Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınıza erişmesini istemediğiniz birini engelleme imkânınız vardır. Bir hesabın size erişimini engellediğinizde o hesabın sahibi böylece sizin profilinizi görüntüleyemez ve sizinle Instagram üzerinden iletişime geçemez. Ancak bazı durumlarda engellediğiniz hesabın engelini kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda izlenilmesi gereken yol çok kolaydır fakat bazı durumlarda engellediğiniz bir kişinin hesabının arama çubuğunda çıkmadığını görebilirsiniz. Engellediğiniz kişi sizin profilinizi göremediği gibi siz de o kişinin profilini göremediğinizden kaynaklanan bir durumdur. Bu durumla karşı karşıya gelen pek çok kişi de “Instagram kişi engelini kaldıramıyorum. Instagram engel kaldırma nasıl yapılır?” konusunu araştırmaktadır.

Instagram’ın engel kaldırma konusunda eksikleri bulunmaktadır ve gelişmiş bir destek ağlarının bulunduğu da söylenemez. Bir profilin engelini kaldırmak için öncelikle o kişinin profilini bulmanız gerekmektedir eğer engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi bulamazsanız izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Instagram Uygulamasından Kişi Engeli Kaldırma

Instagram mobil uygulamasından engellediğiniz profilin ismini yazdıktan sonra profilini arama ekranında görmeye devam ediyorsunuz. Arama ekranından profile tıklayarak önünüze çıkan Engellemeyi Kaldır seçeneğine tıklaynız ve engeli kaldırınız.

Instagram Engeli Kaldırma

Instagram Kişi Engelini Kaldıramıyorum Ne Yapmalıyım?

Instagram’da engel kaldırma işlemini şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

 • Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için Instagramın uygulamasını kullanmayacağız ve farklı bir yöntem üzerinden engelleme işlemini kolayca iptal edeceğiz.
 • Engelleme işleminin kaldırılması için cihazınızın tarayıcısına girmelisiniz ayrıca kullandığınız tarayıcı telefonunuza göre değişiklik gösterebilir. Google, Safari ya da Explorer olabilir.
 • Daha sonra engellenen kişinin kullanıcı adını Instagram uzantısının sonuna eklemeniz gerekiyor. Örnek olarak, https://instagram.com/engellenenkişininkullanıcıadı şeklinde bir uzantı halinde yazmalı ve bu adrese gitmelisiniz.
 • Bu işlemin ardından, kişinin profili tarayıcınızda açıkken Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız, böylece hesabınız tarayıcınız üzerinden kullanılabilir duruma gelecektir.
 • Engellemesini kaldırmak istediğiniz kişinin profilinde, sağ üst köşede alt alta sıralanmış üç noktayı göreceksiniz. Bu üç nokta kişinin profilinde yapılabilecek seçenekleri karşınıza çıkaracaktır. Şikayet etmek ve profili paylaşmak gibi çeşitli özellikler bulunur ayrıca ‘Engellemeyi Kaldır’ seçeneği ile engeli kaldırabilirsiniz.
 • Bütün bu işlemlerden sonra engelini kaldırdığınız kişiyi arama çubuğunda bulabilirsiniz ayrıca hesabı takip etme seçeneğine de sahip olursunuz.
instagram engel kaldirma

Instagram Karşılıklı Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’da engellenen kişinin engelini kaldırma sorununun yaşanma nedenlerinden bazıları şunlardır. İşlemin askıda kalması veya uygulamada mevcut olan aksaklıklar olması. Bunun nedeni, sosyal ağ için yetersiz olan destek hizmeti böyle sorunlara yol açabiliyor.

Instagram’da engellediğiniz kişi de sizi engellemiş olabilir. Instagram engel kaldırma kullanıcı bulunamadı hatasından dolayı birbirinize erişiminiz yok demektir. Hesapların karşılıklı engel kaldırma işlemlerinin gerçekleşmesi için bazı önerilerimiz var. Aşağıdaki adımlar sayesinde Instagram’da karşılıklı olarak birbirinizin engelini kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için, Instagram takipten çıkanları görme ve engel kaldırma uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz.

Cleaner for Instagram Uygulaması
 • Telefonun uygulama indirme hizmetinizi açın ve Cleaner for Instagram isimli uygulamayı aratarak indirin. Bu uygulamaya Android için Google Play üzerinden erişim imkanı bulunmaktadır. iPhone’da ise buna benzer bir uygulama kullanılmaktadır.
Instagram Engeli Kaldırma Uygulaması
 • Uygulamayı açtıktan sonra ve “Settings” bölümüne gidin. Bu bölümde “Blocked users” başlığında engellediğiniz bütün hesapları göreceksiniz.
 • Engellediğiniz herhangi birinin adına tıkladığınızda aşağıda bir şimşek işareti çıkacak.
 • Şimşek işaretine tıkladıktan sonra “Unblock” seçeneği ile engel kaldırma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

API Aracılığı ile Engel Kaldırmak

Instagram 2018 yılından beri API kullanımı iznini kişisel hesaplara vermiyor. Bu yüzden API vasıtası ile engel kaldırmak artık kişisel hesaplar için uygulanabilir değil. Diğer yöntemlere başvurabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı olan Instagram, artık kazanç kapısı da olduğu için gönderilerine ekstra özen gösteriliyor. Çeşitli gönderi seç...

Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme
Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme

Sosyal medya, insanların hayatının merkezinde yer almaya her geçen gün devam etmektedir. Instagram sosyal medya platformları arasında yer alan en popü...

İnstagram beğeni engeli kaldırma yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’ın algoritmasına göre, engellediğiniz hesabın size erişimi kısıtlanır ayrıca siz de o hesabı arama çubuğunda aradığınızda bulamazsınız.

Instagram üzerinden engellediğiniz birinin engelini kaldırdığınızda, hesabın tekrar size erişebilmesine izin vermiş olursunuz. Profilinize girip erişebildiğini görmesi halinde engelinin kaldırıldığını anlayacaktır, fakat engeli kaldırdığınıza dair bildirim gitmez.

Engellediğiniz hesabın engelini kaldırdınız ayrıca o da sizi engellememişse tekrar takip edebilirsiniz.

Çağatay Özgün

Yazılar: 31

Ben Çağatay Özgün, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 2 buçuk yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve pazarlama uzmanlık alanım. Dijital ortamda birçok konuda kaliteli ... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 42 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Ali dogan
  Ali dogan

  Merhaba
  Küçük bir isletmem var.musterim paylaşım yapıp konumda bizi etiketlemek istiyor ama konumda görünmüyordu.google haritada varız.bu sorunu nasıl çözeriz.
  Teşekkür ederim simdiden

 2. mihriban
  mihriban

  merhaba ben instgrama giriş yapamıyorum sürekli hata veriyor eposta şifre yenilenmiyor ve numaramda kod gelmiyor yardımcı olurmusunuz

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , hesabınızın bağlı olduğu mail adresinizi hatırlıyor musunuz?