizin önü açılmış olacak. Üstelik çektiğiniz fotoğrafın renk fonunu da değiştirebiliyorsunuz. İstediğiniz herhangi bir renk tonunu resim üzerinde uygulamanız mümkün hale geldi. Instagram Direct mesajlarında değişen sistemin nasıl kullanılacağından da söz edelim.

  • İlk olarak mesajlaşma ekranına geleceksiniz. Daha sonra mesaj bölümüne yine istediğiniz mesajı yazacasınız.
  • Mesaj bölümüne istediğiniz ifadeyi yazdıktan sonra, kamera simgesine basıp fotoğrafı çekeceksiniz.
  • Çektiğiniz bu fotoğraf yazdığınız mesajın arka planı olarak ayarlanıyor.
  • Son olarak alt kısımda gözüken renklerden herhangi birini seçerek, tüm resmin üzerinde seçtiğiniz resmin uygulanmasını sağlayabileceksiniz.

Android İçin Güncelleme

Şu an Android için yayında olan yeni güncellemenin, iOS sürümü içinse bir süre daha beklemek gerekecek. iOS sürümünün en geç önümüzdeki hafta içerisinde yayınlanmış olması bekleniyor. Fakat net bir tarih henüz verilmedi.

Sosyal medyanın en başarılı uygulamalarından biri olması bir yana dursun bunun dışında Instagram direk mesaj linkleri geçtiğimiz günlerde yenilendi. Instagram aynı zamanda sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarında da biri. Ardı ardına aldığı güncellemelerle bu alanda iddiasını ortaya koyan yapımın son olarak sistem değişikliklerine kadar giden bazı düzenlemeleri oldu.

Özellikle paylaşım sistemini değiştirecek olan arşiv özelliğiyle beraber Instagram’da ciddi değişiklikler göze çarpmaya başladı. Yapılan düzenlemelerle beraber sosyal medya devinin kullanıcıların resimlerini arşivlemeye izin vermesinden sonra şimdi ise direk mesaj özelliğinde değişikliğe gidildiği ortaya çıktı.

Aslında bir yandan direk mesaj sisteminde de yenilenmeye giden Instagram’ın, kullanıcıların uygulama içerisinde birbirleriyle olan etkileşimini arttırmak için kısa süre önce anlık kaybolan fotoğraf ya da video özelliğini sisteme dahil ettiğini görmüştük. Şimdi ise Instagram direk mesaj link sistemi değişiyor.

Instagram direk mesaj link

Instagram Direk Mesaj Nasıl Değişecek?

Söz konusu sistem değişikliği kesinlikle uzun süredir kullanıcılar tarafından beklenen bir özellik olarak değerlendirilebilir. Eski sistemde direk mesajlaşma kısmında size bir link mesajı geldiğinde bu linkleri doğrudan görüntüleyemiyordunuz. Çünkü linklerin doğru bir tıklama sistemi bulunmuyordu. Şimdi ise bu sistem değişiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Artık kullanıcıların Instagram direk mesaj link gönderimi yapması da linklerin görüntülenmesi de çok daha kolay hale geliyor. Instagram direk mesaj link güncellemesinden sonra kullanıcılara gelen linklerin bir ön izleme penceresi oluşuyor. Bir nevi linklerin tıklama imkanı vermesi sağlanıyor.

Instagram direk mesaj link

Kullanıcı ister link üzerinde isterse de görüntülenen ön izleme ekranın da doğrudan linklerin bağlantılarına tıklayarak yönlendirme alabiliyor. Bu şekilde gelen linklere çok daha kolay bir biçimde ulaşabiliyorsunuz. Instagram direk mesaj link güncellemesi sonrasında yeni bir bağlantı olarak açılan link sayfasının çıkışından sonra direk olarak yine Instagram direk mesaj ekranına dönüş yapılıyor olması da büyük bir ayrıcalık. Link bağlantı sistemi olarak gösterilen ve sosyal medya uygulamasını çok daha işlevsel hale getiren yeni sistem şu an için kullanılabilir durumda olarak da yayınlandı.

Instagram Direk Mesaj Link Güncellemesi Nasıl Alınır?

Instagram direk mesaj link güncellemesi yayınlanmış olsa da kullanıcıların şu an için sadece iOS sistemlerinde bu güncellemeyi yükleyebildiğini belirtelim. Doğrudan uygulama mağazanıza girerek yükleme yapabileceğiniz yeni sistem sayesinde Instagram direk mesaj link özelliğini otomatik olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında Android kullanıcılarının ise bir süre daha beklemesi gerekecek. Bu sürenin ne kadar olacağı hakkında ise pek bir bilgimiz yok. Fakat Instagram’ın güncellemeleri geciktirmeyeceğini düşünüyoruz.

Facebook ile beraber büyük bir yükselişin içerisine giren Instagram direk paylaşım özelliği tüm kullancılar tarafından büyük beğeni topladı. Instagram’ın yakaladığı bu yükselişi devam ettirmek ve kazandığı 400 milyon kullanıcıyı elinde tutmak içinde bir hayli çaba sarf ediyor. Sadece tasarımsal ya da görsel yönden değil, bununla beraber teknik konularda da bir hayli değişiklik yapan ve kullanıcılara birçok fırsat sunan Instagram şu an ne kadar sistematik bir kullanıma sahip olursa olsun güncellemelerine de devam ediyor. Sürekli yeni güncelleme yayınlayan uygulama geçtiğimiz günlerde de yeni bir güncelleme daha yayınladı.

Fakat bu güncelleme eski güncellemelere göre çok daha hedefe yönelik bir güncelleme oldu. Zira güncellemenin kapsamına sadece Apple’ın akıllı telefonları iPhone serisi dahil edildi. iOS işletim sistemi için yayınlanan yeni güncellemeyle beraber aslında Apple’ın son teknolojisi olan 3D Touch benzeri bir sistem geliştirildi. Geliştirilen bu sistem sayesinde kullanıcıların kolaylıkla Instagram’da fotoğraf paylaşması sağlandı. Sadece uygulama içinde ya da uygulama üzerinden çekilme fotoğraflar değil galeri üzerinde bulunan fotoğrafları da anında paylaşmayı sağlayacak olan yeni güncelleme ise daha ilk günden büyük oranda beğeni kazandı. Bu güncellemeyle beraber ise iOS kullanıcıların galeri üzerinden resim paylaşma ekranını açtıklarında doğrudan Instagram seçeneğini de görecekleri belirtildi. Söz konusu güncellemenin diğer sistemlere gelip gelmeyeceği de şimdilik merak konusu olarak kaldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hotmail

Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Instagram, en çok paylaşım yapılan sosyal medya uygulaması olmasının yanı sıra Instagram Direct bölümüyle beraber mesajlaşma amaçlı olarak da kullanılan bir uygulama olarak biliniyor. Her ne kadar uygulamanın ana ruhuna aykırı gibi gözüküyor olsa bile Instagram Direct bölümüyle beraber Instagram üzerinden arkadaşlarınızla mesajlaşmanız mümkün.

Uygulamaya dahil olarak gelen bu alan zaman zaman yayınlanan güncellemelerle beraber de zenginleştiriliyor. Yapılan güncellemeler bir yana, alınan son karar ise Instagram Direct bölümü hakkında alışkanlıkları baştan sona değiştirecek gibi gözüküyor. Alınan karar göre bu bölümün Instagram’dan ayrı bir uygulama olarak yayınlanacak. Peki, yeni uygulamanın kullanımı nasıl olacak? Instagram neden böyle bir karar aldı? Detaylardan derinlemesine söz edelim.

Instagram Direct Uygulaması Nasıl Bir Fark Oluşturacak?

İlk aşamada uygulamanın ne olduğundan söz edelim. Instagram içerisinde kullandığımız mesajlaşma bölümüyle birebir olarak aynı özelliklere sahip olacak olan uygulama, ekstra birçok özellikle beraber de gelecek. Fakat uygulamada bu bölüm tamamen çıkarılacak. Yani artık Direct doğrudan Instagram uygulamasının içerisinde yer alan bir bölüm olmayacak. Bu bölüm artık uygulama olarak kullanılacak ve tıpkı Facebook Messenger uygulamasında olduğu gibi harici olarak akıllı telefonlara yüklenebilecek. Uygulama tıpkı Instagram uygulamasında olduğu gibi hem Android hem de iOS işletim sistemleri için yayınlanabilecek.

Instagram Direct İle Neler Yapabileceğiz?

Yeni uygulamayla beraber yapabileceğimiz işlemler de belli. Uygulama ana hatlarıyla mesajlaşma özelliğini kullanıma sunmuş olacak. Instagram profiliniz ve arkadaşlarınız, doğrudan bu uygulamanın içerisinde de yer alacak. Uygulama üzerinden mevcut Direct bölümünden yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabileceksiniz.

Mesajlaşma, kaybolan fotoğraf ya da video gönderimi, grup oluşturma ve daha birçok özelliği bu uygulama üzerinden kullanmak mümkün hale getirilecek. Uygulamanın ise ekstradan kazanacağı birçok ayrıcalıkta olacak fakat bu ayrıcalıklar şu an için kullanıma girmiş değil. Yani bu değişimlerin neler olacağı konusunda en ufak bir bilgi sahibi değiliz. Bildiğimiz bir diğer detay ise uygulamanın bildirimlerinin Instagram uygulamasından ayrı olarak geleceği.

Instagram Direct

Instagram Neden Böyle Bir Adım Atıyor?

Gelelim merak edilen bir diğer soruya; “Neden?”. Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Instagram bu şekilde bir değişiklik yaparak Snapchat uygulamasına karşı tam olarak rakip olmak istiyor. App Store tarafından açıklanan yılın uygulamaları listesinde hala ilk sırada yer alan Snapchat’in son verileri Instagram’ın canını sıkmış olacak ki uygulama böyle bir adım atmaya karar verdi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Güvenlik Kodu

Üstelik yeni Instagram Direct uygulamasının giriş ekranı da neredeyse Snapchat ile birebir olarak tasarlanmış durumda. Bu bölümde kullanıcılar uygulamayı açar açmaz kamera ile karşı karşıya kalmış olacak. Kameranın yanı sıra arkadaş listelerinin yerleşimi ve mesajlaşma alanlarının da Snapchat uygulamasına birebir benzediğiniz görüyoruz.

Instagram Direct

Instagram Direct Uygulaması Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Instagram’ın yeni bir uygulaması olarak karşımıza çıkacak olan Direct uygulamasının şu an için testlere girdiğini belirtelim. Instagram testleri ise 6 farklı ülkede yapacağını açıkladı. 6 farklı ülkede yapılacak olan testler arasında ülkemizde bulunuyor. Test aşamasının, bölümü en çok kullanan ülkeler arasında geçeceği bilgisi verilmiş durumda. Testlerin başarılı olması durumunda uygulamanın anında yayınlanması bekleniyor.

Fakat burada kullanıcıların uygulamayı yüklemesi durumunda, artık bildirimlerde dahil olmak üzere Direct bölümü için tamamen bu alanı kullanmaları zorunlu olacak. Uygulamayı kullanmak için testlerin bitmesini beklemek gerekiyor. Testlerin tamamlanmasının ardından uygulamanın Instagram’a kardeş olarak geldiğiniz göreceğiz. Yayın yapıldıktan sonra detayları daha yakından öğrenmek mümkün olacak.

Sosyal medya devi Instagram, haftada bir yeni güncelleme yayınlamaya başladı. Henüz birkaç gün öncesine kadar uygulamanın yorum sistemini değiştirecek güncellemesini duyurduğunu anlatmıştık. Bu özellik sayesinde kullanıcıların yorumlara cevap vermesi durumunda, cevapların gruplandırılıp ana yorumun altında girintili bir şekilde gösterilerek, görsel karışıklığın önüne geçileceğini belirtmiştik. Şimdi ise Instagram Direkt Mesaj bölümü için yeni bir güncelleme söz konusu. Fotoğraf ve video paylaşımlarına geri cevap verme kısmında devreye girecek olan yeni güncelleme bir hayli sevilecek gibi duruyor. Hemen yeni güncellemenin nasıl bir sistem getireceği ve ne zaman yayınlanacağına bakalım.

