Instagram DM Kapatma – Mesaj Gelmesini Engelleme

Instagram DM Kapatma – Mesaj Gelmesini Engelleme

Instagram günden güne bizi şaşırtmaya devam ediyor ve yeni özelliklerle karşımızda boy gösteriyor. Tüm yeniliklerin asıl amacı ise kullanıcıları mutlu etmek ve daha konforlu bir kullanım alanı sunmak. Böylece insanlar Instagram uygulamasından sıkılmadan uzun süre boyunca kullanmaya devam ediyor. Özellikleri arasına DM özelliğinin de eklenmesiyle amaçlarında değişiklikler olmaya başladı. Önceden sadece takip ve paylaşım amaçlı kullanılırken günümüzde insanlar DM seçeneği sayesinde bu özelliği de aktif bir şekilde kullanıyor. Her şey iyi güzel de hiç mi sorun yok? DM özelliğinin avantajları kadar dezavantajları da olabilir. Bunun için Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nasıl olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Mesaj engelleme ile alakalı her şeyi blog yazımızda bulabilirsiniz. 

Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nedir? Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nasıl yapılır? DM kapatma mesaj gelmesini engelleme işlemi yapmadan bireysel mesajlar nasıl engellenir? Merak ettiğiniz tüm sorulara birlikte cevap bulacağız. Konuya ilk olarak teorik bilgi vererek girelim, sonrasında neler yapmanız gerektiğine detaylı olarak cevap vereceğiz.

Instagram DM Nedir?

Instagram yeni özelliklerine, yenileri eklemeye devam ediyor. İlk kullanıma sunulduğu zamanlarda sadece paylaşma ve başkalarını takip etme amaçlı kullanılırken, yeni gelen özelliklerle birlikte farklı kullanım alanları açıldı. Instagram DM, direkt mesaj olarak adlandırabiliriz. Instagram üzerinden gelen mesajlar bu şekilde adlandırılmaktadır. Bu alanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabilir. İstemediğiniz kişilerden mesaj gelmesi durumunda rahatsız edici bir manzara ortaya çıkabilir. DM bölümünün ne olduğunu anladığınıza göre hem bireysel olarak hem de genel olarak mesaj gelmesini nasıl engelleyeceğiniz konusuna geçebiliriz.

instagram dm nedir

Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini Engelleme Bireysel

Mesaj DM bölümü, kullanıcılar için son derece önemlidir. Genel olarak kullanmayı sevseniz bile bazı kişilerin mesaj atmasından rahatsız olabilirsiniz. İstemediğiniz kişi profili üzerinden engelleme işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. Bunun için mesaj bölümünü tamamen kapatmak çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Mesaj atarak sizi rahatsız eden kişiyi engellemeniz mümkün. Engellediğinizde hem profilinizi göremez hem de bir daha size mesaj atamaz. Böylece sizde mesaj alanını tamamen kapatmadan, rahatsız olduğunuz durumdan kurtulma şansı yakalarsınız.

Bireysel olarak Instagram mesaj engelleme adımları şunlardır;

 • İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapın. Mesaj atmasını istemediğiniz kişinin profiline gelin. Profilin sağ üst kısmında üç nokta şeklinde simge bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayın.
 • Çıkan ekranda bu hesaba ait yapabileceğiniz farklı komutlar yer almaktadır. Biz bu kişiyi engellemek istediğimiz için engelle diyerek işleme devam ediyoruz. Engelle dedikten sonra işlem bu kadar! Karşıdaki kişiyi engellediniz. Siz engeli kaldırana kadar bir daha profilinizi göremez ve size hiçbir şekilde ulaşamaz. Böylece istemediğiniz birinden mesaj gelmesini engellemiş olursunuz.

Instagram DM engelleme sürecinde bireysel olarak birini nasıl engelleyeceğinizi öğrendiniz. Sadece birkaç kişinin mesaj atmasından ve size ulaşmasından rahatsız oluyorsanız bu yöntem diğerine göre çok daha işlevsel olacaktır. Ancak kimseden mesaj gelmesini istemiyorsanız, bu engelleme yöntemiyle başa çıkamazsınız. İkinci yöntemimizi uygulayarak, genel olarak insanların mesaj atmasının önüne geçebilirsiniz.

instagram engelleme

Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini Engelleme Genel

Sadece sayılı kişiden mesaj gelmesinin önüne geçmek için, hesabı engelleme yöntemi son derece faydalıdır. Ancak hiç kimseden mesaj gelmesini istemiyorsanız tek tek kişileri engellemek zor olur. Hem de engellemeniz durumunda, bu kişiler sizi takip etmez ve engeli kaldırana kadar bir daha sizi göremez. Bu durumda hiç takipçiniz kalmamış olacaktır. Şimdi size ikinci yöntemden bahsedelim. Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme aşama aşama:

 • Instagram hesabınıza giriş yapın. Profilinizin olduğu alana girerek sağ üst köşede yer alan üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayın. Burada farklı seçenekler açılacaktır. Çıkan ekranda en alt kısımda görünen ayarlar bölümüne tıklayın. (Dişli çark şekline benzer simge)
 • Çıkan ekranda bildirimler alanı yer alıyor. Bildirimler içerisinde ayarlamasını yapabileceğiniz farklı bildirim alanları yer alıyor.
 • Biz bu ekranda ‘’direkt mesaj’’ yazan seçeneğe tıklayarak işleme devam ediyoruz.
 • Direkt mesaja tıkladığınızda mesajlar kısmında iki seçenek vardır. Kapalı ya da açık diyerek gelen mesajları yönetebilirsiniz. Gelen mesajları engellemek istiyorsanız, bu kısımda kapalı seçeneğini seçerek kaydedin. İsterseniz mesaj kısmına ait diğer bildirim ayarlarını da buradan yönetebilirsiniz. İşlem bu kadar.

