Instagram Engel Kaldırma İşlemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Instagram Engel Kaldırma İşlemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Instagram’da genel olarak tüm kullanıcıların uymasının zorunlu olduğu bazı topluluk kuralları bulunuyor. Bu topluluk kuralları kapsamında, kullanıcıların uygulamayı hem daha rahat kullanmaları hem de daha güvenli olarak kullanmaları sağlanıyor. Fakat bu kurallara rağmen, kullanıcıları çeşitli şekillerde rahatsız eden başka kullanıcılarla karşılaşabiliyoruz. Kimi zaman kullanıcıların rahatsız edilmesine kadar vara durumlar yaşanabiliyor. Bu gibi durumlar için uygulamanın kullanıcılara sunduğu ayrıcalık ise engelleme. Diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Instagram üzerinde de kullanıcıları engelleyebiliyorsunuz. Bu durumun tersi de geçerli. Yani bir kullanıcıyı bu veya başka bir nedenle engelleyebileceğini gibi Instagram Engel Kaldırma işlemini gerçekleştirerek, eski duruma dönmeniz mümkün. Peki, Instagram Engel Kaldırma işlemi nasıl yapılır? Bilmemiz gereken detaylar neler? Bakalım.

Instagram Engel Kaldırma İşlemi ( iOS, Android ve Windows)

Konu hakkında detaylara geçmeden önce Instagram Engel Kaldırma işleminin nasıl yapıldığından söz edelim. Bunun için yapılacaklar şöyle;

 • Önce, engellenen kullanıcıyı bulmanız gerekiyor.
 • Bunun için bir ipucu verebiliriz. Kişileri arama kısmını kullanabilirsiniz. Arama sekmesinde “Ara> Kişiler” kısmına dokunun. Kullanıcıları ara üzerinden, engellediğiniz kullanıcı adını yazın.
 • Alternatif olarak kullanıcının engellenen kullanıcı listesinden de engeli kaldırılabilir. Arama ile daha kestirme bir işlemden söz ediyoruz.
 • Daha sonra engeli kaldırmak istediğiniz profile dokunun.
 • Şimdi ayarlar düğmesine ya da diğer bir değişle menü tuşuna basmanız gerekiyor. (iOS için “…” Android ve Windows için “⋮” )
 • Açılan menüden “Engellemeyi kaldır” seçeneğini seçin.
 • iOS ve Windows işletim sisteminde kullanıcı engellemeyi kaldır sekmesinden sonra “engellemeyi kaldır” seçeneğini onaylamanız gerekiyor. Android içinde “Emin misininiz?” sorununa evet demeniz yeterli.
engel kaldırma

Instagram Web Sürüm Üzerinden Engeli Kaldırma

Instagram Engel Kaldırma için uygulamalar üzerinden nasıl kaldırma işlemi yapacağımızdan söz ettik. Şimdi ise bu işlemi web sürümü üzerinden kontrol etmek isteyen kullanıcılar için bilgiler verelim.

 • Tarayıcınızdan Instagram web sitesine giriş yapın.
 • Buradan hesabınıza giriş yapın.
 • Sonrasında “Ara” sekmesine tıklayın.
 • Engelini kaldırmak istediğiniz kişinin adını ya da direk olarak kullanıcı adını yazın.
 • Burada kullanıcıyı seçin. Fakat bazı durumlarda engelleme yapıldığı için Instagram bu kullanıcı hesabını kullanılmaz olarak gösterebiliyor. Böyle bir hata ile karşılaşırsanız, mecburen uygulama üzerinden engel kaldırmanız gerekiyor.
 • Kullanıcı adından sonra, kullanıcı adının yanında yer alan “…” sekmesine dokunun.
 • Açılan menüden “kullanıcının engellemesini kaldır” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz kısım, kullanıcının arama kısmında bulunup bulunmadığı.

Instagram’da Engellediğim Tüm Profillerin Bir Listesini Görmek Mümkün Mü?

Instagram Engel Kaldırma işlemlerinden sonra şimdi ise sorularla ilerleyelim. Kullanıcılardan en çok gelen sorulardan birisi de engellenen kullanıcıların listesinin görülüp görülmeyeceği. Sorunun cevabının tabii ki evet olduğunu belirtelim. İlk kısımda belirttiğimiz gibi arama üzerinden bu kullanıcılara ulaşabileceğiniz gibi liste üzerinden de ulaşmak mümkün. Instagram bunun için bir liste tutuyor.

 • Instagram sayfanıza gidin.
 • iOS işletim sistemi için üste yer alan ayar dişli simgesine dokunun. Android için ise üst üste sıralı olan üç nokta işaretine dokunun.
 • Hesap altında yer alan “Engellenen kullanıcılar” listesini seçmeniz yeterli.
Instagram Engel Kaldırma

Instagram web sitesinden engellenen kullanıcılar listesine bu şekilde erişemeyeceğinizi de ekleyelim.

Instagram’da Engelleme Kaldırıldığında Neler Olur?

Engellemeyi kaldırdığınızda kullanıcılar için kısıtlamalar kaldırılır. Burada yaşananları şöyle sıralayabiliriz.

 • Kullanıcılar tekrar Instagram üzerinde sizi bulabilir.
 • Gönderiler ve hikayelerinizi tekrar görebilir.
 • Size tekrar özel mesajlar gönderebilir.
 • Engeli kaldırdığınız kullanıcıya haber verilmez.

Engellenen Kullanıcı Tekrar Takip Edilebilir Mi?

Instagram’da kullanıcıyı engellediyseniz, engellediğiniz kullanıcıları takip etmeniz mümkün olmuyor. Fakat engelleri kaldırma işleminden sonra kullanıcıları tekrar takip etmeye başlayabilirsiniz.

Instagram Engel Kaldırma

Karşılıklı Engelleme Durumunda Engeli Kaldırma

Eğer kullanıcılar birbirlerini karşılıklı olarak engellemişse ya da engel kalkmıyorsa bu durumda yapacağınız bir işlem var.

 • Bunun için ortak arkadaşlarınızdan yardım istemeniz gerekiyor. Ortak arkadaşınızın herhangi bir paylaşımında iki hesabı birden etiketlemesini isteyin.
 • Etiketlemenin ardından, fotoğrafın üzerine gelin ve sol alt kısımda yer alan etiket simgesine tıklayın.
 • Etiketlenen kullanıcılar fotoğraf üzerinde görüntülenecektir. Buradan engeli kaldırmak istediğiniz kişinin etiketlenen profiline tıklayın ve sayfasına gidin. Buradan yine üç nokta simgesine tıklamanız ve engeli kaldır demeniz yeterli olacak.

Sorularınız ve merak ettiğiniz ekstra bilgiler için yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Instagram’da Beni Engelleyen Kişileri Görüntüleyebilir miyim?

Beni takip etmeyenler aracımız ile sizi takipten çıkan kullanıcılar arasından inceleme yaparak sizi engelleyen kullanıcıları bulabilirsiniz.

Instagram’da Engellediğim Kişi Mesaj Atabilir mi?

Instagram üzerinden engelleme yaptığınız kişi profilinizi görüntüleyemez ve siz mesaj gönderemez.

Engellediğim Kişiye Mesaj Gönderebilir miyim?

Instagram üzerinde engelleme yaptığınız kullanıcıya erişemediğiniz için mesaj gönderme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Etkileşim Engeli Nedir?

Instagram profilinizde paylaşım yapmanız, hikaye oluşturmanız ya da beğeni eylemleriniz için oluşturulmuş geçici engel türüdür.

Geçici Engel Neden Alınır?

Instagram üzerinde gün içerisinde çok sayıda işlem yapmanız ve limitleri aşmanız nedeniyle geçici engeller almanız mümkündür.

Engellediğim Kişiyi Tekrar Ekleyebilir miyim?

Instagram üzerinden engellediğiniz kişinin engelini kaldırabilir ve tekrar takip etme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 24 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 471

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

34 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Karşılıklı engel kaldıramıyoruz ne yapıyorsak olmuyor engellenen hesaplarda buluyoruz tıkladığımızda beyaz ekran geliyor olmuyor lütfen yardımcı olur musunuz kafayı yiyeceğim

 2. Karşılıklı engel kaldıramıyoruz ne yapıyorsak olmuyor engellenen hesaplarda buluyoruz tıkladığımızda beyaz ekran geliyor olmuyor lütfen yardımcı olur musunuz kafayı yiyeceğim rica ediyorum yardım edin

 3. takip ettiğim kişiyi engelledim, sonra engeli kaldırdım ama bu defa takip ettiğim kişilerin içinden silinmiş, tekrar takip isteği mi göndermem gerekiyor

 4. Ben birini engelledim ve karşıdaki de beni engelledi çünkü profiline tıkladığında hiç bir şey gözükmüyordu. Ama nasıl olduysa engel kalkamış ben kaldırmadı erkek arkadaşım hesabıma giriyor ve o da kendisinin kaldırmadığını söylüyor. Bu durumda engel kendi kendi belirli bir süreden sonra düşer mi yoksa karşı taraf engeli kaldırdığı için benim hesabımda da engeli düşer mi?

 5. arkadasımla karsılıklı engelledik ben kaldırdım sonradan o kaldırmamıstı ama takipci sayısı ve takipciler gönderi sayısı oldgu gibi cıktı ve bidaha cıkmadı aynı beyaz ekran geri cıktı acaba beni engelden kaldırp hesabımamı bakmıs olabirmi ?

 6. Karşı taraf beni engellemişti.snra baktım ki engel kalkmış sordum güncelleme olduğundan engel kalkmış dedi.boyle bisey olabilir mi.cunku bende de güncelleme oluyo ama engellediklerim kalkmadi

 7. Merhaba beni engelleyip sonra kaldırdığında arkadaşlıktan çıkarmış gibi görünüyor.Kişinin daha önce beni engellediğini nasıl anlarım?

 8. İstigramda birini engelledim ve bi zaman sonra engellemeyi kaldırmak için engellenen hesaplar dedim baktım hesap yok acaba hesabını komple silmişmidir ondan mi engellenen hesaplarda yok

  1. Merhaba, Instagram’da toplu engel kaldırma bulunmamaktadır. Ayrıca gün içerisinde çok sayıda engeli kaldırmanız etkileşim engeli almanıza neden olabilir.

 9. engellenenler listesinde kimleri engellediğimin görünmesini istemiyorum.yani birisi eşim-çocugum vs instagramıma girip engellenenleri görmek isterse kimi engelledigimi görmesin istiyorum varmı böyle bir ayar acaba.

 10. Merhaba, instagramdan birini engellemiştim ama o beni engellemedi. birbirimize yorumlar yapmiştik. falat engeli kaldirip tekrar takiplestikten sonra benim profilimdeki ona ait olan beğeni ve yorumlar silinmiş ama onun profilinde benim yaptigim begeni ve yorumlar duruyor. acaba bana yazdigi yorumlari kendi mi silmis