Instagram Direkt Mesaj Cevaplarında Yeni Dönem

Söz konusu güncelleme sonrasında kullanıcıların cevap sistemini çok daha rahat bir şekilde kullanması sağlanacak. Yeni özelliğin anlatımı biraz karışık olabileceğinden, detayları adım adım ele alalım. Instagram Direkt Mesaj bölümünde zaten bir cevaplama sistemi var.

Arkadaşlarınıza görsel gönderebiliyor ya da gelen görselleri yine görsellerle cevaplayabiliyorsunuz. Yeni güncelleme sonrasında ise bu sistemde bir eklenti söz konusu olacak. Gelen bir gönderiye cevap vermek istediğinizde, cevap vermek istediğiniz gönderinin yine cevabınızın içerisine eklendiğini göreceksiniz. İlk etapta biraz karışık gelebilir. Fakat mantık oldukça basit. Cevap verilen gönderinin çıkartma olarak cevabımıza ekleneceğini göreceğiz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Foursquare Hesap Silme

Instagram Direkt Mesaj

Instagram Direkt Mesaj bölümüne gelecek olan bu özellik, tamamen kullanıcılar arasındaki aktifliği arttıracak. Ayrıca özelliği bazı ayrıcalıkları da olmayacak değil. Hemen bu ayrıcalıkların neler olacağından da söz edelim.

  • Instagram Direkt Mesaj cevaplarınıza eklenen çıkartmaların boyutunu ayarlayabilirsiniz.
  • Aslında karşı tarafın gönderisi olan ama sizin cevabınıza eklenen çıkartmanın doodle haline getirilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çıkarmanın boyutunu değiştirebildiğiniz gibi, üzerine animasyonlarda eklemeniz mümkün.
  • Son olarak çıkartmayı cevabın herhangi bir konumunda kullanmanız mümkün ve renklendirmede yapabilirsiniz.

Instagram Direkt Mesaj sisteminde yapılacak olan bu değişikliğin kullanıma girmesi içinse Instagram 10.34 sürümünü yüklemeniz gerekiyor. Aksi halde söz konusu özelliği kullanmak mümkün olmayacak. Instagram 10.34 güncellemesinden sonra gelecek bazı iyileştirmeler olduğu da belirtiliyor. Yani tek yenilik bu sistem olmayacak. Fakat bu yeniliğin en çok konuşulanı ve en çok dikkat çekeni olacağı kesin. En azından kullanıcılar arasındaki iletişim çok daha eğlenceli hale gelmiş olacak.

Instagram, sadece birkaç hafta önce aldığı radikal bir karar sonrasında Direct Uygulaması yayına açtığını duyurmuştu. Aslında Instagram’ın en çok kullanılan bölümlerinden biri olan Direct mesaj bölümü için yayınlandığı düşünülen uygulamanın, çok daha farklı bir kullanımı olacağı ortaya çıkmıştı. Öyle ki söz konusu uygulamanın, Instagram Direct bölümüne tamamen son verilmesine neden olacağını ve bu bölümün adının da tamamen değişeceğini gördük. Adının değişmesinden kastımız, Instagram’ın içerisinde bu bölüm kaldırıp, tek bir uygulama olarak sunulacak. Hem iOS için hem de Android için ilk sürümü yayınlanan uygulamanın son haline ve yaşanan gelişmelere geçelim. Bakalım Instagram’ın planı ne?

Direct Uygulaması Yayında Ama!

Öncelikle uygulamanın şu an için yayında olduğunu belirterek başlamak gerekiyor. Direct Uygulaması hem Google Play Store üzerinden hem de App Store üzerinden yayınlanmış durumda. Ancak bu yayınlama sadece ana uygulama için yapılmış durumda. Yani beklenen son sürüm yayınlanmış değil. Bunun yerine daha çok denemelerin yapılacağı sürüm yayınlandı demek doğru olacaktır. Daha önce bu konuda yayınladığımız yazılarda da sistemin işleyişi hakkında bilgiler vermiştik. Bu uygulamayı kullanmayı tercih ettiğini zaman ana uygulamadan Direct mesaj bölümünün silindiğinden de bahsetmiştik. Şimdi yaşanan son gelişmelere geçelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Skype Hesap Silme

instagram direct mesaj uygulamasi

Direct Uygulaması Beklenenden Fazla İlgi Gördü

Instagram yeni uygulamayı sadece 6 ülke için kullanıma açmıştı. Fakat ilk rakamlar gelmeye başladıkça sosyal medya devinin başarılı adımlar attığı da görülmeye başlandı. Son rakamlara göre sadece 9 gün olmasına karşın uygulamanın 50 binin üzerinde indirme aldığı açıklandı. Direct Uygulaması için yayınlanan ilk indirme rakamlarına bakacak olursak, Instagram bu konuda istediğiniz alacak. Bu indirme rakamlarının sadece Android sürümlerine ait olduğunu da ekleyelim.

Direct Uygulaması Yoluna Devam Edecek Mi?

Uygulamanın denemeleri için ilk indirme rakamları oldukça başarılı. Bu nedenle Instagram’ın yoluna devam edeceği ve kararının üzerinde durulacağı düşünülüyor. Direct Uygulaması için yapılacak sistemin ise 2018 yılından sonra kullanıma girmeye başlayacağı belirtiliyor. Yani bu süreçte Direct Uygulaması güncelleme almaya devam edecek ve bir noktadan sonra Instagram’ın içerisinde yer alan bölüm tamamen son bulacak.

Instagram’ın Amacı Ne?

Direct Uygulaması ilk yayınlandığı zaman kesin olarak bilmiyorduk ancak yavaş yavaş atılmak istenen adımda ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Direct Uygulaması için amaç Messenger sisteminin aynısını kurmak. Facebook, tarafından ana uygulamanın dışında sunulan mesajlaşma uygulaması olan Messenger uygulamasının birebir aynı sistemi yapılmak isteniyor.

Facebook bunun için Instagram’ın yeteri kadar büyüdüğünü düşünüyor. Bu nedenle de çok kısa bir süre sonra Instagram’ın ana uygulama olarak ayrıldığını ve Direct bölümün mesajlaşma uygulaması olarak ayrılacağını göreceğiz. Bunun için çoktan çalışmaların başladığını görüyoruz.

Şu an Kullanmak Mantıklı Mı?

Çok sık sorulan bir soruya daha cevap verip yazımızı bitireceğiz. Uygulamaya ilgi oldukça fazla olsa da kullanıcılar Direct Uygulaması için sorularına devam ediyor. Hemen belirtelim uygulama şu an için bir zorunluluk değil. Hatta ilk aşama için uygulamayı hemen kullanmamak daha mantıklı olacaktır. En azından kararlı sürümü beklemek ve gelişmelerin neler olduğunu görmek gerekecek. Öyle ki bu uygulamayı yüklediğinizde Instagram’da aynı bölüm kayboluyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Skype Hesap Açma

Instagram Direct ile fotoğraf gönderme nasıl yapılır?

Öncelikle Instagram’a giriş sağlayın daha sonra sağ üste bulunan Direct işaretine tıklayarak fotoğraf göndermek istediğiniz kullanıcıyı seçerek açılan mesaj kutusu ekranında sol altta bulunan kamera işartetine tıklayarak galerinizden ya da anlık olarak fotoğraf çekimi yaparak gönderebilirsiniz.

Instagram Direct üzerinden gönderdiğim fotoğraflar ekran görüntüsü alınırsa bildirim gelir mi?

Dm kutusu üzerinden gönderdiğiniz fotoğrafları karşıdaki kullanıcı ekran görüntüsü alırsa bu size bildirim olarak gönderilmektedir.

Instagram Dm nasıl kapatılır?

İlk olarak Instagram’a giriş sağlayın, daha sonra ayarlar menüsünden Direct ayarlarına gelerek sizi takip etmeyen ya da takip eden kullanıcıları Dm kutunuzu kapatabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir