Instagram Dondurma

Instagram Dondurma

Instagram hesap dondurma işlemi ile hesaplarınızı güvenle askıya alabilir daha sonra tekrar Intagram hesap açma işlemi ile açabilirsiniz. İnsanların çok yoğun olarak kullandığı Instagram ve diğer sosyal medya platformları, bazen can sıkıcı olabiliyor. Fotoğraflarınız altına gelen yorumlar, direkt mesaj yolu ile gelen spam mesajlardan rahatsız olabiliyoruz. Böyle durumlarda sosyal medyadan biraz uzaklaşmak hepimize iyi gelebiliyor. Bu yüzden Instagram’da hesabınızı silmek yerine daha mantıklı bir seçim olan Instagram hesap dondurma işlemine bir göz atalım.

Instagram Hesap Dondurma İşlemi

Instagram hesabınızı kapatmak istiyorsanız, tamamen silmek yerine Instagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızı dondurduktan sonra Instagram hesabınız görünmez olacaktır.

instagram hesap dondurma

Hesabımızı dondurmak için Instagram’a bilgisayar üzerinden giriş yapıyoruz. Profil sayfamıza ulaştıktan sonra üst tarafta bulunan “Profil Düzenle” sekmesine tıklıyoruz. Sayfanın en alt kısmında bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklıyoruz.

Açılan sayfada Instagram hesap dondurma işlemini neden yaptığımızı soruyor. Bu bölümden kendinize bir neden seçerek, şifrenizi giriyorsunuz. Alttaki “Hesabı Geçici olarak Kapat” butonuna tıkladığınızda hesabınız dondurulmuş oluyor. Artık siz Instagram’a giriş yapana kadar fotoğraflarınız, beğenileriniz, yorumlarınız gizli kalacak.

Dondurulan Instagram Hesabını Açmak

Instagram hesap dondurma işlemini yukarıda anlattık. Kapatılan hesabınızı tekrar açmak için aslında tek yapmanız gereken kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmek, ancak Instagram hesap dondurma işlemi yaptığınızda, bu işlem 24 saat ile 48 saat içinde gerçekleşmektedir. Yani dondurduğunuz Instagram hesabınıza tekrar ulaşmak için bu süreyi beklemeniz gerekiyor.

Eğer Instagram hesap şifrenizi unuttuysanız, Instagram hesabınızı dondurduğunuz için şifre yenileme veya şifre sıfırlama gibi bir işlem yapamayacaksınız. Bu gibi bir durumda Instagram yetkilileri ile iletişime geçmeniz gerekmekte.

Fotoğraf Yedeği

Instagram hesabınızı dondurduğunuzda fotoğraflarınız herhangi bir şekilde kaybolmuyor, ancak biz yine de tedbiri elden bırakmayıp, daha sonra üzülmemek için fotoğraf yedeklerimizi almalıyız. Bunun için bilgisayarınızın tarayıcısını kullanarak çeşitli web siteleri yardımı ile Instagram fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Diğer bir seçenekte de telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile tek tuşla bütün fotoğraflarınızın yedeğini alabilirsiniz

Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Instagram hesabınızı dondurduğunuz takdirde tarafından hesabınız, siz yeniden aktif hale getirinceye kadar diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecektir. Yapılan aramalarda çıkmayacak, herhangi bir paylaşıma etiketlenemeyeceksiniz.
 • Hesabınızı yeniden aktif hale getirdiğinizde tüm takipçileriniz ve takip ettiğiniz kullanıcılar hesabınızda bıraktığınız gibi olacaktır. Ancak yeniden aktifleşme halinde paylaşılan fotoğraflar ve videolar, yorumlar, beğeniler ve diğer bilgilerin hesabınıza yüklenmesi biraz zaman alabilir.
 • Instagram dondurma işlemi henüz mobil uygulama üzerinden yapılamamaktadır. Bunun için ilk olarak bilgisayarınızı kullanarak Google veya herhangi bir arama motorundan hesabınıza giriş yapmanız gerekir.
 • Giriş yaptıktan sonra profil simgesine tıklayarak profilinizi açmalısınız. Profil sayfanızı açtıktan sonra sayfada bulunan “profili düzenle” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Butona tıkladıktan sonra da en altta bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklayarak Instagram dondurma işlemini başlatabilirsiniz.
 • Eğer “hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıkladıysanız karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır. Yeni sayfada bulunan “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusuna listeden bir yanıt seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra şifrenizi girerek Instagram dondurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Instagram Hesap Dondurma Linki

Instagram hesabınızı kapatmanız için gerekli olan Instagram hesap dondurma linki aşağıda belirtilmiştir. Eğer Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız, Instagram hesap silme yazımızdan yararlanabilirsiniz. 

https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/temporary/

Hesabınızı yeniden aktif hale getirmek isterseniz, Instagram giriş sayfasından hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır. Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram hesap dondurma adresine yönlendirileceksiniz ve bu ekranda aşağıdaki seçenekleri içeren “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusunu cevaplamanız istenecek.

 • Ara vermek istiyorum
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • İkinci bir hesap açtım
 • Gizlilikle ilgili endişeler
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Çok zamanımı alıyor
 • Çok fazla reklam var
 • Başka bir şey

Seçiminizin ardından son olarak tekrar şifrenizi girmeniz istenecek ve “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuyla işlem tamamlanmış olacak. Bunun dışında Instagram hesabınızı komple kaldırmak gibi bir amacınız varsa Instagram Hesap Silme yazımızı okumanızı öneririm.

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak bu kadar kolay. Ancak unutmamanız gereken bir şey var o da hesabınızı tekrar aktif etmek için en az 24 saat beklemeniz gerekmesi. Ayrıca hesabınızı tekrar aktif etmek için bilgisayar kullanamazsınız yani telefondan giriş yapmanız şart.

Avantajları Neler

Instagram her geçen gün biraz daha büyüyen ve sürekli yeni kullanıcı kazanan bir sosyal medya uygulaması haline geldi. Instagram’ın bu yükselişi sadece kullanıcı sayılarında da sınırlı kalmıyor. Bunun yanında Instagram’da sürekli olarak yeni özelliklerle beraber kullanıcılara daha fazla destek vermeye başlıyor. İşte bu özelliklerden bir tanesi de hesap dondurma özelliği. 5 yıllık tarihinde belki de Instagram’ın en çok eleştirilen eksikliklerinden biri olan hesap dondurma geçtiğimiz yaz kullanıma sunulmuştu. Bu yeniliğin ardından da kullanıcıların artık hesaplarını istedikleri gibi dondurup  yeniden kullanıma açabiliyorlar.

Bu şekilde Instagram kullanımı hem daha kontrollü hem de daha güvenli yapılabiliyor. Tabi her seferinde olduğu gibi bu özelliğinde belli başlı kuralları olduğunu söylemek lazım. Bu kuralların ya da belirtilen işleyişin dışına çıkılması Instagram hesabının zarar görmesine neden oluyor. En sık rastlanılan sorun ise dondurulan hesabın geri açılması sonrasında resimlerin kaybolması olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce birçok kez Instagram’a geri bildirim yapılmasına karşın sorun hakkında resmi bir açıklamada bulunmuyor. Sadece Instagram olası sorunlar arasında resimlerin silinmesinden bahsederek sorunu gündeme getiriyor. Bu bağlamda sorunun çözümünü bulmak için her hangi bir bilgi olmadığını da söylemek lazım. Sadece kullanıcıların dondurma işlemi yapmadan önce resimlerini yedeklemelerini ve dondurulan hesabın geri açılması için de en az iki gün beklemelerini önerebiliriz. Böylece yaşanan resim silinme kazalarından en az zararla kurtulmak mümkün. Bunun dışında ise açıklanmış resmi bir yöntem bulunmuyor. Zira Instagram sunucularında paylaşılan resimleri yedeklemiyor.

Geçtiğimiz yaz dönemine kadar Instagram hesap dondurma işlemi yapmamız mümkün değildi. Fakat Temmuz ayında Instagram radikal bir karar aldı ve kullanıcılara artık hesap dondurma yetkisi vermeye başladı. Instagram hesap dondurma işlemi sayesinde kullanıcıların Instagram hesaplarının kapatması yerine bir süre ara vermesi gibi bir seçenekte ortaya çıktı. Henüz yeni yeni duyulan sistemin kullanımı ise oldukça basit. Hesabınız dondurmak isteyen kullanıcıların öncelikle web sürümü üzerinden hesaplarına girmeleri gerekiyor. Ardından profil düzenleye giriş sağ alt kısımda bulunan sekmeye tıklamak gerekiyor. Hesabını geçici bir süre kapat sekmesinden sonra karşınıza gelen kutucuktan nedeninizi seçip hesabınızı dondurabiliyorsunuz.

Instagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

İşte hesap dondurmak artık bu kadar kolaydır. Peki, dondurduğumuz hesabımızı nasıl yeniden açabiliriz? Bunun için bazı şartlar var. Öncelikle kullanıcının hesabı kapandıktan yani dondurulduktan sonra en az bir gün beklemesi gerekiyor. Aksi halde açmak istediğiniz hesap hata veriyor. Ardından direk olarak kullanıcı bilgilerinizi girmeniz hesabınızın yeniden aktif olmasını sağlıyor. Fakat bu noktada da dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Hali hazırda hesabınızın yeniden açılması için mutlaka Instagram’ın kendi uygulamasından giriş yapmanız gerekiyor. Web sürümünden veya herhangi başka bir bağlantıdan giriş yapmanız mümkün değil. Bir kere telefonunuzdan giriş yaptıktan sonra hesabınız aktif hale getiriliyor ve artık istediğiniz yerden giriş yapabiliyorsunuz. Son olarak şifrenizi ve kullanıcı adınızı hesabınızı dondurmadan önce mutlakla not almanızı öneririm. Özellikle uzun süreli dondurma işleminde bu bilgilerin unutulması hesaba ulaşımınızı engelleyebilir.

NOT: İlk olarak hesap dondurma işleminden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Hesap dondurma işlemi öncesinde en çok dikkat etmeniz gereken konu hesabınızın giriş bilgileri. Zira hesabınız dondurulduktan sonra geri açmak için mutlaka hesabınızın kullanıcı adı ver şifresini de girmeniz ve hesabınızı tekrar aktif etmeniz gerekiyor. Eğer bu aşamada kullanıcı adınızı ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız hesabınızı dondurduktan sonra şifre sıfırlama işlemi yapamayacağınızı da belirtelim. Hesabınız pasif konumda olduğu için hesabınıza şifre yenileme bağlantısı da gönderilmeyecektir. Bu nedenle hesap dondurma işleminden önce şifre ve kullanıcı adı bilgilerinizin elinizde olduğundan mutlaka emin olmanız gerekiyor. Bu noktaya dikkat ettikten sonra gelelim sorunun nasıl çözüleceğine.

Instagram’da Dondurulan hesabı Tekrar Nasıl Açabiliriz?

 • Hesap dondurma sonrasında sorun yaşamamak için mutlaka hesabınızı dondururken de her adımı doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Hesap dondurma bağlantısına tıkladığımızda bizden istenen bilgileri de verilen alana girip dondurma işlemini de yapmanız gerekiyor.
 • Hesabınızı geri açmak istediğinizde ise sorun yaşamamak için öncelikle Instagram web sürüm üzerinden değil Instagram’ın uygulaması üzerinden yani akıllı telefonunuz üzerinden Instagram’a giriş yapmanız gerekiyor. Instagram hesabınıza giriş yapmak için daha önce not aldığınız daha doğrusu kullandığınız şifre ve kullanıcı adınız ile giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza bir kez uygulama üzerinden giriş yaptığınızda otomatik olarak hesabınız yeniden aktif hale geliyor. Bunun için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok.
 • Fakat siz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğinizde “kullanıcı adı veya şifre hatalı” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsanız bu durumda hesabınızda doğru bir şekilde açılamıyor demektir. Yaşanan bu sorunun nedeni aslında genelde Instagram hesabının dondurulmasından kısa süre sonra hesabın yeniden açılması durumunda karşılaşılan bir sorun. Bu tip sorun ile karşılaşmamak için hesabınızı dondurduktan hemen sonra değil hesabınızı dondurduktan 1-2 gün sonra hesabınızı yeniden açma istediğinde bulunmanız gerekiyor. Hatta Instagram’ın bu konuda kullanıcılara 3 gün gibi bir süre önerdiğini de belirtelim.
 • Dondurulmuş hesabınızı yeniden açmak istediğinizde bu süreye mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer belirtilen süre sonunda yeniden hesabın açılmasını istediğinizde aynı hata ile karşılaşırsanız bu durumda da farklı bir yola daha başvurmanız gerekiyor.
Hala Düzelmez İse Yapmanız Gerekenler

Bu süre boyunca hesabınız yine açılmazsa eğer yapmanız gereken Instagram’a konu hakkında destek formu göndermek. Bu şekilde hesabınızda ne gibi bir sorun olduğunu da görebilir hatta sorunun çözümü konusunda da en iyi desteği alabilirsiniz. Instagram üzerinden dondurulmuş hesabın yeniden açılmaması hakkında destek almak için ise “https://help.instagram.com/” sayfasında yer alan formu doldurup doğrudan Instagram’a başvurmanız gerekiyor. Bu aşamada sizden hesap bilgilerinizin istendiğini de bir kez daha belirtelim. Zira Instagram bu bilgilerle beraber sizin hesabınızı doğruluyor ve istediğiniz işlemi gerçekleştiriyor. Bu nedenle mutlaka forma giriş bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/instagram-begeni-satin-al

Instagram Hesap Dondurma Nedir?

