İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınıza erişmesini istemediğiniz birini engelleme imkânınız vardır. Bir hesabın size erişimini engellediğinizde o hesabın sahibi böylece sizin profilinizi görüntüleyemez ve sizinle Instagram üzerinden iletişime geçemez. Ancak bazı durumlarda engellediğiniz hesabın engelini kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda izlenilmesi gereken yol çok kolaydır fakat bazı durumlarda engellediğiniz bir kişinin hesabının arama çubuğunda çıkmadığını görebilirsiniz. Engellediğiniz kişi sizin profilinizi göremediği gibi siz de o kişinin profilini göremediğinizden kaynaklanan bir durumdur. Bu durumla karşı karşıya gelen pek çok kişi de “Instagram kişi engelini kaldıramıyorum. Instagram engel kaldırma yöntemi” konusunu araştırıyor.

Instagram’ın engel kaldırma konusunda eksikleri bulunmaktadır ve gelişmiş bir destek ağlarının bulunduğu da söylenemez. Bir profilin engelini kaldırmak için öncelikle o kişinin profilini bulmanız gerekmektedir eğer engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi bulamazsanız izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Instagram Uygulamasından Kişi Engeli Kaldırma

Instagram mobil uygulamasından engellediğiniz profilin ismini yazdıktan sonra profilini arama ekranında görmeye devam ediyorsunuz. Arama ekranından profile tıklayarak önünüze çıkan Engellemeyi Kaldır seçeneğine tıklaynız ve engeli kaldırınız.

Instagram Engeli Kaldırma

Instagram Kişi Engelini Kaldıramıyorum Ne Yapmalıyım?

Instagram’da engel kaldırma işlemini şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

 • Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için Instagram uygulamasını kullanmayacağız ve farklı bir yöntem üzerinden engelleme işlemini kolayca iptal edeceğiz.
 • Engeli kaldırmak için cihazınızın tarayıcısına girmelisiniz. Ayrıca telefon markanıza göre farklı tarayıcı kullanabilirsiniz. Google, Safari ya da Explorer tarayıcılarından birini kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra engellenen kişinin kullanıcı adını Instagram uzantısının sonuna eklemeniz gerekiyor. Örnek olarak, https://instagram.com/engellenenkişininkullanıcıadı şeklinde bir uzantı halinde yazmalı ve bu adrese gitmelisiniz.
 • Bu işlemin ardından, kişinin profili tarayıcınızda açıkken Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız, böylece hesabınız tarayıcınız üzerinden kullanılabilir duruma gelecektir.
 • Engelini kaldırmak istediğiniz kişinin profilinde, sağ üst köşede alt alta sıralanmış üç nokta göreceksiniz. Bu üç nokta kişinin profilinde yapabileceğiniz seçenekleri karşınıza çıkaracaktır. Şikayet etmek ve profili paylaşmak gibi çeşitli özellikleri burada bulabilirsiniz. Ayrıca ‘Engellemeyi Kaldır’ seçeneği ile engeli kaldırabilirsiniz.
 • Bütün bu işlemlerden sonra engelini kaldırdığınız kişiyi arama çubuğunda bulabilirsiniz ayrıca hesabı takip etme seçeneğine de sahip olursunuz.
instagram engel kaldirma

Instagram Karşılıklı Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’da engellenen kişinin engelini kaldırma sorununun yaşanma nedenlerinden bazıları şunlardır. İşlemin askıda kalması veya uygulamada mevcut olan aksaklıklar olması. Bunun nedeni, sosyal ağ için yetersiz olan destek hizmeti böyle sorunlara yol açabiliyor.

Instagram’da engellediğiniz kişi de sizi engellemiş olabilir. Instagram engel kaldırma kullanıcı bulunamadı hatasından dolayı birbirinize erişiminiz yok demektir. Hesapların karşılıklı engel kaldırma işlemlerinin gerçekleşmesi için bazı önerilerimiz var. Aşağıdaki adımlar sayesinde Instagram’da karşılıklı olarak birbirinizin engelini kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bu işlem için, Instagram takipten çıkanları görme ve engel kaldırma uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz.

Cleaner for Instagram Uygulaması
 • Telefonun uygulama indirme hizmetinizi açın ve Cleaner for Instagram isimli uygulamayı aratarak indirin. Bu uygulamaya Android için Google Play üzerinden erişim imkanı bulunmaktadır. iPhone’da ise buna benzer bir uygulama kullanılmaktadır.
Instagram Engeli Kaldırma Uygulaması
 • Uygulamayı açtıktan sonra ve “Settings” bölümüne gidin. Bu bölümde “Blocked users” başlığında engellediğiniz bütün hesapları göreceksiniz.
 • Engellediğiniz herhangi birinin adına tıkladığınızda aşağıda bir şimşek işareti çıkacak.
 • Şimşek işaretine tıkladıktan sonra “Unblock” seçeneği ile engel kaldırma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

İnstagram beğeni engeli nasıl kaldırılır yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Instagram Yorum Engeli Kaldırma

Instagram tarafından hesabınıza gelebilecek kısıtlamalardan biri yorum engelidir. Yorum engeli kullanıcıların başına sık sık gelen ve genellikle kısa sürede kalkan bir engeldir. Ancak uzun süreli olarak da engel yiyebilirsiniz. Peki bu engel neden olur ve nasıl kalkar? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız sizin için cevaplarını derledik. Neden Instagram yorum engeli yiyebileceğiniz ve bunu nasıl kaldırabileceğinizi öğrenmek için makalenin devamını dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle Instagram yorum engelinin ne olduğuna bakalım.

Instagram yorum engeli

Instagram Yorum Engeli Nedir

Yorum engeli, Instagram tarafından yorum yapmanıza gelebilecek kısıtlama olarak özetlenebilir. Instagram özellikle bir gönderiye, bir kişi tarafından spam sayılabilecek kadar çok ve sık yorum atılması sebebiyle o kişiye yorum kısıtlaması getirebilir. Bu tarz spam davranışının sık sık yinelenmesiyle beraber Instagram belirli bir süreliğine yorum atan kişinin hesabına yorum engeli getirebilir. Instagram bunları tamamiyle platform üzerinde rahatsız edici davranışların ve durumların engellenmesi amacıyla yapıyor. Bu yüzden Instagram’ın koymuş olduğu kurallara dikkat etmek oldukça önemli. Eğer Instagram yorum kısıtlaması ile karşı karşıyaysanız ve bunun nedenleri ve nasıl düzelirini merak ediyorsanız, makalenin devamında bunları detaylı olarak açıklayacağız.

Instagram Yorum Engeli Neden Olur

Instagram’ın topluluğunu korumak için koymuş olduğu belirli kurallar var. Bu kurallara her kullanıcının uyması bekleniyor. Diğer kullanıcıları rahatsız edebilecek her türlü davranıştan uzak durmanız gerekiyor. Instagram kural dışı bir davranış fark ederse hesabınıza belirli kısıtlamalar getirebiliyor. Bunlardan biri de yorum engeli. Instagram yorum engeli insanların çok sık karşılaştıkları kısıtlamalardan biri. Bir gönderiye sık sık atılan yorumlar spam olarak değerlendirilebiliyor. Bu sebeple de hesabınıza kısıtlama gelebiliyor. Instagram yorum engeli sorunu ile karşılaşmamak için özellikle bir gönderiye sık aralıklarla yorum atmamalısınız. Yorum attığınız esnada Instagram sizi uyarabiliyor. Bu davranışa devam ederseniz öncelikle belirli bir süre olarak size yorum kısıtlaması getiriyor. Daha sonra bu spam davranış tekrar etmeye devam ederse yorum engeli yiyorsunuz.

Instagram Yorum Engeli Nasıl Kalkar

Bir Instagram yorum engelinin kalkma süresi Instagram’ın size verdiği kısıtlama süresine göre belli olur. Instagram spam ve kural dışı sayılan davranışını değerlendirerek belirli bir kısıtlama süresi belirler. Belirlenen kısıtlama süresi boyunca tekrar yorum atmaya çalışmazsanız engeliniz süre sonunda otomatik olarak kalkar. Instagram hesabınızın doğrulanmış olmasına ve telefon numaranızın kayıtlı olmasına da dikkat edin. Böylece Instagram hesabınızı tamamen kapatmaz ve yalnızca özelliklere kısıtlama getirir. Yorumunuz içeriğine göre engel süreniz belirleneceği için, eğer ağır hakaret içeren bir yorum yaptıysanız engel süreniz birkaç hafta gibi uzun bir süre olabilir. Ancak yorum içeriğiniz daha hafif olarak değerlendirlirse ve bir kullanıcı tarafından şikayet edilmediyseniz engel süreniz de daha kısa olacaktır. Instagram tarafından belirlenen süreye uyduğunuz sürece bir sıkıntı yaşamazsınız.

dikkat edilmesi gerekenler

Instagram Yorum Engeli Yememek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram’ın kullanıcılarını korumak için koyduğu kurallar olduğundan bahsettik. Bu kurallara uymazsanız birçok engel ve Instagram yorum kısıtlama ile karşılaşabileceğiniz gibi, hesabınız da kalıcı olarak kapatılabilir. Bu yüzden bu kurallara uymak hesabınızı da korumak için gerekli olan şeylerden. Hesabınızı korumak ve yorum engeli yememek için dikkat edebileceğiniz birkaç noktayı sizin için sıraladık:

 • Uygunsuz ve spam içerikler paylaşmayın.
 • Diğer kullanıcıların gönderilerine hakaret içerikli yorumlar atmayın.
 • Herhangi bir kısıtlama yerseniz bir süre o işlemi gerçekleştirmeyin.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Instagram’ın kurallarına uyduğunuz sürece herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.

API Aracılığı ile Engel Kaldırmak

Instagram 2018 yılından beri API kullanımı iznini kişisel hesaplara vermiyor. Diğer yöntemlere başvurabilirsiniz. Eğer Instagram üzerinde daha aktif olmak istiyorsanız, çevrenizi genişletmek için Instagram beğeni satın al ile profilinizi geliştirin! Ayrıca, daha fazla sorunuz varsa Instagram Yardım Merkezi sayfasına bir göz atın.

Sonuç

Bu yazımızda Instagram ve Instagram’ın engel özelliğini detaylı bir şekilde sizin için ele aldık. Umuyoruz ki engel kaldırma ile ilgili verdiğimiz bilgiler Instagram’ı daha verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Instagram engel kaldırma artık ve yorum engeli kaldırma artık bir sorun olmaktan çıksın. Instagram ile ilgili çözüm bulan yazılarımızda tekrar görüşmek üzere!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’ın algoritmasına göre, engellediğiniz hesabın size erişimi kısıtlanır ayrıca siz de o hesabı arama çubuğunda aradığınızda bulamazsınız.

Instagram üzerinden engellediğiniz birinin engelini kaldırdığınızda, hesabın tekrar size erişebilmesine izin vermiş olursunuz. Profilinize girip erişebildiğini görmesi halinde engelinin kaldırıldığını anlayacaktır, fakat engeli kaldırdığınıza dair bildirim gitmez.

Engellediğiniz hesabın engelini kaldırdınız ayrıca o da sizi engellememişse tekrar takip edebilirsiniz.

Çağatay Özgün

Yazılar: 31

Ben Çağatay Özgün, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 2 buçuk yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve pazarlama uzmanlık alanım. Dijital ortamda birçok konuda kaliteli ... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? Hakkında 3 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 42 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Ali dogan
  Ali dogan

  Merhaba
  Küçük bir isletmem var.musterim paylaşım yapıp konumda bizi etiketlemek istiyor ama konumda görünmüyordu.google haritada varız.bu sorunu nasıl çözeriz.
  Teşekkür ederim simdiden

 2. mihriban
  mihriban

  merhaba ben instgrama giriş yapamıyorum sürekli hata veriyor eposta şifre yenilenmiyor ve numaramda kod gelmiyor yardımcı olurmusunuz

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , hesabınızın bağlı olduğu mail adresinizi hatırlıyor musunuz?