Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini Engelleme

Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini Engelleme

Instagram günden güne bizi şaşırtmaya devam ediyor ve yeni özelliklerle karşımızda boy gösteriyor. Tüm yeniliklerin asıl amacı ise kullanıcıları mutlu etmek ve daha konforlu bir kullanım alanı sunmak. Böylece insanlar Instagram uygulamasından sıkılmadan uzun süre boyunca kullanmaya devam ediyor. Özellikleri arasına DM özelliğinin de eklenmesiyle amaçlarında değişiklikler olmaya başladı. Önceden sadece takip ve paylaşım amaçlı kullanılırken günümüzde insanlar DM seçeneği sayesinde bu özelliği de aktif bir şekilde kullanıyor. Her şey iyi güzel de hiç mi sorun yok? DM özelliğinin avantajları kadar dezavantajları da olabilir. bunun için Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nasıl olur diye düşünüyor olabilirsiniz.

Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nedir? Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nasıl yapılır? Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme işlemi yapmadan bireysel mesajlar nasıl engellenir? Merak ettiğiniz tüm sorulara birlikte cevap bulacağız. konuya ilk olarak teorik bilgi vererek girelim, sonrasında neler yapmanız gerektiğine detaylı olarak cevap vereceğiz.

Instagram DM nedir?

Instagram yeni özelliklerine, yenileri eklemeye devam ediyor. İlk kullanıma sunulduğu zamanlarda sadece paylaşma ve başkalarını takip etme amaçlı kullanılırken, yeni gelen özelliklerle birlikte farklı kullanım alanları açıldı. Instagram DM, direkt mesaj olarak adlandırabiliriz. Instagram üzerinden gelen mesajlar bu şekilde adlandırılmaktadır. Bu alanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabilir. istemediğiniz kişilerden mesaj gelmesi durumunda rahatsız edici bir manzara ortaya çıkabilir. Instagram DM bölümünün ne olduğunu anladığınıza göre hem bireysel olarak hem de genel olarak mesaj gelmesini nasıl engelleyeceğiniz konusuna geçebiliriz.

Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme bireysel

Instagram DM bölümü, kullanıcılar için son derece önemlidir. Genel olarak kullanmayı sevseniz bile bazı kişilerin mesaj atmasından rahatsız olabilirsiniz. Bunun için mesaj bölümünü tamamen kapatmak çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Mesaj atarak sizi rahatsız eden kişiyi engellemeniz mümkün. Engellediğinizde hem profilinizi göremez hem de bir daha size mesaj atamaz. Böylece sizde mesaj alanını tamamen kapatmadan, rahatsız olduğunuz durumdan kurtulma şansı yakalarsınız. Bireysel olarak mesaj gelmesini engelleme aşama aşama:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Instagram DM

 • İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapın. Mesaj atmasını istemediğiniz kişinin profiline gelin. Profilin sağ üst kısmında üç nokta şeklinde simge bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayın.
 • Çıkan ekranda bu hesaba ait yapabileceğiniz farklı komutlar yer almaktadır. Biz bu kişiyi engellemek istediğimiz için engelle diyerek işleme devam ediyoruz. Engelle dedikten sonra işlem bu kadar! Karşıdaki kişiyi engellediniz. Siz engeli kaldırana kadar bir daha profilinizi göremez ve size hiçbir şekilde ulaşamaz. Böylece istemediğiniz birinden mesaj gelmesine katlanmak zorunda kalmazsınız.

Instagram DM engelleme sürecinde bireysel olarak birini nasıl engelleyeceğinizi öğrendiniz. Sadece birkaç kişinin mesaj atmasından ve size ulaşmasından rahatsız oluyorsanız bu yöntem diğerine göre çok daha işlevsel olacaktır. Ancak kimseden mesaj gelmesini istemiyorsanız, bu engelleme yöntemiyle başa çıkamazsınız. İkinci yöntemimizi uygulayarak, genel olarak insanların mesaj atmasının önüne geçebilirsiniz.

Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme genel

Sadece sayılı kişiden mesaj gelmesinin önüne geçmek için, hesabı engelleme yöntemi son derece faydalıdır. Ancak hiç kimseden mesaj gelmesini istemiyorsanız tek tek kişileri engellemek zor olur. Hem de engellemeniz durumunda, bu kişiler sizi takip etmez ve engeli kaldırana kadar bir daha sizi göremez. Bu durumda hiç takipçiniz kalmamış olacaktır. Şimdi size ikinci yöntemden bahsedelim. Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme aşama aşama:

Instagram DM kapatma

 • Instagram hesabınıza giriş yapın. Profilinizin olduğu alana girerek sağ üst köşede yer alan üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayın. Burada farklı seçenekler açılacaktır. Çıkan ekranda en alt kısımda görünen ayarlar bölümüne tıklayın. (Dişli çark şekline benzer simge)

Instagram DM kapatma nedir

 • Çıkan ekranda bildirimler alanı yer alıyor. Bildirimler içerisinde ayarlamasını yapabileceğiniz farklı bildirim alanları yer alıyor.

Instagram DM kapatma işlemi

 • Biz bu ekranda ‘’direkt mesaj’’ yazan seçeneğe tıklayarak işleme devam ediyoruz.

Instagram DM kapatma nasıl yapılır

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

 • Direkt mesaja tıkladığınızda mesajlar kısmında iki seçenek vardır. Kapalı ya da açık diyerek gelen mesajları yönetebilirsiniz. Gelen mesajları engellemek istiyorsanız, bu kısımda kapalı seçeneğini seçerek kaydedin. İsterseniz mesaj kısmına ait diğer bildirim ayarlarını da buradan yönetebilirsiniz. İşlem bu kadar.

Gördüğünüz gibi birkaç adım uygulayarak sorunu yok ettiniz. İşlem bu kadar basit. Bundan sonra hiç kimse size mesaj atamayacak. Mesaj atmasını istemeniz durumunda, aynı adımları tekrar uygulayarak kapalı olan ayarı açık olarak değiştirebilirsiniz. Açık olarak değiştirdiğinizde aynı şekilde mesajları almaya devam edersiniz.

Sonuç

Bu yazıda Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engellemenedir, Instagram DM kapatma mesaj gelmesini engelleme nasıl yapılır sorularına detaylı olarak cevap bulduk. Adımlardan bahsettiğimiz için böyle bir isteğiniz olduğunda neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Yazımız bu konuda bilgi almak isteyen kişiler için umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımıza kadar kendinize iyi bakın.

Instagram dm nedir?

Instagram dm yani Direct Message olarak bilinen Instagram mesaj kutusudur. Instagram’da mesajlaşma aracı olarak kullanılmaktadır.

Instagram’da mesaj engeli nasıl yapılır?

Instagram’da mesajları ile sizleri rahatsız etmek isteyen kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Instagram’da mesaj engeli yapmak için sizi rahatsız eden kullanıcının profiline girerek engelleyebilirsiniz.

Instagram dm kapatma nedir?

Instagram dm kapatmak için ilk olarak Ayarlar kısmına girerek Direct Mesajları ayarlarına girerek mesajlar ve mesaj istekleri ayarlarını kapalı yaparak dm kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Güzel yazmışlarda aradığımız çözüm bu değildi.. kişinin profiline geldiğimde sağ üstteki üç noktaya tıkladığımda kısıtla diye bir seçenek var.. işte bu seçenek aradığım çözümdür.. Bunuda ek olarak yazmalıydınız..

 2. Benim Instagrada neden bildirim kısmında direkt mesaj özelliği çıkmıyor? Anında ilet bildirimleri ve E-posta ve SMS bildirimleri çıkıyor. Bir türlü mesaj bölümünü kapatamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba, bildirimleri kapatmak istiyorsanız öncelikli olarak Instagram uygulaması üzerinden ‘ayarlar’ bölümüne girin. Buradan ‘bildirimler’ kısmını seçin. Karşınıza çıkan listeden Direct Mesajları kısmını seçip kapatın.

  1. Merhaba, Instagram hesabınıza girerek Ayarlar > Gizlilik > Mesajlar adımlarını izleyiniz. Karşınıza çıkan ekranda “Yeni Mesaj İsteklerine İzin Ver” seçeneğini kapalı hale getirmeniz durumunda sizleri takip etmeyen kişiler tarafından DM alma probleminiz çözülecektir.