Instagram hesap dondurma seçeneği, bir süre instagram kullanmak istemeyen ancak bilgilerini kaybetmeden hesabını kapatmak isteyen kullanıcılar içindir. Hesap dondurursanız belli bir süre için içerikleriniz silinmeden hesabınız kapanmış olur.

Instagram Hesap Dondurma Süresi Sınırlı Mıdır?

Instagram hesabınızı dondurduktan sonra geri açmak için herhangi bir süre sınırı bulunmaz. İstediğiniz her an tekrar geri dönebilir ve hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Instagram Hesap Dondurursam Fotoğraflarım Silinir Mi?

Instagram hesap dondurma yapmanız durumunda, profilinizde ki içerikleriniz,paylaşımlarınız ve fotoğraflarınız herhangi bir şekilde silinmez. Takipçileriniz de olduğu gibi kalacaktır.

Instagram Kalıcı Hesap Silme ile Dondurma İşleminin Farkı Ne?

Instagram kalıcı hesap silme işlemi ile hesabınız 30 gün içinde tamamen silinmektedir. Dondurma işlemi ise hesabınızı geçici olarak kapatma işlemidir.

Instagram Dondurma İşlemi Sonrası Fotoğraflarım Silinir mi?

Instagram’da bu gibi işlemlerde bazı zamanlarda fotoğrafların silinme riski olmaktadır. Fakat normal şartlarda hesabınızı dondurduğunuzda fotoğrafların silinmemesi gerekmektedir.

Instagram Dondurma İşlemi Sonrası Takipçileri Gözükmedi?

Instagram dondurma işlemi sonrasında hesabınızın bazı özelliklerinin kısıtlanması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Takip ettikleriniz ve takipçilerinizin gözükmemesi sorunu anlık sorunlardır, kısa süre içerisinde düzelmektedir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 53 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

87 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hesap dondurma işlemini yaptım ve 1 hafta sonra açmak istediğimde şifre hatalı diye uyarı alıyordum. Şifre değiştirme işlemini yaptıktan sonra giriş yapabildim dikkat etmek lazım

 2. Instagram hesap dondurma işleminde tek sorun yaşayan benmiyim neden hata veriyor. Dün gece güncelleme gelmişti ondan kaynaklı olabilirmi acaba

 3. Selamlar evet dün geceki bakımdan sonra uygulamada sorunlar oluşmaya başladı. Hesap dondurmada bir tek sen sorun yaşamıyorsun forumlardada konu açtılar. yeni güncellemede çözülür diyorlar.

 4. Blog yazılarınızı takip ediyorum bilgilendirici içerikler paylaşıyorsunuz. Hesabımı 2 aylığına dondurdum şimdi geri açarken hata verdi. Desteğe yazdım umarım çözülür sorunum

 5. Hesap dondurma gibi kolay bir işlem için bile 100lerce soru gelmiş ne desek boş ya keşke hesap açarken zeka testi yapılsa…

 6. Takipçi satın almıştım sizden çok memnun kaldım herhangi bir düşme olmadı tekrar alacam. Hesap dondurma konunuz açıklayıcı ve güzel olmuş teşekkürler

 7. Instagram hesabıma girerken sorun yaşıyordum sonradan aklıma geldi hesabımı dondurduğum tekrar açtım şimdi yazı için teşekkürler

 8. Hesap dondurma işleminin bukadar zor olacağını bilmiyorum. Konu için teşekkürler bir süre hesabım kapalı kalsın

 9. Benim instagram hesabım bir sürü insan beğeniyor eklentileri falan kaldırdım da şimdi o beğenileeri toplu silebileceğimiz bi uyg vs bir şey var mı?

 10. Her ne kadar hesabımı dondurmak istemesemde çok fazla rahatsız edenler var sürekli spam mesajları yok hesabınız ele geçirildi yok suna tıkla silemedim hesabımı dondurdum bende yenı hesap açıyorum

 11. Instagram hesabımı açalı baya zaman geçti pek kullanmıyorum nasıl kapatacam diye düşünüyordum konunuza denk geldim yazı için teşekkürler

 12. Ezginin yorumuna katılıyor hesap silme işlemi ne kadar sıkıntılı ise dondurma işlemindede sıkıntı oluyor destek yardımcı olmuyor.

 13. Detaylı Instagram hesap dondurma işlemini anlattığınız için teşekkürler. Hesabımı yakın bir zamanda dondurdum ve tekrar açmak istediğimde üyelik bilgileri hatalı diye bir mesaj aldım. destek ile iletişime geçtim ama pek yardımcı olmadılar.

 14. Instagram hesabımı dondurduktan sonra ne kadar süre sonra açabiliyoruz ve hesabım dondurulduğunda kişiler benim profilimi göremezler sanırım.

 15. Dondurma diyince aklıma cidden dondurma geldi neyse, hesap dondurma işlemi sırasında dikkat edin hesabınızı kapatmayın ben bi kere o hataya düştüm.

 16. Instagram iyi güzel hoşsunda şu mesajlar dm kısmını artık bi düzelt ya hala ilkel ilkel yukarı çıkıyoruz konuşma içerisinde kelime arıyoruz.

 17. Instagram hesap dondurma işlemine gelince uygulama donuyordu ve kapanıyordu. Silip tekrar yükledim ve makalenizdeki gibi tekrar denedim bu sefer başardım.

 18. Selam aslında hesabımı dondurmak istemiyorum ama çok fazla rahatsız edenvar bir süre hesabım kapalı kalmalı berki yeni bir hesapta açabilirim. Konu gayet güzel ve akıcı teşekkürler.

 19. Instagram yeni güncellemesi ile birlikte bir çok özellik getirdi. En son dondurma talebi oluşturanlarda sorun vardı. düzelmiş ise hesabımı bir süre kapalı tutmam gerekiyor.

 20. Sitenizden takpçi satın almıştım çok memnun kaldım. Blog sayfanızıda her gün takip ediyorum güzel içerikler paylaşıyorsunuz 🙂

 21. Instagramda hesap dondurma işlemini yaptıktan sonra açmasının zor olduğunu duydum. Acaba ne kadar süre sonra tekrar açılır hesabım beklemedeyim.

 22. Hesabımı dondurmamın üzerinden 1 ay geçti ama şimdi açamıyorum şifre yanlış ve kullanici adı bulunamadı diyordu şifre sıfırlama işlemi düzeltebildim.

 23. Blog yazılarınızı her gün takip ediyorum bilgilendirici ve öğretici yazılar paylaşıyorsunuz. Kalitenizden ödün vermeden devam ediyorsunuz. Yazılar için teşekkürler 😉

 24. hesabımı kapattım fakat instagrama girdiğimde profillerde hala duruyor ve kaldıramıyorum ordan hesaba tıklayınca giriş yapılamadı diyor…

 25. İyi günler bir şey sormak istiyorum benim instagram hesabım iki telefondan da açık durumda ben hesabımı kapattım herhengi bir instagram hesabında ismim görünmüyor fakat diğer telefonda hesabımdan çıkış yapılmamış ve hala benim instagramımdan bildirim gidiyor neden acaba bunu nasıl çözebilirim ?

  1. Merhaba, hesabın koşullarımızı ihlal etti hatasıyla mı karşılaşıyorsunuz? eğer aksini düşünüyorsanız giriş yapmayı deneyin ve gelen uyarıya itiraz ederek gerekli işlemleri takip edin.

  1. Merhaba, Instagram hesabınızı yanlışlıkla kapattıysanız en geç 30 gün içerisinde Instagram destek merkezi ile iletişime geçiniz ve hesap kurtarma talebinde bulununuz.

   1. Merhaba Instagramımı dondurdum ve benden bir sebep istedi bende fazla zaman harcıyorum işaretledim ama şimdi giriş yapamıyorum hesap bulunamadı diyor ne yapmam gerek

 26. Arkadaşım hesabını dondurdu. Fakat ben bunu bilmiyordum ve bir çok msj gönderdim. Msjlar ona ulaşır mı?
  Msj gönderdiğimde ona bildirim gider mi?
  Hesabını aktif hale getirdiğinde msjlar kayıtlı kalıp ona ulaşır mı?
  Teşekkür ederim.