Instagram Etiket Kaldırma

Instagram Etiket Kaldırma

Instagram uygulamasının kullanıcılarına sunduğu bir diğer özellikse etiketleme özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar birlikte fotoğraf paylaştıkları ya da paylaştıkları fotoğrafları görmelerini istedikleri kullanıcıları paylaşımlarına etiketleyebiliyorlar. Kullanıcılar çoğunlukla birlikte fotoğraf paylaştıkları kişileri etiketleseler de kimi zaman çeşitli ticari hesaplar reklam veya başka amaçlarla kullanıcıları paylaşımlarına etiketleyebiliyorlar. Birçok Instagram kullanıcısı tanımadığı ya da kendisinin takip etmediği kullanıcıların kendi hesaplarını paylaşımlarına etiketlemelerinden rahatsız oluyor. Bu gibi durumlar nedeniyle kullanıcılar hesaplarının etiketlendiği paylaşımlardan bu etiketleri kaldırmak istiyorlar. Instagram etiket kaldırma işleminin nasıl gerçekleşeceğini bilmeyen kullanıcılarsa bua işleminin nasıl gerçekleştirilebileceği hakkında internet üzerinden araştırma yapıyorlar. Bu yazımızda “Instagram etiket kaldırma nasıl yapılır” aşamalarıyla anlatacağız.

Instagram Hesabım Neden Sürekli Paylaşımlarda Etiketleniyor?

Kullanıcılar son zamanlarda Instagram hesaplarının tanımadıkları kişilerin paylaşımlarına etiketlenmesinden rahatsızlık duyuyor. Bu durumla karşı karşıya kalan pek çok kullanıcı oldukça tedirgin oluyor. Instagram hesaplarının neden başkalarının paylaşımlarında devamlı olarak etiketlendiğini merak eden kullanıcılar bu sorunun cevabını internet üzerinden sıklıkla araştırıyor.

 • Bunun en büyük nedenlerinden biri Instagram uygulaması üzerinde mevcut olan hesapların bir kısmının ticari amaçlı olarak açılması.
 • Ticari amaçla açılan bu Instagram hesapları daha fazla takipçiye erişmek ve daha fazla görüntülenmek amacıyla tanımadıkları pek çok Instagram hesabını kendi paylaşımlarına etiketliyor.
 • Etkileşim amaçlı yapılan bu etiketlemelerse kullanıcıların büyük çoğunluğunu rahatsız ediyor.

Bunun yanı sıra tanıdıkları hesaplar tarafından paylaşımlara etiketlenen kullanıcılar da kimi zaman bu etiketleri kaldırmak isteyebiliyorlar. Instagram etiket kaldırma işlemini gerçekleştirmekse oldukça kolay. Android ve iOS tabanlı cihazlarda “Instagram etiket kaldırma nasıl yapılır” işlemini aşamalı şekilde anlatacağız.

instagram etiket

Instagram Etiket Kaldırma Nasıl Yapılır?

Instagram etiket kaldırma işlemi oldukça kolay gerçekleştirilebilen bir işlem. İstemediğiniz hesaplar tarafından alakasız paylaşımlara etiketleniyorsanız ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız aşağıda anlattığımız adımları gerçekleştirerek Instagram etiket kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Instagram hesabınıza giriş yapın ve profil kısmını açın.
 2. Profil kısmında profili düzenle butonunun alt kısmında iki tane simge var. Bunlardan sağ tarafta bulunan simgeye dokunun.
 3. Bu simgeye dokunduktan sonra karşınıza etiketlendiğiniz paylaşımların toplu olarak bulunduğu sayfa gelecek. Bu sayfadan etiketi kaldırmak istediğiniz paylaşımı seçin.
 4. Paylaşım üzerinden kullanıcı adınızın bulunduğu etikete basılı tutun.
 5. Karşınıza çıkan seçenekler arasından beni gönderiden kaldır yazan seçeneğe dokunun.
instagram etiket kaldırma

Anlattığımız işlemleri sırasıyla gerçekleştirdiğinizde Instagram etiket silme işlemini sorunsuz bir şekilde halletmiş olacaksınız. Ancak siz etiket kaldırma işlemini gerçekleştirdiğiniz halde Instagram hesabınızı istemediğiniz paylaşımlara etiketlemeye devam ediyorlarsa son aşamayı gerçekleştirirken karşınıza çıkan seçenekler arasından şikâyet et seçeneğini seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizi devamlı etiketleyen hesaplar bulunuyorsa bu hesapları engelleyerek sizi etiketlemelerine de engel olabilirsiniz. Bunun yanı sıra hesabınızı gizli konuma getirmenizde tanımadığınız hesapların sizi etiketlemelerini büyük ölçüde engelleyecektir.

Instagram Destek kategorisi yazılarımız ile Instagram güncellemeleri ve sorunları hakkında çözüm bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Instagram Etiket Nedir?

Instagram etiketleri, kullanıcıların paylaşımlarına ekledikleri ve bu sayede paylaşımlarının daha evrensel bir boyuta ulaşabildiği bir özelliktir. Etiketler sayesinde, aynı etikete sahip olan paylaşımlar bir sekme altında toplanabilir.

Instagram Etiket Eklemenin Önemi Nedir?

Instagram paylaşımlarınıza etiketler ekleyerek, paylaşımlarınıza daha yüksek organik etkileşim kazandırmış olursunuz. Bu sayede daha farklı kişiler ile tanışabilir ve daha fazla takipçi toplayabilirsiniz.

Instagram Etiket Kaldırma Yapmak Mümkün mü?

Instagram paylaşımlarınıza eklediğiniz etiketleri daha sonra istemeniz durumunda kaldırmanız mümkündür. Bu konu hakkında detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Instagram Etiket Sınırı Nedir?

Instagram paylaşımlarınıza tek seferde en fazla 30 adet etiket eklemesi yapabilirsiniz.

Hangi Hashtagleri Kullanmalıyım?

Kullanacağınız etiketler paylaşımlarınız ile direkt olarak alakalı olmalıdır. Aksi halde sizlere etkileşim katmaz.

Etiket Kullanırken Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Etiket kullanımları sırasında etiketlerin kullanım sayılarına ve alaka düzeylerine dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ben yanlış kişiyi etiketlemişim ve kaldırmam gerek. ‘Düzenle’ bölümünden sonra neden yapamıyorum?
  Fotoğrafta kişi simgesini tıklayamıyorum.

  1. Merhaba, ilk olarak fotoğrafınızı arşive alın ve akıştan kaldırın. Daha sonra düzenle kısmından kişileri etiketle bölümüne geliniz. Burada yer alan kişiyi değiştirmeye çalışınız.