Gördüğünüz gibi birkaç adım uygulayarak sorunu yok ettiniz. İşlem bu kadar basit. Bundan sonra hiç kimse size mesaj atamayacak. Mesaj atmasını istemeniz durumunda, aynı adımları tekrar uygulayarak kapalı olan ayarı açık olarak değiştirebilirsiniz. Açık olarak değiştirdiğinizde aynı şekilde mesajları almaya devam edersiniz.

instagram mesaj engelleme

Sonuç

Bu yazıda Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engellemenedir, Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nasıl yapılır sorularına detaylı olarak cevap bulduk. Adımlardan bahsettiğimiz için böyle bir isteğiniz olduğunda neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Yazımız bu konuda bilgi almak isteyen kişiler için umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımıza kadar kendinize iyi bakın.

Sık Sorulan Sorular

Instagram Dm Nedir?

Direct Message olarak bilinen Instagram mesaj kutusudur. Instagram’da mesajlaşma aracı olarak kullanılmaktadır.

Instagram’da Mesaj Engeli Nasıl Yapılır?

Mesajları ile sizleri rahatsız etmek isteyen kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Instagram’da mesaj engeli yapmak için sizi rahatsız eden kullanıcının profiline girerek engelleyebilirsiniz.

Instagram Dm Kapatma Nedir?

DM kapatmak için ilk olarak Ayarlar kısmına girerek Direct Mesajları ayarlarına girerek mesajlar ve mesaj istekleri ayarlarını kapalı yaparak dm kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Instagram DM ile Grup Mesajlaşma Var mı?

Direct mesaj sisteminde tek sefer 32 kişiyi dahil edebileceğiniz bir grup oluşturabilirsiniz.

Instagram DM Mesajları Kalıcı mı?

Mesajları sizler silmediğiniz taktirde herhangi bir şekilde silinmemektedir.

Instagram DM Gönderemiyorum Neden?

Instagram üzerinden DM gönderemiyorsanız, mesajlaşma engeli almış olabilirsiniz.

TikTok Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 57 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

25 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Güzel yazmışlarda aradığımız çözüm bu değildi.. kişinin profiline geldiğimde sağ üstteki üç noktaya tıkladığımda kısıtla diye bir seçenek var.. işte bu seçenek aradığım çözümdür.. Bunuda ek olarak yazmalıydınız..

 2. Benim Instagrada neden bildirim kısmında direkt mesaj özelliği çıkmıyor? Anında ilet bildirimleri ve E-posta ve SMS bildirimleri çıkıyor. Bir türlü mesaj bölümünü kapatamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba, bildirimleri kapatmak istiyorsanız öncelikli olarak Instagram uygulaması üzerinden ‘ayarlar’ bölümüne girin. Buradan ‘bildirimler’ kısmını seçin. Karşınıza çıkan listeden Direct Mesajları kısmını seçip kapatın.

   1. Takip ettiğim etmediğim eden etmeyen herkesten bir süreliğine mesaj alımını kapatmak istiyorum söylediğiniz adımların hepsini denedim bütün seçenekler kapalı yine de mesajalr gelmeye devam ediyor kimseyi engellemeden veya kısıtlamadan mesaj alımını kapatmak istiyorum lütfen yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba, Instagram hesabınıza girerek Ayarlar > Gizlilik > Mesajlar adımlarını izleyiniz. Karşınıza çıkan ekranda “Yeni Mesaj İsteklerine İzin Ver” seçeneğini kapalı hale getirmeniz durumunda sizleri takip etmeyen kişiler tarafından DM alma probleminiz çözülecektir.

 3. Merhaba daha önce arkadaş olarak ekli olmayan birisiyle mesajlaştığımda her türli aktif olurken ve son görülmesini görebiliyordum o kişiyle şuan görüşmüyorum şuan son mesajımı görüldüğü halde daha sonra görülmesi görünmüyor ve hiç şekilde çevirmiçi son görilmesini göremiyorum ayrıca sayfasına girdiğimde bu sayfa gizlidir ibaresi yer almıyor neden acaba xevaplarsanız çok memnun olurum.

 4. Instagram guncellenmeden önce sadece takip ettiğim kişilerden mesaj almayı kabul ettim. Fakat şimdi herkese açmak istiyorum sizin uyguladığınız yontemi denedim ama olmuyor . Lütfen acil yardım edin

   1. Ben takip ettiğimiz kişileri hiç bir şekilde kapatamıyoruz biliyorum bide arkadaşın tarif ettiği mesaj bildirimi sadece bildirim gelmemesine engeller mesaj gene gelir

 5. Dmlerimi bir türlü instagramdan kapatamıyordum mesaj gelmesini engelleyemiyordum ama artık rahatça yapabiliyorum teşekkür ederiimm 🙂