Instagram Direct

Instagram Direct Uygulaması Geliyor? Peki Ama Neden?

Instagram, en çok paylaşım yapılan sosyal medya uygulaması olmasının yanı sıra Instagram Direct bölümüyle beraber mesajlaşma amaçlı olarak da kullanılan bir uygulama olarak biliniyor. Her ne kadar uygulamanın ana ruhuna aykırı gibi gözüküyor olsa bile Instagram Direct bölümüyle beraber Instagram üzerinden arkadaşlarınızla mesajlaşmanız mümkün.

Uygulamaya dahil olarak gelen bu alan zaman zaman yayınlanan güncellemelerle beraber de zenginleştiriliyor. Yapılan güncellemeler bir yana, alınan son karar ise Instagram Direct bölümü hakkında alışkanlıkları baştan sona değiştirecek gibi gözüküyor. Alınan karar göre bu bölümün Instagram’dan ayrı bir uygulama olarak yayınlanacak. Peki, yeni uygulamanın kullanımı nasıl olacak? Instagram neden böyle bir karar aldı? Detaylardan derinlemesine söz edelim.

Instagram Direct Uygulaması Nasıl Bir Fark Oluşturacak?

İlk aşamada uygulamanın ne olduğundan söz edelim. Instagram içerisinde kullandığımız mesajlaşma bölümüyle birebir olarak aynı özelliklere sahip olacak olan uygulama, ekstra birçok özellikle beraber de gelecek. Fakat uygulamada bu bölüm tamamen çıkarılacak. Yani artık Direct doğrudan Instagram uygulamasının içerisinde yer alan bir bölüm olmayacak. Bu bölüm artık uygulama olarak kullanılacak ve tıpkı Facebook Messenger uygulamasında olduğu gibi harici olarak akıllı telefonlara yüklenebilecek. Uygulama tıpkı Instagram uygulamasında olduğu gibi hem Android hem de iOS işletim sistemleri için yayınlanabilecek.

Instagram Direct İle Neler Yapabileceğiz?

Yeni uygulamayla beraber yapabileceğimiz işlemler de belli. Uygulama ana hatlarıyla mesajlaşma özelliğini kullanıma sunmuş olacak. Instagram profiliniz ve arkadaşlarınız, doğrudan bu uygulamanın içerisinde de yer alacak. Uygulama üzerinden mevcut Direct bölümünden yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabileceksiniz.

Mesajlaşma, kaybolan fotoğraf ya da video gönderimi, grup oluşturma ve daha birçok özelliği bu uygulama üzerinden kullanmak mümkün hale getirilecek. Uygulamanın ise ekstradan kazanacağı birçok ayrıcalıkta olacak fakat bu ayrıcalıklar şu an için kullanıma girmiş değil. Yani bu değişimlerin neler olacağı konusunda en ufak bir bilgi sahibi değiliz. Bildiğimiz bir diğer detay ise uygulamanın bildirimlerinin Instagram uygulamasından ayrı olarak geleceği.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Alex Instagram Paylaşımıyla Teröre Lanet Etti

Instagram Direct

Instagram Neden Böyle Bir Adım Atıyor?

Gelelim merak edilen bir diğer soruya; “Neden?”. Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Instagram bu şekilde bir değişiklik yaparak Snapchat uygulamasına karşı tam olarak rakip olmak istiyor. App Store tarafından açıklanan yılın uygulamaları listesinde hala ilk sırada yer alan Snapchat’in son verileri Instagram’ın canını sıkmış olacak ki uygulama böyle bir adım atmaya karar verdi.

Üstelik yeni Instagram Direct uygulamasının giriş ekranı da neredeyse Snapchat ile birebir olarak tasarlanmış durumda. Bu bölümde kullanıcılar uygulamayı açar açmaz kamera ile karşı karşıya kalmış olacak. Kameranın yanı sıra arkadaş listelerinin yerleşimi ve mesajlaşma alanlarının da Snapchat uygulamasına birebir benzediğiniz görüyoruz.

Instagram Direct

Instagram Direct Uygulaması Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Instagram’ın yeni bir uygulaması olarak karşımıza çıkacak olan Direct uygulamasının şu an için testlere girdiğini belirtelim. Instagram testleri ise 6 farklı ülkede yapacağını açıkladı. 6 farklı ülkede yapılacak olan testler arasında ülkemizde bulunuyor. Test aşamasının, bölümü en çok kullanan ülkeler arasında geçeceği bilgisi verilmiş durumda. Testlerin başarılı olması durumunda uygulamanın anında yayınlanması bekleniyor.

Fakat burada kullanıcıların uygulamayı yüklemesi durumunda, artık bildirimlerde dahil olmak üzere Direct bölümü için tamamen bu alanı kullanmaları zorunlu olacak. Uygulamayı kullanmak için testlerin bitmesini beklemek gerekiyor. Testlerin tamamlanmasının ardından uygulamanın Instagram’a kardeş olarak geldiğiniz göreceğiz. Yayın yapıldıktan sonra detayları daha yakından öğrenmek mümkün olacak.

Instagram Direct Uygulaması Geliyor? Peki Ama Neden?
4.5 (89.31%) 305 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Hikaye Arşivi ve Hikaye Öne Çıkanlar Özelliği Kullanımda başlıklı makalemizde hikayeler öne çıkanlar, Instagram Hikaye Arşivi ve Instagram Hikayeler güncelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Instagram Direct Uygulaması Geliyor? Peki Ama Neden?” üzerine 2 düşünce

 1. Abbas

  Hayırlı geceler öncelikle instagram beğeniye giriyorum tarayıcan şifre yanlış diyor sonra uygulamaya giriyorum güveblik uyarısı veriyor bu bendim diyorum tarsyıcan yine giriyorum aynı sorun geliyorum bunun için ne yapmamız lazım herkes beğeni yapıyor ben yapamıyorum

  Cevapla
  1. Insta Takipçi

   Merhaba, hesabınızın bilgilerini doğru hatırladığınızdan emin olun lütfen. Eğer hatırlamıyorsanız şifremi unuttum diyerek yeni şifre alabilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir