Instagram Durduruldu Hatası ve Çözümü

Instagram Durduruldu Hatası ve Çözümü

Instagram durduruldu hatası, hemen hemen her kullanıcının karşılaştığı bir durumdur. Bu sorunun kaynağı birçok faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Hatanın nedeni sistemsel problemlerden ileri gelmektedir. O yüzden Instagram hesabınızla alakalı bir problem olduğunu düşünmeyin. Dünyanın en çok kullanılan sosyal plaformlarından biri olsa da bu gibi çalışma problemleri olması olağan bir durumdur. Instgram’ın çalışmasını kısıtlayan bu hatanın çözümü de oldukça kolaydır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hatanın kaynaklarından ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Instagram Durduruldu Hatası Neden Oluşur?

Instagram durduruldu sorunu 2022 yılında da kullanıcıların en çok şikayetçi olduğu problemlerden biri olmuştur. Bu hatanın temelde iki tane nedeni vardır;

 1. Telefonun önbelleğinin yetersiz olması: Her gün açığa çıkan ya da geliştirilen belki yüzlerce belki de binlerce uygulama vardır. Bu uygulamalar her kullanıcı için ilgi çekicidir. Telefonun arka planında önbelleği zorlayacak düzeyde fazla uygulamanın yer alması Instagram’ın çalışma hızını ve performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Instagram durduruldu hatasının açığa çıkmasına yol açacaktır.
 2. Instagram güncellemesi: Uygulamaların geliştirilmesi, değiştirilmesi ya da mevcut hataların giderilmesi gibi sebeplerden dolayı belli periyotlarda geliştiriciler tarafından güncellemeler getirilmektedir. Instagram’a güncelleme geldiğinde güncellememeniz durumunda çalışmasında çeşitli aksaklıklar meydana gelecektir.

Instagram Durduruldu Hatası ve Çözümü Nedir?

Instagram durduruldu hatası ve çözümü nedir, sorusu bu hata ile karşı karşıya gelmiş birçok kullanıcının cevabını merak etmektedir. Size anlatacağımız adımları sırasıyla uyguladığınız taktirde bu sorunu kolayca çözümlemiş olacaksınız. İlk etapta yapmanız gereken şey hatanın kaynağını araştırmaktır. Mevcut iki temele iki adet çözüm önerisinde bulunacağız.

instagram durduruldu

Sorunun kaynağı önbelleğin yeterli olmasıysa;

 • Hatayı aldığınız anda Instagram’ı kapatın
 • Önbelleği temizlemek adına arkaplanda açmış olduğunuz uygulamaları silin. Eğer cihazının Iphone ise bu işlemi peşi sıra home tuşuna basıp ardından uygulamaları yukarıya sürükleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Android bir cihazınız var ise de geri tuşuna basarak bunu sağlayabilirsiniz.
 • Arkaplandaki uygulamaları kapatma konusunda bir problem yaşadıysanız telefonu tamamen kapatmanızı tavsiye edebiliriz.
 • Instagram’ı tekrar açıp hatanın hala var olup olmadığını bakabilirsiniz.

Sorunun kaynağı güncelleme ise;

 • Hatayı aldığınız taktirde Instagram’ı kapatın.
 • Sorunu çözmek adına Instagram’ın güncel vaziyette olup olmadığını kontrol edin. Eğer cihazınız Iphone ise anasayfanızdan “App Store’a” , cihazınız Android işletim sistemine sahipse de “Google Play Store’a” erişim sağlayınız. Güncellemeleri kontrol ediniz, Instagram güncellenmediyse sağlıklı bir internet bağlantısı ile uygulamayı güncel duruma getiriniz.
 • Güncellemenin ardından telefonu açıp kapatabilirsiniz, bu seçenek tamamen opsiyoneldir.
 • Instagram’ı tekrar açıp hatanın hala var olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bu yazımızda Instagram durduruldu hatası nedir, neden oluşur ve çözümü nedir gibi sorulara cevap verdik. Bunun gibi birçok sorun ile ilgili başlığa sitemiz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Instagram durduruldu hatası hesaptan kaynaklanabilir mi?

Instagram durduruldu hatası hesaptan ziyade sistemsel gelişen bir hatadır. Sorunu cihazınızda ya da uygulamada aramanız daha mantıklı olacaktır.

Instagram durduruldu hatasının meydana gelmemesi için neler yapılabilir?

Instagram uygulamasını kullanırken önbelleği her zaman temiz tutmalısınız. Arkaplanda çalışan başka bir uygulama yer almamalı. Bunun haricinde de Instagram’ın güncellemelerini aksatmamanız sizi bu sorundan uzak tutacaktır.

Instagram Duraklatıldı hatası için telefonu kapatıp açmak işe yarar mı?

Eğer sorun önbelleğin yetersiz olması ise telefonu kapatmanızla birlikte arkaplandaki uygulamaları da kapatacağınızdan işe yarar. Fakat sorun güncelleme ile ilgili ise işe yaramayacaktır.

Instagram durduruldu hatasi nasil giderilir?

Arka Planda kullanılan programları kapatmayı deneyiniz. Yetersiz ram yüzünden telefonunuz instagram uygulamasına yeteri kadar bellek ayıramıyor olabilir.

WhatsApp durduruldu hatası nasıl çözülür?

WhatsApp durduruldu.” hatasının çözümü için telefonunuzda Ayarlar > Uygulamalar > WhatsApp’a gidin ve Önbelleği Temizle’ye dokunun.

Durdurulan uygulama nasıl açılır?

Google Play Store’u açın. Soldaki menüden Uygulamalar ve oyunlar seçeneğine giriyoruz. Bozuk uygulamayı bulup kaldırıyoruz. Daha sonra da yeniden yüklüyoruz.

TikTok Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 55 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Lütfen yardım edin instagram hesabıma giriş yapamiyorum e posta adresim silindi kurtaramıyorum kod e postaya gönderiliyor kodu alamiyorum lutfen yardım edin saygılar

 2. Mesajlara girdiğimde sıkıntı yok ama birisine mesaj yazmak için tıkladığımda yüklenme işareti çıkıp durduruldu diyor. Lütfen yardımcı olun

 3. Instagram Durduruldu Hatası ve Çözümü hakkında çok detaylı bir yazı yazmışsınız. Bu konuda çok problemler yaşıyordum. Çok teşekkürler..