instagramın-en-popüler-hashtagleri

Instagram’ın En Popüler Hashtagleri Hangileri ?

Geçen Yıl İçin Instagram’ın En Popüler Hashtagleri

Instagram’ın popüler hashtagleri, sosyal medya uygulaması Instagram’ın fotoğraf ve video gönderilerinin altında bulunan yazı yazma bölümünde kullanılan etiketlerdir. Bu etiketler fotoğrafların konusuna göre daha kolay bulunmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabiliyor.

Bu etiketler ya da hashtagler fotoğraftan fotoğrafa kişisel amaçlar için istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Instagram’ın popüler hashtagleri bildiğiniz gibi yıldan yıla değişiklik gösterebiliyor. Bu yazımızda sizlere geçtiğimiz yılın en popüler etiketlerini hatırlatacağız ve yeni etiketlere nerelerde ihtiyaç duyuluyor bu konuyu tartışmaya açacağız.

Instagram Bugüne Nasıl Geldi ?

instagramın-en-popüler-hashtagleri

Instagram bildiğiniz gibi en çok sevilen sosyal medya uygulamalarından biri. Geçtiğimiz yaklaşık olarak 800 milyon kullanıcı sayısına ulaşan uygulama, sosyal medya alanında yeni bir çağ başlattı. Yeni başlayan bu çağın genç prensleri Snapchat ve Instagram yaşlı kralı ise Facebook olarak anlatılabilir.

Facebook’un dünya genelinde yayılmasının en büyük nedenlerinden biri fotoğraf paylaşma ve paylaşılan bu fotoğrafları beğenme özelliklerine sahip olmasıydı. Diğer bir değişle insanlar kendi fotoğraflarını arkadaşlarıyla paylaşabildikleri ve bunları beğenebildikleri bir sosyal medya uygulamasına aşırı derecede sahip çıktı. Daha sonra zamanla bu sahip çıkış ve ilgi Twitter ile paylaşılmaya başlandı.

Twitter, Facebook ve Instagram

instagram-hashtagleri

Twitter’ın sosyal medyaya getirdiği mikro blog, düşünceni 140 karakterle anlat mottosu, sosyal medya kullanıcıları tarafından Facebook kadar olmasa da güçlü bir şekilde benimsendi.

Bu ikili arasında süren rekabet 2010 yılında Instagram’ın piyasaya dahil olması ile birlikte sarsılmaya başladı. Bu rekabet ortamından faydalanmak isteyen Facebook büyük bir hamle yaparak Instagram’ı 2012 yılının Nisan’ında tam 1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Daha önce bilgisayar ve yazılım pazarından böylesi büyük bir alım yapılmamıştı. Bu alımla birlikte Facebook ve Instagram kol kola girmiş oldu.

Ancak burada bir konudan bahsetmeyi unuttuk o da Twitter’ın sosyal medya alanına getirdiği “hashtag” yani etiket yeniliği. Instagram kuruluş aşamasında fotoğraf paylaşımının yanı sıra bir de fotoğraf beğenisi ve hashtag paylaşımı özelliklerine de sahipti. Bu özelliklerin hiçbiri Instagram’a özgü değildi Instagram bu özellikleri diğer sosyal medya mecralarından kopyalayarak kendi sistemine adapte etmişti.

En Popüler Instagram Hashtagleri ?

instagram-popüler-hashtagleri

Dünya üzerinde milyonlarca insanın Instagram kullandığından bahsetmiştik. Bu insanların Instagram’da yalnızca bir tek ortak noktası var o da ortak etiketler paylaşmak.

Geçtiğimiz yılın en çok kullanılan etiketlerini sıralayacağımız bu yazıda öncelik tabi ki “throwback thursday” etiketinde. Bu etiketin manası perşembeye bir hatıra bırak olarak çevrilebilir. Instagram kullananlar bu etiketi kısaca #tbt olarak yazmaktadırlar.

Bu etiket 2003 yılında Amerikalı bir sözlük tarafından ortaya çıkarılmış. Yani bırakın Instagram’ı bütün sosyal medya ortada yokken tbt etiketi tanımlanmış bile. O zaman ki anlamı da eskiye dönüş olarak sözlükte yer alıyor, şimdiki anlamından çok da farklı değil. Bu etiket uzun yıllardır Instagram’da açık ara en çok kullanılan etiket olarak yer alıyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram’da Kullanıcıları Korkutan Gelişme

Diğer bir en çok kullanılan Instagram etiketi ise tb yani sadece throwback anlamına geliyor. Bu etikette Perşembe günü dışında eski bir fotoğraf paylaşacağınız zaman kullanılan bir etiket.

Yaz Aylarında En Çok Kullanılan Instagram Etiketleri

Yazın herkes tatile gittiğinde Instagram adeta cıvıl cıvıl oluyor. Deniz kenarından, yaylalara ve yurt dışındaki tatil cennetlerine kadar birçok fotoğraf kullanıcıların profilinde yer alıyor. Bu fotoğrafların birçoğu da benzer yaz etiketleriyle bezendiriliyor ki daha fazla kişiye ulaşsın ve daha fazla beğeni alsın.

Yazın en çok kullanılan etiket hiç şüphesiz #summer etiketi. Bu etiketin Türkçesi yaz demek ancak gerek yabancı Instagram kullanıcıları gerekse Türk Instagram kullanıcıları yalnızca İngilizce dilinde etiketleri gönderileri ile birlikte paylaşıyorlar. Diğer bir yaz etiketleri ise #sun #beach #beachball #sea #sunset gibi etiketlerdir.

Instagram’da takipçi kazanmak için birçok yöntem bulunuyor. Uygulanacak bu yöntemler arasında en popüler olanı ise doğru ve yeterli etiket kullanımı. Son günlerde büyük önem kazanmaya başlayan etiket kullanımının takipçi kazanma noktasında büyük bir katısının olduğunu tartışmak bile gerekmiyor. Tabi etiket kullanımını da yaparken belli kurallara dikkat etmek gerekiyor. Bu kurallara dikkat etmek hem daha düzenli bir hesaba kavuşmayı hem de çok daha fazla takipçi kazanmanızı sağlıyor. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken şey ise kullandığınız etiketlerin ne kadar popüler olduğu. Eğer yeterli oranda ilgi çekmeyen etiketler kullanıyorsanız tüm çabalarınıza rağmen istediğiniz takipçi rakamlarına ulaşamayabilirsiniz.

Bu bağlamda mutlaka popüler olan etiketleri bilmek gerekiyor. 2015 yılı için en popüler etiketlerden örnekler verelim. Instagram hakkında yapılan paylaşımlarda en ünlü olmuş hashtaglar “#instagram #instagrammers #igers #TagsForLikes #instalove #instamood #instagood #like #follow #comment #shoutout #photography #iphoneography #androidography #filter #filters #hipster #contests #photo #ig #igaddict #TFLers #photooftheday #blogmuratarik#picoftheday #bestoftheday #instadaily #instafamous #popularpage #popular” şeklinde sıralanıyor. Bunun dışında daha birçok alanda popüler hashtagleri bulmak mümkün. Hatta Instagram’ın bu konu hakkında çalışmalarının da olduğu söyleniyor. Yapılacak olan çalışmalarda Instagram üzerinden de popüler etiketlerin kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor. Tüm bu etiketleri kullanarak paylaşım yapmanın ise büyük bir faydası olduğunu söylemek lazım. Zira 300 milyon kullanıcı gibi dev bir kitlenin hemen her gün bu etiketlere giriş yaptığını söyleyebiliriz.

 

Instagram’ın En Popüler Hashtagleri Hangileri ?
4.4 (88.98%) 421 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Konum Ekleme Nasıl Yapılır ? - Resimli Anlatım başlıklı makalemizde instagram konum ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir