Instagram DM Görüldü Nasıl Kapatılır?

Instagram DM Görüldü Nasıl Kapatılır?

Instagram kullanıcıları DM ile mesajlaştığı zaman, gönderdikleri mesajın karşıdaki kullanıcı tarafından okunması durumunda “görüldü” şeklinde ufak bir bildirim alırlar. Instagram DM görüldü özelliği kullanıcılara ciddi bir kolaylık sağlasa da bazen can sıkıcı durumlara neden olabiliyor. Bundan dolayı da kullanıcılar bu özelliği bazen kapatmak isteyebiliyor.

Instagram DM Görüldü Özelliği Hakkındainstagram dm görüldü kapatma

Sosyal medya uygulamaların birçoğunda olduğu gibi Instagram’da da kullanıcılar özelden birbirleriyle mesajlaşabilir. Bu özelliğe Instagram’da DM adı veriliyor. Burayı kullanan kişiler mesajlarının karşıdaki kişi tarafından okunup okunmadığını hemen mesajın altında yazan “görüldü” ifadesi ile anlayabiliyor. Mesaj yolladıktan sonra altında bu ifade yazar ise karşıdaki kişi mesajı okumuştur.

Instagram tarafından sağlanan bu kolaylık ise bazı kullanıcılar tarafından devre dışı bırakılmak isteniyor. Bunun nedeni ise farklılık gösterse de genel olarak o an cevap vermeme isteğidir. İnsanlar mesajlarının okunduğunu görünce karşıdan mutlaka cevap bekliyor ve karşıdaki kişide bir anlamda buna mecbur kalıyor. Bu mecburiyetten kurtulmak isteyen kişiler de bu özelliği devre dışı bırakmak istiyor.

Instagram DM Görüldü Özelliği Kapatılabilir Mi?

Pek çok kullanıcı Instagram DM görüldü özelliğinin kapatılıp kapatılamayacağını merak ediyor. Bu sorunun cevabı ise hem hayır hem evettir. Bu özelliği Instagram üzerinden kapatmak mümkün değildir. Şuanda böyle bir imkan yoktur fakat ilerleyen dönemde yapılacak bir güncelleme ile böyle bir imkan getirilebilir.

Kullanıcılar bu özelliği kesin olarak kapatmak istiyorlarsa mutlaka farklı bir program kullanmaları gerekmektedir. Fakat bunların önemli bir kısmı güvenlik noktasında bir takım riskler içerdiği için uzmanlar tarafından kullanılmaması özellikle vurgulanıyor.

Peki, kullanıcılar bu bildirim gitmesini engelleyebilir mi? Bu sorunun cevabı evettir. İnsanlar DM üzerinden gelen mesajları okumadan hemen önce internetlerini kapatır ve bu şekilde mesajları okurlarsa böyle bir bildirim gitmeyecektir. Böylece farklı bir programa gerek olmadan bu özellik devre dışı bırakılmış olur. Fakat insanlar bazen dalgınlık nedeniyle interneti kapatmayı unutabilir. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Instagram Son Görülme Özelliği Hakkında

Yukarıda bahsedilen özellik mesajların okunup okunmaması ile ilgilidir. Fakat bunun dışında Instagram’da son görülme özelliği de vardır. Bu iki özelliği birbirine karıştırılmaması gerekiyor.

Instagram son görülme özelliği adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların en son uygulamaya giriş zamanın gösteren bir özelliktir. Buna benzer özellik birçok mesajlaşma özelliği olan uygulamada mevcuttur. Kullanıcılar için bu özellik de önemli avantajlar sağlamasına karşın, bazen bu da can sıkıcı bir duruma dönüşebiliyor. Bundan dolayı da bu özelliği de kapatmak isteyen çok sayıda kullanıcı vardır. Instagram DM görüldü özelliği kapatılamamasına karşın bu özellik istenmesi halinde devre dışı bırakılabilir.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram kullanıcıları için bazen can sıkıcı olan bu özelliğin tamamen devre dışı bırakılması için kullanıcıların aşağıda belirtilen adımları izlemesi yeterlidir. Bu özellikler şu şekildedir:

 • Instagram uygulamasına giriş yapıldıktan sonra öncelikle profile giriş yapılmalıdır.
 • Profil üzerinden de ayarlara geçilmelidir.
 • Ayarlar bölümünde değiştirilebilecek çok sayıda özellik vardır. Bunlardan “Hareket Durumunu Göster” olan özelliği devre dışı bırakılması gerekiyor.
 • Böylece son görülme özelliği tamamen kapatılmış olacaktır.

Bu özellik kapatıldığında kullanıcılar, karşıdaki insanların son görülme zamanlarını artık göremeyecektir. Dolayısıyla da iki taraflı bir devre dışı bırakma söz konusudur. Kullanıcıların bunu dikkate alması ve buna göre hareket etmesi gerekiyor.

Instagram DM Görüldü ve Son Görülme Özelliği Hakkında

Instagram DM görüldü özelliği hakkında yukarıda detaylı olarak bilgi verildi. Kullanıcıların bu iki özelliği birbirine karıştırmaması gerekiyor. Ayarlamalar yapılırken buna göre hareket edilmelidir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Geçen yıl Instagram Reels'in başarısının ardından Mark Zuckerberg, Instagram platformunun yeni bir özelliğini daha paylaştı. 2023’ün sosyal medya tren...

Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?
Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?

Instagram, sosyal medya platformları arasında oldukça popüler oluşumlardan biridir. Reels videoları ise Instagram’da etkileşimi artırmak için idealdir...

Sosyal medya uygulamaları tarafından yapılan yenilikler genel itibari ile kullanıcıların istek ve beklentilerine göre yapılıyor. Fakat görüldü ya da son görülme zamanı özellikleri kullanıcıların bir kısmı tarafından tepkiyle karşılandı. Çünkü bu özellikler, kullanıcılara mesajlara cevap vermeyi adeta zorunlu hale getiriyor. Aksi durumda karşıdaki kişiler, uygulamada olmasına ya da mesajın görülmesine rağmen cevap verilmemesine ciddi tepki gösteriyorlar. Bu durum bazen arkadaşlıkların bozulmasına dahi neden olabiliyor.

Bu olumsuzluk üzerine bazı uygulamalar bu özelliklerin kullanımlarını isteğe bağlı yaparken bazıları ise zorunlu tutabiliyor. Instagram yapılan güncellemelerle bunlardan bir tanesini isteğe bağlı hale getirmiştir. İlerleyen dönemlerde yeni bir güncelleme ile diğerinin de aynı şekilde isteğe bağlı olması bekleniyor.

Instagram DM görüldü nasıl kapatılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram izlenme satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm sosyal medya uygulamalarındaki ihtiyaçlarınızı sitemizden karşılayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram dm üzerinden bir kişi ile mesajlaşmanız durumunda gönderdiğiniz mesajın karşınızda ki kullanıcı tarafından açılması mesajn görüldü durumuna gelmesine neden olur. Mesajınızın okunduğuna dair size gelen geribildirim özelliğidir.

Instagram kullanıcıları koruma adına yeni özellikler çıkarmaktadır. Instagram dm kapatma özelliği ile ilgili tüm detaylara blog yazımızdan erişebilirsiniz.

Instagram’a giriş sağladıktan sonra ayarlardan bildirim ayarlarına girerek burada bulunan mesaj ayarları kısmından bildirimlerinizi açaabilirsiniz.

Instagram DM üzerinden istediğiniz kullanıcı sizle mesajlaşmayı kabul ettiği takdirde ses kaydı gönderebilirsiniz.

Direct mesaj özelliğini çok sık kullanmanız ve diğer kullanıcılar tarafından şikayet edilmeniz neticesinde mesaj engeli alabilirsiniz.

Instagram profiliniz gizli ise sadece takipçileriniz sizlere mesaj atabilecektir. Sizleri takip etmeyen kullanıcılar ise mesaj isteği yollayabilir.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 55 Ortalama: 5 )

5 yorum

 1. Yeliz Özçelik
  Yeliz Özçelik

  Yeliz3747 instgram hesabın sosyal medyada gorunmesini istemiyorum acil kaldırılmasını istiyorum

 2. Ümit CİBELİ
  Ümit CİBELİ

  Teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş. Sayenizde kaldırım yapıldı.

 3. YelizÖzçelik
  YelizÖzçelik

  Yardımcı olurmusunuz adıma açılan sahte hesap yeliz3747 lütfen profil resmimle sosyal medya hesabının kaldırılmasını istiyorum. Ben giriş yapamıyorum açan kişi eski kullanmadiğim tlfon numarası olarak girmiş kod ona geliyo giriş yapamıyorum. Giriş yapabilsem dondurcam silcemde işte giriş yapamıyorum hesaba lütfen yardım allah aşkına canıma bile kıymak istiyorum.

 4. Tuğçe
  Tuğçe

  İnstagram dm görülmemi kapatmama yardımcı oldu bu yazı teşekkür ederim

 5. Aytaç Poyraz
  Aytaç Poyraz

  İnstagram görüldü bilgilerini dmden görmek istemeyenler için güzel bir yazı nasıl kapatıldığıda gayet net anlatılmış